Domů     Lžidimitrij I.: Falešnému carovi naletěl i polský král
Lžidimitrij I.: Falešnému carovi naletěl i polský král

„Víte-li, že budu carem?“ provokuje v prvních letech 17. století mladý mnich Grigorij Otrepjev v moskevském Čudovském klášteře. Někteří se mu smějí, jiní o něm říkají, že je drzý žvanil.

Mladík ale čte ruské letopisy a připravuje se na svoji budoucí vznešenou roli. Sen vládnout ruské říši se mu nakonec na krátkou dobu splní.

Grigorij Otrepjev (1580–1606) je chudý bojarský syn (bojaři jsou ruští šlechtici), který podle ruského historika Nikolaje Michailoviče Karamazina (1766–1826) „uměl čísti i psáti, projevoval mnoho rozumu, ale málo rozvážlivosti.

Rozmrzen svým nízkým stavem, rozhodl se hledati radosti bezstarostné zahálky v povolání mnicha.“ V klášteře se přátelí s patriarchou Iovem, se kterým jezdí často k carskému dvoru. Přepych, který tam vidí, ho fascinuje.

„Mít tuhle nádheru každý den, to by byl život,“ říká si a přemýšlí, jak toho dosáhnout. Nahraje mu k tomu podivná smrt careviče Dimitrije (1582–1591), kolem které panuje spousta nejasností.

Grigorij Otrepjev se jich chytá a příběh o Dimitrijovi dostane díky němu další pokračování.

Grigorij Otrepjev od mládí prohlašuje, že bude carem. Na krátko se mu jeho přání splní.
Grigorij Otrepjev od mládí prohlašuje, že bude carem. Na krátko se mu jeho přání splní.

První se nachytá kníže

Je počátek roku 1604, když mnich Otrepjev vstupuje v Polsku do služeb knížete Adama Wiśniowieckého. „Musím vám sdělit tajemství,“ říká knížeti jednoho dne.

„Jsem synem ruského cara Ivana a před mnoha lety jsem utekl svým vrahům a ukryl se za zdmi kláštera.“ Kníže pozorně naslouchá jeho vyprávění. „Mohlo by na tom něco být,“ přemítá o Grigorijových slovech.

„Odvezu vás k našemu polskému královskému dvoru do Krakova,“ odpovídá mladému podvodníkovi.V Krakově mládence přijímá nejprve papežský nuncius Rangoni a později i polský král Zikmund III. Vasa (1566–1632).

„Přejdu ke katolické víře,“ slibuje Grigorij Rangonimu. „Jenom ale v případě, že mi pomůžete získat zpět to, co mi právem náleží – ruský carský trůn,“ dodává jedním dechem. I král Zikmund uvěří barvitému vyprávění podvodníka.

Když ho ale falešný Dimitrij požádá o podporu, odmítne. „To by znamenalo válku s Ruskem a něco takového nechci riskovat. Nebudu ale bránit nikomu, kdo bude mít odvahu táhnout s vámi do Moskvy,“ říká mu během audience.

Audience u polského krále Zikmund III. Vasa dopadne výborně. Panovník uvěří podfukáři.
Audience u polského krále Zikmund III. Vasa dopadne výborně. Panovník uvěří podfukáři.

Jak se zbavit dluhů?

Není problém najít lidi, kteří jsou ochotni vydat se s falešným carevičem na válečnou výpravu. Svoji příležitost vycítí hlavně polský šlechtic Jerzy Mniszech (asi 1548–1613). Má dluhy všude, kam se podívá, a tohle je šance, jak se jich zbavit.

„Pomohu vám dobýt zpět trůn, o který vás připravili. A navíc mám krásnou dceru Marinu. Byla by pro vás dobrou nevěstou,“ nabízí Mniszech Otrepjevovi. Brzy už probíhají zásnuby Grigorije s Marinou Mniszechovou (asi 1588–1614).

„Po nástupu na trůn vám vyplatím milion zlatých a dám vám velká území v Rusku: Smolenské a Severské knížectví a města Novgorod a Pskov,“ ujišťuje budoucího tchána velkomyslně Otrepjev. Mniszech si mne ruce, jak mu jeho plán vychází.

Hned najímá 1600 žoldnéřů, se kterými v srpnu 1604 oba muži vyrážejí na východ, do Moskvy. Řada lidí je vítá a klaní se jim. Uvěří jeho historce, že se mu v roce 1591 podařilo uniknout svým katům, uvěří do posledního písmene.

„Pryč s tím povýšencem a samozvancem, co ukradl trůn,“ prohlašují jednohlasně o Borisi Godunovovi (asi 1551–1605), který vládne Rusku. Najednou jim na něm vadí, že nemá dostatečně vznešený původ.

Borise Godunova označují lidé za samozvance.
Borise Godunova označují lidé za samozvance.

Že by se matka spletla?

„Zastavte toho zločince!“ rozkazuje v té době Godunov v Moskvě. Proti Grigorijově výpravě vysílá své vojáky. Bohužel ho ale zradí velitel vlastního vojska, kníže Basmanov, který hbitě přechází na Otrepjevovu stranu. Godunov má svoje dny sečtené.

Po nemoci umírá v dubnu 1605 a na carský trůn nastupuje jeho syn Fjodor II. Moc dlouho se ale na něm neohřeje, protože už po několika týdnech ho rozzuření bojaři uvězní a nechají uškrtit.

Dimitrij, později historiky označovaný jako Lžidimitrij I., konečně může slavnostně vjet do Moskvy. Z kláštera dokonce přichází Marfa, vdova po Ivanovi Hrozném. „Je to skutečně můj syn,“ potvrzuje údajně, že Dimitrij je tím pravým vládcem Ruska.

21. července 1605 je podvodník ve Spasském chrámu v Moskvě slavnostně korunován.

Prozrazený podvodník Otrepjev se za chvíli raději vrhne z okna.
Prozrazený podvodník Otrepjev se za chvíli raději vrhne z okna.

Rusové se nestačí divit

Už po své korunovaci ale Otrepjev začíná dělat chyby. Místo aby si přizval k vládě moskevské bojary, dává přednost Polákům, kteří v zemi k nelibosti domácích dostávají jednu funkci za druhou.

Dalším krokem, který novému carovi Rusové neprominou, je svatba s Marinou Mniszechovou. Lidé jí kvůli její katolické víře neřeknou jinak než „kacířská děvka“. Netrvá dlouho a bojarům dochází s Otrepjevem trpělivost.

Pod vedením knížete Vasilije Šujského (1552–1612) v květnu 1606 vtrhnou do Kremlu. „Pomoc, spas se, kdo můžeš!“ volá falešný Dimitrij, když vidí, jak vojsko útočí na jeho palác. Ze zoufalství se vrhá z okna, ani to mu ale nepomůže.

Zraní se a rozzuřený dav lidí ho nakonec i s jeho ochránci ubije. Bojaři tedy Lžidimitrijovo tělo spálí a prach vystřelí z děla směrem k polskému území. Odsud podvodný carevič přišel, ať se tam tedy rychle vrátí!

Foto: wikipedia.org
Související články
Historie
Cesta Přemysla Otakara I. k dědičnému trůnu nebyla jednoduchá
Hodně se zasadí o to, že je roku 1211 Fridrich Štaufský zvolen římským králem. Přemysl Otakar I. nic neponechává náhodě. Věří, že podpora přinese vytoužené ovoce, a tak se také stane. Fridrich mu 26. září v Basileji předá Zlatou bulu. Opatří ji pečetí sicilského království a podle ní listina dostane svoje jméno.  Z počátku nevypadá budoucnost Přemysla […]
Historie
Válečná loď Mars skrývá 220 000 stříbrných mincí
Na výrobu 107 děl na palubě použijí Švédové kov z roztavených kostelních zvonů.  Loď Mars, pojmenovaná podle římského boha války, je jedním z prvních třístěžňových plavidel v Evropě. Kromě nákladu zbraní ale její podpalubí skrývá i pořádnou nálož stříbra. Pravděpodobně nejmodernější evropská bitevní loď své doby se stává pýchou švédského krále Erika XIV. Vasy (1533–1577). Když Erik […]
Historie
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Historie
Legendárního běžce Emila Zátopka zastavili komunisté
Emil Zátopek si běh na 42,2 kilometru střihne v roce 1952 v premiéře. Cílovou pásku protrhne jako první. Je vyčerpaný, ale na rozdíl od svého legendárního předchůdce neumírá. S nelehkým osudem kluka z chudé rodiny se Emil Zátopek (1922‒2000) nesmíří. V 16 letech se z rodné Kopřivnice odchází vyučit do Baťových obuvnických závodů ve Zlíně. Drsné podmínky Emila zocelí. V roce […]
reklama
svět zločinu
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí […]
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské […]
Střemhlavý let letadla Bernieho Madoffa
Nejslavnější a nejmocnější lidé tohoto světa disponují nepředstavitelnými majetky. Někteří o ně ovšem mohou snadno přijít. Pokud se totiž najde někdo, kdo je o ně dokáže šikovně připravit. Od 70. let je mezi význačnými americkými osobnostmi oplývajícími nejtučnějšími konty známkou vybraného vkusu, pokud si nechávají spravovat své finance společností nejrespektovanějšího odborníka. Tím je Bernard Lawrence […]
Ted Bundy: Milují ho ženy, jež trpí „hybristofilií“?
Říká se jí také syndrom Bonnie a Clydea. Hybristofilie je zvláštní úchylka, o níž jste možná ještě nikdy neslyšeli. Pravděpodobně jde přitom o jev poměrně častý, patrný zejména u žen. U žen ne příliš sebevědomých, u žen, které hledají pomyslná bezpečná křídla, ochranu, silného a charismatického muže. Takové ženy přímo přitahují muži kriminálníci, jenž spáchali […]
historie
Vytvořil kronikář Václav Hájek z Libočan spisek plný výmyslů?
Může se přeskočit vzteky. Oheň, který tancoval po malostranských střechách, sežehl na troud i jeho čerstvě vytištěné dílo. Pracoval na něm přitom tak dlouho. Kronika česká si bohužel najde svoje čtenáře až za další dva roky. Vrcholem kariéry Václava Hájka z Libočan (†1553) se v roce 1527 stává funkce děkana na Karlštejně a o šest později správcovství […]
Na dvoře českých králů nechyběla zábava. Smysl pro humor měl Václav II. i Jiří z Poděbrad
Historie není suchopárná. K životnímu stylu českých králů patří i rozptýlení. Nejenom důležitými politickými rozhodnutími živ je státník.   Velký smysl pro humor má i Přemyslovec Václav II. (1271‒1305). Jasně to dokazuje, když vydává žertovné privilegium písaři královské kuchyně Janu Vestfálskému. Uděluje mu: „Notářství o miskách a škopcích dřevěných spojené s desátkem z vyjedených mís a […]
Knoflík: Ozdoba i úkryt pro kontraband
Našim dávným předkům slouží dlouho hlavně jako ozdoba. Jednu dobu jsou knoflíky tak v módě, že jejich užívání musí zkrotit zákon. Během staletí se zalíbí pašerákům, politikům, sběratelům i budoucím nevěstám. A víte, kde byste měli hledat „hlavní město knoflíků“? Zapnout do dírky nebo provléct poutkem a je hotovo, o nic jiného přece nejde. Knoflíky […]
Theagenes získal rekord v počtu vítězství mezi starořeckými atlety
Klučinovi jménem Theagenes z Thasu, ostrova v Egejském moři, se líbí socha stojící na agoře v jeho rodišti. „Chci ji mít doma,“ rozhodne se a odnese si ji. Okamžitě ale vypukne pátrání, kam artefakt zmizel. Záhy se zjistí, že ho má Theagenes. Městská rada diskutuje, co s mladičkým zlodějem udělat. Většina radních by ho poslala na […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h