Domů     Nebezpečné tloustnutí: Epidemie obezity trápí nejen Česko
Nebezpečné tloustnutí: Epidemie obezity trápí nejen Česko
18.2.2024

Více než miliarda lidí na celém světě dnes trpí obezitou, z toho 650 milionů dospělých, 340 milionů dospívajících a 39 milionů dětí. Je důsledkem nezdravých stravovacích návyků, omezené fyzické aktivity, sedavého zaměstnání a digitalizace.

Ročně má na svědomí 1,2 milionu mrtvých. Dá se s epidemií obezity vůbec bojovat?

O obezitě hovoříme tehdy, když index tělesné hmotnosti BMI (hmotnost v kg vydělená druhou mocninou výšky v metrech) přesáhne 30. Od roku 1975 se celosvětová míra obezity ztrojnásobila, přičemž většina světové populace žije v zemích, kde nadváha a obezita zabíjí více než podváha.

Za hlavní příčinu obezity v moderním světě je považován nadměrný energetický příjem, kdy člověk ve své stravě přijme více energie, než kolik jí jeho tělo spotřebuje. Což je v poslední době doprovázeno ještě absolutním nedostatkem pohybu.

39 % světové populace je obézních

Zkrátka a dobře, lidé se přecpávají, ale nehýbou. Fast foody a jiné nezdravé potraviny jsou dnes dostupnější než kdy dříve. Zároveň ubývá přirozeného pohybu. Většina lidí má navíc sedavé zaměstnání, do práce se vozí autem a po práci odpočívá na gauči.

Hned 39 % celosvětové dospělé populace proto trpí obezitou. V Evropě je situace obzvlášť kritická, potíže s nadváhou zde má hned 53 % dospělé populace.

Špatné vysvědčení pro Česko

Ani Česká republika si nevede nejlépe. S nadváhou, tedy BMI vyšším než 25, se u nás potýká hned 70 % mužů, z toho 27 % trpí obezitou. To je řadí na třetí příčku v Evropě. Českých žen se s nadváhou potýká 57 %, z nich polovina je obézních.

Rapidně přibývá rovněž obézních dětí, k čemuž velmi negativně přispěla i pandemie covidu, místo běhání venku sedí u počítače či chytrého telefonu a cpou se chipsy. U nás je obézních 18,5 % chlapců a 14,5 % dívek.

Nejhůře jsou na tom pak chlapci ve věku mezi 11 a 13 lety, mezi kterými má nadváhu či obezitu až 37 %.

Špatné stravování bývá vidět na celé rodině.
Špatné stravování bývá vidět na celé rodině.

Příčiny tloustnutí

Ne vždy ovšem stojí za rozvojem obezity nadměrný příjem potravy. Až z 50 % je podmíněna geneticky. Když jsou oba rodiče obézní, má jejích dítě 80% šanci, že bude i ono.

Důvodem rozvoje obezity mohou být i jiné nemoci, například snížená funkce štítné žlázy, ty ale představují asi jen 1 % všech případů. Vzestup hmotnosti mohou způsobit i užívané léky, třeba některá antidepresiva, psychofarmaka či léky na uklidnění.

Svoji roli sehrává také prostředí. Obézních je více mezi lidmi s nižším vzděláním, na venkově pak více než ve městech.

Psychika a obezita

Velmi často se v souvislosti s obezitou hovoří o psychických problémech, většinou však jako o jejím důsledku. Ostatními lidmi jsou totiž obézní vnímáni jako líné bytosti bez dostatečně silné vůle odepřít si jídlo.

Odsudek vede u nemocných ke snížené sebeúctě a nenávisti k vlastnímu tělu, roztáčí se deprese. Jenže často jsou psychické potíže nikoliv důsledkem, ale důvodem obezity.

Lidé, kteří jsou nějak zranění na duši, si budují „velké tělo“, které je má ochránit před světem, který jim ublížil. Proč?

Křehká dětská duše

Zejména dětská duše je velmi křehká. Malé dítě má jen omezené prostředky, jak vyjádřit, co potřebuje. Pokud na jeho potřebu pomazlení či pochvaly jeho nejbližší (rodina, učitelé, vrstevníci) nereagují adekvátně, přestane si dítě o její uspokojení říkat.

Stane se vůči své potřebě necitlivým, přestane si uvědomovat, co skutečně potřebuje. To v něm ovšem může vyvolat protitlak, silnou touhu po něčem, tzv. orální hlad, který ale není fyziologický a projeví se právě přejídáním.

Nevhodné potraviny - kolik jste jich dnes snědli vy?
Nevhodné potraviny – kolik jste jich dnes snědli vy?

Velké tělo k obraně nemocné duše

K nadměrnému jedení se mnoho žen uchýlí rovněž po sexuálním útoku na ně, snaží se tím vlastně (a úspěšně) snížit svoji atraktivitu. K obezitě se zejména mladí lidé utíkají také, když si jsou sami sebou nejistí.

Stát se dospělým není jednoduché, klade to na člověka nemalé nároky. Ale na obézní, na ty se přece musejí brát ohledy, tak proč si je nedopřát. Jídlo funguje též jako účinné antidepresivum při smutku a depresi, pomáhá zvládnout i pocity vzteku či nenávisti. Je to všelék a zároveň zabiják.

Hrozba jménem viscerální tuk

Na nadbytek stravy není náš organismus naprogramován, proto si jej ukládá tak zvaně na horší časy, a to ve formě tukových zásob, které jsou patrné na první pohled. Rozmístění tukové tkáně rovněž hraje roli při posuzování škodlivosti obezity.

Nejrizikovější je nitrobřišní neboli abdominální obezita, při které dochází k hromadění tuku v oblasti břicha, přičemž tento viscerální tuk obaluje důležité orgány, které se zde nacházejí.

Jablko versus hruška

Postava typu jablko, s „pneumatikou“ kolem pasu, je tak nebezpečnější, než když se tuk hromadí v oblasti hýždí a stehen u postavy typu hruška. Za rizikový je u mužů považován obvod pasu překračující 102 cm, u žen pak 88 cm.

Je ovšem také potřeba brát v potaz poměr obvodu pasu k obvodu hýždí. Měří se rovněž obsah tělesného tuku a tloušťka podkožních tukových vrstev. Výsledky je pak nutné interpretovat v závislosti na věku a pohlaví pacienta.

Dlouhodobé sezení a žádný sport

Hektická pracovní doba, domácí povinnosti, stres a tlak na výkon jsou náročné na psychiku, jako relax proto lidé raději volí sledování televize či surfování po internetu než sport. To vede k ochabování svaloviny a přibývání podkožního tuku.

Řada lidí navíc tráví během dne spoustu hodin vsedě, třeba před počítačem. Odborníci varují, že při tom prakticky přestávají spalovat jakékoliv kalorie. Když si pak dopřejí vydatný oběd, není divu, že se u nich rozvíjí nadváha či obezita.

Dlouhým sezením se jim nadto snižuje i fyzická kondice, zvyšuje únava a objevují se bolesti zad vlivem nesprávného držení těla.

Je to začarovaný kruh - úbytek energie vede k ještě větší lennosti.
Je to začarovaný kruh – úbytek energie vede k ještě větší lennosti.

Covidová pandemie a obézní děti

Pandemie covidu zhoršila výskyt nadváhy a obezity u dětí. Přispěla k tomu online výuka, nemožnost docházet do školy a na sportovní kroužky i zhoršení stravovacích návyků, protože nudu děti zaháněly jídlem.

Ztratily rovněž stravovací režim, protože chodily později spát, trávily mnoho času u počítačů, vstávaly později a jídlo pro ně bylo dostupné kdykoliv během dne.

Už i u žáků základních škol se proto vyskytuje tak zvaný metabolický syndrom, kdy se k obezitě přidává diabetes 2. typu, porucha trávení tuků či vysoký krevní tlak.

Z obezity dítě nevyroste

Jan Boženský, primář dětského oddělení Vítkovické nemocnice v Ostravě, k tomu dodává: „Na co jsme bývali zvyklí u starších, to dnes vidíme u relativně velmi mladých.

Děti staré 10 nebo 11 let mají jasné známky metabolického syndromu, to jsme v minulých letech určitě nevídali a nárůst je obrovský.“ Přitom platí, že pokud je dítě obézní, znamená to, že se 75% pravděpodobností z něj bude i obézní dospělý.

Je však jistá naděje, že u dětí, které ztloustly během covidové pandemie, je toto riziko menší.

Hrozí cukrovka, infarkt i dna

Metabolický syndrom samozřejmě ohrožuje i obézní dospělé. Dalšími komplikacemi obezity jsou kardiovaskulární onemocnění, který postihují srdce a oběhovou soustavu.

Vedle vysokého krevního tlaku je tak ohrožuje rovněž infarkt myokardu či mozková mrtvice v důsledku ucpaných srdečních a mozkových cév, ve kterých se tuk může ukládat (ateroskleróza).

Kromě diabetu 2. typu se u obézních často vyskytuje i zvýšený cholesterol v krvi a dna.

Rakovina, opotřebení kloubů a neplodnost

Lidé s vysokým BMI mají rovněž větší náchylnost k rozvoji nádorových onemocnění, nejčastěji rakoviny tlustého střeva, prsu, ledvin, děložní sliznice, prostaty, plic a dalších orgánů. Obezita je také velkou zátěží pro kosti a klouby celého těla.

To vede ke špatnému držení těla a z něj plynoucích bolestí, nadměrnému opotřebení kloubů, snížení jejich pohyblivosti a častým zánětům. Dalšími komplikacemi mohou být i dýchací a kožní problémy, neplodnost, gynekologická onemocnění či nemoci trávicího traktu.

Drastické diety nejsou řešení

Proto je potřeba obezitu řešit, ovšem za pomoci odborníka! Když se lidé rozhodnou sami snižovat svoji váhu, většinou moc úspěšní nejsou. Obezity se totiž nelze zbavit rychle.

Při drastických dietách si organismus na delší hladovění zvykne a přizpůsobí mu svůj metabolismus tak, aby co nejvíce šetřil vydávanou energii. Hubnutí se proto při podvýživě postupně zastaví.

Po skončení diety navíc hrozí tak zvaný jojo efekt, kdy dotyčný přibere zpět co shodil, a ještě něco navíc, právě proto, že si organismus ukládá na horší časy.

Dětská obezita je rostoucí hrozbou. V letošním roce poprvé počet dětí s nadváhou předčí počet dětí s podvýživou.
Dětská obezita je rostoucí hrozbou. V letošním roce poprvé počet dětí s nadváhou předčí počet dětí s podvýživou.

Léčení těla i duše

Léčba obezity navíc musí být komplexní, tedy zahrnovat péči o tělo i duši. Protože u řady lidí může za nadbytečná kila právě nemocná duše. Pokud nedojde k odstranění prvotní příčiny, která přejídání odstartovala, léčba nebude účinná.

Nemocnou duši totiž nelze vyléčit dietním jídelníčkem. Je třeba zjistit příčinu toho, proč se daný jedinec přejídá. Pokud problém tkví v psychice, může se snižováním váhy velice pomoci psychoterapie. Ve většině případů je to však běh na dlouhou trať.

Racionální jídelníček bez hladovění

Teprve poté může na řadu přijít úprava jídelníčku. Obézní člověk toužící po úbytku váhy by měl konzumovat malé porce jídla v častých intervalech, klidně 8 až 10krát denně, aby neměl pocit hladu.

Důležité je omezit nadměrný energetický příjem, zejména živočišné tuky a jednoduché cukry. Ideální je jíst co nejméně průmyslově zpracovaných potravin, tedy zvolit jídlo v co nejpřírodnější podobě. Žádné paštiky, salámy, cukroviny a potraviny bohaté na sůl.

Ideální je zelenina, která obsahuje vlákninu, v menším množství i ovoce. Dále luštěniny, libové maso a polotučné mléčné výrobky a celozrnné výrobky.

Civilizační choroba - pro Čechy ta možná nejzávažnější...
Civilizační choroba – pro Čechy ta možná nejzávažnější…

Hlad je převlečená žízeň

Je potřeba rovněž dbát na dostatečný příjem tekutin, ovšem vyhnout se energeticky bohatým nápojům s vysokým obsahem cukru a oxidu uhličitého. Omezit je potřeba i příjem alkoholu, který obsahuje velké množství energie.

Ideální je pít obyčejnou vodu, vhodné jsou na prostřídání i neochucené minerálky a neslazený čaj. Občas je možné si dopřát i kávu, ale bez cukru, a myslet na to, že odvodňuje, takže je třeba ji doplnit sklenicí vody.

Minimalizace stresu a dostatek pohybu

Důležité je rovněž začít se hýbat, ideální je cvičení vytrvalostního charakteru, například chůze, jízda na kole či rotopedu nebo plavání. Začít stačí s půlhodinou třikrát týdně a postupně přidávat.

Procházky v přírodě za každého počasí navíc posílí i imunitu a pozvednou psychiku. Pomocí sportu je také možné odbourat stres, který je dnes prakticky všudypřítomný. Člověk se na to ale stále neadaptoval a reaguje stejně jako kdysi pračlověk.

Krev se mu, v přípravě na útěk či útok, nahrne přednostně do svalů a tělo přestane vstřebávat živiny. Stres tím přispívá nejen k rozvoji obezity, ale i ke zvýšení krevního tlaku, nespavosti a trávicím obtížím. Proto je potřeba naučit se relaxovat.

Foto: Shutterstock
Související články
Lifestyle
Slavní milenci Marilyn Monroe: Brando s ní podvede dvě manželky!
Je dříč, kterému hází klacky pod nohy značně kolísavý zdravotní stav. Hledá lásku, je citlivá, ale osud ji zrovna dvakrát nepřeje. Kdo ze slavných měl (prý) to štěstí, že mu kráska projevila svou přízeň, aniž by se to příliš vědělo?    Slavný americký herec a režisér Marlon Brando (1924–2004) se nechá slyšet, že „s Marilyn […]
Lifestyle
Tragédie Petra Lébla: Život ukončí v divadelním provazišti
Jak se vypořádat s koncem představení? Příběh režiséra, který zvolil ticho před koncem.   Divadlem zní bouřlivý potlesk. Diváci nadšeně tleskají, herci se uklánějí. Další úspěšná repríza. Když naposledy zajede opona, herci shazují masky a odcházejí domů, diváci se trousí do divadelního baru a domů. Na místě zůstává jen jeden muž. Objeví ho až následující […]
Lifestyle
Skladatel Karel Svoboda: Poslední výstřel autora slavného muzikálu Dracula
Stal se největším českým hitmakerem 20. století. Byl dvorním skladatelem Karla Gotta, autorem hudby k filmovému muzikálu Noc na Karlštejně i jedním z duchovních otců slavného muzikálu Dracula. Co vedlo legendu k tomu, že proti sobě namířil zbraň a zmáčkl spoušť?   V životě je vždycky něco za něco. Jeho písně si notuje minimálně půlka světa, na konto mu […]
Lifestyle
Dvě tváře boxerské legendy
Každý sport má své hvězdy a má také pár legend. Vedle nesmrtelného Muhammada Aliho k nim bezesporu patří i Železný Mike, šampion těžké váhy Michael Tyson. Do nejvybranější společnosti boxerských superstar vstoupil tím, že se jako jediný dokázal stát mistrem světa současně v soutěži tří nejvýznamnějších boxerských asociací WBA, WBC i IBF. O pár let […]
reklama
svět zločinu
Osud Kevina Spacey a jejho šance na očištění
Na začátku letošního dubna se právník filmového producenta Harveyho Weinsteina odvolává proti odsouzení svého klienta. Ne, to není žádný apríl. Soudci prý závažně pochybili a upřeli nejviditelnější tváři celosvětové kauzy MeToo právo na spravedlivý proces.   Dle mnohých předem prohranou „válku“ se producent snaží zvrátit drobnými vítěznými bitvami. Jeho pověst už je ale dávno zničená. […]
Woody Allen: Stín obvinění ze zneužití v životě slavného režiséra
Woody Allen, uznávaný hollywoodský režisér a scenárista, čelí vážným obviněním z obtěžování a zneužití své adoptivní dcery Dylan. Přestože byl v roce 1993 zproštěn obvinění po vyšetřování, která nenašla dostatek důkazů pro trestní stíhání, v průběhu let se kauza znovu a znovu otevírala. Allenova dřívější aféra se Soon-Yi, také adoptivní dcerou jeho bývalé partnerky Mii […]
Robert Downey Jr.: Rok a půl v base a hollywoodský splněný sen
Příběh Roberta Downeyho Jr. je dokonalým příkladem toho, jak se z temnoty může vzejít k světlu. Jeho boj s drogovou závislostí nebyl snadný, ale nakonec se stal jednou z největších hvězd Hollywoodu. Robert Downey Jr. je dnes známým jménem v Hollywoodu, ale jeho cesta k úspěchu byla plná peripetií a bojů s drogovou závislostí. Přestože […]
Bill Cosby: Propuštění z vězení po procesních chybách
Bill Cosby, někdejší hvězda americké televize, byl v červenci 2021 propuštěn z vězení kvůli procesním chybám, které vedly k jeho odsouzení v roce 2018 za sexuální napadení. Tento krok vyvolal šok mezi více než šedesáti ženami, které ho obvinily ze sexuálního obtěžování. Přestože byl Cosby odsouzen za zdrogování a znásilnění Andrey Constandové, verdikt byl zrušen, […]
záhady a tajemství
Tajemná smrt Jiřího Schelingera: Za rockovou hvězdou se navždy zavřela temná voda
Blonďák s charakteristickým chraplavým hlasem okouzlil na přelomu 70. a 80. let celou republiku. Měl našlápnuto stát se největší českou hudební hvězdou a prosadit se i v tvrdé zahraniční konkurenci. Jenže přišla jedna osudná noc a všechny sny byly náhle pryč.   Pro děti je vždycky jednodušší pokračovat v povolání svých rodičů, protože svůj vzor mají neustále před […]
Prostějovská Starorežná: Skutečně stál u jejího původu samotný čert?
Co se počátků prostějovského lihovarnictví týče, legenda praví, že kdysi Lucifer vyslal jednoho z čertů na Hanou, aby tam lovil lidské duše. Pekelný posel obcházel hanácká města a vsi, ale nejprve se mu práce nějak nedařila… Konečně úpis! Až v jedné vsi u Prostějova se na něj konečně usmálo štěstí. Našel totiž bohatou selku, která […]
Zločin, rebelie a role zlodějů: Jan Révai mezi žoldnéři a gangstery
Jan Révai si po zkušenostech z vězení zahraje hned několik postav spojených s kriminálním prostředím. V hongkongském akčním filmu Hun shen shin dan hraje parťáka hlavního hrdiny, který se v Praze utká s žoldnéři o vzácný diamant. V muzikálu Rebelové je zase jedním z vojáků utíkajících před vstupem vojsk Varšavské dohody do Československa, kteří nakonec […]
Tajemná mystika koruny českých králů: Navždy patří svatému Václavovi
České korunovační klenoty jsou bezesporu naším národním symbolem. Největší pozornost však právem vzbuzuje koruna svatého Václava. Tu nechal v roce 1346 zhotovit Karel IV. pro svoji korunovaci českým králem, jež proběhla roku 1347. Karel IV. (1316-1378), jenž se také zabýval mystikou, zasvětil korunu svatému Václavovi, patronu české země. Koruna tak byla v podstatě určena přímo […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
500 let staré kostry batolat z Incké říše nesou stopy po prodělání neštovic
21stoleti.cz
500 let staré kostry batolat z Incké říše nesou stopy po prodělání neštovic
Pravé neštovice, zavlečené do Ameriky kolonialisty, vedly do roku 1620 ke ztrátě 70 % původní incké populace. Vzhledem k tomu, že historické informace z prvních let kolonizace jsou kusé, sehrávají arc
Africká fialka je skromná kráska
panidomu.cz
Africká fialka je skromná kráska
A přitom dokáže přinášet radost po převážnou část roku. Existuje spousta druhů, takže si vybere každý. A nebo si můžete na okně vytvořit celou sbírku. Když se o ni budete jen trochu starat, budou vás její květy těšit celá léta. Kde se vzala? Květina pochází z Tanzánie, kde ji v roce 1892 objevil baron Walter
Dala Hybnerová lásce druhou šanci?
nasehvezdy.cz
Dala Hybnerová lásce druhou šanci?
V seriálu Ulice hrají už několik let manžele. Málokdo ale ví, že spolu Vanda Hybnerová (55) a Jiří Štrébl (65) žili v minulosti i doopravdy. Navíc se k sobě prý nedávno vrátili! Jakmile se v nekonečn
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
epochalnisvet.cz
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
Fridrich II. zuřivě čmárá cosi na papír a von Knobelsdorff je bledý jako stěna. „Výsosti, to je prevence proti vlhkosti!“ osmělí se namítnout. „Žádné patro, žádné schody,“ rozčílí se král. Uznávaný architekt dostane výpověď.   S rokem 1740 a smrtí svého despotického otce se Fridrich II. (1712–1786) stává pruským králem, a hlavně svým pánem. Dává
Šokující případ z Texasu: Je manželský pár pronásledován mimozemšťany?
enigmaplus.cz
Šokující případ z Texasu: Je manželský pár pronásledován mimozemšťany?
Z celého světa přicházejí zprávy o únosech do UFO. Nad některými z nich přitom zůstává rozum stát. Například manželé Clayton a Donna Leeovi z Texasu tvrdí, že je mimozemšťané unášejí opakovaně. Proč s
Špenátová pomazánka s hráškem
tisicereceptu.cz
Špenátová pomazánka s hráškem
Zelená barva navozuje příjemné a optimistické pocity. Užijte si ji i na talíři v podobě zdravé a chutné pomazánky. Potřebujete 150 g čerstvého baby špenátu 1 malou konzervu hrášku 100 g tvaroh
Jak ztratit a znovu najít smysl života
skutecnepribehy.cz
Jak ztratit a znovu najít smysl života
Kam se jen poděla moje radost ze života, má lehkomyslnost a smysl pro humor? S léty se to všechno kamsi ztratilo, zbyl jen nekonečný smutek. Ten pocit naštěstí netrval věčně. Bývala jsem po celý život veselá, optimistická, ba až lehkomyslná. Alespoň to říkali všichni kolem mě, ale i já sama jsem si tak připadala. Dodávala jsem lidem, zejména
Historický klenot dánské šlechtičny
rezidenceonline.cz
Historický klenot dánské šlechtičny
Dlouholetým domovem princezny Margaret byla romantická vila, respektive pevnost na Côte d’Azur s výhledem na francouzskou Riviéru, jednu z nejluxusnějších pobřežních oblastí Evropy, a na panorama Provensálských Alp na obzoru. Vila La Carriere, klenot středomořské architektury, patřila Margaret Dánské, sestřenici zesnulé královny Alžběty II., a jejímu choti, princi Renému Bourbon-Parmskému. Princezna tady pobývala po většinu
Španělsko: Království tapas
epochanacestach.cz
Španělsko: Království tapas
Španělské kuchyni vévodí olivový olej, česnek, čerstvá zelenina, ovoce, ryby a mořské plody, ale také hovězí či vepřové maso. Studené kuchyni vévodí tapas. Pro cestovatele jsou skvělou příležitostí jak ochutnat co nejvíce specialit během jednoho večera. A jak se dělají? Zavřete oči a promítněte si všechny oblíbené dobroty. A teď zmenšete velikost porce na malý
Pozvěte si domů své štěstí
nejsemsama.cz
Pozvěte si domů své štěstí
Chcete si dobře odpočinout, cítit se lépe a navodit ve svém domově tu správnou harmonii a klid? Poradíme vám, na co si dát pozor, co vyhodit, a co si naopak pořídit, aby se vám doma žilo doslova jako v ráji. Kde jinde byste se měla cítit více v pohodě a v bezpečí než právě doma? Uspořádejte si obydlí
Automobilka Jeep našla nového partnera. Kanadskou značku Marathon
iluxus.cz
Automobilka Jeep našla nového partnera. Kanadskou značku Marathon
Spolupráce mezi hodinářskými značkami a automobilkami je dlouhodobě populární a jejich obliba jen tak nezmizí. Vzpomeňme na slavná partnerství minulosti, jako Audemars Piguet a Maserati, Breitling a B
Hon za kaučukem v Amazonii zaplatily životem tisíce indiánů
historyplus.cz
Hon za kaučukem v Amazonii zaplatily životem tisíce indiánů
Náhle ho zachvátil šok! „Nevěřil jsem svým očím! Většina indiánů byla v naprosto bídném stavu. Byli na pokraji smrti!“ zapisuje si do svého deníku jeden z nejslavnějších cestovatelů 20. století, Brit Percy Fawcett. Před více než 100 lety postihla Amazonii kaučuková horečka, která se nejvíce podepsala na zdejších původních obyvatelích. Jaké hrůzy domorodí indiáni v