Severní Korea, zřejmě poslední bašta syrové podoby komunismu na světě. I když jsme v této ideologii strávili čtyřicet let, vnímáme ji dnes jako uzavřenou zemi s mnohdy pro nás nepochopitelným společenským uspořádáním.
Pěstování kultu osobnosti generace Kimů je tam na denním pořádku. V této souvislosti se také zmiňuje místo, na kterém by se, pokud by se nacházelo kdekoliv jinde, musel určitě natočit nějaký úchvatný dokument.
Nebeské jezero, ležící v kráteru vyhaslé sopky Pektusan, nabídlo těm několika šťastlivcům, kteří měli to štěstí se na něj podívat, dechberoucí podívanou.
ÚCHVATNÝ POHLED VE VÝŠCE 2700 METRŮ
Sopka Pektusan leží na nejsevernějším okraji Severní Koreje a tvoří přirozenou hranici mezi tímto státem a spřátelenou Čínou. Tyčí se do výše 2744 metrů a podle názoru většiny vulkanologů je vyhaslá už nejméně 100 let. K poslední menší erupci oficiálně došlo v roce 1903.
Kráterové jezero hluboké místy i přes 350 metrů se zformovalo při erupci nazývané „tisíciletá“ kolem roku 980 a od poslední erupce se kaldera zaplnila vodou a vytvořila jezero, které komunisté pojmenovali Nebeské.
A nutno uznat, při pohledu na jezero ohraničené ostrými výběžky sopečného kráteru se opravdu nemůžete ubránit pocitu, že takhle by nebe vypadat mohlo.
NÁSTROJ PROPAGANDY
Jenže jak se říká, není všechno zlato, co se třpytí.
Stejně jako mnoho jiných věcí, i Nebeské jezero využili Severokorejci k oficiální propagandě svého režimu, který by, pokud bychom měli věřit všem zprávám přicházejícím hlavně od jejich jižních sousedů, měl mít na kontě zločiny ne nepodobné nacistickému běsnění.
Podle oficiální propagandy se měl na břehu Nebeského jezera narodit Kim Čong-Il, druhý z generace Kimů a otec nynějšího severokorejského vůdce Kim Čong-Una. To však obvykle bývá považováno jen za výmysl.
Nicméně v zemi, kde miliony lidí žijí pod každodenní přísnou kontrolou a s pravidly, nad nimiž my jen kroutíme hlavou, se nejde tak úplně divit, že by něčemu takovému věřili.