Ochrana vymírajících živočišných i rostlinných druhů je v dnešní době důležitým tématem. Na seznamu kriticky ohrožených druhů, kterým hrozí v brzké době vyhynutí, je v letošním roce 8 404 druhů. Téměř u všech těchto druhů jsou činěny pokusy o jejich záchranu.
S ochranou přírody si však nikdo nelámal hlavu v 18. století, kdy se Evropanům podařilo vybít mořského savce korouna bezzubého za pouhých 27 let od objevení.
Koroun tak drží smutné prvenství. Jde o nejrychleji vyhubený druh od objevení Evropany. Od chvíle, kdy ho v roce 1741 objevila výprava Vituse Beringa, když zkrostotala se svou lodí na stejnojmenném ostrově, se stal častým cílem námořníků.
BYL SNADNO ULOVITELNÝ
Koroun patřil do čeledi sirén, kterým se taky někdy říká ochechule nebo mořské krávy. V porovnání se svým dnešním největším příbuzným kapustňákem byl ale až dvakrát větší, největší exempláře meřily kolem osmi metrů na délku.
Kvůli životu v arktických vodách kolem Komandorských ostrovů byl také mnohem mohutnější a zřejmě se nikdy nemohl zcela potopit. To z něj v kombinaci s důvěřivou povahou dělalo nesmírně lákavý cíl. Lidem poskytoval užitečné maso, kůži i tuk.
Jakmile lidé zjistili, jak nejsnáz korouna ulovit – šlo především o to proseknout mu tlustou kůži – byl to pro tohoto savce začátek konce. Jen do ledna 1742, než výprava George Stellera, který velel ztroskotané lodi, odplula, ulovila celkem třináct korounů.
Během následujících dvaceti let zimovali na ostrovech lovci kožešin a decimovali korouny jako na běžícím páse.
RUSKÉ ÚŘADY SE PRÝ POKUSILY KOROUNY ZACHRÁNIT
Podle některých dohadů zakročila v roce 1755 proti masivnímu vybíjení korounů na Komandorských ostrovech ruská vláda, nebo se o to aspoň pokusila. Lov korounů postavila podle dobových spisů mimo zákon.
Jestli je to pravda, jednalo by se o jeden z prvních pokusů o cílenou záchranu živočišného druhu v novodobé historii. Jejich zásah ale přišel příliš pozdě, už v roce 1755 byla populace korounů na ostrovech prakticky vyhubená.
Údajně posledního žijícího korouna ulovil v roce 1768 ruský lovec Ivan Popov. Na úplné vyhubení tohoto živočišného druhu tak opravdu Evropanům stačilo oněch pouhých 27 let…