Domů     Nejslavnější animované postavy: Tom a Jerry měli špatná jména!
Nejslavnější animované postavy: Tom a Jerry měli špatná jména!
4.1.2025

Přemýšleli jste někdy o tom, proč jsou mezi šmouly skoro samí kluci? Věděli jste, že Tom a Jerry se původně jmenovali úplně jinak? A všimli jste si někdy podpisu tvůrce na hlavě Homera Simpsona?

Seznamte se s příběhy dalších hrdinů, kteří se zapsali animované filmové historie!

Zuřivý kocour a mazaný myšák mají nejprve úplně jiná jména – Jasper a Jynx!
Zuřivý kocour a mazaný myšák mají nejprve úplně jiná jména – Jasper a Jynx!

Jako kočka s myší!

postavy: TOM A JERRY

vznik: 1940

Na konci 30. let 20. století stoupá zájem o krátké animované filmy. Konkurence je však velká a vedle již slavných Disneyho postaviček či úspěšné značky Warner Brother s prasátkem Porky animační společnost MGM trochu zaostává.

„Chtělo by to pohyb, konflikt a akci,“ uvažují animátoři William Hanna (1910–2001) a Joseph Barbera (1911–2006) a shodují se na výběru dvou postav, které by si ani na chvíli nedaly pokoj!

10. února 1940 se tak na světlo světa dostává první film o kocourovi nevalné inteligence, který se za každou cenu snaží dopadnout až lidsky mazanou myš.

Při svých nesmyslných bitkách za sebou nechávají samou spoušť, což má mít výchovný podtón pro lidi v náročném období druhé světové války.

Máte pocit, že vyvedenou dvojici dobře znáte? Pozor, jmenují se Jasper a Jynx!

Z Ameriky do Prahy

Přestože kocour s myší hned na počátku sklízí úspěch, na pozadí světových událostí jejich příběhy trochu zapadnou. A když se je tvůrci snaží trochu oživit, dojde jim, že jejich jména nejsou to pravé ořechové. Podle čeho vybrat nová?

Vyhraje návrh animátor Johna Carra (1906–1967), který za něj dostane 50 dolarů. Podle nejčastějšího vysvětlení ho inspirují neúnavně bojující Tommies a Jerries, což jsou tehdy přezdívky amerických a německých vojáků.

Pro nás je tu však ještě jedna perlička. Když se po změně animátorů snaží společnost ušetřit na nákladech, výrobu v roce 1957 přesune do Prahy.

Na třinácti dílech se tak podílejí v utajení kreslíři společnosti Bratři v triku. Je to však náročné, protože u nás původní díly Toma a Jerryho do té doby nikdo neviděl!

Kreslíř Peyo chce prý původně vytvořit pohádku pro kluky.
Kreslíř Peyo chce prý původně vytvořit pohádku pro kluky.

Téměř mužská záležitost

postavy: ŠMOULOVÉ

vznik: 1952

Ve šmoulí vesnici žijí v houbových domečcích desítky šmoulů. Ale jen jediná Šmoulinka! Proč je sama? Jedna teorie říká, že belgický kreslíř Pierre Culliford (1928-1992), který se podepisuje pseudonymem Peyo, chtěl vytvořit komiksy pro kluky.

Proto také jeho hrdinové zpočátku řeší věci z klukovského světa., které by holky ani nezajímaly.

Dle druhého pohledu prý Peyo obecně nemá ženy úplně v lásce. A možná i proto je první žena mezi šmouly zápornou postavou!

Nehezkou brunetu vyšle mezi skřítky zlý Gargamel, aby je postupně nalákala do jeho spárů, a ta jim tedy dělá ve vesnici nejprve samé naschvály.

Jenže postupně si na ni šmoulové i čtenáři zvyknou natolik, že získá hezčí podobu a jako něžná blondýnka nakonec mezi šmouly zůstane napořád…

Není to slané, podej mi šmoulu!

A jak se mohli šmoulové vůbec ve vesnici rozmnožovat? Tvůrce to vysvětluje tak, že je někdo magicky vytvořil z modré hlíny. A pokud vás zajímá, proč padla volba zrovna na modrou, tak v tom má prsty paradoxně právě žena!

Když Peyova manželka Nine pomáhá postavičky vybarvovat a neví, po jaké pastelce sáhnout, shrne to prý jednoduše: „Zelení by vypadali jako mimozemšťané, červená je moc agresivní a žlutá moc bledá.“ Modrá je ta pravá, optimistická a dostatečně pohádková!

Od roku 1952 vznikají kreslené komiksy, o 13 let později pak i první (černobílý) film. Všechny příběhy jsou nejprve překládány z francouzštiny, ovšem jméno šmoulů v originále (Les Schtroumpfs) nakonec vůbec z francouzštiny není.

Vznikne prý ve chvíli, kdy sedí Peyo na obědě s kolegou André Franquin (1924–1997) a v zápalu hovoru najednou není schopen pojmenovat sůl.

Podej mi schtroumpf,“ vypadne z něj tedy a legrační slovo začnou opakovat stále dokola. Ani vlámská varianta Smurfs, kterou si poté půjčí i angličtina, údajně nic neznamená. Jen čeští šmoulové jsou spojovávání s modrou šmolkovou barvou.

Matt Groening vybarví své hrdiny žlutě, žádná symbolika v tom však není.
Matt Groening vybarví své hrdiny žlutě, žádná symbolika v tom však není.

Za 10 minut na světě!

postavy: SIMPSONOVI

vznik: 1987

Výtvarník Matt Groening (*1954) přišel na schůzku s producentem televize Fox Jamesem Lawrencem Brooksem (*1940), pro kterého má vytvořit nějaké krátké skeče.

Jenže producent má zpoždění, Groening se nudí a na papír si tak načrtne trochu bláznivou rodinku nevšedního vzhledu.

Členy pojmenuje podle členů své rodiny – otce Homera, matky Margaret a sestry Lisy. On sám se přitom údajně vtělí do rebela Barta. I když výběr jména neprozradí, dost možná jde o přesmyčku anglického slova brat (spratek).

Brooks je nadšen a již v roce 1987 tak ožívá rodinka Simpsonových žijící ve vymyšleném městě Springfield.

Žlutá, která neomrzí

A proč jsou vůbec Simpsonovi žlutí? I když se vypráví, že při kreslení náčrtků Groening jinou barvu po ruce neměl, vybrána prý byla jednoduše proto, že je výrazná a upoutá pozornost.

V postavách se však ukrývá řada jiných symbolů. Když se třeba podíváte z profilu na Homera, jeho vlasy společně s uchem tvoří iniciály autora MG. Ten nejdřív počítá s tím, že bude tento detail upraven, ovšem zůstalo to tak dodnes!

Podivný účes, jako má Marge, prý skutečně nosila v 60. letech jeho matka, také má ale připomínat vlasy Elsy Lanchesterové ve filmu Frankensteinova nevěsta (1935).

První díly Simpsonů trvají jen 2 minuty a jsou součástí show Tracey Ullmanové, první skutečná epizoda trvající přes 20 minut má premiéru 17. prosince 1989. Stále vznikají nové a jde tak o nejdéle vysílaný animovaný seriál všech dob!

Zdroje informací: Wikipedia, biography.com, bbc.com
Foto: úvodmomokacma / Creative Coommos / CC BY 2.0, 1: Dick Thomas Johnson / Creative Commons / CC BY 2.0, 2: Erling Mandelmann / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, 3: Gage Skidmore / Creative Commons / CC BY-SA 2.0. ní foto:
Související články
Zajímavosti
Obyčejně neobyčejná mouka: Proč mlynáři obvykle dlouho nemleli?
Nad náhon a daleko přes pole se nese klapot mlýna. Co se dnes mele? Nic. Mlýn je puštěný naprázdno. Je to tradiční poslední rozloučení s mlynářem, jedním z mnoha renesančních lidí, kteří museli ovládnout své řemeslo a být zároveň tak trochu tesařem, zedníkem, zámečníkem, chemikem, hydrologem i skvělým znalcem mechaniky…   Pravý mlynář musí mít […]
Zajímavosti
Spadlo Newtonovi na hlavu skutečně jablko?
Opírá se o kmen stromu a zádumčivě louská Descartovu teorii setrvačnosti. Tu se jedno z neočesaných jablek neubrání podzimnímu větru – a spadne mu rovnou na hlavu. Kdo by ten příběh neznal? Právě se zrodila teorie gravitace!… Tak právě takto to nebylo. Píše se rok 1726. Světu vládne posedlost tulipány, Jonathan Swift (1667–1745) vydává Gulliverovy […]
Zajímavosti
Anežka z Kuenringu: Krátkovlasá milenka porodila čtyři děti
Příběh Anežky, zvané Palcéřík (1236–?) také začal svatbou, ovšem nevěstou byla Markéta Babenberská (1204/1205–1266) a ženich se jmenoval Přemysl Otakar II. (1233–1278), král železný a zlatý, jak se mu u nás trefně říkalo. Sňatek to byl slavný, ovšem na druhou stranu i velmi podivný. Když se ti dva 11. února 1252 brali, odevzdala Markéta do […]
Zajímavosti
Stromy celého světa v číslech: Co jste nejspíš nevěděli?
3 biliony stromů, které bereme jako samozřejmost, pokrývají různá místa Země, od prastarých lesů až po městské parky a ulice. (Lidé každý rok vymýtí miliony zalesněných akrů, často kvůli krátkodobým ziskům, které jsou vykoupeny dlouhodobými ztrátami.) Před 12 tisíci let bylo na Zemi o 46 % více stromů. Když jsme v jejich blízkosti, přináší nám to […]
reklama
záhady a tajemství
Co doopravdy zničilo vyspělou mínojskou civilizaci?
Hrdinný Théseus odmotává nit princezny Ariadny. Pokud souboj s obludným Mínótaurem vyhraje, díky niti se dostane ven. Nad příběhem z řecké mytologie by zdejší civilizace kroutila hlavou.   Labyrint pro královnina levobočka, napůl býka a napůl člověka, je ve skutečnosti nejrozsáhlejší a dokonale vystavěný multifunkční komplex snoubící v sobě řadu administrativních, obytných i skladovacích místností. […]
Z evoluce ryb: Záhada jejich prvopočátku vyřešena
I když se nedávné Vánoce nutně nemusely nést ve znamení štědrovečerního kapra, jedná se o tradici poměrně rozšířenou. Historie nejen této ryby však sahá do minulosti mnohem hlubší, než je spojení se zimními křesťanskými svátky… Počátky kroků v evoluci ryb můžeme hledat již v prvohorách. První rybovití obratlovci, kteří alespoň vzdáleně začali být podobní dnešním […]
Dostal se svatý grál až do Anglie?
Ježíš posmutněle rozděluje svým učedníkům chléb a víno. V křesťanském pojetí se takto zrodí svátost eucharistie. „Jeden z vás mě zradí,“ řekne jim. V ohromeném tichu následuje pár bezradných pohledů. My víme, že jde o Jidáše. A ví to i Ježíš. Zrada za slavných 30 stříbrných má čtyři různá vysvětlení… Našeptal mu to ďábel? Nebo […]
Tajemní Olmékové: Měli africké kořeny?
Kaučukový míč padá k zemi. V poslední chvíli ho vybere koleno jištěné chráničem. Hraje se dál. Míč smějí odpálit jen ramena, boky, kolena a lokty. A aby toho nebylo málo, kromě toho, že se nesmí dotknout země, musí hráči míč ještě prohodit kruhem uprostřed hřiště. Utkání lze směle srovnat se zápasy superligy. Jen s tím […]
reklama
zajímavosti
Nejslavnější animované postavy: Tom a Jerry měli špatná jména!
Přemýšleli jste někdy o tom, proč jsou mezi šmouly skoro samí kluci? Věděli jste, že Tom a Jerry se původně jmenovali úplně jinak? A všimli jste si někdy podpisu tvůrce na hlavě Homera Simpsona? Seznamte se s příběhy dalších hrdinů, kteří se zapsali animované filmové historie! Jako kočka s myší! postavy: TOM A JERRY vznik: […]
Bouchněte si šampaňským: Jeho otcem je ve skutečnosti anglický vědec
Připijete si na Nový rok šampaňským? Ano? A přemýšleli jste někdy o tom, jak vzniklo šumivé víno a kdo vlastně vynalezl šampaňské? Kandidáty mám hned dva. Byl to francouzský mnich Dom Perignon, nebo anglický vědec Christopher Merrett? Sklenička bublinek neoddělitelně patří k uvítání Nového roku i kjiným oslavám. Synonymem šampaňského je Dom Perignon (1638‒1715). Francouzského mnicha […]
Odháněly zábavné ohňostroje ve staré Číně zlo?
Gejzír jisker červené, zelené a modré barvy skropí potemnělou oblohu. Lidé na něj fascinovaně zírají. Vzápětí následuje mohutná detonace a další barevná ohnivá sprcha. Oslava je v plném proudu. Barevné jiskry získávají v 19. století na popularitě. „Staly se globálním fenoménem a přijímaným způsobem, jakým se slaví velké události,“ uvádí současný anglický spisovatel John Withington, autor knihy […]
Pařížské metro ve stylu secese
Bývaly doby, kdy lidé věřili, že pod zemí číhají všelijací duchové, démoni, ba i peklo zde mělo mít své sídlo. To dnešní moderní člověk vstupuje do podzemních prostor v klidu a beze strachu. Vždyť právě zde se nachází spolehlivý a levný způsob městské hromadné dopravy. V současnosti si žádné milionové město asi nedokáže představit svou […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz