Domů     Napoleon Bonaparte & Josefina: Jejich sňatek schválil bývalý milenec Beauharnaisové
Napoleon Bonaparte & Josefina: Jejich sňatek schválil bývalý milenec Beauharnaisové
23.11.2021

„Je sedm hodin ráno. Probouzím se a má první myšlenka patří tobě. Tvůj obraz a vzpomínka na opojnou atmosféru včerejšího večera nedopřály mým smyslům klidného odpočinku,“ píše Napoleon Bonaparte Josefině de Beauharnais po jejich setkání. Nemůže na ni zapomenout.

Francouzská smetánka se roku 1795 schází v pařížském salonu madame Thérésy Tallienové (1773–1835), manželky politika Jeana-Lamberta Talliena (1767–1820).

Objevuje se tu i půvabná vdova Josefina de Beauharnais (1763–1814). Její první manžel Alexandre de Beauharnais (1760–1794), předseda Ústavodárného shromáždění, skončil za jakobínské diktatury pod gilotinou.

Dokonce i ona se na krátký čas ocitla ve vězení. Nepříjemná zkušenost jí ale nezabránila v tom, aby si po návratu z temné kobky opět užívala života. Není už sice v rozpuku mládí, ale dokáže se dokonale líčit a mistrně koketovat s muži.

Poohlíží se totiž po ochránci, jenž by jí jako vdově se dvěma dětmi umožnil sladký život na vysoké noze, na který je zvyklá…

Josefina de Beauharnais Napoleona nenadchne naporvé. FOTO: Musée national du Château de Fontainebleau/Creative Commons/Public domain
Josefina de Beauharnais Napoleona nenadchne naporvé. FOTO: Musée national du Château de Fontainebleau/Creative Commons/Public domain

Schopný muž se hodí

Nakonec se stává milenkou Paula Barrase (1755–1829), nejvlivnějšího člena francouzské vlády – tzv. direktoria. K madame Tallienové tou dobou dochází i generál Napoleon Bonaparte (1769–1821).

„Všímej si ho, je to schopný muž a mohl by nám být užitečný,“ pobídne Barras Josefinu, která okamžitě do okruhu svých zájmů zařadí také pomenšího vojevůdce.

„Bonaparta se jí však nepodaří okouzlit hned napoprvé,“ míní francouzský spisovatel André Castelot (1911–2004). Zdá se, že se Napoleon zatím neodváží ani pohlédnout na dámu, o níž se šušká, že má s Barrasem poměr.

První muž ve státě ale dobře odhadne, že se mu budou Napoleonovy služby hodit. Monarchisté se během podzimu 1795 bouří a Barrasovi teče do bot. Vzpomene si proto na Bonaparta a povolá ho do svých služeb.

4. října 1795 Napoleon v Tulerijích s pomocí svých vojáků a 40 děl zničí stoupence monarchie.

Nejdříve se Josefina stane milenkou Paula Barrase. FOTO: Hilaire Le Dru (1769-1840), dessinateur du modèle. Pierre-Alexandre Tardieu (1756-1844), graveur.Hilaire Le Dru (1769-1840), dessinateur du modèle, Pierre-Alexandre Tardieu (1756-1844), graveur/Creative Commons/Public domain
Nejdříve se Josefina stane milenkou Paula Barrase. FOTO: Hilaire Le Dru (1769-1840), dessinateur du modèle. Pierre-Alexandre Tardieu (1756-1844), graveur.Hilaire Le Dru (1769-1840), dessinateur du modèle, Pierre-Alexandre Tardieu (1756-1844), graveur/Creative Commons/Public domain

Syn může mít šavli

Josefina a Napoleon se tehdy znovu potkávají v salonu madame Tallienové.

„Snad teprve na začátku nebo dokonce až na sklonku vendémiairu (první měsíc francouzského revolučního kalendáře – trvá do 22. 9. do 21. 10.) se počne rozvíjet vztah mezi veselou vdovou a »králem žebráků«,“ předpokládá Castelot.

Barras už tehdy věnuje více pozornosti Thérése Tallienové než Josefině. Koketující vdova proto hledá další kořist a ve hře je právě Napoleon. Za svůj vojenský úspěch dostává od Barrase odměnu – velitelství pařížské posádky.

Chce zabránit dalším protestům monarchistů, a proto obyvatelům Paříže zakazuje nosit zbraň. Eugène de Beauharnais (1781–1824), Josefinin syn, se proto objednává u nového velitele ke slyšení.

Má přece šavli po otci… Napoleon dobře ví, kdo je jeho matka, a proto mu povoluje zbraň nosit. Josefina neváhá přijít Bonapartovi osobně poděkovat. Hned další den jí Napoleon návštěvu opětuje v jejím domě na ulici Chantereine.

Eugénii Desirée Clary generál Napoleon Bonaparte kvůli Josefině opustí. FOTO: Robert Lefèvre/Creative Commons/Public domain
Eugénii Desirée Clary generál Napoleon Bonaparte kvůli Josefině opustí. FOTO: Robert Lefèvre/Creative Commons/Public domain

Vdova mu dá košem

Mladému generálovi sice setkání lichotí, ale zatím o Josefinu ještě nejeví veliký zájem. „Polib za mne Eugénii,“ píše 9. listopadu 1795 svému bratru Josefovi (1768–1844) do jihofrancouzské Marseille.

Pro Napoleonovu snoubenku Eugénii „Désirée“ Clary (1777–1860) vzkaz znamená tečku za jejich vztahem. Pragmatická úvaha Bonaparta nutí hledat jinou nevěstu.

Désirée opouští a nabízí sňatek vdově madame Panorii Comnène, které bývala jeho bytnou v dobách, kdy studoval na vojenské akademii. „Napoleone drahý, tušíte vy vůbec, kolik je mi let? Mohla bych být vaší matkou,“ odmítne ho žena.

Krátce poté ale generál dostává lístek od Josefiny. „Již dlouho jste nenavštívil svou přítelkyni, která vás má nesmírně ráda… je vám stále něžně oddána. Přijďte zítra se mnou posnídat.

Potřebuji vás vidět a promluvit si s vámi o vašich zájmech.“ Bonaparte neváhá a vydává se na cestu.

Cítí se jako balík

Vdova Beauharnaisová ho při návštěvě přesvědčuje, že navzdory všem klevetám nemá už s Barrasem nic společného. Řeč přijde i na Napoleonovy zájmy. „Žádal jsem o velení francouzské armádě v Itálii. Neúspěšně,“ poznamenává Napoleon zklamaně.

V její přítomnosti se cítí jako venkovský balík. Josefina umí udržovat konverzaci, říká to, co chtějí lidé slyšet, je milá a nenucená. V pravou chvíli dokáže pochválit jeho vojenské schopnosti. Zmatený důstojník jí podlehne. „Byla to dokonalá žena.

Měla v sobě něco, co muže přitahovalo,“ přizná mnohem později ve vyhnanství na ostrově Svatá Helena, v čem spočívalo její kouzlo.

„Josefina se pravděpodobně Napoleonovi vzdala již jednoho lednového večera krátce po jejich setkání, aniž by jej to stálo příliš mnoho úsilí,“ domnívá se Castelot.

Milence dává košem

Už v lednu 1796 má zamilovaný muž jasno. Josefinu si vezme za ženu. Své snoubence Désirée dává definitivně košem a vyřeší to mazaně. Chce po ní, aby si sama vymohla souhlas rodičů k okamžitému sňatku. Dobře ví, že to nemůže splnit.

První krok musí vždy učinit muž, společenské konvence nedovolí ženě, aby věci vzala do vlastních rukou. Teď už je konečně volný pro Josefinu… Barras mu ale vyčte, že Josefině dává dary. Peníze, které za ně utrácí, by prý mohl věnovat své vlastní rodině.

„Moje dary jsou svatební a můj vztah k ní je vážný,“ tvrdí Napoleon. Vůdce direktoria tedy jeho úmysly podpoří.

„Beauharnaisová je ochotna podporovat starý i nový režim, její postavení ti dodá na vážnosti, její dům patří v Paříži k nejlepším,“ řekne prý na rovinu o své bývalé milence. Sňatku nic nebrání.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: palaces-of-europe.com/Creative Commons/CC BY-SA 4.0
Související články
Historie
Zrada u vrat kostela: Tragický osud svatého Václava
V první polovině 10. století se český národ nachází na prahu velkých změn, kdy opouští své pohanské kořeny a přijímá křesťanství. V čele tohoto přerodu stojí kníže Václav, jehož vláda je poznamenána moudrostí, ale i tragickým koncem. V září 935 je Václav zrazen svým vlastním bratrem a jeho život končí krutou smrtí u vrat kostela […]
Historie
Papež Pavel II. miloval lesk a přepych
Kariéra ve službách církve byla ve středověku výhodná, což dobře věděly mocné rodiny v Římě. Papež Pavel II., vlastním jménem Pietro Barbo, byl známý svou láskou k luxusu a honosným věcem. Jeho ctižádostivost a obchodnická krev ho přivedly až na papežský stolec, kde se proslavil nejen svými extravagantními výdaji, ale i kontroverzními rozhodnutími. Pavel II. […]
Historie
Jiřímu z Poděbrad komplikovala život obezita
Máte nadváhu? Nejste v tom sami. Už v historii se objevovala řadu významných osobností, které také bojovaly s nadbytečnými kilogramy. Pro mnohé z nich bohužel toto utkání skončilo prohrou. Patří mezi ně i český král Jiří z Poděbrad. Nepsaný vůdce kališníků Jiří z Poděbrad (1420–1471) se v roce 1451 stává zemským správcem. Už jako poměrně mladého ho trápí nadbytečné kilogramy. „Nadměrná […]
Historie
3 čeští kolaboranti: Falešný mág, ubrečený rozhlasák a odsouzená divadelní hvězda
Disponuje neobyčejnými schopnostmi. zvládne vystudovat tři vysoké školy a domluví se pěti jazyky. Zajímá se o magii a všechno tajemné. Brzy mu proto učaruje konspirace. Už během 1. světové války si Jiřího Arvéda Smíchovského (1897/8–1951) vyhlídne italská zpravodajská služba. Pro Italy špicluje i ve 30. letech 20. století. Informace sbírá po vinárnách a díky výborné […]
reklama
historie
2 protektorátní ministři: Jeden volí kulku, druhý si odsedí rok
Ministr školství a osvěty Emanuel Moravec a ministr vnitra a na chvilku také premiér Richard Bienert. Jaké byly jejich osudy? Jeden proslul jako bezpáteřní aktivní kolaborant, druhý lavíruje mezi dvěma stranami.   Krátce po podpisu Mnichovské dohody zamíří Emanuel Moravec (1893–1945), tehdy plukovník československé armády a zároveň plodný autor novinových článků pro různé tituly, na […]
Vzducholoď Italia: Česká stopa nad pólem
Brňané nadšeně mávají. Nad hlavami jim právě proletěla 106 metrů dlouhá poloztužená vzducholoď Italia i se svým konstruktérem, slavným italským generálem a vzduchoplavcem Umbertem Nobilem (1885–1978)!   Dne 15. dubna 1928 odstartovala z Milána. Nadšení je o to větší, že expedice letící na Severní pól a mající za úkol zmapovat arktické krajiny se účastní i […]
Greelyho expedice: Ledové šílenství i amputace
Záliv Lady Franklinové najdete v úžině Nares arktického souostroví nejsevernějšího území Kanady. Právě po něm v anglosaských zemích nazývají expedici, které se u nás říká na počest jejího velitele – generálmajora Adolpha Washingtona Greelyho (1844–1935).   Jaké jsou jeho úkoly? Založit meteorologickou stanici. Ve výpravě je kvůli tomu astronom Edward Israel (1859–1884). Za druhé se […]
Plukovník Bohumil Borecký: Opuštěný hrob na Sibiři
V období od konce druhé světové války až do poloviny padesátých let bylo z Československa zavlečeno 327 příslušníků české a slovenské národnosti do sovětských pracovních táborů. Tito lidé tak vlastně zmizeli beze stopy a patří k tisícům obětí tehdejšího zrůdného režimu. Jedním z nich byl i plukovník Československé armády Bohumil Borecký. Tragický příběh jeho života […]
reklama
věda a technika
Chinin: Lék, pochoutka i zabiják
Příjemně nahořklá chuť toniku je nenapodobitelná. Stojí za ní chinin, látka z kůry dřevin z jihoamerického deštného pralesa. Ta je také po staletí účinným lékem na malárii i předmětem obchodního soupeření. Dokáže pomoci rovněž při jiných onemocněních, ale pozor: v určitých situacích může ublížit! Malárie, onemocnění způsobené parazitem přenášeným komáry, trápí lidi po tisíciletí. Dokonce […]
Věda vs. zločinci. Co všechno dokážou forenzní metody?
Při sledování současných kriminálních seriálů jako Námořní vyšetřovací služba nebo Kriminálka Las Vegas můžete mít pocit, že se díváte spíš na sci-fi. A nebudete daleko od pravdy. Současné techniky forenzní vědy totiž dokážou neuvěřitelné věci. Pokud při ohledání mrtvého těla dojde lékař k závěru, že jde o násilnou smrt, z místa nálezu se stává místo […]
Dávní i nedávní hrdinové lidské historie
Historie lidstva nabízí mnoho příběhů. Příběhů temných, ve kterých nechybí utrpení a zmar, ale i příběhy, z nichž si lze vzít něco pozitivního a které ukazují, co všechno může člověk dokázat. Představujeme slavné dějinné postavy, které rozhodně nemusejí být bez chyby, ale které za sebou zanechaly i něco, co nikdo jiný nedokázal. Erik Rudý objevil […]
Češi mají svého astronauta. Poletí do vesmíru?
V březnu roku 1978 žilo Československo jedním jediným jménem. Vladimír Remek totiž společně se sovětským kosmonautem Alexejem Gubajevem zamířil na kosmickou orbitální stanici Saljut 6, kde následně strávil téměř osm dní. Stal se tak jediným Čechem, který se do kosmu dostal, a společně se svým náhradníkem Oldřichem Pelčákem také jediným naším astronautem. Až do tohoto roku. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz