Skip to content

Vesmírná datová dálnice se otevírá!

Zjistíte, že obvyklé slovo dálnice nevyjadřuje dostatečně přesně o jakou změnu a rychlost se vlastně jedná. Začíná se totiž nová etapa distribuce dat pomocí systému telekomunikačních družic nazvaná Space Data Highway, tedy vesmírná datová dálnice.

Její telekomunikační uzel má být vybudován nad asijsko-pacifickým regionem do roku 2020. S její pomocí bude možné posílat prostřednictvím laserových paprsků data doslova neuvěřitelnou rychlostí.

GlobeNet_ESA
Systém telekomunikačních družic – Space Data Highway

Nově budovaný vesmírný komunikační uzel bude sloužit především ke spojení mezi sítěmi družic, které krouží na oběžné dráze kolem Země s pozemními stanicemi. Uzel bude vybaven několika laserovými terminály, které umožní oboustranné optické spojení se satelity, robotickými drony i letadly.

Celá soustava má mít i obranný charakter. První družice soustavy byla vypuštěna letos v lednu a bude pokrývat oblast od východního pobřeží Ameriky po Indii.

shutterstock_128174924
.

Datová dálnice umožní oboustranné optické spojení se satelity, robotickými drony i letadly.

Vysoká rychlost a přesnost

Uzel se bude moci napojit i na další geostacionární družice tak, aby mohla být data přenášena i na druhou stranu zeměkoule. Nově budované spojení umožní výměnu dat téměř v reálném čase a zároveň umožní i stahování dat z ostatních družic s vysokou přesností.

Data by měla putovat mezi družicemi a pozemními stanicemi rychlostí až 1,8 Gbps a uzel může přenášet až 40 TB za den. To vše představuje skutečný skok v rychlosti kosmických komunikací. Program je výsledkem společné práce Evropské kosmické agentury a Německé vesmírné komise.

Největší přínosy datové dálnice

Souhrnně a stručně: Může identifikovat plavidla provádějící nezákonnou činnost. Pomáhat zachraňovat lidské životy v případě velkých katastrof. Dokáže přenášet vysoké objemy dat z kontinentu na kontinent a vzájemná komunikace je zabezpečena unikátním systémem.

Foto: Shutterstock, ESA
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …