Domů     Neandrtálci pod lupou: Měli příliš velké oči?
Neandrtálci pod lupou: Měli příliš velké oči?
13.8.2016

Jsou nejprozkoumanější prehistorickou formou člověka, přesto každý další objev vyvolává víc otázek než odpovědí.

O neandrtálcích tak s určitostí víme pouze to, že vyhynuli, že byli překvapivě inovativní a že to s nimi nebude tak jednoduché, jak se na první pohled zdálo…

Dva italští dělníci odkrývají v srpnu 1856 při těžbě vápence v německém údolí Neandertal zavalenou jeskyni. Ani jeden z nich v tom nevidí nic zvláštního. Jde zkrátka o další běžný pracovní den a další jeskyni plnou jílu, který jim překáží.

Toho, že společně s ním vyhazují i kosti, si nevšímají. Fragmenty povalující se v hlíně ale upoutají pozornost majitele dolu Wilhelma Beckershoffa (1806–1873), který je považuje za pozůstatky pravěkého medvěda.

Šestnáct nalezených úlomků odnese místnímu profesorovi a sběrateli fosílií Johannu Carlu Fuhlrottovi (1803–1877). Jemu je už na první pohled jasné, že před sebou nemá pozůstatky medvěda, ale lidské bytosti.

Okamžitě také rozpozná, že se nejedná o moderního člověka. Společně s dvojicí profesorů anatomie Hermannem Schaaffhausenem (1816–1893) a Josefem Karlem Mayerem (1787–1865) je datují do předpotopní doby.

Právě tehdy začíná cesta za poznáním neandrtálského člověka, k jejímuž cíli nejsme ani po 150 letech o mnoho blíž.

Přímý předchůdce, nebo vzdálený příbuzný?

Nález neandrtálce způsobí doslova skandál. Mnoho vědců odmítá uvěřit, že je to tvor vzdáleně příbuzný modernímu člověku. Odlišnou tělesnou stavbu vysvětlují tělesným postižením a někteří se dokonce odkazují na Bibli, která nálezy takového stáří vylučuje.

Tři roky před vydáním Darwinova díla O původu druhů (1959) je myšlenka evoluce mnohými čelními představiteli vědy brána jako elitářství.

Díky moderním způsobům zkoumání DNA a uhlíkovému datování už víme, že neandrtálci skončili jako slepá vývojová větev rodu Homo, která se od našich přímých předků definitivně odloučila zhruba před 370 000 lety.

Proč přesně k tomu došlo, to je už otázka – stejně jako mnoho dalších. Například stále zůstává záhadou, proč vlastně náš vzdálený příbuzný tak náhle vymizí. Fyzicky totiž mají neandrtálci nad lidmi jednoznačně navrch.

Přestože se dříve předpokládá, že právě jejich mohutná tělesná stavba stojí kvůli energetické náročnosti za jejich vyhynutím, tým českých vědců z katedry antropologie a genetiky člověka University Karlovy díky matematickým modelům prokáže, že pohyb neandrtálců nespotřebovával o nic víc energie než ten lidský.

Příliš velké oči?

Za další z teorií o vyhynutí neandrtálce stojí nedávný objev. Někdo zjistí, že tito lovci mamutů mají o zhruba 6 mm větší oční důlky.

Větší oči se u nich vyvinou zřejmě po jejich přesunu z Afriky a umožní jim lepší vidění v dlouhých a temných nocích euroasijského kontinentu.

Oproti Africe tu je méně světla, takže sice mají zrak oproti Homo sapiens lepší, což by se dalo považovat za evoluční výhodu, jenže podle vědců z Oxfordské univerzity to zároveň vyžaduje i větší zapojení mozku.

A tím se neandrtálci pravděpodobně „oberou“ o možnost hlubšího abstraktního myšlení, kterým vyniká právě sapien. Nedokážou se tak dostatečně přizpůsobovat změnám prostředí. To však neznamená, že by byli hloupější. Právě naopak.

Umějí pracovat s ohněm a zřejmě ho dokážou také rozdělat a to dokonce velice sofistikovaným způsobem. Vědci přijdou nato, že drtili horninu bohatou na oxid manganičitý, který pak sypou na dřevo.

Oxid manganičitý sice není sám o sobě hořlavý, ale dokáže snížit teplotu potřebnou k podpálení dřeva až o 100 stupňů Celsia.

Mohl by neandrtálec vyřešit naše problémy?

Navíc používají i různé kamenné nástroje včetně vrhacích oštěpů. Právě jejich používání má podle předchozích tezí představovat první významnou výhodu Homo sapiens.

Neandrtálci, ale jsou schopni i léčit své zraněné či nemocné, přestože se ukazuje, že zlomená noha znamenala rozsudek smrti. Dosud totiž nikdo nikdy nenašel kosterní pozůstatky, které by dokládaly známky léčení dolních končetin.

Naopak podle archeologických důkazů znají techniku  amputací zchromlých rukou a na jejich zubech se najdou stopy heřmánku a řebříčku, které obsahují protizánětlivé látky.

Díky dostatečnému množství pozůstatků, ze kterých mohou vědci získat kompletní sekvenci neandrtálského geonomu, někteří genetikové věří, že bychom byli schopni tohoto našeho blízkého příbuzného oživit. Naklonovat.

Podle genetika a molekulárního inženýra George Churche (*1954) by to mohlo lidstvu dokonce pomoci. Neandrtálec by prý díky odlišnému mozku možná byl schopen vyřešit problémy, se kterými si my nevíme rady.

