Přemýšleli jste někdy o tom, proč jsou mezi šmouly skoro samí kluci? Věděli jste, že Tom a Jerry se původně jmenovali úplně jinak? A všimli jste si někdy podpisu tvůrce na hlavě Homera Simpsona?
Seznamte se s příběhy dalších hrdinů, kteří se zapsali animované filmové historie!
Jako kočka s myší!
postavy: TOM A JERRY
vznik: 1940
Na konci 30. let 20. století stoupá zájem o krátké animované filmy. Konkurence je však velká a vedle již slavných Disneyho postaviček či úspěšné značky Warner Brother s prasátkem Porky animační společnost MGM trochu zaostává.
„Chtělo by to pohyb, konflikt a akci,“ uvažují animátoři William Hanna (1910–2001) a Joseph Barbera (1911–2006) a shodují se na výběru dvou postav, které by si ani na chvíli nedaly pokoj!
10. února 1940 se tak na světlo světa dostává první film o kocourovi nevalné inteligence, který se za každou cenu snaží dopadnout až lidsky mazanou myš.
Při svých nesmyslných bitkách za sebou nechávají samou spoušť, což má mít výchovný podtón pro lidi v náročném období druhé světové války.
Máte pocit, že vyvedenou dvojici dobře znáte? Pozor, jmenují se Jasper a Jynx!
Z Ameriky do Prahy
Přestože kocour s myší hned na počátku sklízí úspěch, na pozadí světových událostí jejich příběhy trochu zapadnou. A když se je tvůrci snaží trochu oživit, dojde jim, že jejich jména nejsou to pravé ořechové. Podle čeho vybrat nová?
Vyhraje návrh animátor Johna Carra (1906–1967), který za něj dostane 50 dolarů. Podle nejčastějšího vysvětlení ho inspirují neúnavně bojující Tommies a Jerries, což jsou tehdy přezdívky amerických a německých vojáků.
Pro nás je tu však ještě jedna perlička. Když se po změně animátorů snaží společnost ušetřit na nákladech, výrobu v roce 1957 přesune do Prahy.
Na třinácti dílech se tak podílejí v utajení kreslíři společnosti Bratři v triku. Je to však náročné, protože u nás původní díly Toma a Jerryho do té doby nikdo neviděl!
Téměř mužská záležitost
postavy: ŠMOULOVÉ
vznik: 1952
Ve šmoulí vesnici žijí v houbových domečcích desítky šmoulů. Ale jen jediná Šmoulinka! Proč je sama? Jedna teorie říká, že belgický kreslíř Pierre Culliford (1928-1992), který se podepisuje pseudonymem Peyo, chtěl vytvořit komiksy pro kluky.
Proto také jeho hrdinové zpočátku řeší věci z klukovského světa., které by holky ani nezajímaly.
Dle druhého pohledu prý Peyo obecně nemá ženy úplně v lásce. A možná i proto je první žena mezi šmouly zápornou postavou!
Nehezkou brunetu vyšle mezi skřítky zlý Gargamel, aby je postupně nalákala do jeho spárů, a ta jim tedy dělá ve vesnici nejprve samé naschvály.
Jenže postupně si na ni šmoulové i čtenáři zvyknou natolik, že získá hezčí podobu a jako něžná blondýnka nakonec mezi šmouly zůstane napořád…
Není to slané, podej mi šmoulu!
A jak se mohli šmoulové vůbec ve vesnici rozmnožovat? Tvůrce to vysvětluje tak, že je někdo magicky vytvořil z modré hlíny. A pokud vás zajímá, proč padla volba zrovna na modrou, tak v tom má prsty paradoxně právě žena!
Když Peyova manželka Nine pomáhá postavičky vybarvovat a neví, po jaké pastelce sáhnout, shrne to prý jednoduše: „Zelení by vypadali jako mimozemšťané, červená je moc agresivní a žlutá moc bledá.“ Modrá je ta pravá, optimistická a dostatečně pohádková!
Od roku 1952 vznikají kreslené komiksy, o 13 let později pak i první (černobílý) film. Všechny příběhy jsou nejprve překládány z francouzštiny, ovšem jméno šmoulů v originále (Les Schtroumpfs) nakonec vůbec z francouzštiny není.
Vznikne prý ve chvíli, kdy sedí Peyo na obědě s kolegou André Franquin (1924–1997) a v zápalu hovoru najednou není schopen pojmenovat sůl.
„Podej mi schtroumpf,“ vypadne z něj tedy a legrační slovo začnou opakovat stále dokola. Ani vlámská varianta Smurfs, kterou si poté půjčí i angličtina, údajně nic neznamená. Jen čeští šmoulové jsou spojovávání s modrou šmolkovou barvou.
Za 10 minut na světě!
postavy: SIMPSONOVI
vznik: 1987
Výtvarník Matt Groening (*1954) přišel na schůzku s producentem televize Fox Jamesem Lawrencem Brooksem (*1940), pro kterého má vytvořit nějaké krátké skeče.
Jenže producent má zpoždění, Groening se nudí a na papír si tak načrtne trochu bláznivou rodinku nevšedního vzhledu.
Členy pojmenuje podle členů své rodiny – otce Homera, matky Margaret a sestry Lisy. On sám se přitom údajně vtělí do rebela Barta. I když výběr jména neprozradí, dost možná jde o přesmyčku anglického slova brat (spratek).
Brooks je nadšen a již v roce 1987 tak ožívá rodinka Simpsonových žijící ve vymyšleném městě Springfield.
Žlutá, která neomrzí
A proč jsou vůbec Simpsonovi žlutí? I když se vypráví, že při kreslení náčrtků Groening jinou barvu po ruce neměl, vybrána prý byla jednoduše proto, že je výrazná a upoutá pozornost.
V postavách se však ukrývá řada jiných symbolů. Když se třeba podíváte z profilu na Homera, jeho vlasy společně s uchem tvoří iniciály autora MG. Ten nejdřív počítá s tím, že bude tento detail upraven, ovšem zůstalo to tak dodnes!
Podivný účes, jako má Marge, prý skutečně nosila v 60. letech jeho matka, také má ale připomínat vlasy Elsy Lanchesterové ve filmu Frankensteinova nevěsta (1935).
První díly Simpsonů trvají jen 2 minuty a jsou součástí show Tracey Ullmanové, první skutečná epizoda trvající přes 20 minut má premiéru 17. prosince 1989. Stále vznikají nové a jde tak o nejdéle vysílaný animovaný seriál všech dob!