Domů     Nebezpečné sluneční paprsky: Jak nám mohou ublížit? 
Nebezpečné sluneční paprsky: Jak nám mohou ublížit? 
31.7.2019

K létu patří zcela jistě dovolená, koupání u vody, a s tím spojené opalování. Dlouhodobé vystavení slunečním paprskům nám ale může velmi ublížit. Jaká rizika nám hrozí? A jak se můžeme před nebezpečným zářením chránit?

Zajímavosti:

Ročně u nás zemře na nemoci způsobené slunečními paprsky téměř 200 lidí.

Maligním melanomem onemocní každý rok kolem 2000 lidí. Jde o jediný nádor, za který si člověk způsobuje sám.

Karcinom kůže vzniká při dlouhodobém působení UV paprsků na kůži, kdežto zhoubný melanom se objevuje po vysoké krátkodobé dávce záření.

Celková plocha kůže činí přibližně 1,6–1,8 m2.

Slunci by se měli vyhýbat lidé s nádory, nebo ti, kteří užívají antibiotika. Problémy se mohou objevit také u lidí s vysokým krevním tlakem.

S každými 300 metry nadmořské výšky roste intenzita slunečního záření o 4 %.

Dle statistik vznikne zhruba 30–50 % melanomů na podkladě pigmentového znaménka. Jedno až dvě spálení na slunci zvyšuje riziko vzniku melanomu u žen 1,5x, u mužů 2,8x.

Lidská kůže má v našem životě zcela nezastupitelnou roli. Tvoří celý vnější obal těla a plní mnoho důležitých funkcí a úkolů. Jejím prostřednictvím vnímáme teplo, tlak i bolest.

Ale především se v kůži tvoří díky slunečnímu záření prospěšný vitamin D, který potřebují hlavně naše kosti. Jeho nedostatek se může projevit únavou, zeslabenou imunitou a křehčími kostmi.

Místa, kde jsou sluneční paprsky nejsilnější.
Místa, kde jsou sluneční paprsky nejsilnější.

Prospěšné paprsky

Bez slunce by náš život nemohl existovat. To věděli již naši předkové, kteří tuto ohnivou hvězdu uctívali jako boha, zřejmě i proto, že nám dává teplo, světlo a energii. Navíc velice pozitivně působí i na naši psychiku.

Na počátku 80. let minulého století ale přišli dermatologové s informací, že UV záření způsobuje rakovinu kůže a tvorbu melanomu.

Nebezpečné opalování

I přes toto riziko patří opálená pokožka k symbolům zdraví a krásy. Nic se ale nesmí přehánět. Pokud se objeví první příznaky v podobě zčervenání pokožky, měl by člověk zůstat ve stínu.

Největší riziko pak podstupují opalovací nadšenci, kteří se vystavují slunci či soláriu opakovaně a velké míře.

U nich se může projevit předčasné stárnutí kůže a dochází v ní také k závažným změnám ve struktuře DNA. Enzymy, které chyby v DNA opravují, se totiž naruší, a tím se zvyšuje se riziko vzniku nádorových onemocnění.

Dnešní trendem je svěže opálená pokožka.
Dnešní trendem je svěže opálená pokožka.

Zrádné UV záření

Co tedy naší kůži opravdu škodí? Může za to ultrafialové záření, které se dle vlnové délky dělí na tři typy: UVA, UVB, UVC. Před nimi nás chrání ozonová vrstva, především před zářením UVC, které odráží zpět do vesmíru.

Druhý typ UVB způsobuje opálení, ale také rychlejší stárnutí kůže. Tím nejnebezpečnějším je typ UVA, které tvoří až 99 % ultrafialové záření, jež dopadá na zemský povrch.

Jeho paprsky pronikají hluboko do pokožky a mění naše DNA, která právě vede k rakovině kůže.

Jak chránit kůži?

Dnes už máme mnoho možností, jak se proti nebezpečnému záření chránit. V první řadě samozřejmě záleží, jakou barvu kůže máme a kolik se nám tvoří kožního barviva – melaninu.

To je totiž přirozenou ochrannou bariérou, která dokáže pohltit některé složky slunečního záření. Čím méně se melaninu tvoří, tím se zvyšuje riziko poškození kůže.

Proto je třeba využívat krémy na opalování s vysokým ochranným faktorem, které násobí dobu vlastní ochrany.

Pokožku je třeba chránit prostředky s vysokým ochranným faktorem.
Pokožku je třeba chránit prostředky s vysokým ochranným faktorem.

Trpí také oči

Kůže ale není jediným orgánem, který trpí kvůli slunečním paprskům. Nebezpečné ultrafialové záření působí také na naše oči, které je třeba chránit. Jeho nadměrné působení se může projevit bolestmi očí, slzením nebo poškozením rohovky.

V horším případě může dojít i k zákalu čočky. Je tedy nezbytné chránit oči slunečními brýlemi s dostatečným UV filtrem.

Velmi podceňovaná je ochrana očí.
Velmi podceňovaná je ochrana očí.

Jak předejít riziku?

Ochranné přípravky můžeme rozdělit do tří skupin:

opalovací krémy – chrání proti slunečnímu záření, čím větší ochranný faktor zvolíme, tím lépe jsme chránění.

přípravky po opalování – jejich hlavním úkolem je zklidnění a regenerace kůže, řadí se sem hydratační mléka, oleje a spreje.

doplňky výživy – chrání pokožku tím, že jí dodávají nezbytné živiny, vážou nadbytečné volné radikály (antioxidanty jsou vitaminy A, E, C, selen, zinek)

Příznaky nadměrného pobytu na slunci

Dehydratace – dochází ke snížení obsahu vody v těle. Projevuje se suchou pokožkou a zhoustnutím krve, což zhoršuje její cirkulaci. Srdce kvůli tomu musí pracovat rychleji a silněji, aby krev došla k orgánům.

Úpal – vzniká přehřátím organismu, přičemž se teplo šíří po celém těle. Projevuje se bolestí hlavy, nevolností nebo zvracením.

Úžeh – je podtypem úpalu, kdy se k přehřátí organismu připojí i přímé působení slunečních paprsků na hlavu. Závažný úžeh může vést až k bezvědomí či smrti.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Zajímavosti
Padání listí, tornádo i Nový rok! Co všechno se děje na jaře?
Dočkali jsme se! Roční období, které odedávna lidé vyhlížejí s tím největším očekáváním, je konečně tady! Znamená ale jaro skutečně jen samé pozitivní věci? Nemáme o něm trochu falešné mínění? A co všechno nás v této krásně době může překvapit? Už tě nechci! Na jaře všechno kvete! Stromy, květiny na louce…, ale také láska! Nebo […]
Zajímavosti
Král lovců rozedranec: Na útok mu stačí 6 milisekund!
Ploutvičky víří písek vedle korálového útesu. Vypadá to, že ta podivná ryba připomínající rozcuchanou kštici hbitě pobíhá po dně. Jeden z potápěčů namíří objektiv na jinou barevnou rybku. Stisk. Na snímku ale chybí. Kam zmizela? Mezi bradavičnatými výrůstky se jakoby nic černají dvě oči. 20 centimetrový rozedranec vypadá, že neumí do pěti napočítat. To ovšem […]
Zajímavosti
Granátové jablko: Starověký symbol duality se zdravotními benefity
Toto exotické ovoce pochází z oblasti Středního východu, konkrétně z území dnešního Íránu a severní Indie. Jeho pěstování se datuje přibližně do roku 3000 př. n. l. V průběhu staletí se rozšířilo do celého Středomoří a dalších oblastí s vhodným klimatem, jako je jižní Evropa, severní Afrika a později Latinská Amerika.   Využití v léčitelství […]
Zajímavosti
S cínovými vojáčky si hrál i Napoleon I. Bonaparte
Oblíbenou hračkou kluků bývali po generace cínoví vojáčci. Svést vítěznou bitvu je lákavá představa. Také ji máte? Není to žádná novinka, jak se společně s námi brzy přesvědčíte. Miniaturní vojáčci vysocí většinou od 15 do 105 mm doprovázeli malé i velké kluky od pradávna. Už v egyptských hrobkách z období kolem roku 2500 př. n. l. narazíte na […]
reklama
lifestyle
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu.  Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se […]
Ve středověké Číně zakazovali i kalendáře
Kdy a kde se poprvé můžete setkat se zakázanými knihami? Rozhodně už ve starověku. Už vládci dávných starověkých říší měli spadeno na spisy, které se jim nehodily. Výjimkou dokonce není ani Písmo svaté. Už v biblickém Novém zákoně se nachází zmínka o ničení textů. Svatý Pavel ve Skutcích apoštolů popisuje svůj pobyt v Efesu (přístav v dnešním […]
Vysavač: Nový vynález ocení i britský král
Jak se účinně zbavit prachu a nečistot? Hlavně na koberci je to problém. Už v 18. století na ně proto hospodyňkou kladou pokosenou trávu nebo sypou piliny. Moc velký efekt to ale nemá. Na řadu přichází vysavač. Patří vysávání do seznamu domácích prací, kterým se nebráníte, protože je to vlastně hračka? Není divu. Podlaha je za […]
Vladimir Vysocký: Ruský Hamlet pije jako Dán
Po Gagarinovi je bezpochyby druhým nejslavnějším Rusem minulého století. Kultovní bard, herec a básník, který na prknech divadla na Tagance vytvoří roli Hamleta způsobem, na který Rusko dodnes nezapomnělo. Vladimir Semjonovič Vysocký (1938–1980) se objeví ve 30 filmech, napíše přes 800 básní a písní. Je fenoménem, kterému sice ruský režim brání publikovat, a dokonce i […]
reklama
záhady a tajemství
Kontroverzní internetová stránka DeathList: Věští smrt a počítá úspěšné tipy
Zakouřená putyka, kde se vedou různé řeči. Jedna z diskuzí nad skonem známého herce ale přeroste v tradici. Tatam jsou časy, kdy webová stránka zajímala pár zasvěcených, dnes ji sledují tisíce lidí. Neetické, za hranou nebo zkrátka nevhodné – taková slova jsou spojena s internetovou stránkou DeathList, její název v češtině znamená Seznam smrti a obsah tomu také odpovídá. […]
Síla upřeného pohledu i náměsíčnost: Záhadné schopnosti mezi nebem a zemí?
Už jste někdy zažili pocit, že se na vás někdo zezadu upřeně dívá? Ohlédli jste se – a bylo tomu skutečně tak. Právě jste zřejmě projevili svoje mimosmyslové schopnosti…   Někdo se dívá… První zmínka o pocitu, že se na nás někdo dívá, se ve vědecké literatuře objevila již v roce 1898, kdy psycholog E. […]
Bájní severští trollové: Skutečně existují?
Skutečně mají nadpřirozené démonické bytosti divokých norských hor, fjordů a švédských lesů moc nad tímto drsným severským prostředím? Polobůh, karikatura člověka? Tyto bytosti údajně mohou vyvolávat bouře nejen v horách, ale i na moři. Kupříkladu Norové věřili v polobohy, což byli trollové, přičemž každý si je představoval jinak. Vždy se však jednalo o jakousi karikaturu člověka. […]
Magická alchymistická zrcadla: Skutečně existovala?
Anglický alchymista, astrolog a matematik John Dee (1527-1608) bezesporu náleží mezi tajuplné postavy.  Mimo jiné prý vlastnil několik velice zvláštních zrcadel…   Černé zrcadlo v Britském muzeu Jedno z Deeových zrcadel dnes najdeme v Britském muzeu v Londýně. Tento artefakt, přezdívaný „kouřové zrcadlo“, je považován za původní aztécký předmět, který Dee používal k okultním praktikám. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz