Skip to content

Nápad z dílny šíleného vědce: Japonsko zničíme tsunami!

Druhá světová válka se chýlí ke konci, kapitulaci odmítá pouze Japonsko. Aby zlomily sílu nepřítele, připravují USA v tichosti dnes známý projekt Manhattan, který pracuje na atomové bombě. Souběžně s ním ale probíhá i jiný, takřka neznámý projekt Tuleň.

Jeho cílem je vyvolat u japonského pobřeží ničivou vlnu tsunami.

Ráno 6. srpna se z mraků nad Hirošimou vynoří bombardér B-29 (Enola Gay) a shazuje na město atomovou bombu pojmenovanou Little Boy (chlapeček). O tři dny se scénář opakuje nad Nagasaki, jen tentokrát na město dopadá Fat Man (tlouštík) z pumovnice B-29 (Bockscar).

Rozsah způsobené destrukce šokuje svět. Města jsou v plamenech, stávají se z nich „hřbitovy bez náhrobního kamene“. Výbuchy v podstatě vymažou obě města z povrchu země. Císař Hirohito (1901–1989) o pět dní později oznamuje kapitulaci Japonska.

Válka skončila. Kdyby se ale ukázal projekt Manhattan jako nerealizovatelný, mají Američané v záloze připravenou jinou zbraň!

tsunami.1
Hirošima a Nagasaki se proměnily ve hřbitovy bez náhrobního kamene.

Nápad vznikne při odstraňování korálových útesů

Během kampaně Američané v Tichomoří pomocí náloží odstraňují korálové útesy, které brání lodím připlout až k pobřežím mnoha ostrovů. Proces sleduje z jedné z lodí i důstojník US Navy E. A. Gibson. Všimne si malých vln, které podvodní exploze generují, a podá o tom zprávu.

Na základě jeho hlášení vzniká Project Seal (Tuleň). A je to nápad jako vystřižený z dílny šíleného vědce. Spojenci připravují vylodění v Japonsku. Ale po zkušenostech při krvavých bojích v Tichomoří panuje oprávněná obava z vysokých ztrát na životech vojáků i civilního obyvatelstva.

Tradiční strategické nálety nijak neubírají na japonském odhodlání, a velitelé tak hledají způsob, jak dostat císařství na kolena.

Tests off Noumea Agreement was reached for a combined group of Americans and New Zealanders to conduct preliminary tests in New Caledonia. This was done off the coast of Noumea in February 1944. Included in the group was acting New Zealand director of scientific developments, Auckland University, Professor T D Leech, the prominent local scientist who would later lead the research in New Zealand.
Při testování proběhlo celkem 3 700 explozí v malém měřítku.

Testování probíhá u Nového Zélandu

Gibsonovo pozorování jim vnukne nápad vytvořit pomocí řady explozí ničivou vlnu, která spláchne pobřeží a s ním i japonské odhodlání bojovat. Spojené státy začnou na projektu okamžitě pracovat ve spolupráci s Novým Zélandem a vedením projektu pověří profesora z univerzity v Aucklandu a v té době podplukovníka Thomase Leeche. Od myšlenky se rychle přejde k testování nové zbraně, které probíhá u pobřeží Nového Zélandu v blízkosti Aucklandu a Nové Kaledonie.

tsunami.3
Na menších ostrovech Japonska proběhly jedny z nejkrutějších bojů války.

Položit by museli 2 000 000 kilogramů trhavin

V průběhu sedmi měsíců je odpáleno celkem 3 700 testovacích explozí v malém měřítku. V roce 1945 se ale od projektu upouští, přestože v menším měřítku probíhají testy podle záznamů až do roku 1950. V roce 1945 je však potenciál atomové bomby mnohonásobně vyšší než je tomu u „tsunami bomby“ či někdy také „kiwi bomby“ (kiwi je symbolem Nového Zélandu).

Vedení navíc odrazuje i náročná realizace 10metrových vln. Podle provedených testů by se totiž musel položit pás náloží dlouhý zhruba 5 kilometrů, který by dohromady obsahoval 2 000 000 kilogramů trhaviny.

A view across the devastated neighbourhood of Richmond in Halifax, Nova Scotia after the Halifax Explosion, looking toward the Dartmouth side of the harbour. The steamship Imo, one of the ships in the collision that triggered the explosion can be seen aground on the far side of the harbour - Halifax after 6th December 1917.
USA chtěli vyvolat podobně ničivou vlnu, jaká vznikla v Halifaxu.

Projekt je odtajněn až za 54 let

Project Seal tak jde k ledu. Více než 50 let je uvězněn jako přísně tajný, než jej odtajní ministerstvo zahraničních věcí a obchodu v roce 1999. Přestože v témže roce provedou pracovníci University of Waikato na Novém Zélandu analýzu, podle níž je zbraň životaschopná, leží záznamy v archivu v podstatě nepovšimnuté dalších 13 let, než je na veřejnost vynese novozélandský spisovatel a filmař Ray Waru (*1952). Ostatně – o tom, že by zbraň mohla fungovat, vypovídá i takzvaná Halifaxská exploze. Tragédie v roce 1917, při níž se v přístavu Halifax srazí lodě SS Imo a francouzská Mont Blanc naložená 2 300 tunami kyseliny pikrové, 200 tunami TNT, 35 tunami vysoce octanového benzinu a 10 tunami střelné bavlny.

Výbuch zdvihne vlnu vysokou 18 metrů, která zničila celou severní část města.

Foto: flickr, wiki
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Zvířata ohrožená ohněm
epochalnisvet.cz

Zvířata ohrožená ohněm

Na přelomu roku 2019 a 2020 zasáhly Austrálii...
Interiér s dekorem kamene
rezidenceonline.cz

Interiér s dekorem kamene

Návrat k tradicím, přírodě a touha po příjemně...
Blue Mauritius Gold v českých barech
iluxus.cz

Blue Mauritius Gold v...

Spisovatel Mark Twain napsal: „Bůh prý nejdříve...
Zahrada se zabarvuje
nasehvezdy.cz

Zahrada se zabarvuje

V polovině říjnu zahrada vydává své poslední...
Zámek Hrubá Skála: Po stopách Bajaji
epochanacestach.cz

Zámek Hrubá Skála: Po...

Zámek, ležící nedaleko...
Brána do vesmíru otevřena
21stoleti.cz

Brána do vesmíru otevřena

Co jsou exoplanety, jak můžeme zkonstruovat a...
Muzeum Čtyřlístku
epochanacestach.cz

Muzeum Čtyřlístku

Zavítejte do Třeskoprsk,...
Šílený vědec Herbert Bruno Gerstner v Německu zabíjel děti, v USA onkologicky nemocné
enigmaplus.cz

Šílený vědec Herbert Bruno...

Za války prováděl brutální experimenty, při kterých...
Akustická kočka: Pokusy s odposlouchávacím zařízením, které má svoji hlavu
enigmaplus.cz

Akustická kočka: Pokusy s...

Posedlost amerických tajných služeb zdokonalováním...
Až u 40 % lidí probíhá fibrilace síní bez příznaků
21stoleti.cz

Až u 40 % lidí probíhá fibrilace...

Fibrilace síní neboli česky míhání síní patří v současné...
Mrkvovo-dýňová kaše
nasehvezdy.cz

Mrkvovo-dýňová kaše

Přílohovou kaši můžete udělat i z jiné zeleniny...
Když delfín bojuje: Trénují velmoci vodní savce k válce?
enigmaplus.cz

Když delfín bojuje: Trénují...

Jsou roztomilí, hraví, společenští, ohromně inteligentní a pod...