Skip to content
reklama

Konference ve Wannsee: Před 80 lety rozhodli nacisté o osudu evropských Židů

Přesně před 80 lety, 20. ledna 1942, posvětila konference šestnácti představitelů Třetí říše pod vedením Reinharda Heydricha takzvané konečné řešení židovské otázky. Plán na systematické vyvraždění evropské populace Židů, který se stal největším zločinem proti lidskosti v dějinách a na nějž se nikdy nesmí zapomenout.

O systematičnosti nacistického běsnění by se nejspíš nikdo nedozvěděl, kdyby se jedna tajná kopie o této schůzce přeci jen nenašla.

RASOVÉ ZÁKONY

Od svého nástupu k moci v roce 1933 Adolf Hitler tvrdě prosazoval segregaci Židů od ostatních Němců. Takzvané norimberské zákony postupně připravily v Německu Židy o občanství a prakticky o veškerá práva.

Židé museli nosit žlutou Davidovu hvězdu a nesměli vykonávat většinu povolání, ale to bylo zatím vše. Německá veřejnost i přes štvavou kampaň na to, co mělo přijít později, ještě připravena nebyla.

Jenže po útoku na Polsko a na Sovětský svaz se pod německou nadvládou octlo přes deset milionů polských a sovětských Židů a také Židé zejména z Holandska, kteří uprchli s nástupem Adolfa Hitlera k moci z rodné země.

To už pro nacisty představovalo vážný problém. Nejprve byli Židé sestěhování do ghett, kde živořili v neúnosných podmínkách, a probíhaly občasné popravy, ale nacisté museli ožehavě vyřešit otázku, jak s nimi naloží.

Nejprve uvažovali nad poněkud fantasmagorickým plánem – přestěhovat je na Madagaskar. Pak přišla na řadu dálná Sibiř, jenže v té době se fronta zasekla před Moskvou a do války vstoupily Spojené státy.

Hitler se tak rozhodl, že Židy bude třeba cíleně zlikvidovat. A do tohoto úkolu se po hlavě vrhl zastupující říšský protektor v Čechách Reinhard Heydrich. Tomu je jasné, že na takový úkol potřebuje spolupráci všech možných říšských složek, a tak pověří šéfa Úřadu pro židovské vystěhovalectví Adolfa Eichmanna svoláním konference.

Vila ve Wannsee, kde se konference konala. Dnes je z ní památník a muzeum holokaustu. FOTO: A.Savin (WikiCommons), CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

DOCHOVÁ SE JEDINÝ TAJNÝ ZÁPIS

20. ledna 1942 se tak do Wannsee nedaleko Berlína sjíždí 15 představitelů Třetí říše – ministři vnitra, spravedlnosti, zahraničí, plánování, šéf gestapa Miller nebo velitelé policie v Krakově a Lotyšsku.

Heydrich nejprve všem ukáže podepsaný rozkaz druhého muže Říše Hermanna Göringa opravňující provést „konečné řešení židovské otázky“. Heydrich poté představí soupis všech evropských Židů – jde o 11 milionů lidí.

A i když v protokolu ze schůzky se bude plán na jejich systematické vyvraždění schovávat za slovo „evakuace“, brzy všem přítomným dojde, o co jde.

Námitek je jen několik – například tajemník ministra vnitra Stuckart chce Židy jen sterilizovat. Tajemník kancléřství Fridrich Kritzingerse s plánem celkově nesouhlasí, ale nakonec po Heydrichově domluvě námitku stáhne.

Zbývalo vyřešit jen to, jak vraždění provést. V té době se používala auta s výfukovými plyny, nebo byli Židé stříleni příslušníky SS. Ti ale začali trpět psychickými problémy – ani oni nevydrželi všechno.

A v té době přijde na scénu plyn Zyklon B – původně přípravek na hubení hmyzu na bázi kyanovodíku. Heydrich představí plán na plynové komory tvářící se jako sprchy a na připojená krematoria, kam budou těla ihned putovat.

Heydrich ještě zdůrazní, že vše má na povel SS, a vyzve přítomné jednoho po druhém, aby plán odsouhlasili. Souhlasí všichni. Patnáct mužů se pak oblékne a odejde do sychravého rána. Největší zločin dvacátého století právě začíná…

blank
Mrtví Židé z koncentračního tábora Mathausen. FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Foto: Creative Commons
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Svět zločinu
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články