Car potřebuje skvostný a neotřelý dárek pro svoji ženu k 20letému výročí zásnub, které připadá na Velikonoce. Jeho dvorní klenotník mu přání splní. Vyrobí přenádherné vejce, které je zároveň šperkem. Carská velikonoční tradice je na světě.
Ruský car Alexandr III. (1845–1894) v roce 1885 pověřuje petrohradského zlatníka německého původu Petera Carla Fabergého (1846–1920), aby vytvořil dárek pro carevnu Marii Fjodorovnu (1847-1928).
Vyrobí tedy zlaté emailované vajíčko, uvnitř kterého sedí na vejcích slepička ze zlata různých barev. V útrobách má maličkou diamantovou repliku carské koruny a drobounké rubínové vejce. Fabergé je oceněn: Stane se dvorním carským klenotníkem.
Carevna je nadšená, proto od té doby až do roku 1916 dostává carská rodina podobná vajíčka o velikonočních svátcích. V tradici pokračuje Alexandrův následník Mikuláš II. (1868–1918). Nejde o ledajaká vejce.
Vždy jsou totiž otevírací a jejich nitro skrývá nějaký poklad – šperk, osobní fotografii. Jedno z nich určené pro Marii Fjodorovnu například obsahovalo Gatčinského paláce u Petrohradu, sídla Alexandra III.
V ošetřovatelském i s vojáky
Vajíčko z roku 1914 skrývá miniatury pěti carských potomků. Roku 1915, v době probíhající 1. světové války vytvoří Fabergé Vejce Červeného kříže.
Dovnitř vloží portréty carevny, jejích dcer a dalších příbuzných v ošetřovatelských stejnokrojích, protože i ženy z carské rodiny za války ošetřovaly raněné.
Rok 1916 přinese zase jednoduché kovové vejce, v němž je miniatura cara a careviče ve společnosti vojáků. Vejce po Velké říjnové revoluci v roce 1917 zkonfiskují bolševici.
Z petrohradského Zimního paláce je na příkaz Vladimira Iljiče Lenina (1870–1924) do kremelské zbrojnice v Moskvě. Už tady začínají vejce mizet. Bolševici zoufale potřebují peníze, proto některé z těchto klenotů prodají.
Z více 50 vajec se zachovalo 43, jedno se objevilo v roce v roce 2014 na bleším trhu v USA. Ve sbírce v petrohradské Ermitáži se jich z tohoto počtu nachází deset, zbytek vlastní různá muzea rozesetá po celém světě. Sedm vajec zmizelo a jsou dodnes nezvěstná.
Miniatura kočáru
Nejcennější z kolekce je zřejmě korunovační vejce, které daroval car Mikuláš II. v roce 1897 manželce Alexandře. Uvnitř je miniatura korunovačního kočáru, který posloužil svému účely během korunovace carského páru.
Zhotovení skvostu trvalo celkem 15 měsíců a jeho provedení je dokonalé. Například dveře této miniatury se dají otevřít, okna jsou vyrobena z křišťálu, kola platinová.
Aukční síň Sotheby´s ho ocenila na 24 miliónů amerických dolarů (asi 432 000 000 miliónů korun). V případě dalších vajec se hodnoty pohybují v rozmezí 10-15 milionů dolarů.