Domů     Nebohá Rosemary Kennedyová: Nezapadáš? Hurá na lobotomii!
Nebohá Rosemary Kennedyová: Nezapadáš? Hurá na lobotomii!

Tmavé vlasy, naducané tvářičky a pěkný kukuč. První holčička v rodině Rose Elizabeth Kennedyové (1890–1995) a jejího chotě Josepha Patricka Kennedyho (1888–1969) je oproti svým sourozencům tišší. Do vínku nedostane přílišnou inteligenci.

Roztomilé děvčátko se ale s pubertou změní v dračici. Její stále častější přešlapy musí Kennedyovci zamést pod koberec!

Rosemary Kennedyová (1918–2005) prvně zapláče 13. září 1918. Na světě již na ni čekají dva bratři – Joseph Patrick (1915–1944) a o poznání slavnější John Fitzgerald Kennedy (1917–1963), který jednou usedne na prezidentské křeslo Spojených států amerických.

Jejich rodiče mají nakonec devět dětí! Oproti svým sourozencům je ale Rosie pozadu. Učí se jen ztěžka, je neprůbojná, ale snaží se – sebemenší slůvko chvály jí rozzáří očka víc než drahé dárky.

Kennedyovi byli ke svým dětem více, než tvrdí.
Kennedyovi byli ke svým dětem více, než tvrdí.

Pod dohledem jeptišek

Rosie si pravděpodobně uvědomuje stále se zvětšující propast mezi ní a jejími sourozenci. Odcházejí na univerzity, bojují za vysněnou kariéru… A ona?

Matka ji v naději na zlepšení pošle chvíli po 15. narozeninách do Elmhurstu, rezidenční čtvrti hlavního města amerického státu Rhode Island, Providence.

V místním dívčím konventu ji mají na povel dvě jeptišky a učitelka, o které víme jen to, že jde o slečnu Newtonovou.

Nepříliš velká inteligence

Se špetkou závisti pozoruje z okna ostatní dívky. Má individuální výuku v soukromé místnosti. Její výsledky se lepší, ale dřina, kterou musí vynakládat, je daleko za hranicí života pomalu dospívající dívky. Ví jediné:

Stejně jako ostatní sourozenci nikdy nesmí zklamat své rodiče. Jakmile najde volnou chvíli, hraje s kamarádkami ping-pong. Má ráda hudbu, jakmile je to možné, rezervuje si lístky na operu. Zní to jako ideální život. Jenže Rosie má skutečnou nevýhodu:

Oproti z většiny velmi inteligentním bratrům a sestrám je její IQ zhruba na 70 stupních. Tedy na mentální úrovni devíti až 12leté dívenky.

Rosemary svým sourozencům nestačila a trápilo ji to.
Rosemary svým sourozencům nestačila a trápilo ji to.

Nestačím jim!

Naprostý přetlak si vybere svou daň. Rosie si uvědomí, že její úsilí nepřináší požadovaný efekt. Navíc se blíží puberta a klidnému děvčátku se začínají bouřit hormony. Neví co se sebou. Nálady se jí střídají jako na kolotoči.

V jednu chvíli se směje na celé kolo, v další propukne v nezadržitelný pláč. K tomu se přidají stále častější hysterické výbuchy vzteku.

Dnešní psychologové by se patrně shodli, že za to může poměrně chladný vztah rodičů k dětem i přemíra nároků, kterou ustojí jen ti nejsilnější. A to Rosie rozhodně není.

Rosie na útěku

S kamarádkami se toulá po obchodech a utrácí za nejmódnější kousky oblečení, s rodinou často vyrážejí na slavnosti, kterých se účastní jen ta nejvybranější smetánka. Osobně se zná s předními politiky své doby, kteří ji považují za velmi roztomilé děvče.

Ostatně s každým dalším rokem roste Rosemary do krásy. A muži si toho rádi všimnou. Rozbouřené hormony vedou děvče ke stále častějším útěkům ze studených zdí elmhurstského konventu. Touží po svobodě, připadá si, že žije ve zlaté kleci.

O tom, co všechno se během těchto útěků děje, si v puritánské společnosti můžou nechat jen zdát. Mluví se i o tom, že Rosie intimní život začíná být poněkud divočejšího rázu.

Z nebohé Rosemary se stalo postupem času pěkné číslo.
Z nebohé Rosemary se stalo postupem času pěkné číslo.

Sopka se probouzí

Dnes jsme šli na oběd do Bílého domu,“ poznamená si Rosie do deníčku, který si dlouhé roky vede. Vyplývá z něj, že společenským odstrčením rozhodně netrpí. Alespoň zatím ne.

Navštěvuje kulturní akce, perfektně zná všechny butiky v okolí, jezdí fandit na dostihy a s rodinou i kamarádkami vyráží na výlety. Jenže tohle všechno je pozlátko. Uvnitř křehké dívenky se probouzí sopka, které nepřidá ani smůla skloubená s její neohrabaností.

Kráska na banketu

Dívají se na ni stovky očí. Rosemarin otec pracuje jako velvyslanec USA ve Velké Británii. Na banketu bude Rosie jako jedna ze 30 dívek součástí předtančení. A to na počest ne jen tak někoho.

Kromě řady státníků je tu i královský pár – Jiří VI. (1895–1952) a jeho žena Alžběta (1900–2002). Rosie má nádherné bílé tylové šaty, v rukou kytici konvalinek. Její sestra Kathleen (1920–1948) vypadá také k světu.

„Byla však jen stínem své starší sestry Rosie,“ shodnou se návštěvníci banketu později.

Aby se syn Kennedyho staršího mohl stát prezidentem, nesmí mít rodina žádný skandál. Alespoň si to myslel.
Aby se syn Kennedyho staršího mohl stát prezidentem, nesmí mít rodina žádný skandál. Alespoň si to myslel.

Co když otěhotní?

Má to jediný háček. Hodiny dřiny a dokonalá příprava nepřebijí nervozitu. Rosie čeká další z mnoha faux pas, které odměňují její rodiče pohrdlivým pohledem. Děvče před zraky královské rodiny škobrtne.

Jiří i Alžběta toto pochybení odmění vlídným úsměvem plným pochopení. Ne tak Kennedyovi. Pohár trpělivosti pomalu přetéká. „Ta ostuda! Chyba za chybou – a ještě se toulá po nocích! Co když otěhotní? Nebo chytne některou z těch strašlivých nemocí!

Určitě ji někdo pozná – a bude to v novinách,“ kroutí hlavou Rosiina matka. Otec jen přikyvuje. Černá ovce musí být zkrocena.

Lobotomie jako na jezdícím pásu

Doktor Walter Freeman (1895–1972) platí ve své době za celebritu. Na kontě se mu kupí tučné částky a ve schránce rozhořčené dopisy jeho odpůrců.

Freeman je ve své době společně se svým kolegou, chirurgem James Winstonem Wattsem (1904–1994), expertem na lobotomii. „Lobotomie pomáhá na mnoho problémů,“ říká s oblibou Freeman a s Wattsem ji neváhá provádět i 10krát za den!

Samozřejmě, ne vždy se 100procentním úspěchem. A Rosie se má bohužel zařadit na seznam těch, kde se lobotomie nepodaří zrovna dle představ…

Doktoři Watts a Freeman způsobí, že se z veselé Rosemary stane troska.
Doktoři Watts a Freeman způsobí, že se z veselé Rosemary stane troska.

Bůh ochraňuj Rosemary

Freemanovýma rukama projde mezi roky 1936 až 1962 více než 3500 pacientů, z nichž několik set trpí po zákroku doživotními následky. „Devět a osm?“ klade doktor Rosemary jednoduché otázky, zatímco dívka sedí v křesle. Freeman použije lokální umrtvení.

Nadzdvihne ochablé dívčino víčko a zasune pod něj speciálně upravený chirurgický nožík. Brzy je u mozku. Pokračuje dál. Rosemary zatím nechá zpívat Bůh ochraňuj Ameriku a nakonec předříkávat Otčenáš. Po zákroku zůstane vidět jen fialová tečka. Jenže rozverné děvče již nikdy nebude jako dřív.

Mohlo se to stát i mně!

Rosie? V pořádku?“, optá se Freeman. Dívka netečně sedí a zírá před sebe. Píše se rok 1941 a doktor Freeman právě udělal ze sestry budoucího prezidenta dívenku, jejíž život je odsouzený k dožití v ústavu. Rodina musí tenhle skandál samozřejmě ututlat.

Nejlepší je rovnou prohlásit, že je od narození mentálně retardovaná – a právě teď její postižení propuklo naplno. „Pro rodinu byla Rosie překážkou. Nemluvilo se o ní, všichni z toho byli rozpačití.

A já za to, co tetě Rosie udělal, dědu celý život nenáviděl. Vždyť se to mohlo klidně stát i mně!“ svěří se později David Anthony Kennedy (1955–1984), syn Bobbyho Kennedyho (1925–1968).

Zbytek života strávila Rosie v ústavu na mentální úrovni dvouletého dítěte.
Zbytek života strávila Rosie v ústavu na mentální úrovni dvouletého dítěte.
Foto: wikipedia
Související články
Historie
Zápasníka Milona z Krotonu roztrhali hladoví vlci
Filozof a matematik Pythagoras (asi 570–495 př. n. l.) se mezi lety 540–530 př. n. l. usazuje v Krotonu v jihoitalské Kalábrii a shromažďuje tu okruh svých žáků. Patří mezi ně i atlet Milon z Krotonu. „Čerpal od Pythagora nejenom filozofická poučení, ale i vědecká zdůvodnění tréninkových zásad a zápasnických chvatů,“ uvádí sportovní novinář Václav […]
Historie
Nehoda, nebo sebevražda? Jak zemřel Miroslav Tyrš?
Polední slunce nemilostivě pálí. Rolník pohledem přejede zčásti zorané pole a vydá se osvěžit k řece. Ötztalská Acha je tu pořádně divoká. Ve středu proudu, zaklíněné o kameny, omílá voda znetvořené lidské tělo bez nohy.   Národní obrozenec, historik umění, univerzitní pedagog, jeden ze zakladatelů Sokola, člen poroty pro výběr sochařské výzdoby Národního divadla… Ten […]
Historie
Jiří z Poděbrad: Jediný král nepocházející z královské dynastie
Husitský král či král dvojího lidu. Tyto přezdívky si vyslouží jediný český král, který nepochází z panovnické dynastie, ale z domácí šlechty. Jiří z Kunštátu a Poděbrad, kališník, který se po celou dobu své vlády snaží o pokojné soužití kališnické většiny s katolickou menšinou. Proč se mu to nedaří? Zikmund Lucemburský (1368–1437) po sobě nezanechává žádného mužského potomka. […]
Historie
Vzdorokrál Karel Albrecht s podporou Čechů usiloval o trůn
Jako „zimní král“ se do historie českých zemí zapisuje Fridrich Falcký. Málokdo však ví, že Čechy mají i svého druhého „zimního krále“. Je jím Karel Albrecht, který se nechává prohlásit českým vzdorokrálem Karlem III., ačkoliv trůn právoplatně patří Marii Terezii… Roku 1713 se Karel VI. (1685–1740), císař Svaté říše římské a král španělský, český a uherský, […]
reklama
zajímavosti
Stavba bez starostí a komplikací
Kde jsou ty doby, kdy majiteli pozemku stačilo nakoupit stavební materiál a mohl si postavit dům podle svého vkusu a svých potřeb. Dnes jsou stavebníci svázáni množstvím předpisů a nařízení, v nichž je složité se vyznat. Stále více lidí tak využívá služeb specializovaných firem, které se v džungli zákonů dokonale orientují. Abychom se vůbec mohli odvážit do […]
Používejte ochranné pracovní pomůcky!
Některá zaměstnání jsou z hlediska pracovního úrazu rizikovější než jiná. Pokud není možné tato zdravotní rizika eliminovat nebo je alespoň částečně omezit, musí zaměstnavatel zaměstnanci poskytnout osobní ochranné pracovní prostředky (OOPP). Co mezi ně patří? A opravdu vždy platilo heslo bezpečnost především? Osobní ochranné pracovní prostředky přesně definuje nařízení vlády č. 495/2001 Sb. Tyto prostředky musí […]
Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
Některé se řítí rychlostí přes 200 km/hod. Jiné sviští ve výšce 139 metrů. Občas se ocitnete hlavou dolů. Ruská carevna by zírala, kdyby viděla, co vzešlo z její kratochvíle. Horské dráhy patří k nevyhledávanějším atrakcím zábavních parků po celém světě. Protože kdo by si nechtěl užít adrenalinovou jízdu a zažít chvíle čisté euforie. Zábava pro […]
Sakura: Strom japonské národní hrdosti
Když rozkvetou sakury, je to úchvatná podívaná. Pro mnoho měst, které je pěstují jako okrasné stromy, to často bývá vrchol turistické sezóny. Miliony lidí po celém světě se totiž vydává obdivovat nádherné pastelově zbarvené květy. Tato dřevina má jedinečnou historii a stejně fascinující současnost. Obvykle je máme spojeny s Japonskem, kde k nejznámějším místům se […]
lifestyle
„Úsměvné“ přešlapy slavných lidí z dob, kdy byli ještě mladí
Dnes jsou z nich nezpochybnitelné špičky ve svých oborech. Jsou vážení a uznávaní. Je až s podivem, že se tak nějak pozapomnělo na jejich hříchy z mladických let. A pozor, čistý štít nemá ani boháč a mecenáš v jedné osobě Bill Gates! Caron Butler – špičkový basketbalista Bývalý profesionální hráč americké NBA a současný trenér […]
Nezdravé jídlo: Zastavme trend doby!
Vaření je někdy věda, ale ne zas taková věda, abychom si nedávali pozor na nezdravé potraviny. Víte, co všechno vám může udělat takový populární Big Mac, pokud si ho budete dávat příliš často? A tušili jste, že na každých 100 000 obyvatel je 45 lidí s mrtvicí kvůli umělým sladidlům? Přepálený tuk může začít u […]
Prepeři: Jak se zachránit v době krize
Městem začínají znít sirény a lidé propadají panice. V televizním vysílání je ohlášen začátek jaderné války mezi mocnostmi. Naprostá většina obyvatelstva na tento, byť velmi nepravděpodobný, scénář není připravena. Najdou se však tací, kteří chtějí přežít za každou cenu a na podobné události se dlouhá léta připravují. Preperství nebo také survivalismus má své počátky ve […]
Jak se vyhnout úrazům při sportování?
Ročně si Češi přivodí téměř dva miliony úrazů, každý pátý se přitom stane při sportu. Zejména v letních měsících se ordinace lékařů plní lidmi, kteří si přivodili zranění při typicky letních sportech, jakými jsou cyklistika, in-line bruslení a běh, u dětí pak ještě skákání na trampolíně. Jak jim předejít? Podle Českého statistického úřadu se sportu pravidelně […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
3 kněžny-světice: Manžely si držely od těla a nechaly se bít zpovědníkem
historyplus.cz
3 kněžny-světice: Manžely si držely od těla a nechaly se bít zpovědníkem
Provdali ji sotva ve třech letech, zhruba ve třiceti už byla vdovou. Na muže haličská královna Salomena, jediná dcera polského knížete Leška Bílého, poté úplně zanevřela. Je rozhodnutá – složí slib čistoty a již nikdy se tělesně nesblíží s žádným mužem. To je ve středověku ve vznešených rodinách, kde sňatky slouží jako prostředek diplomacie i
Návrat do Ulice! Mizí Brodská před mužem?
nasehvezdy.cz
Návrat do Ulice! Mizí Brodská před mužem?
Příjemné překvapení pro své fanoušky přichystala herečka Tereza Brodská (56), která se po letech vrací do seriálu Ulice! Bok po boku se svou seriálovou dcerou Patricií Pagáčovou (35) znovu obnoví př
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
epochanacestach.cz
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
S příchodem léta se krumlovské centrum Port 1560 stává ideálním místem pro všechny, kteří touží po spojení kultury, gastronomie, dobrého piva a relaxace. Tento jedinečný areál nabízí návštěvníkům širokou škálu aktivit a zážitků, které si mohou užít také v nádherném prostředí prostorné zahrady z 16. století. Zábava a relax pod širým nebem Port 1560 se pyšní
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
rezidenceonline.cz
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
Když se herec Steve McQueen v 70. letech mnulého století přestěhoval do Malibu, nebylo to zrovna kvůli zdejším úžasným možnostem surfování. Jedna z nejúspěšnějších a nejlépe placených filmových hvězd své generace tu totiž hledala především soukromí a ústraní. Dokonalé útočiště našel známý chlapák v rezidenci usazené vysoko na útesu nad pobřežím Tichého oceánu, nacházející se
Borůvkové lívance, jak je má rád zpěvák Justin Timberlake
tisicereceptu.cz
Borůvkové lívance, jak je má rád zpěvák Justin Timberlake
Někdo to rád sladké – a tenhle známý zpěvák a herec velmi rád posnídá lívanečky s borůvkami. O linii se bát nemusí, protože se mj. věnuje například golfu. Potřebujete 200 g hladké mouky 2 lžíce
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i přitažlivost
21stoleti.cz
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i přitažlivost
Každý z nás je nositelem přibližně 4 milionů genetických variant. Ale jen málokomu se povede vyhrát v genetické loterii něco opravdu cenného, jako třeba barevnější vidění světa, nádherné řasy nebo sil
Couplii… a žili spolu šťastně až do smrti
panidomu.cz
Couplii… a žili spolu šťastně až do smrti
Trvalý vztah, v němž překonáme všechny krize a spokojeně spolu zestárneme, představuje stále jednu z nejvyšších životních hodnot. Nehledě na to, kolik nám je a v jak technologicky vyspělé době žijeme, pořád věříme, že nejlepší konec příběhu dvou zamilovaných lidí je „a žili spolu šťastně až do smrti“. Ve skutečnosti se téměř každé druhé české manželství
Využijte cukrovou pastu pro sametově hladké nohy
nejsemsama.cz
Využijte cukrovou pastu pro sametově hladké nohy
Léto velí mít hladkou pokožku bez chloupků. Epilace sice není právě příjemná, ale s trochou šikovnosti ji jistě zvládnete. Vážně chcete zkusit epilaci cukrovou pastou? Nebo jste ji už zkusila a máte s ní špatnou zkušenost? Nezatracujte ji. Cukrovou pastu si můžete připravit doma. Přírodní a šetrná Cukrová pasta se k odstranění chloupků používala už ve starém Egyptě. Dnes
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
iluxus.cz
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
V oblasti módy se barvy neustále mění a vyvíjejí, přičemž každá sezóna přináší nové odstíny a kombinace, které zaujmou a inspirují. Pro rok 2024 vyhlásila společnost Pantone Color Institut barvou roku
Hledání pokladu z Dubového ostrova pokračuje: Byla nalezena jeho část?
enigmaplus.cz
Hledání pokladu z Dubového ostrova pokračuje: Byla nalezena jeho část?
Nepředstavitelné sumy peněz i lidské životy – to vše pohltila tzv. jáma pokladů na ostrůvku nedaleko kanadské provincie Nové Skotsko. Hledači pokladů totiž prahnou po zdejším tajemství ukrytém hluboko
Jestli má holku, tak snad ani nechci žít…
skutecnepribehy.cz
Jestli má holku, tak snad ani nechci žít…
Byla to láska z pionýrského tábora. Jardovi bylo devatenáct let a dělal vedoucího malým klukům. Byli z něj úplně paf a já taky. Zamilovala jsem se do něj na pionýrském táboře. Všechny holky to věděly, protože neumím udržet tajemství, všechno na sebe vykecám. Jsem odjakživa taková, máma byla to samé v bledě modrém. Byla jsem v oddíle nejstarších, patnáctiletých holek. Jardovi
Rekordman v Bílém domě: Národní hrdina vydržel ve funkci pouhý měsíc
epochalnisvet.cz
Rekordman v Bílém domě: Národní hrdina vydržel ve funkci pouhý měsíc
William Henry Harrison sice původně studoval medicínu, v roce 1791 se ale rozhodne vstoupit do americké armády, která je zrovna plně zaneprázdněna boji proti indiánům.   O tři roky později se účastní slavné bitvy u Fallen Timbers, v níž vojáci USA triumfují. Když si v roce 1795 bere za ženu Annu Tuthill Symmesovou (1775–1864), zastává