Spisovatel Alois Jirásek nalezne někdy kolem roku 1876 v domě Augustovy tiskárny v Litomyšli složku jakýchsi listů. Zvědavě po ní sáhne, když ji uvidí pohozenou jako v koši na papír. Zjistí, že jde o kuchařku.
Ze složky 92 listů bez data a titulu se nakonec vyklube nejstarší česká kuchařka Pavla Severýna z Kapí Hory, kterou spisovatel věnuje Národnímu muzeu.
V závěru nalezené kuchařky je vytištěné jméno Pavel Severýn z Kapí Hory (asi 1500–1554). Vzhledem k datu jeho úmrtí v roce 1554 je jasné, že kniha pochází z 1. poloviny 16. století.
První vydání je bez data, druhé vydání je datované 1535. To usvědčí ze lži jistého muže, považovaného až donedávna za autora prvního českého spisu o vaření.
Bavor z Hustířan (1526–1591) ve své sbírce 446 receptů z roku 1591, tvrdí, že „nikdá prve v českém jazyku rovné a podobné knížky nebylo.“ O Severýnově knize ale musel vědět. Některé z jeho 400 receptů totiž opsal…
S kořením se nešetří
Typický jídelníček bohatších lidí v 16. století podle této kuchařky tvoří maso a kaše. Oblíbená je třeba míchanice masa zvaná čikýš: „Zsekej koroptve, křepelice a veveřice; malé ptáčky dej do toho celé, svař to s vínem a udělej těsto.
Z těsta učiň dvě hubě (dvou pláty). Na jednu vlož rozsekané maso s ptáčky a druhou hubou přikryj; to pak dej na pánev v sádlo.“ Nechybí recepty na bobří ocas nebo medvědí tlapy a další delikatesy.
Doporučuje se hodně kořenit, téměř u každého receptu najdeme doušku: „Zaspi kořením,“ což znamená zasypej různými druhy koření.
Záměna masa
K nahrazování dražších surovin levnějšími dochází už tenkrát, o čemž svědčí Severýnův recept na Jelena z vola: „Nakrájíš sprostého vola do vína a krve slepičí nebo volské a do toho vsypeš všecko koření a pořádnou porci jalovcového chvojí“.
Levnější volské maso se upravuje jako jelení. Objevují se ale i jídla, která nešidí strávníky, ale mají být výživná pro šedou kůru mozkovou jako následující recept na „kaši pro hlavu z jaré mouky“.
Svaří se pivo nebo víno v hrnku, do toho se nasype mouka, trocha kmínu a ořechová jádra, celé hřebíčky a zázvor. Připravují se ale i kuriózní kaše, třeba česneková se sladkou smetanou. Polévá se máslem a sype cukrem. Dobrou chuť…