Na první pohled je mancinella docela obyčejný strom. Snadno se dá splést s planou jabloní. Nevinně vypadající dřevina je ale skrytý zabiják, kterého poznali doslova na vlastní kůži i první španělští mořeplavci a nazvali ho „stromem smrti“.
V čem spočívá jeho výjimečnost? Proč je riskantní pod tímto stromem vůbec stát nebo ochutnat jeho lákavě vypadají plody?
Název: Mancinella obecná (Hippomane mancinella)
Čeleď: Pryšcovité
Výskyt: Střední a Jižní Amerika, Karibské ostrovy
Popis: Výška až 20 metrů, obsahuje mléčnice s bílým latexem
Plod: Asi 4 cm velká zelená bobule vypadající jako malé jablko
Jed: Obsahuje zejména alkaloidy, některé z nich mají karcinogenní účinek. V latexu je obsažen forbol (vysoce jedovatý kokarcinogen)
Zajímavost: Strom je zapsaný v Guinessově knize rekordů jako nejnebezpečnější strom na světě.
Záludná a jedovatá
Ne nadarmo mancinella patří mezi nejzákeřnější rostliny na Zemi. Její míza obsahuje látku zvanou forbol, která vyvolává na lidské kůži pálení, záněty a puchýře. Je natolik toxická, že i dotek kůry může způsobit záněty kůže.
Jelikož je tento jed rozpustný ve vodě, není radno stát pod jeho korunou, pokud prší.
Lákavě vypadající ovoce podobné jablkům způsobuje okamžitě vředy a otoky zažívacího ústrojí. Toxin působí i na lymfatické uzliny a vyvolává nesnesitelnou bolest v páteři.
Není dobré ani strom zapalovat, kouř z větví způsobuje vážné dýchací potíže, a dokonce i dočasnou slepotu.
Účinky mancinelly obecné znali už domorodí indiáni, kteří si do šťávy z plodu namáčeli šípy, aby zvýšili jejich smrtící účinek, nebo zajatce přivazovali ke stromu, aby jej mučili.