Domů     Nejbrutálnější masakr v dějinách Bavorska
Nejbrutálnější masakr v dějinách Bavorska
30.12.2022

Bavorský venkov je za normálních okolností krásné místo k životu. Jenže každá idylka se může změnit v horor, což dosvědčují události ze statku Hinterkaifeck, který se nachází nedaleko německého města Ingolstadt.

Během pár dnů se místo, na němž po léta žije zdánlivě obyčejná rodina, mění v dějiště krvavé tragédie.

Je právě konec března a přírodu kolem rozlehlého statku ještě pokrývají zbytky sněhu. Sedlák a hlava rodiny, která pozemek obývá, Andreas Gruber (1858–1922), má spoustu starostí.

Například ho trápí to, že ze statku před několika dny odešla služebná Kreszenz Rieger. Byla přitom schopná, děti měla ráda a nic nenasvědčovalo tomu, že se jí práce nelíbí.

Jenže podle ní se podél zdí statku a v jeho okolí něco nebo někdo plíží a ji to děsí k smrti. Po jejím odjezdu nastaly těžké časy. Nová služebná dorazí až za pár dnů, což pro rodinu znamená spoustu práce navíc.

A k tomu všemu našel Andreas rozbitý zámek u kůlny se stroji a podivné zřejmě mužské stopy vedoucí od lesa ke statku. Je možné, že tu opravdu obchází nějaký pobuda? Proč se ale v takovém případě nic neztratilo?

Co tomu předcházelo?

V hospodě, kam Andreas po večerech chodí, vypráví historky sousedům. Kromě zámku a stop prý jednoho dne vyběhlo ze stáje záhadně odvázané dobytče. Navíc se prý ztratil klíč od vchodových dveří.

Může to všechno nějak souviset s podivným mužem s knírem, který se před časem objevil nedaleko statku? Když sedlákovi sousedé radí, aby přivolal policii nebo aby si nechal alespoň pomoci s hlídáním po nocích, přichází rozhodné ne.

Všechny problémy si vyřeší sám a žádnou policii na svém pozemku nechce. Možná to bylo právě toto odmítání pomoci, které zpečetilo osud celé rodiny.

Tu kromě Andrease tvořila i jeho žena a jejich pětatřicetiletá ovdovělá dcera Viktoria společně se svými dvěma malými dětmi.

Neuvěřitelnou osudovou smůlu pak měla nová služebná Marie Baumgartner (1876–1922), která na statek přijela jen pár hodin před tragédií.

Pohled na statek z jižní strany několik dní po masakru FOTO: Andreas Biegleder / Creative Commons / PD-US
Pohled na statek z jižní strany několik dní po masakru FOTO: Andreas Biegleder / Creative Commons / PD-US

Poslední den

Jenže podivným událostem není konec. Jedno z dětí – sedmiletá Cäzilia – ve škole pár dní před svou smrtí vypráví, že její matka Viktoria v hádce utekla z domu a byla nalezena v lese zmatená a prochladlá až po mnoha hodinách.

Když Andreas dalšího večera prozrazuje sousedům, že našel u jedné své stodoly neznámé noviny, které si nikdo z rodiny nekupuje, a že v noci zaslechl v domě podivné kroky, kvůli kterým pak dlouho s petrolejkou prohledával celou půdu, všichni vrtí hlavou.

„Musíš zavolat na úřady, takhle to nemůže jít dál!“ přesvědčují ho znovu a znovu. Jenže vše je marné. Přichází onen osudový den. 31. března 1922 konečně přijíždí nová služebná Maria, která je uvedena do svého pokoje a vzápětí se seznamuje s dětmi.

Netuší, že jde o poslední večer jejího života. Stejně tak jako všichni ostatní, kteří se na statku právě nacházejí.

Hrůzný nález

Přesná podoba následujících událostí je bez přímých svědků pouhou spekulací. Přeneseme se proto o pár dnů dál. „4. dubna 1922 se lidé ve městě začínají zajímat, co se s Gruberovými stalo.

Nikdo je už pár dnů neviděl a Cäzilia nepřišla do školy,“ vypráví americký publicista Brent Swancer s tím, že sám starosta vesnice se dvěma sousedy se proto se zlou předtuchou vydává na statek. Všichni nějakou dobu volají Andreasovo jméno.

Když se ale nikdo neozývá, začnou prohledávat jednotlivé budovy. Netrvá dlouho a ve stodole nacházejí něco, co je bude strašit do konce života: zohavená těla rodinných příslušníků ležící vedle sebe v tratolišti krve jsou přikrytá dekami a záclonami.

Chybí jen služebná Marie a nejmladší člen domácnosti – dvouletý chlapeček Josef. Jenže naděje je marná. I oni jsou nakonec nalezeni mrtví. Leží v krvi ve svých pokojích. Kdo mohl spáchat něco takového?

Vyšetřování začíná

Okamžitě po nálezu mrtvé rodiny a služebné ohlašují místní, co se stalo, a na místo činu přijíždí komisaři. V té chvíli ještě netuší, že začíná jedno z největších a nejnáročnějších vyšetřování v historii Německa i kriminalistiky jako takové.

Případ, který bude v budoucnu ještě několikrát otevřen, se stává jednou z největších výzev nejen pro policisty, ale později i pro nejrůznější lovce záhad. V první řadě provádějí policisté skutečně obrovský průzkum, shromažďují důkazy a svědectví.

Zpovídají nejen sousedy, ale i obchodníky z nedalekého města, učitele ve škole nebo tuláky. Nedaří se jim ale najít nic, co by vysvětlilo hrůzný masakr. Jedinou skutečně zajímavou stopu jim poskytují nejbližší sousedi.

Ti tvrdí, že se z komína na statku kouřilo ještě v prvních dubnových dnech. Je možné, že tam vrah zůstal ještě několik dní po svém činu?

Událost připomíná památník na hřbitově ve Waidhofenu. FOTO: Tegernbach / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Událost připomíná památník na hřbitově ve Waidhofenu. FOTO: Tegernbach / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Důkazy zmizely

Záhy se ukazují další skutečnosti. Z kuchyně zmizela většina jídla a policisté si uvědomili, že dobytek neměl po jejich příjezdu vůbec hlad. Někdo ho tedy musel ještě nedávno nakrmit.

Konečně spatří světlo světa také výsledky pitvy, která má objasnit, jak vlastně oběti zemřely. Po prozkoumání všech zranění nakonec lékaři označují za vražednou zbraň krumpáč.

V rukách sedmileté vnučky Andrease Grubera je navíc nalezen chomáč vlasů, který zřejmě nepatří nikomu z rodiny. Vytrhla ho dívenka z hlavy svého vraha?

Bohužel analýza DNA se začíná používat až od 80. let 20. století a tehdejší policie tak nemá možnost, jak určit, komu vlasy patří. Zjistit to zpětně není možné.

Během druhé světové války totiž řada důkazů včetně tohoto chomáče vlasů za podivných okolností mizí a německé úřady o jejich existenci nemají žádný oficiální záznam.

Znali vraha?

Rozsáhlé vyšetřování ani po mnoha týdnech nikam nevede. K usvědčení kohokoli chybí důkazy a policistům se podaří jednoznačně vyloučit pouze loupežné přepadení. Ze statku se totiž kromě jídla nic neztratilo.

Zůstala tam dokonce i nemalá hotovost, což naznačuje, že rodinu vyvraždil zřejmě někdo, koho Andreas Gruber a ostatní znali.

„Všechno nasvědčuje tomu, že mezi pachateli a oběťmi byl nějaký velký emocionální konflikt,“ říká dnes vrchní inspektor Klaus Wiest z policejního ředitelství v Mnichově.

Teorie vyšetřovatelů nejprve pracuje s hypotézou, že vrah jednotlivé členy vylákal do stájí tím, že rozrušil krávy. Následně se ale ukazuje, že zvuky dobytka do obydlené části nedoléhají. Mohla tedy masakru předcházet nějaká komunikace?

Zatímco brutalita, se kterou byl čin spáchán, ukazuje na náhlé šílenství či afekt, promyšlenost a posloupnost všech vražd zase naznačuje chladnokrevnost a možná i přípravu.

Kostlivci ve skříni

Čím dál víc se vyšetřovatelé a po čase i nejrůznější záhadologové zaměřují na podivné vztahy v rodině a na její pověst. Gruberovi byli prý velmi lakotní a až nezvykle se stranili sousedů. Vědělo se například, že zaměstnávali námezdní dělníky načerno.

Platili prý málo a dost možná spoustu zaměstnanců i podváděli. Temná tajemství měl pak hlavně sám Andreas Gruber.

Ten totiž udržoval incestní vztah se svou dcerou, což prokázala především výpověď jedné ze služebných, která je v roce 1915 nachytala přímo při činu.

Následně byl Andreas odsouzen na jeden rok a Viktorie na jeden měsíc vězení, jejich vztah tím ale zřejmě neskončil.

„I mnozí mladí chlapci ve vesnici si dělali legraci z toho, že Andreas má sexuální vztah se svou dcerou,“ řekla později vyšetřovatelům Kreszenz Rieger, služebná, která od rodiny odešla kvůli údajným duchům na statku. Nemohly být skutečným důvodem jejího odchodu podivné poměry v rodině?

Kdo je hlavní podezřelý?

A u incestního vztahu pomluvy neskončily. Ve městě se šeptalo, že Gruber je sám otcem dvouletého Josefa. To ovšem odmítal především jeden ze sousedů jménem Lorenz Schlittenbauer.

Ten tvrdil, že měl s Viktorií poměr a že Josef je jeho synem. Právě Lorenz jako nápadník Viktorie se tak na dlouhou dobu stal hlavním podezřelým v případu. Žena ho totiž několikrát odmítla, přičemž po něm ale zároveň chtěla výživné na Josefa.

Právě to mohlo podle vyšetřovatelů v Lorenzovi vzbudit nenávist. Byl navíc také mezi těmi, kteří objevili mrtvé, a údajně ještě před příchodem policie manipuloval s některými těly. „Hledal jsem svého syna,“ vysvětloval později. Přitížily mu i další okolnosti:

nervozita psa Gruberových, když se ocitl v jeho blízkosti, nebo až zarážející znalost statku. Je tedy vyřešení případu na dosah ruky?

 

Vrátil se mrtvý manžel?

„Schlittenbauer byl dlouho v hledáčku policie. Ta ale nakonec neměla dostatek důkazů a k žádnému obvinění nedošlo,“ dodává Brent Swancer.

Ačkoli se nabízí hypotéza, že Lorenz byl skutečně vrahem a že jen dobře zamaskoval stopy, většina dnešních kriminalistů, kteří případ zkoumali, souhlasí se závěrem tehdejších vyšetřovatelů. Kdo jiný tedy mohl tento čin spáchat?

K dalším podezřelým patřil například bývalý manžel Viktorie Karl Gabriel, který oficiálně zahynul v první světové válce. Hypotéza tvrdí, že ve skutečnosti přežil, vrátil se domů, kde neunesl zjištění, že ho žena podvádí s vlastním otcem.

Poslední teorií, se kterou pracují vyšetřovatelé už pár dní po vraždě, je pak ta, že za vším stojí skupina známá jako Bratři Gumpové, která ve Slezku zavraždila devět rolníků. Ani její zapojení se však nikdy neprokázalo.

Uprchlý šílenec

Případ byl v průběhu let několikrát znovu otevřen a posuzován. Velké šetření probíhá například v roce 1986. Tehdy se vyšetřovatelé znovu zaměřují na výpovědi sousedů a na další hypotézy.

Patří mezi ně i to, že by vrahem mohl být uprchlý pacient z nedalekého ústavu pro mentálně postižené Josef Bartl, nebo že vraždila skupina dělníků, které kdysi Andreas Gruber načerno zaměstnával.

Opět se však pro žádnou z těchto teorií nenajde dostatek důkazů a k případu se proto nejrůznější kriminalisté čas od času vracejí dodnes. V roce 2007 ho otevírá skupina německých studentů policejní akademie, která však nenachází žádné nové okolnosti.

Ke slovu se tak začínají stále častěji dostávat i lovci záhad. Spekuluje se třeba o tom, že za vraždami stál rozzuřený duch. Prý to potvrzuje hlavně výpověď zmíněné Kreszenz Rieger, podle které se na statku skutečně nacházel poltergeist.

Statek na svém původním místě už dávno nestojí. FOTO: Andreas Keller / Creative Commons / volné dílo
Statek na svém původním místě už dávno nestojí. FOTO: Andreas Keller / Creative Commons / volné dílo

Ďáblovy stopy

Ovšem existuje ještě odvážnější a pro mnohé skutečně bláznivá teorie. V osmdesátých letech přichází záhadologové se zprávou, že byla zamlčena informace o skutečné podobě stop, které Andreas Gruber objevil na svém pozemku.

Vůbec prý podle nich nebyly lidské, ale měly patřit dvounohému tvorovi s kopyty a drápy! Kanadský novinář Martin J. Clemens poukazuje na to, že podobné stopy byly nalezeny v roce 1855 v anglickém Devonu.

„V té době svědci připsali tyto stopy ďáblovi, protože nikdo nedokázal přijít s vysvětlením, kdo nebo co za nimi opravdu stojí,“ říká s tím, že čas od času se stopy vyskytnou i na dalších místech. Mnohdy během nějakých děsivých vražd či nehod.

Jenže zvěsti o příšeře jsou samozřejmě pro většinu skeptických badatelů naprosto nepřijatelné a přesnou podobu událostí už se zřejmě nedozvíme. Důkazy potřebné pro moderní vědecké analýzy totiž zmizely a rok po události byl navíc celý statek stržen.

Foto: media1.faz / Creative Commons / volné dílo, Andreas Biegleder / Creative Commons / PD-US, Tegernbach / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, Andreas Keller / Creative Commons / volné dílo
Související články
Svět zločinu
Watergate: Opravdu velký průšvih
Tajná skupina, zřízená republikánskou stranou, má i tajné kódové označení: Instalatéři. „Utahujeme šrouby,“ zní jednoduché vysvětlení. Skupinu tvoří bývalí agenti CIA a FBI a pár kubánských emigrantů. A mají vysoce důležitý úkol: udržet prezidenta u moci. Ale dopadne to jinak. V recepci hotelu Watergate zazvoní v noci telefon. Rozespalý muž, který se nepředstaví, zní rozmrzele. „Pošlete naproti […]
Svět zločinu
Maják spravedlnosti uprostřed chaosu. 3 šerifové na Divokém západě
Napětí by se dalo krájet. Jako myška vklouzne do potemnělého stavení, kde by se měl nacházet obávaný zločinec. „Kdo je to?“ protne vzduch otázka položená španělsky. Strážce zákona ho okamžitě pozná a místo odpovědi bez váhání vystřelí. Nasadit klobouk, zářivou hvězdu a samozřejmě kolt za pas. Povolání šerifa je velice nebezpečné, a proto se na […]
Svět zločinu
Atentát na prezidenta Kennedyho: Šok ve Spojených státech
Je 22. listopad 1963 a jsme v Dallasu v americkém státě Texas. Prezident John Fitzgerald Kennedy se zde chystá na projev u příležitosti zahájení kampaně pro volby v roce 1964. Všeobecně se očekává, že svůj úřad obhájí, je nesmírně populární mezi americkou veřejností, tvrdě odsuzuje komunistické režimy, a protože svět je uprostřed studené války, zajistí mu to velkou […]
Svět zločinu
Neomylný střelec Wyatt Earp: Vždycky je rychlejší než jeho soupeř
Nástrahy prérie zná Wyatt Earp už od mládí, díky přísné výchově rodičů ale revolver nikdy nepoužívá jinak než v sebeobraně. Jeho rodinu zláká vidina kalifornského ráje. Proto sbalí věci a s koněm a vozem odjíždějí ze státu Iowa do San Bernardina v Kalifornii. Během sedmiměsíční cesty se šestnáctiletý kluk Wyatt Earp (1848–1929) stává znamenitým střelcem, ale se […]
reklama
věda a technika
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale […]
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky vylučují a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
Český otec barevné fotografie na svých patentech nezbohatne
V roce 1922 Karlu Schinzelovi odmítnou patent na barevnou fotografii jako nerealistickou vizi. Po letech rezignace konečně v roce 1935 začíná publikovat výsledky své práce v odborných časopisech. Tentokrát má větší štěstí. Série článků v časopise Das Lichtbild upoutá pozornost šéfů společnosti Kodak v Americe a společnosti Agfa v Německu. Ve firmě Eastman Kodak si uvědomí význam výzkumů […]
reklama
věda a technika
Omyly Kryštofa Kolumba: Neodhadl velikost Asie a umístil do ní Kubu
Slavný mořeplavec Kryštof Kolumbus spočítal obvod Země jako třikrát menší, než je ve skutečnosti. Proto předpokládal, že jeho slavná výprava bude mnohem kratší. To ale není jedinou jeho chybou. Omyly se potom v jeho úvahách už jenom řetězí. Janovský rodák Kryštof Kolumbus (1451‒1506) špatně odhadne velikost Asie. Myslí si, že Cipango (tehdejší označení Japonska, které používal […]
3 české vynálezy, které dobyly svět: Vysouvací tužka, děrovaná taška a stiskací knoflík
Češi jsou šikulové a mají opravdu zlaté ručičky. Důkazem je spousta různých vynálezů, které si z naší kotliny vyšlapaly cestičku daleko za humna. Seznamte se s nimi. Českobudějovická firma Koh-i-noor Hardtmuth pošle v roce 1946 na trh tužku s vysouvací tuhou zvanou verzatilka (přizpůsobivá). První vzorky, které měly ještě dřevěný plášť, ale byly v nabídce už před 2. světovou válkou […]
Vynález pračky: Hospodyňky se ho zpočátku bály
Valchy a necky se v minulých staletích staly jedinými pomocníky hospodyněk, kterým se doma nakupila hora špinavého prádla. Vydrhnout ho bývala často pořádná dřina, která by vám možná zabrala klidně i celý den, pokud by praní mělo být opravdu důkladné. Dneska stačí hodit prádlo do pračky, nasypat prášek a nalít aviváž a stisknout knoflík. Je […]
Strašák jménem fentanyl: Dobrý sluha ale velice zlý pán
Začíná se potit a být neklidný. Zničehonic jeho tělo paralyzuje bolest, a tak natáhne ruku pro prášky. Ty mu muka pomohou zmírnit, jenže za jakou cenu. O pár týdnů později už tablety baští jako bonbony. Závislost vyhrála. Jméno získává na základě zkráceniny složitého chemického názvu. Fentanyl dnes platí za symbol drogově závislých, přičemž původně sloužil […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz