Domů     Nechal Adolf Hitler zastřelit špatného Hrdličku?
Nechal Adolf Hitler zastřelit špatného Hrdličku?

Pátek 3. července 1942, 19.00 hodin, střelnice v Praze-Kobylisích. Vraždění jako msta za smrt říšského protektora nabírá na obrátkách. Dnes zde umírá celkem 46 lidí. Jedním z nich je starosta Humpolce, sedmačtyřicetiletý Emil Hrdlička. Zaplatí svým životem.

„Od okamžiku vstoupení mého na tuto půdu neznal jsem než boje, starosti a námahy…Přijda sem, třetí den byl jsem uveden do dílny…již byl jsem nucen pracovati ve smrtícím tabáku deset hodin denně,“ píše smutně patnáctiletý Aleš Hrdlička (1869–1943) svému učiteli do Čech krátce poté, co se s otcem, matkou a šesti sourozenci vystěhuje do Ameriky.  Stýská se mu po domově, má ale štěstí v neštěstí.

Když roku 1888 onemocní tyfem, v nemocnici se seznámí s lékařem, který zrovna potřebuje pomocníka do písárny.

Všimne si, že Hrdličku docela zajímají přírodní vědy. „Pokud budete studovat, máte místo u mne jisté,“ nabídne mladíkovi místo. Aleš kvapně souhlasí. Hrdličkova kariéra baliče doutníků v továrně končí. Aleš ve dvaceti letech nastoupí do školy.

Aleš Hrdlička se z mladíka v tabákové továrně vypracuje až na světově uznávaného vědce.
Aleš Hrdlička se z mladíka v tabákové továrně vypracuje až na světově uznávaného vědce.

Nemá to ale jednoduché. „Prvním přednáškám jsem vůbec nerozuměl, až na něco zkomolených výrazů z latiny,“ píše později.

není jednoduché se uživit, přesto za tři roky absolvuje lékařskou školu v New Yorku. Přijme místo aspiranta ve Státní homeopatické nemocnici v New Yorku pro duševně nemocné.

Začíná jeho kariéra antropologa. Zkoumá stovky, ba tisíce choromyslných. „Nemohou fyzické rysy člověka být zároveň ukazatelem duševní choroby?“ nad takovými problémy přemýšlí ve své laboratoři, když měří parametry lidských kostí.

A chce na ně získat odpověď. Pouští se do odvážné studie, kde s týmem dalších lékařů zkoumá hned 40 tisíc duševně nemocných. Brzy si získává velké uznání i od starších kolegů.

Léčba duševně nemocných Hrdličku přivede k antropologii. Stále píše články a výzkumu věnuje všechen svůj čas.
Léčba duševně nemocných Hrdličku přivede k antropologii. Stále píše články a výzkumu věnuje všechen svůj čas.

Člověk má jednotný původ 

Jeho pověst se šíří rychle. Dostává v roce 1903 pozvánku do Amerického národního muzea a s ní i příjemnou pracovní nabídku: má se zde ujmout antropologického oddělení. Po sedmi letech práce to dotáhne až na ředitele muzea.

Administrativa spojená s funkcí mu ale nebrání v dalších výzkumech. „Amerika byla zalidněna z Asie severní cestou přes Beringův průliv,“ prohlašuje po mnohaletém bádání.

Je skálopevně přesvědčený, že „všechna lidská plemena jsou jednotného původu.“ Tuto teorii poprvé vyslovuje už v roce 1927. „Člověk se vyvinul z živočišných předchůdců. Všeobecný zákon vývoje platí též pro člověka.

Člověk se mohl vyvinout jenom tam, kde dospěl vývoj živočichů k nejvyššímu řádu savců…“ vysvětluje své vědecké názory. Píše jedno vědecké pojednání za druhým.

Za celý život jich stihne publikovat asi 300. Situaci nejenom u nás, ale i v celé Evropě velice pozorně sleduje. Vrásky na čele mu dělá nástup německého vůdce Adolfa Hitlera (1889–1945) k moci.

Alešův rodný dům v Humpolci. Ve městě žil i starosta Emil Hrdlička, který doplatil na perzekuci během Heydrichiády.
Alešův rodný dům v Humpolci. Ve městě žil i starosta Emil Hrdlička, který doplatil na perzekuci během Heydrichiády.

