Domů     Napoleonova láska Josefína de Beauharnais. Příčina smrti: Zlomené srdce
Napoleonova láska Josefína de Beauharnais. Příčina smrti: Zlomené srdce
1.3.2023

Slavnostní večeře v Paříži roku 1795 je v plném proudu. Společnost je dobrá, ale zase nijak vybraná. Zchudlí šlechtici, důstojníci, lidé se středně vlivnými místy u dvora. Kdo by to byl řekl, že se tady píše historie budoucí Francie.

Třiadvacetiletá Josefína de Beauharnais (1763–1814) sedí vedle chudého a nezajímavého korsického vojáka, který je o šest let mladší a na tuto slavnost se snad dostal náhodou.

Jeho jméno je Napoleon Bonaparte (1769–1821), dnes ještě neznámé, brzy ale skloňované po celé Evropě a ještě dále.

Do jeho mysli vidět není, ale na tělo je nepříliš vábný pohled – je malého vzrůstu, trochu tlustý a vyjadřuje se hrubě a neotesaně. Nic, co by z něj dělalo atraktivního společníka pro vznešenou dámu, natož jejího budoucího nápadníka.

Napoleon to ale sám vidí jinak. Josefína mu okamžitě padne do oka a rozhodne se, že musí být jeho. „Byla to láska, první vzplanutí vášně, které jsem ve svém životě pocítil,“ říká později svému příteli Augustu de Marmontovi (1774–1852).

Nevzdělaná milenka

Josefína pochází z chudé, ale urozené rodiny. V mládí vyrůstá na Martiniku ve francouzských državách v Karibiku.

Má sice nějaké vzdělání, byť je leccos, jenom ne intelektuálka, ale působí venkovsky, chybí jí rafinovanost pařížské vyšší třídy a mluví s těžkým regionálním přízvukem.

Navíc už od raného dětství miluje k zbláznění cukrové sladkosti, konzumuje je v neuvěřitelných objemech, a tak se jí velice rychle zkazí všechny zuby.

Proto je na všech portrétech z pozdější doby vymalovaná se sevřenými rty a tajuplným úsměvem – kdyby otevřela ústa, mohla by kolemjdoucí vyděsit.

Její sestra se má provdat za francouzského důstojníka vikomta Alexandra de Beauharnais (1760–1794), rodina si tak chce zajistit nějaké příjmy a vyměnit urozenost za majetek. Plán selže, když sestra neočekávaně zemře.

Rodiče se ale nemíní jednou dohodnutého plánu vzdát, a tak je za bohatého vikomta provdána Josefína. Manželství ale není šťastné, narodí se z něj sice dvě děti, manželé se však brzy rozejdou.

Josefína de Beauharnais byla Napoleonovou láskou na první pohled. FOTO: hermitage.internet.emax / Creative Commons / volné dílo
Josefína de Beauharnais byla Napoleonovou láskou na první pohled. FOTO: hermitage.internet.emax / Creative Commons / volné dílo

Manžel na popravišti

Josefína se po rozchodu s manželem musí někam uchýlit, tak nakonec skončí v pařížském klášteře pro urozené dívky. Kláštery odjakživa slouží jako vzdělávací instituce – vzdělání, kterého se zde dostane Josefíně, je sice pramálo zbožné, ale o to užitečnější.

Naučí se tu od zkušenějších dam jemným pařížským mravům, zkrotí svůj podivný kreolský přízvuk a začne z ní být opravdová dáma. Však si také brzy opatří množství bohatých milenců, kteří ji vydržují.

Vikomt de Beauharnais je za francouzských revolučních válek učiněn generálem a bojuje na králově straně. Tím na sebe přivolá hněv revolucionářů. V roce 1794 je zatčen a uvězněn.

Nakonec je popraven gilotinou jako roajalista a představitel aristokracie a málem i sama Josefína skončí na tomtéž popravišti. Je zatčena a držena ve stejném vězení, ale nakonec je osvobozena den před svou plánovanou popravou.

Traumatický zážitek z vězení, nejistota a obava o život jí už zůstanou až do smrti. Pro svého manžela ale příliš netruchlí, teď může své aférky využít k tomu, aby si našla nového muže.

Napoleon na scéně

Napoleon ale opravdu není to, co by hledala. Představuje si spíše někoho urozenějšího a zámožnějšího. Na druhé straně ve svém věku a jako vdova se dvěma dětmi nemá zase příliš na výběr.

Přesto, když se na večeři s Napoleonem seznamuje, je k jeho dvoření nejprve velice skeptická.

Jeho milostné nabídky odmítá, zprvu rázně, později přece jen s menší a menší přesvědčivostí, až se nakonec od něj nechá umluvit a v roce 1796 uzavírají Napoleon a Josefína sňatek.

Jeden Josefínin bývalý milenec dá Napoleonovi jako svatební dar velení nad francouzskými vojsky v Itálii. Možná to vyznělo trochu jako zlomyslný žertík, protože tím pádem bude novomanžel muset okamžitě odcestovat.

A přesně to se také stává, již několik dní po svatbě zamilovaný Napoleon odjíždí na vojenské tažení.

Vášnivý vojevůdce

Napoleon Josefíně z tažení píše bezpočet milostných dopisů, které se částečně zachovaly dodnes a překvapují u chladného vojáka a geniálního stratéga horoucími vzplanutími citů. V jednom z nich se Josefíně vyznává:

„Byl bych nadšen, pokud bych Vám mohl pomáhat s vysvlékáním. Líbal bych Vás na rty, na víčka, na ramena i všude jinde…“ Jindy zase teskní po její blízkosti a představuje si ji: „Probouzím se s myšlenkami na Vás.

Mezi Vaším portrétem a vzpomínkou na naši omamnou noc, nenacházejí mé smysly odpočinku, sladká a nedostižná Josefíno, co je to za zvláštní vliv, který máte na mé srdce? Co kdybyste se rozzlobila? Co kdybych Vás viděl smutnou či v potížích? Potom by má duše byla otřesena smutkem.“

Napoleon psal i z bojiště své vyvolené láskyplné dopisy. FOTO: armchairgeneral / Creative Commons / volné dílo
Napoleon psal i z bojiště své vyvolené láskyplné dopisy. FOTO: armchairgeneral / Creative Commons / volné dílo

Pozor na bulvár

Vášnivé dopisy, které zahlcují Josefíninu poštu, jsou jedna věc, ale fyzická blízkost muže, na kterou je Josefína ze svých předchozích avantýr zvyklá, je něco docela jiného. Tak se osamocená novomanželka jen s vyznáními na papíře nemíní spokojit.

Začne si, jak je zvyklá, milostnou aférku s pohledným poručíkem od husarů jménem Louis Hippolyte Charles (1773–1837). Tento poměr se ale moc dlouho neutají, brzy si o nich štěbetají doslova vrabci na pařížských střechách. A nejen ti.

O poměru mezi Josefínou a Charlesem se dozví redaktor britského listu Morning Chronicle, dokonce mu do rukou padnou i některé jejich dopisy a ty pak nechá otisknout s patřičně kousavým komentářem.

Karta se obrací

Napoleon na svém vojenském tažení zuří. Navíc utrpí v bitvě na Nilu zdrcující porážku, musí se stáhnout pryč a je všem akorát pro smích. V ten okamžik začne jeho láska k Josefíně dostávat velké trhliny.

Situace se ovšem obrátí, nyní je to Josefína, která o Napoleona stojí, zatímco on by se jí nejraději zbavil. Nechává svých mileneckých záletů a rozhodne se, že mu bude věrná.

Nenechá se odradit ani jeho odmítáním a dokonce po Napoleonově návratu stojí v pět hodin ráno i s dětmi před jeho domem a pláče, aby ji vzal zpět k sobě.

Rozvod pro dobro Francie

Brzy se Napoleonova politická kariéra začíná obracet a jeho hvězda vystřelí vzhůru. Všechno vyvrcholí v okamžiku, kdy Papež Pius VII. (1742–1823) korunuje Napoleona roku 1804 na francouzského císaře.

Josefína se tak stává na čas císařovnou, ale této cti a slávy si moc dlouho neužije. Napoleon je rozhodnut se jí zbavit, má pocit, že jeho láska k ní vyhasla, a nemůže jí zapomenout nevěru.

Krom toho se musí snažit uzavřít dynasticky výhodný sňatek, který by posílil jeho politickou situaci v Evropě. Sám už má místo Josefíny několik milenek, které mu musí Josefína, stále jeho zákonná manželka, se skřípěním zubů tolerovat.

V roce 1809 jí oznámí, že se s ní musí v zájmu Francie rozvést. Rozvod, vůbec první podle nového francouzského civilního zákoníku, se koná 10. ledna 1810 a je to velká společenská událost, která v lesku a slávě snad ještě překonává jejich svatbu.

Zůstanu vždy věrná!

Josefína při obřadu čte své prohlášení, že navzdory rozvodu zůstane Napoleonovi navždy věrná a bude ho podporovat v čemkoli, co bude císař podnikat. Odměnou jí je za to štědrý důchod ze státní kasy.

Napoleon se hned v březnu téhož roku žení s rakouskou arcivévodkyní Marií Luisou (1791–1847). Napoleonův sekretář si ve svém deníku poznamenává, že z místnosti, kde byla Josefína ubytována, slýchal po rozvodu neustálý pláč a naříkání. Na veřejnosti drží ale Napoleonova excísařovna kamennou tvář.

Láska přemáhá uraženost

Po rozvodu se Josefína uchyluje na svůj zámek Château de Malmaison a věnuje se zde hlavně pěstování růží. Její láska k Napoleonovi s postupujícím časem jenom stoupá a neustále po něm touží. Milenci už u ní nemají šanci.

Když se Marii Luise narodí syn a dědic, kterému Napoleon dává titul krále římského, je zdrcená. Jeden z důvodů jejího nedávného rozvodu totiž podle Napoleona je, že mu Josefína nedokáže dát syna, a tedy i dědice.

Láska je ale silnější než uražená ženská hrdost, a tak se několik let poté Josefína s Napoleonovým synem setkává a mají spolu i do budoucna hezký vztah. Když se potkají, představí ho Napoleon Josefíně slovy:

„Toto je chlapec, který vás stál tolik slz.“ Někdejší manželé se dokonce občas navštěvují v Château de Malmaison a podle vzpomínek služebnictva se spolu procházejí ruku v ruce.

Josefína se před zklamáním ukryla na svůj zámek Château de Malmaison. FOTO: Pedro Faber / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Josefína se před zklamáním ukryla na svůj zámek Château de Malmaison. FOTO: Pedro Faber / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Umírá na zlomené srdce

Napoleonova vojenská tažení nakonec skončí katastrofou a císař je poražen. Ani tehdy ho Josefína nepřestane podporovat.

Na svém zámku dokonce pokorně přijímá ruského cara Alexandra I. (1777–1825) a prosí ho, aby byl k poraženému Napoleonovi milosrdný.

Když je Napoleon po své porážce poslán do vyhnanství, plánuje Josefína usilovně, jak by se za ním mohla vypravit a znovu být se svým někdejším mužem, kterého stále miluje. K tomu ale už nedojde. 29. května 1814 Josefína náhle onemocní a na svém zámku umírá.

Podle vzpomínek služebných je Napoleonovo jméno to poslední, co má na rtech před svým skonem. Pohřbena je v honosném náhrobku v kostele Saint-Pierre-Saint-Paul v Paříži. Josefínin osobní lékař prohlásí, že příčinou její smrti je ve skutečnosti zlomené srdce.

Historické paradoxy

Přes nešťastný vývoj lásky mezi Napoleonem a Josefínou je tady jeden zajímavý historický paradox. Josefína sice nedala Napoleonovi mužského potomka a dědice trůnu, ale přesto se pokračovatelem Napoleonovy dynastie stává její vnuk.

Manželství s rakouskou arcivévodkyní, které mělo zajistit pokračování dynastie tak v tomto úkolu selže, ale je to právě potomek Josefíny, který nese dál Napoleonovo jméno.

Její dcera Hortense de Beauharnais (1783–1837) si totiž bere za muže Napoleonova bratra Ludvíka Bonaparta (1778–1846) a jejich společný syn se posléze stává císařem pod jménem Napoleon III. (1808–1873). Pro Josefínu to je malé historické vítězství, i když se ho nedožije.

Jediná žena, kterou jsem miloval

Napoleon se o smrti Josefíny dozví ve svém vyhnanství na ostrově Elba. Podle vzpomínek svých druhů se na dva dny zavírá ve své místnosti, nevychází ven a truchlí pro svou dávnou lásku. Do svého deníku si někdejší císař poznamenává:

„Josefína je jedinou ženou, kterou jsem kdy miloval. Stále vládne mému srdci a stýská se mi po ní.“ Ve svém druhém vyhnanství na ostrově Svatá Helena Napoleon o Josefíně často mluví. Když zde posléze umírá, jsou jeho poslední slova určena právě jí.

Foto: wikiart / Creative Commons / volné dílo, hermitage.internet.emax / Creative Commons / volné dílo, armchairgeneral / Creative Commons / volné dílo, Pedro Faber / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Související články
Historie
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Historie
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
Historie
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí […]
Historie
Josef Mánes a Františka Šťovíčková: Idylku jim zhatila malířova sestra
Na svoji lásku Josef nemůže zapomenout. Sžírá ho svědomí, že se provinil, když se nedokázal vzepřít autoritativní Amálii. Navíc ho na sklonku života sužuje psychická choroba. Postavám na obrazech klidně namaluje vlčí drápy, jindy zase svými díly vytírá podlahu. „Mánesové, toť případ rodinného uměleckého kolektivu, jaký byl v 19. století již jevem zcela výjimečným!“  uvádí český […]
reklama
záhady a tajemství
Papežka Jana: Mýtus, nebo historická postava?
Kdesi v Anglii patrně v 9. století žila mladičká Jana, kterou čekal tradiční úděl žen tohoto věku – práce, rození dětí a zřejmě i předčasná smrt. Jana se však rozhodne jít jinou cestou. Jana cítí, že byla vyvolena pro jiný osud, a tak se rozhodne v převleku za muže nastoupit na dráhu teologie. Stoupá církevní hierarchií […]
Záhada neplodných Rožmberků: Proč Vilém zemřel bezdětný?
Potomků se nedočkal ani Petr Vok, ani jeho starší bratr Vilém z Rožmberka. Dokonce ani dvě z celkem čtyř jejich sester také děli neměly, přestože se vdaly. Jaká byl Vilémův život a co mohlo být příčinou neplodnosti? V červenci 1572 umírá polský král Zikmund II. August (* 1520) a s ním vymírá i vládnoucí jagellonská dynastie. Polský trůn chtějí […]
Lucifer: Jitřenka, nebo čiré zlo?
Pokud se ráno a k večeru podíváte na oblohu, spatříte obvykle tři nejnápadnější objekty: Slunce, Měsíc… a Venuši! Její oběžná dráha leží mezi námi a Sluncem – a pokud jde o fáze, v lecčem nám připomíná Měsíc. Není divu, že ji lidstvo pozoruje již celé věky.   „Chak ek!“ nazývají ji s posvátností Mayové. V […]
Podivná smrt mocného Vojtěcha z Pernštejna: Otrávili ho jeho nepřátelé?
Vražedkyni pošle na smrt, ovšem jenom dva dny poté čeká smrt i jeho. Odchod Vojtěcha z Pernštejna proto dodnes budí spekulace, zda za ním nestojí přívrženci odsouzené Kateřiny z Komárova a Pičína. Jeden z nejmocnějších mužů českého království, dvorní hofmistr (zodpovídá za královské finance) a předseda komorního soudu Vojtěch z Pernštejna (1490–1534) pošle 23. ledna 1534 na smrt vražedkyni […]
reklama
věda a technika
Tullundský muž: Nejslavnější mumie z bažin
V dánském údolí Bjældskovdalu leží Tollundský močál. V roce 1938 je tu při těžbě rašeliny objeveno tělo asi třicetileté pravěké ženy. Bohužel těžbou značně poničené. O 12 let později těží ve stejném močále rašelinu Viggo a Emil Højgaardovi. A 6. května 1950 se to stane. Jsou zhruba v hloubce 2,5 metru, když si všimnou ruky […]
Co signalizuje brnění nohou?
Jedná se o poměrně časté obtíže, které v mnoha případech mívají banální příčinu. Zároveň ale mohou signalizovat chorobné stavy, které by člověk rozhodně neměl podceňovat. Brnění či mravenčení končetin čas od času potká každého. Dlouhé sezení způsobuje velký útlak nervů a obvykle odezní, jakmile změníte polohu a začnete se hýbat. Tento pocit lze popsat jako […]
Co diktuje móda pro procházky měsíčním prachem?
Módní kritici by z nich asi u vytržení nebyli. Ani modelky na předváděcích molech by v nich asi neudělaly bůhvíjaký dojem. Přesto se jedná o jedny z nejúžasnějších druhů oblečení, které pod rukama krejčích vznikly. I když ani ne tak krejčích – hlavní slovo v tomto ohledu mají technologové. Vesmír pro člověka není přívětivým místem. […]
Který pták létá nejrychleji?
Když někdy někam hodně spěcháme, přáli bychom si umět létat jako ptáci! Pomohlo by nám to? Dostali bychom se na určené místo rychleji než třeba autem? Za nejrychlejšího ptáka a zároveň vůbec nejrychlejšího živočicha na Zemi je považován sokol stěhovaný. Ten při střemhlavém letu dokáže vyvinout rychlost až 389 km/h (podle naměřeného rekordu)! Na paty […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz