Skip to content

Bezohledný intrikán Jan VIII.: Nepřátelé ho ubili k smrti kladivem!

Papež leží na zemi, chroptí a chvěje se v křečích. Náhle do jeho komnaty vtrhne několik mužů a kladivem mu rozbijí hlavu.

Papež Jan VIII. (?–882) je považován za významného reformátora a jedním z jeho zájmů je i Morava. Je ochráncem Metoděje (813–885), zřídí moravské arcibiskupství, bulou Industriae tuae bere pod svou ochranu Moravský stát, potvrdí používání slovanského jazyka pro křesťanskou liturgii.

Je však také velkým intrikánem, který se snaží udržet u moci a prosadit své záměry všemi prostředky. Nadělá si tak spoustu nepřátel.

Jed dorazí kladivem

V noci 16. prosince 882 je papež zavražděn. Nejprve se ho pokusí otrávit. Jed v pití však nezabírá tak rychle jak by měl. Papež se sice svíjí v křečích, ale stále žije. Nakonec vrahové nevydrží čekat, vtrhnou do komnaty a kladivem mu roztříští lebku.

metod
Je ochráncem Metoděje, který se kolegou Cyrilem vydá na Moravu.

Sex, zlato nebo politika?

Kdo a proč zabil Jana VIII, prvního papeže, který nezemřel pro svou víru? V podezření jsou příbuzní, kteří se chtěli zmocnit majetku i příbuzní janovské šlechtičny, která byla jeho milenkou. S největší pravděpodobností to však byli jeho odpůrci – stoupenci sesazeného a exkomunikovaného progermánského biskupa Formose (asi 816–896), kterému se nelíbilo jeho protěžování Moravy a kterého Jan sesadil poté, co se biskup angažoval v neúspěšném pokusu o puč namířený proti němu.

PopeFormosusBW
S největší pravděpodobností stojí za papežovou vraždou příznivci biskupa Formosy.
Foto: commons.wikimedia.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Osobnosti
Zobrazit více …