Vůdce rozzuří doběla

Vycítí, že jeho vlast je v nebezpečí. Zapojuje se do boje za její záchranu. 9. dubna 1938 vysílá rozhlasová stanice Columbia Broadcasting System jeho přednášku, kde upozorňuje na ohrožení Československa. „Musím něco udělat,“ rozhodne se a text posílá americkému prezidentovi Franklinu Delano Rooseveltovi (1882–1945). Možná je Hrdličkovo znepokojení jedním z impulsů, proč 26. září 1938 žádá americký prezident Roosevelt Hitlera o klidné řešení sudetské otázky v Československu. Marně.

Čtyři dny poté je podepsána Mnichovská dohoda.

Antropolog to sice vnímá jako prohru, ale nesloží ruce do klína.  Stále přednáší a odsuzuje okupaci své rodné země. „To se musí vydržet,“ tímto heslem se řídí vždy a za všech okolností.  Kdo ho ale zcela jistě neuznává, je německý vůdce Adolf Hitler.

O Hrdličkových teoriích se samozřejmě doslechl. Má vztek. Antropologovo vědecky dokázané tvrzení, že lidé jsou jednoho původu, ho dokáže rozzuřit doběla. „Naprosto tím popírá nadřazenost árijské rasy,“ zuřivě gestikuluje vůdce.

Hrdličku nenávidí celou svou duší. Už brzy ale bude mít příležitost k pomstě…  Poskytnou mu ji represe po atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha (1904–1942). Msta za Heydricha, který umírá na následky zranění 4. června 1942, je v plném proudu. Střílí se prakticky denně.

Adolf Hitler zuří. Někdo zpochybňuje teorii o nadřazenosti árijské rasy.
Adolf Hitler zuří. Někdo zpochybňuje teorii o nadřazenosti árijské rasy.

Krvavá pomsta 

Ruka gestapa dosáhne i na starostu města Humpolce Emila Hrdličku (1894–1942). Tehdy sedmačtyřicetiletý muž patří mezi velké stoupence prvorepublikové československé demokracie.

Například ve svém rodném Humpolci zařídí záchranu zdejší sochy československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka (1850–1937) před nacisty. Nechá ji schovat ve sklepním skladišti školy.

Je popraven za heydrichiády, i když přímou souvislost s atentátem nemá. Je ale jmenovcem slavného antropologa Aleše Hrdličky. Oba navíc pocházejí ze stejného města, Humpolce na Českomoravské vysočině. Příbuzní ale nejsou, nebylo to prokázáno.

Jenže Adolf Hitler má na Aleše Hrdličku pifku kvůli tvrzení, že árijská rasa je na stejné úrovni jako všechny ostatní. Na někom si potřebuje zchladit žluč – a Hrdlička jako Hrdlička, k tomu prvorepublikový demokrat.

Emil tak umírá 3. července 1942 na kobyliské střelnici. Aleš zemře v Americe o rok později 5. září 1943 ve Washingtonu přirozenou smrtí – na srdeční infarkt.

Foto: wikipedia.org
Související články
Záhady a tajemství
Tajemství Bible: Mohl být Barabáš a Ježíš jeden muž?
Když se poohlédnete například po dnešním Španělsku, jméno Jesús uslyšíte celkem často. Pro našince je to nezvyk. Zatímco Marie i Josef jsou běžná jména, na Ježíše Nováka by lidé zřejmě hleděli s údivem. Jehošua můžeme z hebrejštiny přeložit jako Bůh zachraňuje, z toho je už kousek k Ješu či Ješua a „našemu“ Ježíšovi. Ve své […]
Záhady a tajemství
Tajemné rituály starověku: Obskurní zákazy i sex
„Nepovolaným vstup zakázán.“ Nebo „Zákaz parkování, skládka zakázána, zákaz kouření“. Podobné cedule jsme zvyklí potkávat každý den. Ale co takhle cedule říkající: „Vaření hlav zakázáno!“? Právě takovou, ovšem vytesanou do kamene, objeví roku 2019 se svým týmem profesor z UAB (Alabamské univerzity v Birminghamu) Joan Oller Guzmán při vykopávkách v egyptském přístavu Bereníké. Jde o […]
Záhady a tajemství
Land art: Tajemné šifry, nebo vzkazy mimozemšťanům?
Umění není jen to, co najdeme v galeriích. S toto myšlenkou před padesáti lety lidé zamířili tvořit do přírody. Objevilo se tak krajinné umění čili land art. Setkáme se s ním i dnes. Je libo obří malby na trávě, umělé ostrovy, nebo kamenné kruhy v poušti? Obrazce v krajině, silnice nakreslená bílou barvou uprostřed lesa, kameny s obtaženými konturami, suché stromy proměněné […]
Záhady a tajemství
Alchymie v Čechách: Vyráběl se ve Zlaté uličce kámen mudrců?
Ve Španělsku stráví Tadeáš Hájek z Hájku 8 let a právě tam, na dvoře Filipa II. Habsburského (1527–1598), prvně přičichne k alchymii. Dozví se, že jde o tajnou staroegyptskou nauku mající kořeny až u boha Thovta. Alchymistická vášeň ho již neopustí. Na dvoře císaře Rudolfa II. (1552–1612) se shromáždí elity své doby – od skvělých […]
reklama
záhady a tajemství
Krvavé rituály starého Egypta: Zvonky, které zazvoní po tisíciletích
Ke krvavým kalužím se slétají mouchy. Jeden z kněží se unaveně rozhlédne. Opodál provolává velekněz, na jehož krku se třpytí drahý pektorál, cosi k davům přihlížejících. Slova se slévají v nesrozumitelné mumlání. Další beran. Na tu práci je jich tu hodně, ale ruce už bolestí ani necítí. Takové krveprolití Egypt dlouho neviděl. Vždyť tu mají […]
Staré rituály Jižního Mexika: Krev se musí vracet!
Dav nadšeně vříská, oběť je dokonána! Pod ohromným schodištěm Kukulkánovy pyramidy stojící v samém centru hlavního dvorany Chichen Itzá na mexickém Yucatánském poloostrově leží mrtvola. Krvácející, potlučená, násilně svázaná div ne do kuličky. Za sebou má strastiplnou cestu přesně po 91 schodech. Začala ji jako živá bytost, jeden ze zajatců znepřáteleného kmene. V mayském rituálním […]
Záhadné kusy lebek z Göbekli Tepe
Rázová vlna kácí lesy a smete vše, co jí stojí v cestě. Jsme na konci mladšího dryasu, posledního období pleistocénu (před 2 580 000 až 11 700 lety). Mnohé teorie ukazují k tomu, že se Země srazila s tělesem z vesmíru. Teplota klesá, ohromní savci se navěky poroučejí do věčných lovišť. Donedávna zcela neznámý impakt […]
Fenomén zvaný „ďáblovy stopy“
Ráno 8. února 1855 se Devon v jihozápadní Anglii probudil do skutečně zvláštního zážitku. Zasněžená krajina, jež by za běžných okolností znamenala klidný zimní výhled, byla posetá zvláštními, nevysvětlitelnými otisky… Jev, známý dnes jako „ďáblovy stopy“, se stal jednou z největších záhad viktoriánské doby – a dodnes nepřestává fascinovat záhadology, historiky i milovníky tajemna. Stopy […]
reklama
zajímavosti
Neuvěřitelné technické vychytávky, které vás ohromí!
Drobné věcičky na cesty, ale i na zpříjemnění každodenního života doma. Možná po jedné z těchto vychytávek zatoužíte i vy. Cestovní lékárnička Já a můj pes.  Úrazy se obvykle nestávají doma, ale na cestách. Pokud si rádi užíváte výpravy do divočiny se svým psem, měli byste myslet i na něj. Lékárnička Adventure Dog Series Me […]
Sůl nad zlato? kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Chaloupko, chaloupko, tak je mi vhod! Vážně je to pohádka?
„K lesu zády, ke mně vchodem!“ přikazuje chaloupce Ivan a Baba Jaga ihned zase mění orientaci obydlí: „K lesu vchod, k Ivanovi zády!“ Netřeba napovídat, ze kterého příběhu tato slovní přestřelka je. Naše pozornost ale cílí na unikátní obydlí. Do říše fantazie totiž patří jen jeho nadpřirozené schopnosti… EPOCHAplus.cz vás provede mrazivou krajinou Sibiře a […]
Tehuánky: Hrdé mexické herdekbaby
Existují společnosti, kde jsou ženy hlavou rodiny, zatímco muži jsou v podřízeném postavení? Samozřejmě. A které to jsou? „Všechny,“ odpoví s úsměvem zkušený znalec života. Obecně platný společenský model, který v různých formách platí po celém světě, je patriarchální. Společnosti, rodinou počínaje, státy konče, řídí až na výjimky muž. Existují však společnosti, kde je tomu […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz