Domů     Nebezpečné tloustnutí: Epidemie obezity trápí nejen Česko
Nebezpečné tloustnutí: Epidemie obezity trápí nejen Česko
18.2.2024

Více než miliarda lidí na celém světě dnes trpí obezitou, z toho 650 milionů dospělých, 340 milionů dospívajících a 39 milionů dětí. Je důsledkem nezdravých stravovacích návyků, omezené fyzické aktivity, sedavého zaměstnání a digitalizace.

Ročně má na svědomí 1,2 milionu mrtvých. Dá se s epidemií obezity vůbec bojovat?

O obezitě hovoříme tehdy, když index tělesné hmotnosti BMI (hmotnost v kg vydělená druhou mocninou výšky v metrech) přesáhne 30. Od roku 1975 se celosvětová míra obezity ztrojnásobila, přičemž většina světové populace žije v zemích, kde nadváha a obezita zabíjí více než podváha.

Za hlavní příčinu obezity v moderním světě je považován nadměrný energetický příjem, kdy člověk ve své stravě přijme více energie, než kolik jí jeho tělo spotřebuje. Což je v poslední době doprovázeno ještě absolutním nedostatkem pohybu.

39 % světové populace je obézních

Zkrátka a dobře, lidé se přecpávají, ale nehýbou. Fast foody a jiné nezdravé potraviny jsou dnes dostupnější než kdy dříve. Zároveň ubývá přirozeného pohybu. Většina lidí má navíc sedavé zaměstnání, do práce se vozí autem a po práci odpočívá na gauči.

Hned 39 % celosvětové dospělé populace proto trpí obezitou. V Evropě je situace obzvlášť kritická, potíže s nadváhou zde má hned 53 % dospělé populace.

Špatné vysvědčení pro Česko

Ani Česká republika si nevede nejlépe. S nadváhou, tedy BMI vyšším než 25, se u nás potýká hned 70 % mužů, z toho 27 % trpí obezitou. To je řadí na třetí příčku v Evropě. Českých žen se s nadváhou potýká 57 %, z nich polovina je obézních.

Rapidně přibývá rovněž obézních dětí, k čemuž velmi negativně přispěla i pandemie covidu, místo běhání venku sedí u počítače či chytrého telefonu a cpou se chipsy. U nás je obézních 18,5 % chlapců a 14,5 % dívek.

Nejhůře jsou na tom pak chlapci ve věku mezi 11 a 13 lety, mezi kterými má nadváhu či obezitu až 37 %.

Špatné stravování bývá vidět na celé rodině.
Špatné stravování bývá vidět na celé rodině.

Příčiny tloustnutí

Ne vždy ovšem stojí za rozvojem obezity nadměrný příjem potravy. Až z 50 % je podmíněna geneticky. Když jsou oba rodiče obézní, má jejích dítě 80% šanci, že bude i ono.

Důvodem rozvoje obezity mohou být i jiné nemoci, například snížená funkce štítné žlázy, ty ale představují asi jen 1 % všech případů. Vzestup hmotnosti mohou způsobit i užívané léky, třeba některá antidepresiva, psychofarmaka či léky na uklidnění.

Svoji roli sehrává také prostředí. Obézních je více mezi lidmi s nižším vzděláním, na venkově pak více než ve městech.

Psychika a obezita

Velmi často se v souvislosti s obezitou hovoří o psychických problémech, většinou však jako o jejím důsledku. Ostatními lidmi jsou totiž obézní vnímáni jako líné bytosti bez dostatečně silné vůle odepřít si jídlo.

Odsudek vede u nemocných ke snížené sebeúctě a nenávisti k vlastnímu tělu, roztáčí se deprese. Jenže často jsou psychické potíže nikoliv důsledkem, ale důvodem obezity.

Lidé, kteří jsou nějak zranění na duši, si budují „velké tělo“, které je má ochránit před světem, který jim ublížil. Proč?

Křehká dětská duše

Zejména dětská duše je velmi křehká. Malé dítě má jen omezené prostředky, jak vyjádřit, co potřebuje. Pokud na jeho potřebu pomazlení či pochvaly jeho nejbližší (rodina, učitelé, vrstevníci) nereagují adekvátně, přestane si dítě o její uspokojení říkat.

Stane se vůči své potřebě necitlivým, přestane si uvědomovat, co skutečně potřebuje. To v něm ovšem může vyvolat protitlak, silnou touhu po něčem, tzv. orální hlad, který ale není fyziologický a projeví se právě přejídáním.

Nevhodné potraviny - kolik jste jich dnes snědli vy?
Nevhodné potraviny – kolik jste jich dnes snědli vy?

Velké tělo k obraně nemocné duše

K nadměrnému jedení se mnoho žen uchýlí rovněž po sexuálním útoku na ně, snaží se tím vlastně (a úspěšně) snížit svoji atraktivitu. K obezitě se zejména mladí lidé utíkají také, když si jsou sami sebou nejistí.

Stát se dospělým není jednoduché, klade to na člověka nemalé nároky. Ale na obézní, na ty se přece musejí brát ohledy, tak proč si je nedopřát. Jídlo funguje též jako účinné antidepresivum při smutku a depresi, pomáhá zvládnout i pocity vzteku či nenávisti. Je to všelék a zároveň zabiják.

Hrozba jménem viscerální tuk

Na nadbytek stravy není náš organismus naprogramován, proto si jej ukládá tak zvaně na horší časy, a to ve formě tukových zásob, které jsou patrné na první pohled. Rozmístění tukové tkáně rovněž hraje roli při posuzování škodlivosti obezity.

Nejrizikovější je nitrobřišní neboli abdominální obezita, při které dochází k hromadění tuku v oblasti břicha, přičemž tento viscerální tuk obaluje důležité orgány, které se zde nacházejí.

Jablko versus hruška

Postava typu jablko, s „pneumatikou“ kolem pasu, je tak nebezpečnější, než když se tuk hromadí v oblasti hýždí a stehen u postavy typu hruška. Za rizikový je u mužů považován obvod pasu překračující 102 cm, u žen pak 88 cm.

Je ovšem také potřeba brát v potaz poměr obvodu pasu k obvodu hýždí. Měří se rovněž obsah tělesného tuku a tloušťka podkožních tukových vrstev. Výsledky je pak nutné interpretovat v závislosti na věku a pohlaví pacienta.

Dlouhodobé sezení a žádný sport

Hektická pracovní doba, domácí povinnosti, stres a tlak na výkon jsou náročné na psychiku, jako relax proto lidé raději volí sledování televize či surfování po internetu než sport. To vede k ochabování svaloviny a přibývání podkožního tuku.

Řada lidí navíc tráví během dne spoustu hodin vsedě, třeba před počítačem. Odborníci varují, že při tom prakticky přestávají spalovat jakékoliv kalorie. Když si pak dopřejí vydatný oběd, není divu, že se u nich rozvíjí nadváha či obezita.

Dlouhým sezením se jim nadto snižuje i fyzická kondice, zvyšuje únava a objevují se bolesti zad vlivem nesprávného držení těla.

Je to začarovaný kruh - úbytek energie vede k ještě větší lennosti.
Je to začarovaný kruh – úbytek energie vede k ještě větší lennosti.

Covidová pandemie a obézní děti

Pandemie covidu zhoršila výskyt nadváhy a obezity u dětí. Přispěla k tomu online výuka, nemožnost docházet do školy a na sportovní kroužky i zhoršení stravovacích návyků, protože nudu děti zaháněly jídlem.

Ztratily rovněž stravovací režim, protože chodily později spát, trávily mnoho času u počítačů, vstávaly později a jídlo pro ně bylo dostupné kdykoliv během dne.

Už i u žáků základních škol se proto vyskytuje tak zvaný metabolický syndrom, kdy se k obezitě přidává diabetes 2. typu, porucha trávení tuků či vysoký krevní tlak.

Z obezity dítě nevyroste

Jan Boženský, primář dětského oddělení Vítkovické nemocnice v Ostravě, k tomu dodává: „Na co jsme bývali zvyklí u starších, to dnes vidíme u relativně velmi mladých.

Děti staré 10 nebo 11 let mají jasné známky metabolického syndromu, to jsme v minulých letech určitě nevídali a nárůst je obrovský.“ Přitom platí, že pokud je dítě obézní, znamená to, že se 75% pravděpodobností z něj bude i obézní dospělý.

Je však jistá naděje, že u dětí, které ztloustly během covidové pandemie, je toto riziko menší.

Hrozí cukrovka, infarkt i dna

Metabolický syndrom samozřejmě ohrožuje i obézní dospělé. Dalšími komplikacemi obezity jsou kardiovaskulární onemocnění, který postihují srdce a oběhovou soustavu.

Vedle vysokého krevního tlaku je tak ohrožuje rovněž infarkt myokardu či mozková mrtvice v důsledku ucpaných srdečních a mozkových cév, ve kterých se tuk může ukládat (ateroskleróza).

Kromě diabetu 2. typu se u obézních často vyskytuje i zvýšený cholesterol v krvi a dna.

Rakovina, opotřebení kloubů a neplodnost

Lidé s vysokým BMI mají rovněž větší náchylnost k rozvoji nádorových onemocnění, nejčastěji rakoviny tlustého střeva, prsu, ledvin, děložní sliznice, prostaty, plic a dalších orgánů. Obezita je také velkou zátěží pro kosti a klouby celého těla.

To vede ke špatnému držení těla a z něj plynoucích bolestí, nadměrnému opotřebení kloubů, snížení jejich pohyblivosti a častým zánětům. Dalšími komplikacemi mohou být i dýchací a kožní problémy, neplodnost, gynekologická onemocnění či nemoci trávicího traktu.

Drastické diety nejsou řešení

Proto je potřeba obezitu řešit, ovšem za pomoci odborníka! Když se lidé rozhodnou sami snižovat svoji váhu, většinou moc úspěšní nejsou. Obezity se totiž nelze zbavit rychle.

Při drastických dietách si organismus na delší hladovění zvykne a přizpůsobí mu svůj metabolismus tak, aby co nejvíce šetřil vydávanou energii. Hubnutí se proto při podvýživě postupně zastaví.

Po skončení diety navíc hrozí tak zvaný jojo efekt, kdy dotyčný přibere zpět co shodil, a ještě něco navíc, právě proto, že si organismus ukládá na horší časy.

Dětská obezita je rostoucí hrozbou. V letošním roce poprvé počet dětí s nadváhou předčí počet dětí s podvýživou.
Dětská obezita je rostoucí hrozbou. V letošním roce poprvé počet dětí s nadváhou předčí počet dětí s podvýživou.

Léčení těla i duše

Léčba obezity navíc musí být komplexní, tedy zahrnovat péči o tělo i duši. Protože u řady lidí může za nadbytečná kila právě nemocná duše. Pokud nedojde k odstranění prvotní příčiny, která přejídání odstartovala, léčba nebude účinná.

Nemocnou duši totiž nelze vyléčit dietním jídelníčkem. Je třeba zjistit příčinu toho, proč se daný jedinec přejídá. Pokud problém tkví v psychice, může se snižováním váhy velice pomoci psychoterapie. Ve většině případů je to však běh na dlouhou trať.

Racionální jídelníček bez hladovění

Teprve poté může na řadu přijít úprava jídelníčku. Obézní člověk toužící po úbytku váhy by měl konzumovat malé porce jídla v častých intervalech, klidně 8 až 10krát denně, aby neměl pocit hladu.

Důležité je omezit nadměrný energetický příjem, zejména živočišné tuky a jednoduché cukry. Ideální je jíst co nejméně průmyslově zpracovaných potravin, tedy zvolit jídlo v co nejpřírodnější podobě. Žádné paštiky, salámy, cukroviny a potraviny bohaté na sůl.

Ideální je zelenina, která obsahuje vlákninu, v menším množství i ovoce. Dále luštěniny, libové maso a polotučné mléčné výrobky a celozrnné výrobky.

Civilizační choroba - pro Čechy ta možná nejzávažnější...
Civilizační choroba – pro Čechy ta možná nejzávažnější…

Hlad je převlečená žízeň

Je potřeba rovněž dbát na dostatečný příjem tekutin, ovšem vyhnout se energeticky bohatým nápojům s vysokým obsahem cukru a oxidu uhličitého. Omezit je potřeba i příjem alkoholu, který obsahuje velké množství energie.

Ideální je pít obyčejnou vodu, vhodné jsou na prostřídání i neochucené minerálky a neslazený čaj. Občas je možné si dopřát i kávu, ale bez cukru, a myslet na to, že odvodňuje, takže je třeba ji doplnit sklenicí vody.

Minimalizace stresu a dostatek pohybu

Důležité je rovněž začít se hýbat, ideální je cvičení vytrvalostního charakteru, například chůze, jízda na kole či rotopedu nebo plavání. Začít stačí s půlhodinou třikrát týdně a postupně přidávat.

Procházky v přírodě za každého počasí navíc posílí i imunitu a pozvednou psychiku. Pomocí sportu je také možné odbourat stres, který je dnes prakticky všudypřítomný. Člověk se na to ale stále neadaptoval a reaguje stejně jako kdysi pračlověk.

Krev se mu, v přípravě na útěk či útok, nahrne přednostně do svalů a tělo přestane vstřebávat živiny. Stres tím přispívá nejen k rozvoji obezity, ale i ke zvýšení krevního tlaku, nespavosti a trávicím obtížím. Proto je potřeba naučit se relaxovat.

Foto: Shutterstock
Související články
Lifestyle
Proč spisovatel Milan Kundera zanevřel na svoji domovinu?
Poválečné budovatelské nadšení z jeho tvorby postupně vyprchává. Milan Kundera jako mladík koketuje s hudbou. Aby ne, když jeho otcem je klavírista a rektor Janáčkovy akademie múzických umění Ludvík Kundera. Nakonec se ale Milan Kundera (1929‒2023) rozhodne studovat literární vědu a estetiku, kterou vzápětí vymění za režii a scenáristiku na FAMU. Souběžně s tím, jak se na katedře […]
Lifestyle
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské […]
Lifestyle
Rybí prsty: Odkud se vzala zlatavá pochoutka?
Rychlé, chutné, křupavé. Rybí prsty sice jako první uvede na trh americká společnost, ale je to nefalšovaný britský vynález, často považovaný za jeden ze symbolů Spojeného království. Není to však výdobytek moderní doby, první zmínky o tomto pokrmu jsou staré 124 let. Proč a jak vlastně vznikly? Termín rybí prsty (fish fingers) je poprvé zmíněn […]
Lifestyle
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
Byl slavným zpěvákem, hudebním skladatelem i vydavatelem, jednou z nejzásadnějších postav soulové a funkové hudby a dodnes je obdivovanou veličinou. Blyštivou kariéru Jamese Browna ale nenasvítila pouze světla ramp, ale také majáčky policejních aut. Je první svátek vánoční roku 2006 a v nemocnici v Atlantě leží na smrt nemocný James Brown (1933–2006). Otočí se na svého manažera […]
reklama
věda a technika
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Když se Tambora zlobí: Nejhorší katastrofa novodobých dějin zruší léto
Jindy by radostně skotačili ve vodě, jenže teď sedí doma a nevěřícně koukají ven. Sluneční paprsky vystřídá sníh a příjemný vánek pořádná fujavice. Léto si všichni představovali úplně jinak, jenže tentokrát pohodové počasí vůbec nedorazí! Evropu zaměstnává navrátivší císař Napoleon (1769-1821), v odlehlém koutě světa se mezitím probouzí k životu stratovulkán Tambora. Začátkem dubna 1815 o sobě […]
A co když to spadne? Boříme mýty o létání!
Užíváte si cestování letadlem? Anebo se celou dobu modlíte, aby to nespadlo a abyste byli co nejdříve na zemi? Možná se jen bojíte zakořeněných mýtů. Pojďme si vyjasnit, jak je to doopravdy! Každý den přepraví letadla z bodu A do bodu B zhruba 6 milionů osob. V jakýkoliv okamžik je asi 500 000 lidí zrovna […]
Alarm: Spolehlivý hlídač našeho domova
Zloděj se už plíží zahradou, ale stále se nemůže odhodlat k činu. Na štítě domu totiž poblikává kontrolka alarmu. Dokáže nezvaný návštěvník překonat moderní elektronické zabezpečení, nebo se nechá odradit a zkusí raději štěstí jinde? Od vynálezu zámku s klíčem se zabezpečení našich domovů vyvíjelo v souladu s objevováním nových technologií i zrodem nových bezpečnostních hrozeb. S využíváním elektřiny přišlo […]
věda a technika
Černý kašel: Probuzený zabiják!
Kašel může být suchý, vlhký, dráždivý, akutní či chronický, to všechno se dá ve většině případů zvládnout. Dokud tedy nepřidáme přívlastek černý, protože pak už jde do tuhého… Začne to jako běžné nachlazení, k horečce či zimnici se však brzy přidají prudké záchvaty kašle. Opakují se znovu a znovu a hned tak se jich nezbavíte. […]
Nevyzpytatelný hluk: Trhá ušní bubínky, poškozuje orgány a umí i zabít!
Láva prýští do neuvěřitelné výšky, rozzuřená sopka vychrlí do ovzduší tuny prachu a na několik let ochladí planetu. Její dunění slyší desítky tisíc lidí a pro třicet z nich jde o poslední zvuky jejich životů. Řev je totiž daleko za únosnou mezí. Snad v každé učebnici přírodopisu stojí, že člověk vnímá zvuk v intervalu od 16 do 20 000 […]
Kyselina chlorovodíková: Potřebná i nebezpečná
Mnozí z nás zřejmě vůbec nepřemýšlejí o tom, jak prudce jedovatá látka vzniká uprostřed jejich útrob, v žaludku. Žlázy, které se nacházejí v jeho stěně, denně vyprodukují 1,5 – 2 litry žaludeční šťávy, jež ve velkém množství obsahuje skutečně prudce jedovatou kyselinu chlorovodíkovou a rovněž i látky, které dokážou strávit bílkoviny a tuky. Silná žíravina […]
Jak nejlépe zabezpečit dům? Bezpečnostní fólie, kování, zámky i kliky!
Věděli jste, že k 80 % vloupání dojde přes okna nebo balkonové dveře? Patří totiž k nejslabším článkům zabezpečení domu či bytu. Okno bez bezpečnostních prvků otevře zloděj během 10 sekund, a to tak neslyšně, že vás neprobudí, ani když spíte ve vedlejší místnosti. Jak zlodějům znesnadnit práci a cítit se doma opravdu v bezpečí? Okna patří k nejzranitelnějším […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h