Domů     Největší krádež století: Velká vlaková loupež
Největší krádež století: Velká vlaková loupež
16.9.2019

Tato loupež šokovala nejen Velkou Británii, ale celý svět. Zločinci si ukradli celkem dva a půl milionů liber, přičemž se našla pouze malá část celého obnosu. Kdo přišel s nápadem vyloupit vlak? V čem udělali lupiči zásadní chybu?

Bylo všední letní ráno, když dne 7. srpna 1963 vyjel poštovní vlak Royal Mail z města Glasgow směrem k Londýnu. V praxi se takto peníze převážely zcela běžně. Nikdo nepředpokládal, že by se kdokoli pokusil vlak přepadnout.

Proto se ve vlaku nenacházela žádná ochranka ani policie. V soupravě tvořené 12 vagony jelo pouze 72 zaměstnanců pošty.

Příležitost dělá zloděje

Celý plán vznikl v hlavě jednoho ze zaměstnanců pošty, Patricka McKenny, který se svěřil se svým záměrem Gordonu Goodymu a Busteru Edwardovi. Prozradil jim, jaké množství peněz bude poštovní vlak převážet.

Dále se k nim připojili Charlie Wilson, Roy James a Bruce Reynolds, pozdější hlavní mozek loupeže. Pětičlenný tým ale narazil na velký problém – ani jeden z nich neměl žádnou zkušenost s přepadením vlaku.

Museli k sobě tedy přizvat další členy, konkrétně londýnský gang The South Coast Riders, který už měl několik vlakových loupeží za sebou.

Ve vlaku se nenacházela žádná ochranka.
Ve vlaku se nenacházela žádná ochranka.

Štěstí, nebo připravený komplot?

Největší kořist se nacházela ve druhém vagonu. Zde byly v pytlích uložené vysoké finanční sumy společně s doporučenými dopisy. Navíc se vlak na trase zastavoval pro další obnos.

Lupiči si tak záměrně vyhlédli místo co nejblíže Londýna, aby byla kořist co největší. Co se doposud nepodařilo objasnit, je zabezpečení vlaku. Obvykle se vagony zajišťovaly alarmy, zamřížovanými okny a dalšími opatřeními.

V ten osudný den ale musely být z technických důvodů vyměněny za nezajištěná okna. Zřejmě proto se dodnes spekuluje, zda nedošlo k záměrné sabotáži.

Stále se spekuluje, že se mohlo jednat i o komplot.
Stále se spekuluje, že se mohlo jednat i o komplot.

Vypnutí signalizace

Celý gang, který se rozrostl až na 15 lupičů, musel vymyslet jednoduchý plán, jak loupež provést. Jedním z nejobtíženějších úkolů bylo zastavit vlak. Proto se rozhodli zmást signalizační zařízení na určitém místě, konkrétně u vesnice Cheddington.

Původně měli překrýt zelené světlo a pomocí šestivoltové baterie spustit světlo červené. Nakonec ale vyndali celou žárovku, čímž spustili alarm. Další chybu udělali také tím, že přestřihli telefonní kabely, což upozornilo nejbližší telekomunikační stanici.

Lupiči upravili i signalizační zařízení.
Lupiči upravili i signalizační zařízení.

Strojvedoucí dostal tyčí

Ve tři ráno už lupiči netrpělivě čekali, až se k nim vlak přiblíží. Když zastavil, na nic nečekali a okamžitě vnikli do řídicí kabiny vlaku. Tam železnou trubkou omráčili strojvedoucího Jacka Millse. Ten se snažil bránit, ale marně.

Mezitím druhý strojvedoucí stačil vystoupit, aby mohl z drážního telefonu zavolat, ale ten nefungoval. Když se vracel zpět, zloději ho také přepadli a shodili ze železničního náspu.

Nejzajímavější byl druhý vagon se všemi ceninami, zbývající nepotřebné vagony odpojili.Brilantní plán měl ale přece jen svoje trhliny. Lupiči potřebovali vlak posunout ještě asi o 800 metrů k mostu Bridego, kde už na ně čekalo nákladní auto.

K jejich smůle ale nikdo z nich netušil, jak lokomotivu znovu rozpohybovat. Museli se tedy vrátit k omráčenému řidiči Jacku Millsovi, aby se opět chopil řízení. Mezitím zpacifikovali i překvapený personál vlaku, to vše bez použití střelných zbraní.

Strojvedoucího lupiči ihned omráčili.
Strojvedoucího lupiči ihned omráčili.

Lidský řetěz

Když se dostali na místo, kde na ně čekal nákladní vůz, přesunuli 120 pytlů s částkou 2,63 milionu liber. To jim zabralo díky dokonalé synchronizaci pouhých 15 minut. Lupiči totiž vytvořili lidský řetěz a balíky si posílali jeden po druhém směrem k autu.

Pak nasedli do přichystaných vozů se stejnými poznávacími značkami a z místa odjeli směrem k nedalekému úkrytu, který si vyhlédli přibližně dva měsíce před samotnou akcí.

Zloději k ní dorazili po hodinové jízdě, přičemž se vyhýbali hlavním ulicím a poslouchali policejní hlášení.

Lupiči vytvořili lidský řetěz, aby lup co nejrychleji převezli.
Lupiči vytvořili lidský řetěz, aby lup co nejrychleji převezli.

Osudná farma

Úkrytem byl opuštěný statek Leatherslade v hrabství Oxfordshire. Zprvu se zdálo, že se jedná o ideální prostor, vzdálený od místa činu asi 43 km. Jeden z lupičů ale udělal obrovskou chybu, když rukojmím řekl, že musí půl hodiny po přepadení ležet a nehýbat se.

Později z toho policisté vyvodili, že se gang bude skrývat v okruhu přibližně 50 km. Lupiči se tak ocitli v přímém ohrožení a začali panikařit. To znamenalo opustit ukrýt dříve, než zamýšleli.

Kvůli rychlému odchodu ale po sobě zanechali spoustu otisků prstů, hledaná auta i poštovní pytle. Policii trvalo pouhých pět dní, než statek našla. Prvním z dopadených byl Roger Cordey.

Lupiči na farmě zanechali spoustu stop.
Lupiči na farmě zanechali spoustu stop.

Proces století

Už během několika měsíců se policii podařilo chytit 12 členů gangu. V nejdelším procesu anglické soudní historie padaly velmi tvrdé tresty, někteří z lupičů dostali až 30 let vězení.

Soudní řízení trvalo 51 dní, zahrnovalo 613 předmětů doličných a bylo předvoláno 420 svědků. Ne všichni se ale se žalářem smířili – třem lupičům se podařilo utéct. První z uprchlíků byl Charles Wilson, kterému k útěku napomohla trojice mužů.

Už dva týdny po úniku podstoupil plastickou operaci a usídlil se s rodinou v Montrealu. Na svobodě ale zůstal jen do roku 1968, kdy byl znovu zatčen a uvězněn na dalších 10 let. V roce 1990 byl ve své vile ve Španělsku nalezen s prostřelenou hlavou.

Při procesu padaly velké tresty, třem lupičům se ale podařilo utéct.
Při procesu padaly velké tresty, třem lupičům se ale podařilo utéct.

Nepolapitelný Biggs

Nejproslulejším uprchlíkem se stal Ronald Biggs, který se z vězení dostal po 15 měsících trestu. Během odpolední procházky vězňů mu někdo přes desetimetrový plot přehodil žebřík, díky kterému se dostal ven.

Stejně jako Wilson podstoupil plastickou operaci, pořídil si dokumenty s novou identitou a usadil se v Austrálii.

Jelikož po něm bylo vyhlášeno mezinárodní stíhání, přestěhoval se do Brazílie, kam na něj britská policie nemohla, a imunitu mu zde navíc zajistil jeho brazilský syn.

