Domů     Nalezli Keltové klíč k nesmrtelnosti?
Nalezli Keltové klíč k nesmrtelnosti?
1.1.2023

Jakmile se zde ocitnete, pravděpodobně se vám duše rozechvěje zvláštním pocitem. Hluboké kouzlo tohoto místa je strhující. Legendy a příběhy, které Glastonbury objímají jako tajemný závoj už stovky let, vám mohou dát pocítit, že jste jejich součástí. Jak je něco takového vůbec možné?

Na jihozápadě Anglie v hrabství Somerset leží malé městečko Glastonbury. Samo o sobě vlastně zas až tak zajímavé není, přesto se právě do těchto míst každoročně sjíždějí tisíce lidí.

Nejedná se přitom zdaleka jen o legendární hudební festival, který bývá zoufale vyprodaný dávno předtím, než je znám jeho program. A není to zřejmě ani faktem, že je místo osídleno již v pravěku, a tak je zde takový malý archeologický ráj. V Glastonbury jde o něco mnohem většího.

Bohyně Matka

Již v době kamenné muselo toto místo přitáhnout lidi až magnetickou silou. Zejména nedaleký pahorek zvaný Glastonbury Tor. Tento spirálovitý kuželovitý výběžek slouží už v prehistorických dobách k uctívání vyšších sil.

Pravěcí lidé využívají tento posvátný prostor pro rituály, aby uctili své mateřské božstvo, ztělesněného ženského principu. Zřejmě právě proto se sem každý rok vracejí tisíce žen na Festival Bohyně, aby oslavily hojnost a plodnost.

Na vrcholku Glastonbury Tor dnes stojí ruina kostela sv. Michaela. FOTO: Rodw / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Na vrcholku Glastonbury Tor dnes stojí ruina kostela sv. Michaela. FOTO: Rodw / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Ostrov mezi močály

Magická atmosféra Toru dává za vznik i legendám v dobách pozdějších. Britové kdysi nazývali Glastonbury Ynys Witrin, tedy Skelný ostrov. Jméno vyvěrá z období, kdy je Tor skutečně ostrovem, jelikož celé okolí je zalito bažinami.

Jak je to ale se samotným tvarem pahorku, který se svými sedmi „terasami“ připomíná podivnou pyramidu? Účel těchto teras není dodnes jednoznačně vysvětlen – teorií existuje rovnou několik. Pojďme si je představit.

Pole, nebo dávný labyrint?

Zcela prozaická verze hovoří o tom, že stupňovité vyvýšeniny slouží jako zemědělská políčka. Proti tomu stojí fakt, že mnohem výraznější terasy jsou na severním svahu, což by byl pro zemědělce nesmysl.

Ani vrásnění způsobené dobytkem se nezdá jako pravděpodobné. Mohl být snad pahorek obehnán hradbami? Pro to, že by se na Toru nacházela pevnost, však nejsou žádné důkazy. Nebo je Tor snad velikým labyrintem, který ústí na samotném vrcholu pahorku?

Po zádech hada

Jak už teorie o tvaru ostrůvku naznačují, pahorek zdoláte cestou po obvodu až k jeho vrcholu, kde dnes trůní kostelní věž. Kde se tady vzala? V místě původně stojí středověký kostelík sv. Michaela.

11. září 1275 však zasahuje celý kraj zemětřesení, které zanechá své stopy i na Toru. Vzniká tu tak nový kostel sv. Michaela v roce 1360, z nějž dodnes zbyla pouhá věž.

Cestu k vrcholu, která je údajně založena Kelty asi před 2500 lety, považují staří Britové za symbol „Zemního hada“. A had zase symbolizuje stvoření a léčení, navíc je odvěkým spojením s podsvětím.

Ne náhodou je tak místo považováno za „ostrov požehnaného mrtvého, brána do království ducha“.

Impozantní pohled do útrob kostelní věže FOTO: Josep Renalias / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Impozantní pohled do útrob kostelní věže FOTO: Josep Renalias / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Je zde pohřben Artuš?

Co však Tor znamená pro samotné Brity? Jednou z legend, které mezi lidmi stále žijí a které jsou s národem neodmyslitelně spjaty, je ta Artušovská. Právě Glastonbury Tor má být totiž místem posledního odpočinku krále Artuše.

Ne náhodou přejmenují Keltové pahorek na Ynys Avallach, tedy Ostrov jablek, jinak také Avalon. Avalon – bájný ostrov, pohřebiště světců a první křesťanská svatyně v Anglii.

Ranní meditace

Malá skupinka pomalu vychází na vrchol pahorku. Teprve svítá. Pohled na okolní krajinu zalitou ranními paprsky je zvláštně uklidňující. Jakmile návštěvníci stanou u věže, naposledy se rozhlédnou po okolí a usednou všichni do lotosové pozice.

Přišli na svou oblíbenou ranní meditaci. Sedí mezi nimi i jeden nováček. O účincích Glastonbury Tor slyšel už mnoho, na vlastní kůži si je ale ještě nezažil. Tedy do dneška. Mladík už při výstupu na pahorek cítil podivné chvění.

Neví, jak dlouho medituje, náhle má ale pocit, že už dávno na žádném zeleném pahorku nesedí…

V moci silových čar

Mnoho lidí, zejména těch citlivějších, přísahá, že na Toru a v jeho okolí zažívají zvláštní stavy velmi podobné transu. Podle výpovědí proutkařů, kteří zde provádějí geomantické průzkumy, tu dochází k velice silnému působení obrovských zemských sil.

Pahorek totiž leží přímo na hlavní silové ose Anglie, tedy ley-line. Linie svatého Michaela vychází z Cornwallu do Hoptonu v Norfolku.

Spojuje Glastonbury Tor s horou Saint Michaels Mount v Cornwallu, legendárním Stonehenge, kamenným kruhem v Avebury a dalšími více než 50 kostely, hrady, kříži i kapličkami.

Linie navíc 1. května míří přesně k východu Slunce a Tor je podle ní zcela očividně orientován. To ale není vše. Dávný Avalon je zároveň součástí i ley-line, jež má podobu ležaté osmičky a obíhá celý svět!

Je Glastonbury opravdu místem posledního odpočinku legendárního krále Artuše? FOTO: bestoflegends / Creative Commons / volné dílo
Je Glastonbury opravdu místem posledního odpočinku legendárního krále Artuše? FOTO: bestoflegends / Creative Commons / volné dílo

Nikdy nekončící pověsti

Jsou to snad právě tyto silové čáry, které nabíjejí místo tak ohromnou mocí, jež dává za vznik i prastarým legendám? A nejsou to jen ty o Artušovi, rytířích Kulatého stolu nebo kouzelníku Merlinovi.

Své příběhy přidávají do vínku i raní křesťané a obyčejní lidé po další staletí. Glastonbury Tor láká všechny s keltskou krví již odjakživa. Právě druidi, keltští kněží, mají k pahorku velmi silné pouto.

Brána do jiné dimenze

Keltové věří, že Glastonbury Tor představuje bránu do jiného světa. Nejenže má nabídnout možnost setkání s podsvětím, skrze bránu Twr Avallach, jak ji staří Britové nazývají, lze dosáhnout čtvrté dimenze. A druidi mají této brány hojně využívat.

Podle starých příběhů, ale i svědectví některých současných návštěvníků, platí v místě takové metafyzické zákony, které dovolují překročit čas i prostor. Druidi tak mají právě z této jiné dimenze čerpat své hluboké vědění o nesmrtelnosti duše a znovuzrození. Našli snad Keltové na Toru způsob, jak ovládat čas?

Posvátná dubová alej

Nedílnou součástí keltské historie a spirituality jsou posvátné duby. Ty nemohou chybět ani u Glastonbury Tor. Cesta po hrázi z Toru až k legendárnímu hradu krále Artuše v South Cadbury má být kdysi lemována dubovou alejí.

