Skip to content
reklama

Hromadné stahování kryptoměn: Jak investoři během měsíce vybrali 1,5 miliardy dolarů

Tento článek je reklamním sdělením

Krach krypto burzy FTX otřásl trhy. Společnost, která byla kdysi miláčkem světa kybernetických měn, v polovině listopadu vyhlásila bankrot. Šlo o poslední fázi rychlého pádu do zapomnění.

Tato událost investory pořádně otřásla a ti narychlo začali přesouvat držené kryptoměny z burz, jako je Binance, Kraken a Coinbase, a to v celkové výši 1,5 miliardy dolarů. Jedná se o největší odliv v historii.

Pád na 17 000 dolarů

FTX byla na kryptotrhu lídrem a její pád byl pro digitální investory velkým překvapením. Není tedy divu, že u nich vedl k narušení důvěry v digitální aktiva.

Na celkovému poklesu má tedy nesporný podíl. Z tržní kapitalizace kryptoměn byly za uplynulý rok ve výsledku odepsány 2 biliony dolarů: přesně taková je daň, pokud sečteme pokles hodnoty bitcoinu a všech ostatních digitálních měn.

Jenom bitcoin sám loni odepsal 63 % své hodnoty oproti svému maximu, které se podívalo těsně nad 60 000 dolarů, a v novém roce se na tomto trendu nic nemění. Již řadu měsíců se pohybuje pod hranicí 20 000 dolarů a odborníci se obávají, že by mohl následovat další pokles.

Mainstreamové použití

Tento pokles kryptosvěta ale nic nemění na tom, že mince jako Bitcoin a Ethereum jsou dnes neodmyslitelnou součástí online života. Ať BTC stojí 60 000, nebo 17 000 dolarů, držitelé digitálních peněženek mají pořád možnost si mince posílat, internetoví hráči mohou stále hrát v kryptokasinech a řada e-shopů kryptoměny stále přijímá.

Uvedené případy použití pomáhají udržovat argumenty hovořící ve prospěch kryptoměn při životě. Odvětví virtuálních mincí má totiž za sebou spoustu explozivních vzestupů a pádů. Ještě v březnu 2020 měl BTC hodnotu necelých 6 000 dolarů, což je přibližně třetina současné hodnoty.

Mnozí investoři se ale přesto obávají, že tentokrát bude scénář jiný. Globální regulační orgány na odvětví digitálních aktiv vyvíjejí tlak zvýšeným dohledem nad praktikami. Například Velká Británie nedávno dokončila plán na plošnou regulaci kryptografického sektoru.

V listopadovém příspěvku na Twitteru americká senátorka Elizabeth Warrenová, známá prosazováním agresivního vymáhání práva, uvedla, že požaduje, aby americká Komise pro cenné papíry (SEC) zasáhla a spotřebitele před zkázou v oblasti kryptoměn zachránila.

I tohle mezi investory zaselo paniku, která vedla k masivnímu odlivu 1,5 miliardy dolarů.

blank

Největší v historii

Budoucího kolapsu po vzoru FTX se nejvíce obávají investoři, kteří svá aktiva drží a obchodují s nimi na centralizovaných kryptoburzách.

Tenhle strach byl doslova zhmotněn ve zmíněném listopadovém odlivu 91 363 BTC, tedy 1,5 miliardy dolarů dle tehdejších cen za jednu minci. CryptoCompare ho označil za největší v historii, ale není jasné, zda se s těmito prostředky obchoduje, nebo se přesunuly do soukromých peněženek.

Podobně hektický byl předtím i měsíc říjen, kdy bylo po letním krachu půjčoven kryptoměn Celsius a Voyager Digital vyvedeno přes 75 000 BTC.

Jedná se o ostrý kontrast oproti zimě 2021, kdy investoři narychlo sháněli BTC a další kryptoměny v očekávání dalšího růstu.

blank

Budoucnost krypta

Dopad na ostatní burzy byl závažný. Americká ratingová agentura Moody’s v listopadu zařadila rating dluhopisů společnosti Coinbase na seznam k přezkumu, což znamená, že by jí kvůli „pravděpodobnosti trvalého poklesu objemů obchodů a zapojení klientů“ mohl být případně rating snížen. Dodali, že nižší ceny kryptoměn budou i nadále poškozovat důvěru investorů, což je další známka toho, že se situace pro investory do kryptoměn v dohledné budoucnosti nezlepší.

Společnost Standard Chartered ve veřejném prohlášení skutečně uvedla, že to nejhorší možná teprve přijde. Vedoucí globálního výzkumu Eric Robertson předpověděl, že kolaps bude pokračovat i v roce 2023 a „stále více kryptospolečností a burz se bude potýkat s nedostatečnou likviditou“, což v důsledku povede k dalším bankrotům.

Co říct závěrem? Pro investory, kteří byli ještě před rokem vývojem kryptoměn tak povzbuzeni, můžou být vyhlídky na začátku roku 2023 jen těžko pesimističtější.

Foto: Unsplush
Tento článek je reklamním sdělením
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Další články z rubriky Lifestyle
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Hroutí se Tereze Brodské celý svět?
nasehvezdy.cz

Hroutí se Tereze Brodské...

Všechno v posledních...
Léčivé koření pro vaše zdraví
panidomu.cz

Léčivé koření pro vaše zdraví

Ne každou medicínu musíme polykat s přemáháním. Vždyť kdo z...
Kuchyňské ostrůvky a jejich možnosti
rezidenceonline.cz

Kuchyňské ostrůvky a jejich...

Kuchyňské ostrůvky jsou již běžnou součástí mnoha...
Umělé zlato Německa: Co objevil vědec Miethe?
enigmaplus.cz

Umělé zlato Německa: Co...

Úžasný objev profesora Mietheho! Využije Německo umělé...
Miluje Patrasová víc alkohol, nebo svou rodinu?
nasehvezdy.cz

Miluje Patrasová víc...

O herečku Dagmar...
Město Úštěk má mnohé co nabídnout
epochanacestach.cz

Město Úštěk má mnohé co...

Úštěk leží na Litoměřicku,...
blank
epochalnisvet.cz

Jednou z nejluxusnějších nemovitostí Dubaje...
Záhadný sériový vrah Zodiac: Byla jeho identita konečně odhalena?
enigmaplus.cz

Záhadný sériový vrah Zodiac:...

Nepolapitelný Zodiac řádí na konci šedesátých a...
Zeleninový kuskus s krevetami
tisicereceptu.cz

Zeleninový kuskus s krevetami

Suroviny 250 g mražených krevet 2 hrnky...
Oslavte Velikonoce v hotelu The Mozart Prague
iluxus.cz

Oslavte Velikonoce v hotelu...

Hotel The Mozart Prague, který se řadí mezi...
Můj syn zkrátka neumí jít zlatou střední cestou
skutecnepribehy.cz

Můj syn zkrátka neumí jít...

Náš Honza se nejprve utápěl v alkoholu....
(Ne)přítel nikotin: Úleva při prvním vdechnutí
21stoleti.cz

(Ne)přítel nikotin: Úleva při...

Pro kuřáka jde o obyčejnou a rutinní činnost – jedno...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha