Skip to content

Vstáváte ráno brzy? Večer prý ztratíte své morální zásady!

Ranní vstávání je obvykle vnímáno jako jednoznačné pozitivum. Člověk, který spí dejme tomu do deseti, je pokládán za lenocha, povaleče a pecivála. Nemusí to tak být, jsou lidé, kteří nejlepších pracovních výkonů dosahují třeba kolem půlnoci.

A nyní má věda pro ranní ptáčata jednu ne zcela příjemnou zprávu.

V českých zemích má brzké ranní vstávání dlouhou tradici. Už císař František Josef I. vstával v půl čtvrté. Po krátké ranní modlitbě záhy seděl za svým pracovním stolem, ke snídani se dostal až kolem šesté.

Panovník šel příkladem celé zemi a ta za ním nemohla zůstat pozadu. A brzké vstávání je v našich končinách běžné dodnes.

3
Císař František Josef I. vstával brzy a s ním i celá monarchie.

Psychologové z Univerzity Johna Hopkinse se svými kolegy z Harvardu a Washingtonu se ranním skřivanům podívali na zoubek. A zjistili zajímavou věc. Lidé, kteří ze své postele vyskočí brzy, pak večer snadno ztrácí své morální a etické zásady.

„Tito lidé mají například sklony v pozdních večerních hodinách podvést svého partnera,“ praví se ve studii.

4
Podle výzkumu psychologů z Univerzity Johna Hopkinse si sovy udržují své morální zásady lépe.

Výzkumu se zúčastnilo 200 osob. Při vyplňování dotazníku jim byla slíbena peněžitá odměna, pokud jej dokončí včas. Zároveň první člověk, který test odevzdal měl získat další finanční bonus. Psychologové tímto způsobem testovali i poctivost svého vzorku, ten však o tom neměl tušení.

an early 6 am alarm clock call
Nepřítel na pět: budík.

Součástí dotazníku byly i otázky na chronotyp člověka, tedy zda je spíše skřivanem či sovou. Pokud test probíhal ve večerních hodinách, skřivani měli tendenci podvádět, aby se snáze dostali k odměně. Při vyhodnocování výsledků tak vyplula na povrch zajímavá souvislost.

Skřivani se eticky chovají spíše ráno, kdežto sovy večer. Ostatně, sovy obvykle ráno spí, takže jejich chování je těžké definovat.

Tired toddler girl sitting at table
Ne každý vstává s chutí.

Podle autorů studie mohou být výsledky výzkumu využity zejména na pracovištích. Podle Sunity Sahové z Harvardu se tak zaměstnavatelé mají zamyslet na systémem pracovní doby. Inu, není nad pořádný a vydatný spánek.

Jiná studie, tentokrát z dílen oxfordských vědců, tvrdí, že nedostatek spánku či jeho špatná kvalita zmenšuje mozek. To se týká především lidí nad šedesát let.

Foto: Huffingtonpost, flickr
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Lifestyle
Zobrazit více …