Ruský teleskop nedávno odhalil objekt s průměrem 370 metrů, který by mohl v budoucnu zasáhnout naši planetu.
To by znamenalo explozi 1000x silnější, než jakou způsobil čeljabinský meteorit v roce 2013. Nyní jej zkoumají astronomové z celého světa, aby upřesnili jeho možnou dráhu.
Záleží to na planetách
Americká NASA na rozdíl od svých ruských kolegů tvrdí, že tento asteroid pojmenovaný 2014 UR116 se podle všeho během příštích 6 let k Zemi nepřiblíží natolik, aby došlo k ohrožení.
Vědci zatím nejsou schopni říct, kdy by k eventuálnímu přiblížení mohlo dojít – na dráhu tohoto asteroidu mají totiž vliv tři planety: Země, Mars a Venuše. Když proletí kolem kterékoli z nich, jeho dráha se změní.
Astronomové nicméně předpokládají, že v příštích několika letech se k Zemi nepřiblíží natolik, aby k nárazu došlo. Naopak by mohl narazit do Venuše nebo do Marsu.
Ukončí existenci naší civilizace?
Vážné znepokojení budí u vědců ještě další dva asteroidy:
Bennu (1999 RQ36), který by mohl do Země narazit v roce 2169 a Apophis (2004 MN4), který by se s naší planetou mohl srazit v letech 2029, 2036 nebo 2068. Od 90. let 20. století NASA a další světové vesmírné agentury systematicky vyhledávají všechny planetky a asteroidy, které by mohly Zemi ohrozit.
Tělesa o průměru větším než 1000 metrů by při dopadu pravděpodobně ukončily existenci naší civilizace. NASA tvrdí, že se jim podařilo objevit 98 procent z nich.
Náhodné objevy menších asteroidů
Toto hledání potenciálně nebezpečných asteroidů se v posledních letech rozšířilo i na menší tělesa od 140 metrů v průměru – jejich seznam by měl být hotov zhruba do roku 2020. Takto velké těleso totiž neshoří v atmosféře a dopadne na zemský povrch.
Všechna menší tělesa jsou pak objevována spíše náhodně jako vedlejší produkt systematického hledání těch větších. Globální apokalypsa vyvolaná dopadem asteroidu tedy s největší pravděpodobností nám ani našim dětem nehrozí.