Skip to content
reklama

Slunce a sex jdou dohromady

Lidská touha po pohlavním styku je obecně silnější v létě než v zimních měsících. Proč tomu tak je, se vědci dosud jen dohadovali. Nyní však vědí, že vášnivost a touhu po sexu zvyšují ultrafialové paprsky slunce.

Reprodukční endokrinní systém zahrnuje orgány, jakými jsou hypotalamus, hypofýza, štítná žláza, epifýza a nadledviny, vaječníky a varlata. Foto: Pixabay

Studii vedli doktorandi Roma Parikh a Ashchar Sorek z laboratoře prof. Carmit Levy z Ústavu molekulární genetiky a biochemie člověka na Sacklerově lékařské fakultě. UVB fototerapie byla podávána subjektům v Tel Aviv Sourasky a Assuta Medical Center.

„Již mnoho let je známo, že ultrafialové záření ze slunečního světla zvyšuje hladiny sexuální touhy u mužů, a také víme, že sluneční světlo hraje hlavní roli v behaviorální i hormonální regulaci sexuality.

Mechanismus odpovědný za tuto regulaci zůstal však neznámý. Naše studie umožnila lepší pochopení daného problému,“ uvedla profesorka Carrmit Levy.

Láska dodávaná přes kůži

Tým z univerzity v Tel Avivu naznačuje, že úplně stejný protein v kožních buňkách, který chrání DNA před poškozením slunečním zářením – p53 -, způsobuje hormonální, fyziologické a behaviorální změny, které u zvířat vyvolávají sex a zdánlivě také způsobují lidem „náladu na lásku“.

blank
Výzkumníci z Telavivské univerzity zjistili, že vystavení ultrafialovému záření ze slunečního záření skutečně zvyšuje u lidí vášeň. Foto: Pixabay

„Naše laboratoř studuje rakovinu kůže a omylem jsme se začali zabývat tím, jak sluneční paprsky ovlivňují tento protein a jak ten zase ovlivňuje sexuální touhu.

Existuje mnoho různých proteinů, které jsme pozorovali, měnící se v krvi po vystavení slunečnímu záření, jež souvisí s vášní,“ dodala Levy.

Návrhy spojení slunce se sexem nejsou nové a vědci byli již nějakou dobu přesvědčeni o tom, že sluneční světlo u mužů vyvolává touhu zvýšením produkce testosteronu, ale proces, který vyvolává takové změny, nebyl dosud znám.

Začalo to u zvířat

Studie začala na zvířecím modelu a vystavila zvířata UVB – slunečním paprskům o vlnových délkách 320 – 400 nanometrů. Účinek byl dramatický: hladiny hormonů samic výrazně vzrostly, zvětšily se jim vaječníky a prodloužila se doba říje, přitažlivost mezi samci a samicemi se zvýšila a oba protějšky byly ochotnější k pohlavnímu styku.

blank
Ve studii ze srpna 2021 byli muži a ženy vystaveni UVB (ultrafialovému záření typu B) o vlnových délkách od 280 do 315 nanometrů. Foto: Pixabay

Další pokus spočíval v odstranění proteinu p53, který také mimo jiné identifikuje poškození DNA a aktivuje pigmentaci při vystavení slunečnímu záření jako ochranu před jeho nepříznivými účinky. Odstranění proteinu eliminovalo účinek expozice UVB na sexuální chování zvířat a přesvědčilo vědce, že vystavení záření přes kůži je příčinou pozorovaných hormonálních, fyziologických a behaviorálních změn a že ochranný systém je také zodpovědný za regulaci sexuality.

Třetí fáze

V konečné fázi studie byl malý vzorek lidí nejprve chráněn proti slunci a následně byl podroben 25minutové UVB fototerapii. Když dobrovolníci vyplňovali dotazníky o svém sexuálním chování a agresivitě, všichni vykazovali vyšší touhu po romantice a sexu.

Bylo to patrné jak z testů, tak z vyššího uvolňování hormonů. Muži rovněž vykazovali nárůst agresivity. Krevní testy odhalily, že vystavení slunečnímu záření mělo za následek vyšší uvolňování hormonů, jako je testosteron, ve srovnání s jedním dnem před expozicí.

Nový objev od TAU může vést k budoucím praktickým aplikacím, jako je léčba UVB pro poruchy sexuality.

blank
Za kontrolovaných podmínek a zjištění byla jednoznačná: zvýšení úrovně vášně u obou pohlaví. Foto: Pixabay

„Překvapilo nás naše zjištění a cítíme, že otevírá mnoho dalších témat pro výzkum. Ukázalo se, že způsob, jakým naše kůže interaguje s okolním prostředím, ovlivňuje chování, kterému teprve začínáme rozumět,“ dodala na závěr Levy.

Foto: Úvodní foto: Pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Kateřina Brožová: Hledá se další volný pracháč!
nasehvezdy.cz

Kateřina Brožová: Hledá se...

Herečka Kateřina Brožová...
Tak trochu jiné orloje
epochanacestach.cz

Tak trochu jiné orloje

Ten pražský na...
Největší brzda letů do vesmíru? Lidské tělo…
21stoleti.cz

Největší brzda letů do...

Stav beztíže, kosmické záření, pozemští mikrobi i...
Uteče Rybová manželovi za Majerem?
nasehvezdy.cz

Uteče Rybová manželovi za...

Už nějakou dobu se...
Masiv pod nohama
rezidenceonline.cz

Masiv pod nohama

Podlahová krytina z přírodního dřeva je prověřená...
K&Q by Dolce&Gabbana představuje spjatý a silný pár
iluxus.cz

K&Q by Dolce&Gabbana...

Vášeň. Moc. Síla. To je Q by...
Prý že s námi bude bydlet další holka
skutecnepribehy.cz

Prý že s námi bude bydlet...

Byla jsem v „telecích letech“, puberťačka jako...
Velká ovčí panika. Proč začala celá stáda v Anglii ve stejný okamžik šílet?
enigmaplus.cz

Velká ovčí panika. Proč začala...

Desítky tisíc ovcí z různých stád na jihu Anglie...
Tajemná světla v bengálských bažinách:  Jde o duše zemřelých?
epochalnisvet.cz

Tajemná světla v bengálských...

Světla duchů Aleya v Západním Bengálsku nejsou...
Bylinkové recepty pro zdraví
panidomu.cz

Bylinkové recepty pro zdraví

Nové číslo Bylinkových receptů pro zdraví je právě...
Kachní stehna na pomerančích
tisicereceptu.cz

Kachní stehna na pomerančích

Už jste ochutnali pomeranče s červeným vínem? Možná...
Asijská Atlantida: Postavili ji mimozemšťané?
enigmaplus.cz

Asijská Atlantida: Postavili...

Skupinka potápěčů, která dlouhé minuty plave...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha