Domů     Nalezli Keltové klíč k nesmrtelnosti?
Nalezli Keltové klíč k nesmrtelnosti?
1.1.2023

Jakmile se zde ocitnete, pravděpodobně se vám duše rozechvěje zvláštním pocitem. Hluboké kouzlo tohoto místa je strhující. Legendy a příběhy, které Glastonbury objímají jako tajemný závoj už stovky let, vám mohou dát pocítit, že jste jejich součástí. Jak je něco takového vůbec možné?

Na jihozápadě Anglie v hrabství Somerset leží malé městečko Glastonbury. Samo o sobě vlastně zas až tak zajímavé není, přesto se právě do těchto míst každoročně sjíždějí tisíce lidí.

Nejedná se přitom zdaleka jen o legendární hudební festival, který bývá zoufale vyprodaný dávno předtím, než je znám jeho program. A není to zřejmě ani faktem, že je místo osídleno již v pravěku, a tak je zde takový malý archeologický ráj. V Glastonbury jde o něco mnohem většího.

Bohyně Matka

Již v době kamenné muselo toto místo přitáhnout lidi až magnetickou silou. Zejména nedaleký pahorek zvaný Glastonbury Tor. Tento spirálovitý kuželovitý výběžek slouží už v prehistorických dobách k uctívání vyšších sil.

Pravěcí lidé využívají tento posvátný prostor pro rituály, aby uctili své mateřské božstvo, ztělesněného ženského principu. Zřejmě právě proto se sem každý rok vracejí tisíce žen na Festival Bohyně, aby oslavily hojnost a plodnost.

Na vrcholku Glastonbury Tor dnes stojí ruina kostela sv. Michaela. FOTO: Rodw / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Na vrcholku Glastonbury Tor dnes stojí ruina kostela sv. Michaela. FOTO: Rodw / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Ostrov mezi močály

Magická atmosféra Toru dává za vznik i legendám v dobách pozdějších. Britové kdysi nazývali Glastonbury Ynys Witrin, tedy Skelný ostrov. Jméno vyvěrá z období, kdy je Tor skutečně ostrovem, jelikož celé okolí je zalito bažinami.

Jak je to ale se samotným tvarem pahorku, který se svými sedmi „terasami“ připomíná podivnou pyramidu? Účel těchto teras není dodnes jednoznačně vysvětlen – teorií existuje rovnou několik. Pojďme si je představit.

Pole, nebo dávný labyrint?

Zcela prozaická verze hovoří o tom, že stupňovité vyvýšeniny slouží jako zemědělská políčka. Proti tomu stojí fakt, že mnohem výraznější terasy jsou na severním svahu, což by byl pro zemědělce nesmysl.

Ani vrásnění způsobené dobytkem se nezdá jako pravděpodobné. Mohl být snad pahorek obehnán hradbami? Pro to, že by se na Toru nacházela pevnost, však nejsou žádné důkazy. Nebo je Tor snad velikým labyrintem, který ústí na samotném vrcholu pahorku?

Po zádech hada

Jak už teorie o tvaru ostrůvku naznačují, pahorek zdoláte cestou po obvodu až k jeho vrcholu, kde dnes trůní kostelní věž. Kde se tady vzala? V místě původně stojí středověký kostelík sv. Michaela.

11. září 1275 však zasahuje celý kraj zemětřesení, které zanechá své stopy i na Toru. Vzniká tu tak nový kostel sv. Michaela v roce 1360, z nějž dodnes zbyla pouhá věž.

Cestu k vrcholu, která je údajně založena Kelty asi před 2500 lety, považují staří Britové za symbol „Zemního hada“. A had zase symbolizuje stvoření a léčení, navíc je odvěkým spojením s podsvětím.

Ne náhodou je tak místo považováno za „ostrov požehnaného mrtvého, brána do království ducha“.

Impozantní pohled do útrob kostelní věže FOTO: Josep Renalias / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Impozantní pohled do útrob kostelní věže FOTO: Josep Renalias / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Je zde pohřben Artuš?

Co však Tor znamená pro samotné Brity? Jednou z legend, které mezi lidmi stále žijí a které jsou s národem neodmyslitelně spjaty, je ta Artušovská. Právě Glastonbury Tor má být totiž místem posledního odpočinku krále Artuše.

Ne náhodou přejmenují Keltové pahorek na Ynys Avallach, tedy Ostrov jablek, jinak také Avalon. Avalon – bájný ostrov, pohřebiště světců a první křesťanská svatyně v Anglii.

Ranní meditace

Malá skupinka pomalu vychází na vrchol pahorku. Teprve svítá. Pohled na okolní krajinu zalitou ranními paprsky je zvláštně uklidňující. Jakmile návštěvníci stanou u věže, naposledy se rozhlédnou po okolí a usednou všichni do lotosové pozice.

Přišli na svou oblíbenou ranní meditaci. Sedí mezi nimi i jeden nováček. O účincích Glastonbury Tor slyšel už mnoho, na vlastní kůži si je ale ještě nezažil. Tedy do dneška. Mladík už při výstupu na pahorek cítil podivné chvění.

Neví, jak dlouho medituje, náhle má ale pocit, že už dávno na žádném zeleném pahorku nesedí…

V moci silových čar

Mnoho lidí, zejména těch citlivějších, přísahá, že na Toru a v jeho okolí zažívají zvláštní stavy velmi podobné transu. Podle výpovědí proutkařů, kteří zde provádějí geomantické průzkumy, tu dochází k velice silnému působení obrovských zemských sil.

Pahorek totiž leží přímo na hlavní silové ose Anglie, tedy ley-line. Linie svatého Michaela vychází z Cornwallu do Hoptonu v Norfolku.

Spojuje Glastonbury Tor s horou Saint Michaels Mount v Cornwallu, legendárním Stonehenge, kamenným kruhem v Avebury a dalšími více než 50 kostely, hrady, kříži i kapličkami.

Linie navíc 1. května míří přesně k východu Slunce a Tor je podle ní zcela očividně orientován. To ale není vše. Dávný Avalon je zároveň součástí i ley-line, jež má podobu ležaté osmičky a obíhá celý svět!

Je Glastonbury opravdu místem posledního odpočinku legendárního krále Artuše? FOTO: bestoflegends / Creative Commons / volné dílo
Je Glastonbury opravdu místem posledního odpočinku legendárního krále Artuše? FOTO: bestoflegends / Creative Commons / volné dílo

Nikdy nekončící pověsti

Jsou to snad právě tyto silové čáry, které nabíjejí místo tak ohromnou mocí, jež dává za vznik i prastarým legendám? A nejsou to jen ty o Artušovi, rytířích Kulatého stolu nebo kouzelníku Merlinovi.

Své příběhy přidávají do vínku i raní křesťané a obyčejní lidé po další staletí. Glastonbury Tor láká všechny s keltskou krví již odjakživa. Právě druidi, keltští kněží, mají k pahorku velmi silné pouto.

Brána do jiné dimenze

Keltové věří, že Glastonbury Tor představuje bránu do jiného světa. Nejenže má nabídnout možnost setkání s podsvětím, skrze bránu Twr Avallach, jak ji staří Britové nazývají, lze dosáhnout čtvrté dimenze. A druidi mají této brány hojně využívat.

Podle starých příběhů, ale i svědectví některých současných návštěvníků, platí v místě takové metafyzické zákony, které dovolují překročit čas i prostor. Druidi tak mají právě z této jiné dimenze čerpat své hluboké vědění o nesmrtelnosti duše a znovuzrození. Našli snad Keltové na Toru způsob, jak ovládat čas?

Posvátná dubová alej

Nedílnou součástí keltské historie a spirituality jsou posvátné duby. Ty nemohou chybět ani u Glastonbury Tor. Cesta po hrázi z Toru až k legendárnímu hradu krále Artuše v South Cadbury má být kdysi lemována dubovou alejí.

Těchto krásných vzrostlých stromů roste v dávných dobách kolem Glastonbury mnoho, dnes jich však zbylo pomálu. Ze země tu ční i dva nejslavnější – Gog a Magog. Tento pár dubů převzal jména po dávných mytických obrech. Jsou prý staré přes 2000 let! Místní věří, že v jejich větvích sídlí oko střežící okolí.

Cesta k věčnému životu

Ovšem zdejší obyvatelé nejsou zdaleka jediní, kteří žijí v přesvědčení, že Glastonbury Tor ukrývá obrovskou moc a sílu a že je místo interdimenzionální branou.

„Prastaré vědomosti, o nichž se věřilo, že jsou ztraceny, například o ovládání času, pronikají v našich dnech opět na povrch,“ říká německý terapeut a fyzik Franz Bludorf o anglické bráně do jiného světa.

Ta se prý začíná znovu postupně otevírat. Navíc sám Artuš je prý na sklonku své říše odvezen do Avalonu, odkud se již nevrátil. Žije prý stále. Byli druidi skutečně schopni ohýbat čas a dosáhnout tak třeba i nesmrtelnosti?

Foto: Eugene Birchall / Creative Commons / CC BY-SA 2.0, Rodw / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, Josep Renalias / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, bestoflegends / Creative Commons / volné dílo,
Související články
Záhady a tajemství
Tajemný poklad krále Juby II.: Skrývá se starověké africké zlato v americké jeskyni?
Při procházce na svahu v ohybu nedaleko řeky Embarras náhle Russell E. Borrows spadne do jakési díry. Nečekaně objeví vchod do tajemné jeskyně. Oči za chvíli přivyknou přítmí a čemusi blýskavému. Spatří zlaté šperky i sarkofág a kamenné desky. Numidský a mauretánský král Juba I. (60–46 př. n. l.) spáchá sebevraždu poté, co je roku 46 […]
Záhady a tajemství
El Dorado: Skrývají hlubiny jezera Guatavita zlato Inků?
„Za horami a řekami, skryté v džunglích, leží království bohaté na smaragdy a zlato,“ popisuje stará indiánská pověst bohatou zemi. Zdejšího krále každý večer potřou vonným olejem a celé jeho tělo zasypou zlatým práškem, až se třpytí jako Slunce. Vyplouvá na lodi doprostřed jezera, kde obětuje bohům. Poutníci, přicházející k jezeru, vzdávají svému vládci hold a […]
Záhady a tajemství
Kdo rozluští tajemné znaky z Kréty?
Král Mínós uznale pokyvuje hlavou. Stavitel Daidalos mu právě předložil návrh labyrintu, ve kterém se ztratí každý smrtelník. Ten se má časem stát domovem Mínótaura, bestie s býčí hlavou a lidským tělem…   Ostatně, jde o králova levobočka – královna Pásifaé se coby pomstu bohů za to, že jej král neobětoval, poblázní do posvátného bílého […]
Záhady a tajemství
Záhadná Sfinga: Opravdu ji vytvořili lidé?
Je přes dvacet metrů vysoká, ale výška není to hlavní, co na ní lidi dodnes fascinuje. Mnohem více je přitahuje záhadný vzhled Sfingy a její původ, opředený tajemstvím. Možná je však zcela jiný, než jak ho líčí většina teorií a lidé se na vzniku egyptské ikony podepsali jen nepatrně! I když jsou pyramidy v Gíze […]
reklama
zajímavosti
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Těstoviny: Jídlo tisíce tváří!
Dáte si kolínka, nebo špagety? Anebo máme v nabídce pokračovat? Stačí se i u nás pořádně podívat v obchodě do regálu s těstovinami, a bude vám z toho přecházet zrak! Proč vůbec existuje tolik druhů? Protože každý z nich má svůj vlastní příběh! Napočítali bychom přes 350 druhů těstovin, dvakrát tolik rozmanitých tvarů a nakonec […]
Drvodělky, velcí černí čmeláci?
Z drvodělek, samotářsky žijících včel, jsou v našich oblastech k zahlédnutí zástupci drvodělky fialové nebo drvodělky potulné. Známe však mnoho set druhů samotářek. Podobné čmelákům Drvodělky patří k největším příslušníkům čeledi včelovitých. Dosahují délky až tří centimetrů a rozpětí křídel mají až čtyři centimetry. Svým velkým tělem připomínají čmeláky, i když jsou oproti čmelákům méně […]
historie
Cesta Přemysla Otakara I. k dědičnému trůnu nebyla jednoduchá
Hodně se zasadí o to, že je roku 1211 Fridrich Štaufský zvolen římským králem. Přemysl Otakar I. nic neponechává náhodě. Věří, že podpora přinese vytoužené ovoce, a tak se také stane. Fridrich mu 26. září v Basileji předá Zlatou bulu. Opatří ji pečetí sicilského království a podle ní listina dostane svoje jméno.  Z počátku nevypadá budoucnost Přemysla […]
Válečná loď Mars skrývá 220 000 stříbrných mincí
Na výrobu 107 děl na palubě použijí Švédové kov z roztavených kostelních zvonů.  Loď Mars, pojmenovaná podle římského boha války, je jedním z prvních třístěžňových plavidel v Evropě. Kromě nákladu zbraní ale její podpalubí skrývá i pořádnou nálož stříbra. Pravděpodobně nejmodernější evropská bitevní loď své doby se stává pýchou švédského krále Erika XIV. Vasy (1533–1577). Když Erik […]
Legendárního běžce Emila Zátopka zastavili komunisté
Emil Zátopek si běh na 42,2 kilometru střihne v roce 1952 v premiéře. Cílovou pásku protrhne jako první. Je vyčerpaný, ale na rozdíl od svého legendárního předchůdce neumírá. S nelehkým osudem kluka z chudé rodiny se Emil Zátopek (1922‒2000) nesmíří. V 16 letech se z rodné Kopřivnice odchází vyučit do Baťových obuvnických závodů ve Zlíně. Drsné podmínky Emila zocelí. V roce […]
Vytvořil kronikář Václav Hájek z Libočan spisek plný výmyslů?
Může se přeskočit vzteky. Oheň, který tancoval po malostranských střechách, sežehl na troud i jeho čerstvě vytištěné dílo. Pracoval na něm přitom tak dlouho. Kronika česká si bohužel najde svoje čtenáře až za další dva roky. Vrcholem kariéry Václava Hájka z Libočan (†1553) se v roce 1527 stává funkce děkana na Karlštejně a o šest později správcovství […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h