Foto: Wikipedia.org
Související články
Věda a technika
Jak se měří inteligence: Dá se spočítat genialita?
Inteligence je základem pro myšlení, učení i přizpůsobivost a určuje, jak jsme v tomto ohledu výkonní. Ačkoliv by se mohlo zdát, že něco takového je obtížně měřitelné, lidstvo se o to už nějakou dobu se střídavými úspěchy pokouší. V druhé polovině 19. století psychologové věřili, že existuje přímá souvislost mezi velikostí lebky a inteligencí. To zpopularizovalo kraniometrii, […]
Věda a technika
Biospehere 2: Lidský skleník skončí fiaskem!
Slunce pomalu prostupuje skleněnými tabulkami. Výzkumníci jako každé ráno vstanou a zkontrolují hodnoty, jenže dnes je něco jinak. Prostorem zazní hlas jejich šéfa, poté jsou konečně volní. Po dvou letech vyjdou na čerstvý vzduch! Uprostřed arizonské pouště stojí několik futuristicky vyhlížejících staveb, které by se hodily do filmu z daleké budoucnosti. Jde však o pomník nepovedeného […]
Věda a technika
Strom života chrání naše zdraví
Jak se účinně bránit před všudypřítomnými civilizačními chorobami? Například synergií adaptogenních bylin, která je základem regeneračních doplňků stravy, nazvaných Strom života. Ty vznikly podle receptů renomovaného léčitele Bohuslava Větrovského. Strom života vychází ze čtyř základních duchovních směrů a principů. „Při sestavování vzorců bylin jsme se rozhodli, že budeme vycházet ze čtyř směrů vnímání přírody,“ vysvětluje […]
Věda a technika
Mobilní telefon není jen zdroj zábavy, ale i užitečný pomocník
Mobilní telefon se stal nejpoužívanějším nástrojem, který bereme do rukou. Předstihl nejen nůž, kapesní zrcátko nebo příbor, ale také tužku a cigaretu. Vedle zábavy a prokrastinování při sledování sociálních sítí se však může stát i užitečným pomocníkem a bezpečnostním nástrojem. Chytrý mobilní telefon je počítačem, který se nám vejde do dlaně. Pro jeho zabezpečení tak […]
reklama
svět zločinu
Sharon Tateová: Krásná herečka zavražděná Mansonovou rodinou
Svým půvabem okouzluje mladičká Sharon Tateová své okolí už od dětství. Roličky v reklamách a televizních seriálech na sebe nenechají dlouho čekat a ve druhé polovině 60. let už je Sharon hollywoodskou hvězdou. Tím spíš, že po jejím boku stojí jeden z tehdy nejvýznačnějších režisérů, Roman Polanski (*1933). Ticho nad Městem andělů Svatba obdivovaného režiséra a […]
Vraťte medaile. Máte pozitivní test!
Dobře znají ten pocit, když jim vestoje tleská celý stadion nebo když jim hostesky navlékají žlutý trikot. Jenže poznali i obrácenou tvář vrcholového sportu. Dny, kdy z titulních stran novin celého světa křičelo velkými titulky jejich jméno. A u něj ještě výraznější text: Dopingový hříšník… Sprintérská rivalita mu zničila život Dlouhá léta bojují o trůn nejrychlejšího […]
Jiří Kajínek: Muž v zeleném tílku, symbol kontroverze a mediální hvězda
Pravděpodobně jde o nejznámějšího českého vězně všech dob. Jiří Kajínek vstupuje do bran věznice Mírov jako ostřílený recidivista, vždyť už si prošel věznicemi v Českých Budějovicích i ve Valdicích. Na Mírově měl ovšem zůstat na doživotí. V roce 1998 je totiž odsouzen na doživotí za spáchání dvojnásobné nájemné vraždy a za pokus o spáchání vraždy. […]
Swingový kmotr s božským hlasem
Geniální hudebník Frank Sinatra prožívá život, podobající se jízdě na horské dráze. Na ní nechybí setkání s mafií, divoká manželství, psychické problémy, únos syna nebo pobyt ve vězení za pletky s vdanou ženou. Hudební legenda, jež ovlivnila generace hudebníků napříč 20. stoletím. Tak si svět pamatuje synka sicilského hasiče, herce a zpěváka Franka Sinatru (1915–1998) […]
historie
Slavný Bedřich Hrozný získal profesuru až na třetí pokus
V červnu 1905 se Bedřich Hrozný stává docentem a do světa velké vědy se uvede přednáškou O babylónském eposu o stvoření světa. Finančně mu to ale nic nepřinese. Bádáním ani přednáškovou činností se Bedřich Hrozný (1879‒1952) neuživí. Naštěstí stále pracuje jako univerzitní knihovník, a proto může požádat o ruku svoji vyvolenou Vlastu Procházkovou (1888‒1959), aniž […]
Starořecký běžec Koroibos vyzrál na boha
Slunce pálí a nebe je bez mráčku. Vyvolávač ve městě Olympii na západě Peloponéského poloostrova vyzývá závodníky, aby se dostavili na startovní čáru, vymezenou pruhem kamenných desek. Místní aristokrat jménem Koroibos z Elidy se mezi mládeží ze vznešených rodin rozhodně neztratí. Na své vypracované a sluncem osmahlé tělo může být pyšný. Stadion se závodní dráhou o […]
Starověké olympijské hry: Na přehlídku naháčů ženy nesměly
Davy lidí se tísní v řecké Olympii. Každý chce vidět svého favorita. Kohosi tam vykuřují – za chvíli bude dotyčný obětovat bohům, a tak musí projít touto očistou. Zeus, Hestia i další bohové dostanou, co jim náleží, aby sportovní slavnost nic nenarušilo. Přichází na řadu shromáždění v búleuterionu, řídícím domě her, jakési radnici. Závodníci tu […]
Proč Klement Gottwald zkazil slavnému vědci pohřeb?
„Tatínek byl sice velice přísný, než to vedlo nás jen k nejpřesnějšímu konání povinností za všech okolností,“ vzpomíná prvorozený Bedřich Hrozný na otce. Matku pak líčí jako ženu „neskonalé dobroty a nejúplnějšího porozumění pro mé snahy“. „Zapíšu se i na filozofii,“ rozhodne se maturant Bedřich Hrozný roku 1897 ve Vídni. Rychle ale zjistí, že stihnout […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pilaf s rajčaty
tisicereceptu.cz
Pilaf s rajčaty
Pilaf je pokrm z rýže, do něhož lze použít různé druhy masa i zeleniny. Skvěle chutná i s indiánskou rýží. Ingredience na 4 porce 400 g jasmínové rýže 2 cibule 2 konzervy loupaných rajčat oli
Tajemství kamenných bran v Saúdské Arábii: Šlo o vstupy do pekla?
enigmaplus.cz
Tajemství kamenných bran v Saúdské Arábii: Šlo o vstupy do pekla?
V posledních letech se ukazuje, že naše planeta stále ukrývá mnohá tajemství. Před časem například vyšlo najevo, že v poušti na území Saúdské Arábie leží stovky záhadných kamenných útvarů z dávné minu
Přemožené kočky decimují australskou faunu
21stoleti.cz
Přemožené kočky decimují australskou faunu
Pro řadu lidí je symbolem roztomilosti. Ale i to předoucí klubíčko pořád zůstává šelmou. A to takovou, že dokáže rozvrátit celé ekosystémy. Kočka domácí, domestikovaná forma kočky plavé, člověka dopr
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
historyplus.cz
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
Profesor americké literatury John Tatlock se už drahnou dobu marně snaží dozvonit na svoji dceru Jean. Renomovaná psychiatrička po dlouhá léta udržuje komplikovaný vztah se světově proslulým fyzikem Robertem Oppenheimerem. Protože trpí depresemi, vleze její otec záhy do bytu oknem. Bojí se, že by si Jean mohla sáhnout na život… Pouštní krajinu Nového Mexika ozáří
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
nejsemsama.cz
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
Velmi svůdné a času, horku a vodě odolávající líčení vykouzlíte pomocí konturovací tužky. Jdeme na to! Připravte si podklad. Na pohyblivé oční víčko naneste bázi pro oční stíny, můžete také použít trochu korektoru nebo béžový oční stín. Díky tomu se vytvořené líčení ani nehne. Použijte konturovací tužku Čím ostřejší tužka, tím lépe se s ní pracuje. Barvu si
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
epochalnisvet.cz
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
Byl vztyčen uprostřed džungle na ostrově Jáva, a to zhruba před 1200 lety. Kým, to dodnes zůstává záhadou. V době, kdy kamenný skvost Borobudur vznikl, zde totiž žila kultura, která i velké stavby pokrývala jen palmovými listy… Několik dlouhých staletí je Borobudur zcela zapomenutý a skrytý lidským očím. Chátrající kamenný kolos vyrve ze spárů bující
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
nasehvezdy.cz
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
Sblížící se padesátkou má herec Tomáš Jeřábek (49) ze seriálu Jedna rodina obavy, že už nikdy nesbalí žádnou mladou kočku. Že by to ještě na poslední chvíli zkusil? Toho se bojí hlavně jeho žena Ha
Benátská! S Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
epochanacestach.cz
Benátská! S Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
Poslední červencový víkend je pro milovníky hudby již neodmyslitelně spjatý s festivalem Benátská! s Impulsem. Ten se od svého vzniku, kdy měl pódium sestavené z lešení a aparaturu přivázanou ke stožárům veřejného osvětlení, etabloval mezi tuzemskou špičku. Letos slaví 30 let. Mezi gratulanty nebudou chybět ani zahraniční ikony Scooter, Suzi Quatro a Slade, kteří mají
Vždycky můžete začít milovat
skutecnepribehy.cz
Vždycky můžete začít milovat
Miluji milostné příběhy. Vždy mi připadaly vzrušující. Proč? Možná jsem sama žila nudný život. Do jisté doby. Je to vlastně smutné, když překročíte padesátku, máte pocit, že roky žijete vedle nesprávného muže a čekáte na rozuzlení, které se děje v telenovelách. Na dnešní poměry jsem se vdávala brzy. Podle zvyklostí za minulého režimu. Bylo mi 25 let,
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
iluxus.cz
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
Společnost Mercedes-AMG představila na automobilové slavnosti Goodwood Festival of Speed nejnovější přírůstek do rodiny supersportovních vozů AMG GT – nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+. Novinka se z
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
panidomu.cz
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný