Skip to content

Největší poklad nalezený v Americe!

Manželé venčí psa na cestě na svém pozemku v kalifornských horách. Náhle si jeden z nich povšimne rezavé plechovky, která lehce čouhá ze svahu. Vydloubnou ji klackem, odkryjí staré víčko a strnou úžasem!

Plechovka je plná starých zlatých mincí, které se blyští jen pod lehkým nánosem hlíny. Manželé poklad odnesou domů, ale nedá jim to a další dny znovu prohledávají okolí. Nakonec objeví osm plechovek, plných vzácných mincí!

nationalgeographic.com/
Většina mincí bylo perfektně zachovalých a ani nebyly v oběhu.

Sen dobrodruhů o objevení pokladu se splnil manželům z Kalifornie v dubnu 2013. Nález je nazván Poklad horského sedla podle polohy pozemku manželů. Ti si z pochopitelných důvodů přejí zůstat v anonymitě i proto, aby se na jejich pozemku nevyrojili stovky hledačů pokladů. Což když ta osmá plechovka nebyla poslední?

Photograph by Saddle Ridge Hoard discoverers via Kagin's, Inc., AP
Nejvzácnější mince má dnes hodnotu jednoho milionu dolarů.

Největší poklad, jaký kdy byl nalezen v USA, obsahuje 1411 zlatých mincí, ražených mezi léty 1847 až 1894. Jejich dnešní tržní hodnota se odhaduje na 10 milionů dolarů! Nejzachovalejší zlatý dvojorel z roku 1866 má hodnotu milion dolarů.

PCGS-MS62+-finest-known
Pečlivě roztříděný Poklad horského sedla bude z větší části prodán sběratelům.

Zapálený historik by mohl majitele mincí vypátrat podle pozemkových knih nebo v archivech novin, pokud by našel nějaký odkaz na zmizelé peníze. Původní osud pokladu zatím zůstává záhadou. Noví majitelé hodlají většinu mincí prodat.

Foto: nationalgeographic.com, saddleridgehoard.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Kuriozity
Zobrazit více …