V dubnu 2015 byly z trezoru společnosti Hatton Garden Deposit ukradeny šperky, zlato a další cennosti v celkové hodnotě přes 7 miliard korun. Šestice pachatelů, kteří si nyní odpykávají trest, byla překvapivě vysokého věku. Jak se vetchým staříkům podařilo provést takový husarský kousek?
Hatton Garden je londýnská ulice a obchodní čtvrť, proslulá jako centrum obchodu s diamanty ve Velké Británii, a to už od 19. století.
Své jméno získala po siru Christopherovi Hattonovi (1540–1591), jenž byl oblíbencem královny Alžběty I. a který si založil v této oblasti panské sídlo. Nachází se zde i kostel sv.
Etheldredy, jeden z nejstarších kostelů v Anglii, pocházející z dob vlády krále Eduarda I. (1239–1307). V této honosné čtvrti se v domě s číslem popisným 88–90 Hatton Garden, nacházel i vchod do depozitního sejfu Hatton Garden Safe Deposit.
Velikonoce jako skvělé období k loupeži století
Právě do něj se během čtyř dnů volna okolo velikonočních svátků v dubnu 2015 rozhodla vloupat šestice zlodějů v důchodu.
Už ve čtvrtek 1. dubna došlo k sérii požárů elektrických kabelů pod chodníkem v nedaleké Kingsway, způsobených poškozeným plynovým potrubím, což ohrožovalo bezpečnost celé oblasti a přerušilo telekomunikační infrastrukturu.
Ještě v následujících dvou dnech docházelo k nenadálým výšlehům plamenů z krytů šachty, kudy potrubí vedlo.
Požár na odlákání pozornosti
Několik tisíc lidí z okolních kanceláří tak muselo být evakuováno, řada divadel ve West Endu musela zrušit svá představení.
Vyšetřovatelé, zásahová jednotka TheFlyingSquad, která se v rámci londýnské policie specializuje na krádeže, se dlouho domnívali, že bylo potrubí poškozeno záměrně s cílem odlákat pozornost od událostí v Hatton Garden.
Nakonec však hasičský sbor prohlásil, že požár nebyl založen úmyslně. Zlodějům však rozhodně pomohl.
Úschovna šperků pro klenotníky z celé Anglie
V pátek 2. dubna večer, přesně ve 21:19, zamkli zaměstnanci Hatton Garden Safe Deposit dveře vedoucí k trezorovým skříňkám úschovny, které místní klenotníci a další lidé pohybující se okolo obchodu s diamanty a jinými vzácnými kameny a kovy využívali k bezpečnému ukládání svých šperků.
Sejf měl zůstat zavřený následující čtyři dny během Velikonoc, stejně jako většina podniků v okolí úschovny.
Kdy skutečně došlo k loupeži?
Policie nejprve oznámila, že k vloupání došlo 7. dubna. To však bylo jen datum, kdy Scotland Yard zjistil, že k loupeži došlo. Gang svůj čin uskutečnil mnohem dříve, o čemž svědčily záznamy z bezpečnostní kamery, umístěné v úschovně.
Ty zveřejnil na svých stránkách britský deník DailyMirror už 10. dubna, tedy dříve, než je policie uvolnila pro veřejnost. Na záběrech byli k vidění muži, kteří si od novinářů vysloužili přezdívky Zrzek, Silák, Montana, Pán, Dlouhán a Stařík.
Zrzek v hlavní roli
Už 2. dubna ve 21:23 si úschovnu prohlížel Zrzek následovaný třemi muži tahajícími popelnice. Následujícího dne v 0:21 hodin ráno se rozezněl alarm, signalizující vloupání do budovy, policie na něj však nijak nereagovala.
Na záznamu je následně vidět, jak se v 8:05 hodin ráno téhož dne gang zlodějů bavil před vchodem do úschovny, než nasedli do dodávky a odjeli. V neděli 4. dubna večer, ve 21:17, vstoupil Zrzek do úschovny, později se k němu připojili další dva muži. Definitivně opustili místo činu až následujícího dne v 6:10 ráno.
Skrz výtahovou šachtu
Až 22. dubna zveřejnila policie fotografie vnitřku trezoru, v němž se nacházelo 600 jednotlivých trezorových skříněk. Na snímcích bylo patrné poškození trezorového sálu, způsobené vloupáním.
Zloději se k obsahu skříněk dostali tak, že prorazili stěnu z výtahové šachty a do 50 cm silných stěn trezorového sálu vyvrtali otvory pomocí průmyslové vrtačky HiltiDD350. Tím se vyhnuli hlavním dveřím, vedoucím do trezoru.
Scénář jako z hollywoodského filmu
Předtím vyřadili z provozu sofistikovaný bezpečnostní a poplašný systém. Kvůli způsobu provedení je krádež často přirovnávána ke scénářům hollywoodských gangsterek.
Staříci vyplenili obsah 300 z celkem 600 skříněk, celková hodnota jejich lupu dosáhla 200 milionů liber, tedy asi 7,2 miliardy korun. Jednalo se tak o největší loupež v dějinách Anglie. Zpět se později podařilo získat sotva třetinu lupu.
Zatýkání podezřelých
Dne 19. května zatkla policie prvního podezřelého, tehdy 76letého Briana Readera, který se v minulosti podílel na praní špinavých peněz, a dále Johna Collinse (75), Daniela Jonese (58) a Terryho Perkinse (67), další „známé firmy“.
Ti se v září téhož roku k činu doznali a následně byli v březnu 2016 odsouzeni k šesti až sedmi letům odnětí svobody. V listopadu 2015 byli z vloupání a krádeže obviněni i Carl Wood (58), William Lincoln (60), Hugh Doyle (48) a Jon Harbinson (42).
Poslední pachatel dostižen tři roky po činu
Wood s Lincolnem dostali také šesti- a sedmileté tresty, Doyle dostal jen 21 měsíců. Jon Harbinson byl shledán nevinným a propuštěn.
Ovšem tři roky po vloupání, dne 28. března 2018, byl ve svém domě v Londýně zatčen ještě další lupič, 57letý Michael Seed, který byl následně v březnu 2019 odsouzen k 10 letům vězení.
Protože členové gangu nebyli schopni vrátit ukradené peníze, tresty se jim ještě prodloužily. Perkins pak ve vězení zemřel.