Biggs zemřel v roce 2013. Případ zůstává stále zahalen tajemstvím, jelikož se nepodařilo zjistit, co se stalo se zbytkem peněz.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Svět zločinu
Zlikvidoval chicagského starostu Antonína Čermáka střelec najatý mafií?
Muži z ochranky amerického prezidenta mají napilno. Franklina D. Roosevelta odvádějí do bezpečí. On jim ale zkomplikuje práci. Otočí se a vidí, jak se tělo jeho přítele řítí k zemi. Okamžitě zastavují auto a jedou do nemocnice. V roli soudního vykonavatele českého přistěhovalce v americkém Chicagu Antonína Čermáka (1873–1933) rozčilují mafiánské korupční praktiky, které prorůstají městem. „Zbavíme úřady […]
Svět zločinu
Nejslavnější útěky z vězení: Od irské vzpoury po vrtulníkové lety
Útěk z Alcatrazu sice patří k nejznámějším, ale svět historie vězeňských útěků je plný ještě mnoha dalších, stejně neuvěřitelných příběhů. Od hromadných vzpour teroristů v Irsku, přes nepolapitelného britského krále útěků, až po dramatické úniky vrtulníkem. Projděte si s námi ty nejslavnější případy, které dokazují, že lidská touha po svobodě nezná hranic a lidská vynalézavost […]
Svět zločinu
Geniální plán útěku z Alcatrazu: Jak se z vysavače stala vrtačka a z pláštěnek člun
Útěk z Alcatrazu nebyl jen o odvaze, ale především o neuvěřitelné vynalézavosti a precizním plánování. Představte si, jak se z příborů a vysavače stala vrtačka, a z obyčejných pláštěnek plnohodnotný člun. Tento článek vás provede zákulisím příprav na legendární únik, ukáže, jak vězni překonávali zdánlivě nepřekonatelné překážky a jak jim k tomu pomohl dokonce i […]
Svět zločinu
Alcatraz: Nepochopitelný únik, který otřásl nejslavnější věznicí
Věznice Alcatraz, symbol nepřekonatelné bezpečnosti, byla v roce 1962 svědkem jednoho z nejpozoruhodnějších útěků v historii. Frank Morris a bratři Anglinovi, vyzbrojení důmyslným plánem a neobyčejnou vynalézavostí, zmizeli bez stopy. Přežili mrazivé vody Sanfranciského zálivu, nebo je oceán pohltil navždy? Pojďme se podívat na detaily tohoto šokujícího útěku, který dodnes dráždí fantazii. Je úterý 12. […]
reklama
historie
Atentát na JFK: Jackie vyčítala řidiči pomalou reakci
Čas plyne a Johna Fitzgeralda Kennedyho čeká další prezidentská kandidatura. Chce obstát i se svojí manželkou po boku. Kampaň se rozbíhá. První zastávkou se stává Dallas. Právě tady dosáhl v minulých volbách minimální přízně voličů, protože jde o tradiční baštu republikánů. Proto chce John Fitzgerald Kennedy (1917–1963) svoje tažení ke druhému prezidentskému mandátu zahájit zde. Přesvědčit […]
Proč Viléma I. Oranžského pronásledoval dnem i nocí strach?
Vilém I Oranžeský vyžene ze Španělského Nizozemí Španěly a roku 1579 ho sjednotí pod svojí vládou. Získává mocného spojence, královského potomka, brabantského vévodu Françoise z Anjou. Jenže mezi nimi dochází v roce 1582 k rozkolu. Princ Vilém I. Oranžský (1533‒1584) by si nejraději vládu nad Sjednoceným Nizozemím ponechal sám a vévodovi pustil jenom formální funkci. Brabantský […]
Jak se mění výroba knih: Od řemesla k průmyslu
„Kniha je živý tvor,“ říká starý knihař a jemně přejíždí rukou po hřbetu vázané bichle. Ještě v 18. století by měl naprostou pravdu. Každá kniha je tehdy jedinečný originál, vzniká pomalu a s pečlivostí – list po listu, steh po stehu. Knižní blok a desky se vyrábějí společně, vše drží pohromadě jako celek. Až potom […]
Vražda římského císaře Caliguly byla pomstou za jeho zvrhlosti a posměšky
Po necelých čtyřech letech Caligulovy vlády se z Říma vytratila pohoda, která tu dříve panovala. Každý se bojí, co přinese následující den. Jejich zvrhlému vládci Caligulovi není nic svaté. Klidně se vrhá na ženy senátorů, a to i v přítomnosti jejich manželů. Římský císař Caligula (12–41 n. l.) sebejistě prohlašuje, že každá římská žena je […]
reklama
lifestyle
Dva roky prázdnin po tongijsku: Jak šestice chlapců přežila na pustém ostrově
Dobrodružné romány často inspirují, ale jen málokdy se jejich příběhy stávají skutečností. Představte si ale, že by skupina chlapců skutečně ztroskotala na opuštěném ostrově, daleko od civilizace. Přesně to se stalo před šedesáti lety šesti mladíkům z Tongy. Jejich neuvěřitelný příběh o přežití, odvaze a kamarádství, plný útrap i triumfů, vám ukáže, že lidská vůle […]
Zvířata v ohrožení: Planeta plná plastů
Dobu kamennou teprve relativně nedávno vystřídaly doba měděná, bronzová a železná. Se železem je v podstatě spjatá i celá moderní doba včetně průmyslové revoluce. Co se tedy plastů týče, historicky vzato jsou pro nás vlastně nedávným, avšak poněkud nebezpečným „módním výstřelkem“. Začaly se objevovat teprve v polovině 20. století. Zaplavená planeta Oproti plastům, jejichž nadpoloviční […]
Fenomén Trabant: Živé dědictví východoněmeckého automobilu
Trabant není jen zapomenutou relikvií minulosti, ale živoucím symbolem doby, která formovala miliony životů. Od jeho zrodu v roce 1957 až po definitivní konec výroby v roce 1991 prošel Trabant mnoha proměnami, ačkoli jeho základní minimalistický charakter zůstal nezměněn. Co udělalo z tohoto malého vozu skutečnou ikonu? Proč i dnes, desítky let po zrušení jeho […]
Bizarní japonské televizní soutěže: Hranice absurdity v zábavě
Zapomeňte na běžné vědomostní kvízy a pěvecké soutěže. Japonská televize je plná bizarních a nepochopitelných show, které posouvají hranice zábavy do extrémních rozměrů. Připravte se na svět, kde se bowling hraje s lidskými kuželkami a zpěváci jsou rozptylováni skrytými modelkami. Soutěž ve zpěvu karaoke, kde soutěžící obšťastňuje skrytá modelka? Bowling s lidskou „koulí“? Foukání hmyzu […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz