Skip to content

Slunce a sex jdou dohromady

Lidská touha po pohlavním styku je obecně silnější v létě než v zimních měsících. Proč tomu tak je, se vědci dosud jen dohadovali. Nyní však vědí, že vášnivost a touhu po sexu zvyšují ultrafialové paprsky slunce.

Reprodukční endokrinní systém zahrnuje orgány, jakými jsou hypotalamus, hypofýza, štítná žláza, epifýza a nadledviny, vaječníky a varlata. Foto: Pixabay

Studii vedli doktorandi Roma Parikh a Ashchar Sorek z laboratoře prof. Carmit Levy z Ústavu molekulární genetiky a biochemie člověka na Sacklerově lékařské fakultě. UVB fototerapie byla podávána subjektům v Tel Aviv Sourasky a Assuta Medical Center.

„Již mnoho let je známo, že ultrafialové záření ze slunečního světla zvyšuje hladiny sexuální touhy u mužů, a také víme, že sluneční světlo hraje hlavní roli v behaviorální i hormonální regulaci sexuality.

Mechanismus odpovědný za tuto regulaci zůstal však neznámý. Naše studie umožnila lepší pochopení daného problému,“ uvedla profesorka Carrmit Levy.

Láska dodávaná přes kůži

Tým z univerzity v Tel Avivu naznačuje, že úplně stejný protein v kožních buňkách, který chrání DNA před poškozením slunečním zářením – p53 -, způsobuje hormonální, fyziologické a behaviorální změny, které u zvířat vyvolávají sex a zdánlivě také způsobují lidem „náladu na lásku“.

blank
Výzkumníci z Telavivské univerzity zjistili, že vystavení ultrafialovému záření ze slunečního záření skutečně zvyšuje u lidí vášeň. Foto: Pixabay

„Naše laboratoř studuje rakovinu kůže a omylem jsme se začali zabývat tím, jak sluneční paprsky ovlivňují tento protein a jak ten zase ovlivňuje sexuální touhu. Existuje mnoho různých proteinů, které jsme pozorovali, měnící se v krvi po vystavení slunečnímu záření, jež souvisí s vášní,“ dodala Levy. Návrhy spojení slunce se sexem nejsou nové a vědci byli již nějakou dobu přesvědčeni o tom, že sluneční světlo u mužů vyvolává touhu zvýšením produkce testosteronu, ale proces, který vyvolává takové změny, nebyl dosud znám.

Začalo to u zvířat

Studie začala na zvířecím modelu a vystavila zvířata UVB – slunečním paprskům o vlnových délkách 320 – 400 nanometrů. Účinek byl dramatický: hladiny hormonů samic výrazně vzrostly, zvětšily se jim vaječníky a prodloužila se doba říje, přitažlivost mezi samci a samicemi se zvýšila a oba protějšky byly ochotnější k pohlavnímu styku.

blank
Ve studii ze srpna 2021 byli muži a ženy vystaveni UVB (ultrafialovému záření typu B) o vlnových délkách od 280 do 315 nanometrů. Foto: Pixabay

Další pokus spočíval v odstranění proteinu p53, který také mimo jiné identifikuje poškození DNA a aktivuje pigmentaci při vystavení slunečnímu záření jako ochranu před jeho nepříznivými účinky. Odstranění proteinu eliminovalo účinek expozice UVB na sexuální chování zvířat a přesvědčilo vědce, že vystavení záření přes kůži je příčinou pozorovaných hormonálních, fyziologických a behaviorálních změn a že ochranný systém je také zodpovědný za regulaci sexuality.

Třetí fáze

V konečné fázi studie byl malý vzorek lidí nejprve chráněn proti slunci a následně byl podroben 25minutové UVB fototerapii. Když dobrovolníci vyplňovali dotazníky o svém sexuálním chování a agresivitě, všichni vykazovali vyšší touhu po romantice a sexu.

Bylo to patrné jak z testů, tak z vyššího uvolňování hormonů. Muži rovněž vykazovali nárůst agresivity. Krevní testy odhalily, že vystavení slunečnímu záření mělo za následek vyšší uvolňování hormonů, jako je testosteron, ve srovnání s jedním dnem před expozicí.

Nový objev od TAU může vést k budoucím praktickým aplikacím, jako je léčba UVB pro poruchy sexuality.

blank
Za kontrolovaných podmínek a zjištění byla jednoznačná: zvýšení úrovně vášně u obou pohlaví. Foto: Pixabay

„Překvapilo nás naše zjištění a cítíme, že otevírá mnoho dalších témat pro výzkum. Ukázalo se, že způsob, jakým naše kůže interaguje s okolním prostředím, ovlivňuje chování, kterému teprve začínáme rozumět,“ dodala na závěr Levy.

Foto: Úvodní foto: Pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Loď pro sportovní nadšence
rezidenceonline.cz

Loď pro sportovní nadšence

Dominantou neobvyklé výletní lodi Scarlet Lady (tedy...
Vyrazíte na letošní festival Berlinale? Pak uvidíte i českou komedii!
epochanacestach.cz

Vyrazíte na letošní festival...

Mezinárodní filmový...
Přírodnější praní: Raději bez vůně?
panidomu.cz

Přírodnější praní: Raději bez...

Zvykli jsme si, že čerstvě vyprané prádlo...
Ona plánovala dítě, on si už užíval jinde
nasehvezdy.cz

Ona plánovala dítě, on si už...

Mluvilo se o nich jako...
Mají vědci důkazy o existenci Babylonské věže?
enigmaplus.cz

Mají vědci důkazy o existenci...

Podle výzkumu publikovaném v roce 2017 mají mít vědci...
Zimní péče o rty s Klarou Rott
iluxus.cz

Zimní péče o rty s Klarou Rott

Mráz, ledový vítr, rychlé přechody ze zimy do...
SpaceX a pizza: Bývalý zaměstnanec Muskovy společnosti vyvinul speciálního robota-pizzaře
21stoleti.cz

SpaceX a pizza: Bývalý...

Jistý Benson Tsai, který v minulosti působil...
Jaké je skutečné tajemství jejího mladistvého vzhledu?
nasehvezdy.cz

Jaké je skutečné tajemství...

Navzdory tomu, že JANA ŠVANDOVÁ...
Svou lásku jsem nalezla v závěji
skutecnepribehy.cz

Svou lásku jsem nalezla v...

Setkání s mým mužem bylo takové...
Vědci v místech, kam dopadly meteority, našli záhadné rostliny. Pocházejí z vesmíru?
epochalnisvet.cz

Vědci v místech, kam dopadly...

Před deseti lety byly nedaleko amerického...
Švestková pomazánka na chléb
tisicereceptu.cz

Švestková pomazánka na chléb

Výtečná rychlá švestková pomazánka potěší malé...
Noreen Renier: Ze skeptičky kartářkou, která řeší zločiny
enigmaplus.cz

Noreen Renier: Ze skeptičky...

Dlouho byla zatvrzelou skeptičkou se silným...