Baseball je synonymem USA. Kdy a kde se poprvé hrál? Odpověď na tuto otázku je složitější. Pálkovací sporty mají velmi dlouhou historii, v nějaké formě se hrály už ve starověkém Egyptě.
O podobné hře existují zprávy také ze středověku, a to například z Anglie ve 14. století.
Vznik moderního baseballu se přisuzuje americkému důstojníkovi a pozdějšímu generálovi Abneru Doubledayovi (1819–1893), který roku 1839 na hru s pálkou pozve další vojáky.
O šest let později je založen zřejmě první baseballový klub s názvem New York Knickerbockers. Tehdy vznikají pravidla trochu podobná těm dnešním. A hra se vyvíjí. Zakládající člen newyorského klubu Knickerbockers Base Ball Club.
Alexander Cartwright (1820 –1892) sestavuje roku 1845 pravidla, některá platí dosud. Poprvé se podle nich hraje 19. června 1876. Týž rok vzniká Národní liga profesionálních baseballových klubů a pak i Americká liga.
Korupce i první reklama
Především pro USA je baseball nesmírně důležitý, je synonymem jejich životního stylu. To se ukáže i po skončení 1. světové války. Navzdory poválečným těžkostem Amerika žije Světovou sérií. Jde o finále baseballové ligy.
Zápas 9. října 1919 končí senzačním výsledkem. Titul získává outsider Cincinnati Reds na úkor favorizovaného chicagského klubu White Sox. Brzy se ukáže, že zápas byl podplacený. V baseballu se točí velké peníze. Nejde jenom o korupci.
První televizní reklama je také spojena s baseballem. Do éteru letí během 2. světové války, v roce 1941. Kde jinde než v USA? Úkolem první reklamy je propagovat hodinky Bulova před přenosem baseballového zápasu mezi Brooklynem a Philadelphií.
Odvysílání 20vteřinového reklamního spotu stálo firmu Bulova 9 dolarů (4 dolary za vlastní reklamu a 5 dolarů za použitou techniku). Dosah reklamy byl 4000 televizních přijímačů, které měli tehdy lidé zapnuté.
Doplatí na neznalost baseballu
Svoji úlohu zahraje baseball i během německé protiofenzívy v Ardenách za 2. světové války. Němci táhnou na sklonku roku 1944 za kratší konec provazu, ale přesto se snaží zvrátit vývoj bojů.
Pokouší se v Ardenách na Spojence vyzrát pomocí maskování za vojáky druhé strany. I tady sehraje baseball svoji úlohu. Ráno 20. prosince 1944 se americký generál Bruce C. Clarke (1901‒1988) vydává na inspekci jednotek.
Jde lesem v Ardenách, když se před ním vynoří skupina jeho vlastních vojáků. Jsou pořádně vystrašení, prý jsou lesy plné převlečených nepřátel. Svého velitele nepoznají a není mu nic platné, když na ně dvakrát volá, že je Clarke.
„To určitě,“ odtuší jeden z vojáků a vypálí na něj otázku: „V které lize hrají Chicago Cubs (baseballový tým ‒ pozn. red.)?“ Clarke nemá tušení a všechny jenom utvrdí v přesvědčení, že není tím, za koho se vydává.
I když incident sleduje voják Mike Klimick, který Clarka pozná, bojí se zasáhnout. Nemůže si zrovna vzpomenout na heslo dne. Kdyby se zastal nepřítele a řekl špatné heslo, čekalo by ho nejspíš něco horšího než zatčení.
Clarke stráví na kontrolní stanici pět hodin, než se prokáže, že je to opravdu on. Po propuštění na omluvu nečeká, dobře ví, jak složité situaci jeho vojáci čelili.