Skip to content

Plynová komora: Zhluboka dýchej, jinak budeš trpět!

Připoután tak pevně, že sotva pohne prsty, zoufale zadrží dech, když spatří oblak plynu. Místo milosrdné mdloby přichází křeče a dlouhé minuty utrpení.

Lidé jsou nesmírně vynalézaví. Zejména pokud jde o způsob, jak někoho sprovodit ze světa. Jeden z dopravních prostředků na onen svět měl premiéru před 94 lety.

Inspirace válkou

Americká vláda hledá nový způsob popravování zločinců, protože společnost začíná brblat, že věšení je barbarské a elektrický proud nechutný. Důstojník zdravotnické jednotky major Delos Turner a toxikolog dr. Allen McLean Hamilton dostávají při vzpomínce na použití bojových plynů za Světové války nápad. „Koncentrovaný plyn vypuštěný do omezeného prostoru by mohl být správným řešením.“ V roce 1921 zkusí jejich nápad Nevada.

První pokus však končí fiaskem. Kat má plyn napumpovat do cely, kde spí k smrti odsouzený, ta je však příliš „děravá“, aby se plyn udržel ve smrtící koncentraci.

Prvním člověkem popraveným v USA v plynové komoře byl vrah Gee Jon (Volné dílo, en.wikipedia)

První poprava

Úspěšnou premiéru si plyn odbude 8. února 1924 v nevadském Carson City, kdy je hlavní postavou čínský imigrant Gee Jon (1895–1924), odsouzený za chladnokrevnou vraždu. Poprava se koná v upravené místnosti bývalého vězeňského holičství, kde je Jon připoután k dřevěné židli.

Kyselina chlorovodíková se však v únorovém chladnu špatně odpařuje, a tak trvá dlouho, než koncentrace dosáhne smrtící úrovně a odsouzenec upadne do bezvědomí. Protože v místnosti plné plynu není možné bezpečně ověřit, zda ještě žije, nechají ho tam pro jistotu celých 30 minut.

Německá inovace

Náklady na popravu plynem se pohybují kolem 2 dolarů (dnes asi 640 Kč), a tak se přidávají další americké státy. V červnu 1934 Colorado, o pár dnů později Arizona, v lednu 1936 Severní Karolina. V Kalifornii má plynová komora premiéru 2.

prosince 1938 kdy jsou v San Quentinu současně popraveni vrazi Robert Lee Cannon a Albert Kessell. O rok později však pojem plynová komora získá nový, mnohem děsivější význam. Sáhnou po ní totiž Hitler a jeho nacistické zrůdy.

Spustí akci T4, která má Německo zbavit postižených. Nejčastěji právě plynem. Německá důkladnost a snaha celý proces maximálně zefektivnit, mění plynové komory v jedno z nejděsivějších zařízení na smrt.

Plynová komora v koncentračním táboře Majdanek (Jolanta Dyr, CC BY-SA 3.0 pl, commons.wikimedia)

Smrtící sprchy

Sadistický nacista Christian Wirth (1885-1944) přichází s nápadem maskovat plynové komory jako sprchy. Jsou vybudovány v koncentračních táborech od Treblinky po osvětimský Auschwitz-Birkenau, kde nacisté rozjíždí vyhlazovací maraton.

Do komor tu oběti vstupují nahé, a často dokonce pro uklidnění fasují mýdlo. Původně používaný oxid uhelnatý nahradí Cyklon B, plyn určený původně k desinsekci, a Němci s ním v letech 1941-1944 zavraždí 1,1 milionu lidí.

Zhluboka dýchat

V řadě států je sice plynová komora v provozu desítky let, mimo USA se však neprosadí, a americké státy od poprav plynem také upouští. Vyžaduje totiž aktivní spolupráci odsouzence. „Abyste netrpěl a proces se urychlil, musíte zhluboka dýchat,“ dostává odsouzenec instrukce před popravou.

Většina z nich to však tváří v tvář smrti nedokáže a zoufale snaží zadržet dech co nejdéle. Někdy pak trvá trýznivé umírání pět minut i déle. Plyn postupně nahrazují smrtící injekce a na přelomu tisíciletí už zůstává plynová komora pouze v pěti státech jako alternativa.

Musela to být strašná smrt, jak nasvědčují škrábance vyryté nehty umírajících na stěně plynové komory v Osvětimi (De Lasy, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia)

Renesance dusíkem?

V posledních letech zažívá plynová komora malou renesanci. Směs do smrtících injekcí je totiž nedostatkovým zbožím, popravy musejí být odkládány, navíc často dochází k nepříjemným nehodám, při nichž se odsouzenec místo poklidného bezvědomí desítky minut zmítá v bolestech.

Znovu se tak dostává ke slovu plynová komora, kde má kyanovodík nahradit jako smrtící látka plynný dusík.

Foto: commons.wikimedia, en.weikipedia titulka (Shelka04, CC BY 3.0, commons.wikimedia)
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Proč chce Bára utéct?
nasehvezdy.cz

Proč chce Bára utéct?

V současné době vážou...
Klimatické extrémy mohou zvyšovat agresivitu pavouků
21stoleti.cz

Klimatické extrémy mohou...

Vysoké teploty spojené s bouřemi někomu přinášejí...
Lehké muffiny
panidomu.cz

Lehké muffiny

Suroviny 2,5 hrnku polohrubé mouky 1...
Na cestě po Rakousku: Když milujete kolo, historii a přírodu…
epochanacestach.cz

Na cestě po Rakousku: Když...

Desítky jezer, stovky...
Ohnivý poltergeist z Vietnamu: Pojistný podvod, nebo duch žhář?
enigmaplus.cz

Ohnivý poltergeist z Vietnamu:...

Některé z nejzáhadnějších a zároveň nejagresivnějších...
Proč si jdou obě moderátorky po krku?
nasehvezdy.cz

Proč si jdou obě...

Jen krása ke štěstí...
Svědectví o španělských galeonách uprostřed pouště
enigmaplus.cz

Svědectví o španělských...

Představte si, že se plahočíte pouští na...
Bára Nesvadbová zářila na charitativní večeři ve špercích ALO diamonds
iluxus.cz

Bára Nesvadbová zářila na...

Bára Nesvadbová je známá nejen jako...
Dron! Užitečný pomocník, či nebezpečná zbraň?
epochalnisvet.cz

Dron! Užitečný pomocník, či...

Letadla bez posádky, která je možno řídit...
Nikdy jsem nechtěla děti
skutecnepribehy.cz

Nikdy jsem nechtěla děti

Dnes už není tak divné,...
Ředkvičkový salát jako příloha k masu
tisicereceptu.cz

Ředkvičkový salát jako...

Nepropásněte sezonu ředkviček, jsou nabité vitaminy...
Nadčasové bydlení v oblacích
rezidenceonline.cz

Nadčasové bydlení v oblacích

Hra barev a materiálů evokujících přírodu, navíc...