S německou precizností pročesávají prales na Madagaskaru. Už potkali největší chameleony planety s délkou až 70 cm, jenže oni hledají živočichy o dost menší. A pak je ve tmě, pár centimetrů nad zemí, objeví.
Miniaturní chameleony, i toho možná vůbec nejmenšího na planetě, kterému byste mohli udělat terárko z krabičky od sirek!
Dva němečtí zoologové Frank Glaw a Jörn Köhler celé čtyři roky prohledávají prales čtvrtého největšího ostrova světa, Madagaskaru. Už čtyři roky zkoušejí štěstí se zástupci chameleonů velikosti multivitaminů.
Ve dne nemají šanci, protože tito plazi jsou aktivní. Tak hledají v noci. Uvědomí si, že i když tak malí tvorové patří mezi „pozemní“ druhy (druhý typ jsou stromoví), pravděpodobně budou spát na kmenech pár centimetrů nad zemí. A pak se to stane.
Jedné noci roku 2012 objeví na neosídleném severním výběžku ostrova Nosy Hara hned čtyři nové druhy včetně dosud nejmenšího chameleona na světě, jehož délka i s ocáskem dosahuje maximálně 29 mm. Je jím právě Brookesia micra.
Víte, že…
… největší kamufláží, které chameleon dosáhl, bylo přimět lidstvo domnívat se, že mění barvy, aby splynul s okolím? Tak to ale není. Barvy střídá podle teploty a nálady.
Protože někdy má takové zbarvení, že jediné okolí, kde by splynul, by byl žalostný sjezd klaunů.
Dokonalá miniatura velkého chameleona
Frank Glaw sebere první exemplář. Spí. Vedle v keřích najde další a další. Spí všichni. Jsou tak malí, že by je mohl dát do svého pupíku nebo víčka od piva. „Bylo opravdu těžké je najít. Žijí totiž v listnatém porostu a přes den jsou aktivní.
Nemohli jsme je hodně dlouho vůbec objevit,“ říká Frank Glaw. Chameleon Brookesia micra je tak malý, že se ztratí v dlani, jde o dokonalou miniaturu velkého chameleona se všemi znaky obratlovců.
„Jejich stavba představuje pro vědu mimořádnou příležitost pochopit, jak v něčem tak malém může vůbec existovat tak složitá struktura těla.“ Proč příroda vytvořila něco tak malého a studenokrevného, co bez problému zapózuje na hlavičce sirky nebo lidském nehtu, je otázka… Nejmenší chameleon postrádá to, co dělá chameleony chameleony, a sice schopnost měnit barvu. Druh Brookesia micra to nemá, je oblečený jen do odstínu hnědé.