Domů     Tajemství tarotu: Podvod nebo brána do nevědomí?
Tajemství tarotu: Podvod nebo brána do nevědomí?
18.11.2016

Na italských tarocchini, francouzském tarot nebo českých tarokách mnoho kouzelného nenajdeme. Tarotové karty, s nimiž se hrají, nabírají sílu až v rukou esoteriků, mystiků a čarodějů.

Jejich využití je stejně proměnlivé jako variace balíčku – někteří podle nich vykládají budoucnost, jiní věří, že představují bránu do lidského nevědomí. A jiní je zamíchají, rozdají a zahrají si kanastu.

Ve zšeřelé místnosti sedí podivná ženština ověšená prsteny, vzduch prosycuje těžká vůně kadidla a na blízké komodě odpočívá černá kočka. Jedna po druhé přistávají na stůl z balíčku pestré karty. Věštkyně se zazubí kovovým úsměvem. Přišel čas číst budoucnost…

Z islámských zemí

První hrací karty přicházejí do Evropy na konci 14. století z blízkého východu, pravděpodobně z Mamlúckého sultanátu v Egyptě, kam se předtím v průběhu staletí rozšiřují z až daleké Číny. Od současných kanastových  hracích karet se příliš neliší.

Také obsahují čtyři různé barvy (namísto piků, kárů, srdcí a křížů jde však o meče, hole, poháry a disky) s číselnou řadou od jedné do deseti.

Na ně navazují spodobněními krále, královny a kluka (v původním balíčku je navíc ještě rytíř a v některých variantách jsou král a páže nahrazeni princem a princeznou), doplněné jedním žolíkem na balíček. Taroty, zvané také trionfi (ital.

trumfy), vznikají nejspíše v polovině 15. století na severu Itálie, v okolí Milána, Ferrary a Boloně, když je ke klasickému balíčku 56 karet přidána nová sada 22 obrázkových trumfů.

První doloženou zmínku nacházíme v dopise milánského vévody Filippa Marii Viscontiho (1392-1447) z roku 1440, v němž si objednává několik balíčků „trumfů“ pro speciální příležitost.

Karty se posléze rozšiřují do zbytku Evropy a nabírají na popularitě především ve Francii.

Zábava a okultismus

Konotaci tajemna tarotové karty získávají až mnohem později, zhruba v druhé polovině století 18. Do té doby jsou používány především k hazardu a zábavě, neboť původní italská hra trionfi, pro kterou jsou určeny, je charakterem a pravidly poměrně podobná bridži.

Jejich největší rozšíření probíhá s příchodem deskotiskové verze v polovině 15. století, do té doby jsou kresleny ručně, díky čemuž jsou velice nákladné. Spolu s expanzí se začínají pozvolna objevovat variace balíčku.

Každý umělec, který dostane karty do rukou, k vyobrazením něco přidá nebo na něm něco upraví. Tento trend se ještě znásobí ve chvíli, kdy se taroty ocitnou v hledáčku okultistů.

Známý anglický mág, mystik a básník Aleister Crowley (1875-1947) vytváří například tzv. Thothův balíček založený na egyptské mytologii a hermetickém učení.

V zásadě platí, že v současnosti existuje tolik variací, kolik je esoterických hnutí a spolků. Nalezli bychom balíčky wiccanské, buddhistické, toltécké nebo i společnosti kočičích lidí a fanoušků Hello Kitty nebo seriálu Star Trek.

Nejrozšířenější (hlavně v USA) je balíček Rider-Waite, považovaný také za uživatelsky nejpřívětivější. Po celém světě dnes koluje bezmála 1300 variant původní sady a jejich počet neustále narůstá. Existují nicméně i tací, kteří řekli dost.

Ke kořenům

Jedním z nich je ve Francii žijící režisér artových filmů, básník, spisovatel, zakladatel psychomagické metody a vykladač tarotu Alejandro Jodorowsky (*1929).

Tento dřívější vášnivý sběratel exotických tarotových balíčků původem z Chille se stává svého druhu puristou po svém setkání s André Bretonem (1896-1966). „Řekl mi, že jediný dobrý tarot je ten Marseilleský,“ vzpomíná Jodorowsky.

„Protože je nejstarší a nejčistší, s jasnými, univerzálními spodobněními.“ Ani po extenzivním několikaletém pátrání se mu však kompletní balíček najít nepodaří.

Kontaktuje tedy potomky rodiny Camoinů, která stojí za původním designem karet a spolu s nimi ho restauruje do někdejší podoby.

Na svých seminářích, které pořádá v Paříži vždy jednou do měsíce, používá ke svým diagnostickým metodám vycházejícím z genealogie právě Marseilleský tarot. Snahy o věštění budoucnosti z karet ale striktně odsuzuje.

„Když tvrdíte, že někomu vykládáte budoucnost, zároveň ho tím indoktrinujete k jejímu hledání,“ vysvětluje. „Takový výklad se stává sebenaplňujícím se proroctvím, což je k ničemu.

Tarot dokáže odhalit skutečnost o člověku, o jeho přítomnosti a problémech a ukázat mu, jaký je v realitě a co může udělat, aby si dokázal pomoci.“

Vyložení významů

Běžný balíček tarotu tvoří celkem 78 karet, z toho 56 Malých a 22 Velkých arkán, která se navzájem doplňují.

Velká arkána zahrnují karty s alegorickými obrazy jako Čaroděj, Věž, Slunce, Hvězdy, Papežka, Viselec, Vůz či Ďábel a jsou číslované od 1 do 21. Karta Blázna nebo Šaška žádné číslo nemá a je považována za nultou kartu začátku.

Druhy výkladů mohou být různé, stejně jako počet vykládaných karet.

Osoba, které se má výklad týkat, obyčejně sama balíček zamíchá a vytáhne požadovaný počet karet, které jsou následně naaranžovány do určitého obrazce neboli schématu (typický je například keltský kříž tvořený deseti listy).

Karty působí v párech a záleží i na jejich orientaci (jakožto jednohlavé mohou být vyloženy i vzhůru nohama). Každá pozice má svůj vlastní význam v závislosti na použitém typu schématu.

K výkladu postačí většinou sada Velkých arkán, z nichž nese svůj specifický význam, proměnlivý v kombinaci s ostatními. Kupříkladu zvláštní karta Smrti, která je ve starších verzích bezejmenná, znamená jak konec, tak i přechod či změnu.

Blázen zase kromě inherentního šaškovství reprezentuje i počátek, spontánnost nebo víru. V konečném důsledku záleží vždy na přístupu a zkušenosti vykládajícího a jeho schopnosti objevující se symboly věrohodně rozklíčovat a interpretovat.

„Tarot je posvátný,“ uzavírá Jodorowsky, který si s sebou na svých cestách nikdy nezapomíná balíček 22 Velkých arkán.

„Ale nesmíte zapomínat, že je to celé hra.“ Především na člověku záleží, jestli bude pokládat tarot za nástroj výkladu nepříčinných událostí v životě, které Jodorowsky nazývá Tancem reality, anebo jen za náhodu a sadu obrázků, pro které by ta dříve zmíněná kanasta byla zdaleka nejlepším využitím.

Foto: bookstore.washington.edu, wikia.org, wikipedia.org, tarotpassages.com
Související články
Záhady a tajemství
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Záhady a tajemství
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Záhady a tajemství
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Záhady a tajemství
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
reklama
věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
reklama
historie
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
Cholera: Detektivní pátrání s klikou
Lékař, který odhalí tajemství cholery si dá světu návod jak se s nemocí vypořádat, objevení skutečné příčiny nemoci se však nedožije. I tak ovšem dokázal změnit svět a vymýtit v civilizovaném světě jednu z nejděsivějších nemocí. Stejně jako s tuberkulózou, je to v první polovině 19. století i s cholerou. Většina lékařů zastává teorii miasma, a považuje ji […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Dostane ji Gránský do postele?
nasehvezdy.cz
Dostane ji Gránský do postele?
Pohledný herec ze seriálu ZOO David Gránský (32) je sice už několik let ženatý, ale dlouhodobě se o něm říká, že je to svůdník. Krásné ženy mu nedopřejí klidného spaní a momentálně je prý úplně vedl
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
21stoleti.cz
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
Válka, drahé hypotéky i úzkost z dopadů klimatických změn. To vše jsou podle odborníků důvody prudkého poklesu nově narozených dětí, ke kterému došlo v loňském roce. Obavy z budoucnosti trápí stále ví
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
iluxus.cz
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
Dakarskou kachnu, se kterou zvládla česká děvčata, Barbora Holická a Lucie Engová, dojet jako první Citroën 2CV do cíle Dakar rallye, můžete vidět v rámci nově otevřené pop artové galerie Josefa Rataj
Sekaná s houbami
nejsemsama.cz
Sekaná s houbami
Není nad domácí sekanou, a když ji ještě vylepšíte houbami… Ingredience na 6 porcí: ● 800 g mixu vepřového a hovězího masa ● 100 g strouhaného uzeného sýra ● 200 g hub ● 2 lžíce másla ● 100 ml mléka ● 4 vejce ● 2 jarní cibulky ● 1 střední cibule ● 1 červená paprika ● sůl ● čerstvě mletý pepř Postup: V míse smíchejte mleté maso s mlékem a polovinou najemno
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
epochalnisvet.cz
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se postaví dva naprosto odlišní lidé, které spojují jen láska k šachům – ruský kliďas Boris Spasskij (*1937), muž, který si místo emocí zapálí cigaretu a jeho pravý opak, americká neřízená střela a bez přehánění tak trochu exot Bobby Fischer (1943–2008).   Šachová partie
Domov s vůní přírody
panidomu.cz
Domov s vůní přírody
Každý byt a dům má svůj typický pach, který může cizí lidi odrazovat. Proto je dobré si místnosti provětrat vůněmi, které jsou příjemné všem. Nejlepší volbou je přírodní cesta bez chemie ve vzduchu. Skvělým pomocníkem bývají čerstvé květiny, jenže kupovat je pravidelně není zrovna levné. Čím dalším lze provonět byt? Sušené květiny Dlouho vydrží a
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
enigmaplus.cz
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
Už dlouhou dobu se spekuluje, že se přímo ve Vatikánu nachází jedno z hlavních center výzkumu mimozemského života. Přísně tajná skupina zvaná Secretum Omega údajně sbírá informace u UFO a předává je p
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
skutecnepribehy.cz
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
Objevila jsem strom s puklinou, do které jsem se podívala. Neměla jsem to dělat. Následovalo něco, co mě málem připravilo o život. Když je hezky, vyrážíme s dětmi na výlety. Snažím se v nich už od narození probudit lásku k přírodě, protože město je možná pohodlné a všechno máte na dosah, ale člověk potřebuje přijít i na jiné myšlenky. Jeden z našich výletů
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
historyplus.cz
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
Zatímco na povrchu řidiči v kolonách netrpělivě troubí a tramvaje se vlečou, pod zemí to sviští stále stejně rychle a spolehlivě. Praha právě nyní slaví 50 let od chvíle, kdy se první cestující svezli podzemní dráhou. Nápad od Rotta První pokus o výstavbu pražského metra učiní už v roce 1898 známý pražský obchodník a majitel železářství Ladislav
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml