Výjimečná bylina Hojník syrský (Sideritis scardica, syriaca), též známá pod názvem řecký horský čaj a v Řecku je nazývána také jako Božský čaj z Olympu. Připravte si z něj výborný nápoj nejenom pro zpříjemnění zimních dnů.
Jedná se o významnou medonosnou rostlinu. Bohužel před nějakou dobou díky intenzivnímu sběru byliny na oblíbený čaj v Řecku a Bulharsku téměř vymizel a dostal se v roce 1964 na červený seznam ohrožených druhů.
Na jeho výrazném mizení měli nemalý podíl jak tamní obyvatelé, tak turisté, jenž zavítali do těchto končin. V roce 2002 začal podléhat speciálnímu zákonu pro pěstování a sběr.
Pomáhá nejenom při nachlazení
Hojník syrský má vliv především na dýchací soustavu nejen při nachlazení, ale dokonce i při bronchitidách a astmatu. Tím ovšem jeho léčebné účinky nekončí. Taktéž se dá používat při srdečně-cévních onemocněních. Mužům se doporučuje na prostatu.
A díky vysokému obsahu silic a flavonoidů působí močopudně a podporuje činnost ledvin a celkově čistí organismus. Užívá se v podobě čaje, jak už napovídá lidový název. Čaj se nejčastěji připravuje ze sušené byliny, jenž se začátkem květu ostříhá a nasuší.
Ale je možné i využít čerstvou rostlinu během květu. Díky lahodné chuti si nápoj z hojníku syrského zamilujete stejně jako Řekové. Můžete jej pít na své neduhy či pro lepší spánek, na nervy anebo si ho dát jen tak na chuť.
Jak připravit čaj z hojníku
Protože čaj z hojníku nejen posílí tělo, ale zároveň pomáhá zregenerovat organismus, byl hojník dříve dokonce podáván vojákům. Potřebujete:
buď sušené nebo čerstvé květy hojníku, pokuste se vyhnout semletým či nasekaným směsím, ty mají většinou menší obsah léčivých látek. Pro silný odvar vám vystačí jeden nebo dva květy, ty vložte do hrníčku, nejlépe aby hrníček měl vlastní pokličku.
Zalijte je vroucí vodou a přikryjte. Nechte sušené květy louhovat 5–10 min. Pokud využijete čerstvé květy louhujte pouze 3–5 min. Květy můžete nechat i o několik min. déle, nejlépe v období chřipek, protože se do čaje uvolní mnohem více léčebných látek.
Ale nic by se nemělo přehánět. Po uplynutí čaj sceďte. Nápoj z hojníku kromě léčivých látek získal i žlutozelenou barvu s příjemně typickou vůní, která vám může připomínat nejen byliny, ale i vůni koření. Pokud jste zvyklí sladit, není problém přidat med.
Nic nezkazíte, spíše naopak, když přidáte trochu čerstvého zázvoru, pár lístků máty či plátek citronu.