Skip to content

Plynová komora: Zhluboka dýchej, jinak budeš trpět!

Připoután tak pevně, že sotva pohne prsty, zoufale zadrží dech, když spatří oblak plynu. Místo milosrdné mdloby přichází křeče a dlouhé minuty utrpení.

Lidé jsou nesmírně vynalézaví. Zejména pokud jde o způsob, jak někoho sprovodit ze světa. Jeden z dopravních prostředků na onen svět měl premiéru před 94 lety.

Inspirace válkou

Americká vláda hledá nový způsob popravování zločinců, protože společnost začíná brblat, že věšení je barbarské a elektrický proud nechutný. Důstojník zdravotnické jednotky major Delos Turner a toxikolog dr. Allen McLean Hamilton dostávají při vzpomínce na použití bojových plynů za Světové války nápad. „Koncentrovaný plyn vypuštěný do omezeného prostoru by mohl být správným řešením.“ V roce 1921 zkusí jejich nápad Nevada.

První pokus však končí fiaskem. Kat má plyn napumpovat do cely, kde spí k smrti odsouzený, ta je však příliš „děravá“, aby se plyn udržel ve smrtící koncentraci.

Prvním člověkem popraveným v USA v plynové komoře byl vrah Gee Jon (Volné dílo, en.wikipedia)

První poprava

Úspěšnou premiéru si plyn odbude 8. února 1924 v nevadském Carson City, kdy je hlavní postavou čínský imigrant Gee Jon (1895–1924), odsouzený za chladnokrevnou vraždu. Poprava se koná v upravené místnosti bývalého vězeňského holičství, kde je Jon připoután k dřevěné židli.

Kyselina chlorovodíková se však v únorovém chladnu špatně odpařuje, a tak trvá dlouho, než koncentrace dosáhne smrtící úrovně a odsouzenec upadne do bezvědomí. Protože v místnosti plné plynu není možné bezpečně ověřit, zda ještě žije, nechají ho tam pro jistotu celých 30 minut.

Německá inovace

Náklady na popravu plynem se pohybují kolem 2 dolarů (dnes asi 640 Kč), a tak se přidávají další americké státy. V červnu 1934 Colorado, o pár dnů později Arizona, v lednu 1936 Severní Karolina. V Kalifornii má plynová komora premiéru 2.

prosince 1938 kdy jsou v San Quentinu současně popraveni vrazi Robert Lee Cannon a Albert Kessell. O rok později však pojem plynová komora získá nový, mnohem děsivější význam. Sáhnou po ní totiž Hitler a jeho nacistické zrůdy.

Spustí akci T4, která má Německo zbavit postižených. Nejčastěji právě plynem. Německá důkladnost a snaha celý proces maximálně zefektivnit, mění plynové komory v jedno z nejděsivějších zařízení na smrt.

Plynová komora v koncentračním táboře Majdanek (Jolanta Dyr, CC BY-SA 3.0 pl, commons.wikimedia)

Smrtící sprchy

Sadistický nacista Christian Wirth (1885-1944) přichází s nápadem maskovat plynové komory jako sprchy. Jsou vybudovány v koncentračních táborech od Treblinky po osvětimský Auschwitz-Birkenau, kde nacisté rozjíždí vyhlazovací maraton.

Do komor tu oběti vstupují nahé, a často dokonce pro uklidnění fasují mýdlo. Původně používaný oxid uhelnatý nahradí Cyklon B, plyn určený původně k desinsekci, a Němci s ním v letech 1941-1944 zavraždí 1,1 milionu lidí.

Zhluboka dýchat

V řadě států je sice plynová komora v provozu desítky let, mimo USA se však neprosadí, a americké státy od poprav plynem také upouští. Vyžaduje totiž aktivní spolupráci odsouzence. „Abyste netrpěl a proces se urychlil, musíte zhluboka dýchat,“ dostává odsouzenec instrukce před popravou.

Většina z nich to však tváří v tvář smrti nedokáže a zoufale snaží zadržet dech co nejdéle. Někdy pak trvá trýznivé umírání pět minut i déle. Plyn postupně nahrazují smrtící injekce a na přelomu tisíciletí už zůstává plynová komora pouze v pěti státech jako alternativa.

Musela to být strašná smrt, jak nasvědčují škrábance vyryté nehty umírajících na stěně plynové komory v Osvětimi (De Lasy, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia)

Renesance dusíkem?

V posledních letech zažívá plynová komora malou renesanci. Směs do smrtících injekcí je totiž nedostatkovým zbožím, popravy musejí být odkládány, navíc často dochází k nepříjemným nehodám, při nichž se odsouzenec místo poklidného bezvědomí desítky minut zmítá v bolestech.

Znovu se tak dostává ke slovu plynová komora, kde má kyanovodík nahradit jako smrtící látka plynný dusík.

Foto: commons.wikimedia, en.weikipedia titulka (Shelka04, CC BY 3.0, commons.wikimedia)
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Požáry a popáleniny: Když jde o vteřiny
panidomu.cz

Požáry a popáleniny: Když...

Jak správně ošetřit čerstvou popáleninu? Teoreticky to...
Kakaová roláda s tvarohovou náplní
tisicereceptu.cz

Kakaová roláda s tvarohovou...

Můžete ji udělat pro návštěvu nebo rodině...
Osobní traumata ji málem srazila na kolena
nasehvezdy.cz

Osobní traumata ji málem...

Dcera známých hereckých...
Proč jsem si prošla minulými životy?
skutecnepribehy.cz

Proč jsem si prošla minulými...

Musela jsem si to vyzkoušet....
Chystají svatbu kvůli těhotenství?
nasehvezdy.cz

Chystají svatbu kvůli...

Neexistuje žádná statistika,...
Duntulm Castle: Nejstrašidelnější zřícenina ve Skotsku?
enigmaplus.cz

Duntulm Castle:...

Po celém Skotsku lze najít tajuplné příběhy o...
Letošní Salon Exceptional Watches překvapil expozicí hodinek Jamese Bonda
iluxus.cz

Letošní Salon Exceptional...

V pořadí sedmý ročník výstavy Salon Exceptional Watches...
Aktivita sopky na ostrově La Palma sílí
epochalnisvet.cz

Aktivita sopky na ostrově La...

Je to už 38 dní, co sopka Cumbre Vieja na...
VIDEO: Robot se zbraní? Firma testuje první prototyp
enigmaplus.cz

VIDEO: Robot se zbraní?...

Výzkum a vývoj robotů běží stále...
Kouzlo venkovského bydlení
rezidenceonline.cz

Kouzlo venkovského bydlení

Bydlení na předměstí se může ukázat jako velká...
Slunce a sex jdou dohromady
21stoleti.cz

Slunce a sex jdou dohromady

Lidská touha po pohlavním styku je obecně silnější v...
Sedm největších přírodních divů světa
epochanacestach.cz

Sedm největších přírodních...

Švýcarská nadace New7Wonders...