Těchto krásných vzrostlých stromů roste v dávných dobách kolem Glastonbury mnoho, dnes jich však zbylo pomálu. Ze země tu ční i dva nejslavnější – Gog a Magog. Tento pár dubů převzal jména po dávných mytických obrech. Jsou prý staré přes 2000 let! Místní věří, že v jejich větvích sídlí oko střežící okolí.

Cesta k věčnému životu

Ovšem zdejší obyvatelé nejsou zdaleka jediní, kteří žijí v přesvědčení, že Glastonbury Tor ukrývá obrovskou moc a sílu a že je místo interdimenzionální branou.

„Prastaré vědomosti, o nichž se věřilo, že jsou ztraceny, například o ovládání času, pronikají v našich dnech opět na povrch,“ říká německý terapeut a fyzik Franz Bludorf o anglické bráně do jiného světa.

Ta se prý začíná znovu postupně otevírat. Navíc sám Artuš je prý na sklonku své říše odvezen do Avalonu, odkud se již nevrátil. Žije prý stále. Byli druidi skutečně schopni ohýbat čas a dosáhnout tak třeba i nesmrtelnosti?

Foto: Eugene Birchall / Creative Commons / CC BY-SA 2.0, Rodw / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, Josep Renalias / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, bestoflegends / Creative Commons / volné dílo,
Související články
Záhady a tajemství
Krvavé rituály: 20 000 vyrvaných srdcí za týden
Aztékové věří, že krev je posvátná životní síla, že bohové svou krví živí Slunce, a že jediným adekvátním výrazem poděkování může být jen podobná oběť. Znehybněn pěti muži svírajícími jeho ruce, nohy a hlavu, leží na obětním kameni vytvarovaném tak, aby byl nejvýše jeho napnutý hrudník. Snaží se nedat najevo strach, přesto se chvěje a […]
Záhady a tajemství
Norimberský kostel sv. Vavřince a pověsti s ním spojené
Norimberský luterský kostel svatého Vavřince, německy Kirche St. Lorenz, gotická trojlodní bazilika z poloviny 13. století s vysokým halovým chórem z roku 1477 a dvěma věžemi v průčelí, stojí v jižní části starého města. Kostel byl vystavěn v letech 1250 až 1390 v gotickém stylu. Zazděný mnich K tomuto kostelu se váže hned několik legend […]
Záhady a tajemství
Shahmaran, příběh moudrosti, lásky, zrady i oběti
Shahmaran je fascinující mytická postava z tureckého folkloru zejména z oblasti Anatolie, která je bohatá na symboliku a nese v sobě hluboké poselství o moudrosti, lásce, obětování i následcích zrady. Milující léčitelka Zobrazována je jako napůl žena a napůl had – její tělo je od pasu nahoru ženské, zatímco od pasu dolů má hadí ocas […]
Záhady a tajemství
Tragédie na letecké přehlídce v Goussainville: Kde se tu vzal ten letoun?!
„Jen počkej, až nás uvidíš letět, tos ještě neviděl,“ zahlásí sovětský pilot Michail Kozlov směrem k anglo-francouzského týmu Concordu. Bude to právě konkurenční boj, co bude stát za smrtí celé 6členné posádky Tupoleva Tu-144, zničením několika domů, usmrcením 8 lidí na zemi (z toho 3 dětí) a 60 vážně raněným civilistům?   Možná. Ve hře […]
reklama
historie
Král Jiří III.: Lid mu přezdívá šílený sedlák Jirka
Vítězná sedmiletá válka a Francie na kolenou, ztráta řady amerických kolonií, ale i porážka Napoleona I. Bonaparte (1769– 1821). Jako závdavek ještě záchvaty, kvůli kterým si král Jiří III. (1738–1820) vyslouží přezdívku Šílený. To je zhruba v kostce to, co jsme zřejmě o tomto panovníkovi někdy zaslechli. A to je škoda.   Záchvaty, které jsou […]
Coringa: Proč tu jen nikdo nechce žít?
Zoufalý dobytek se snaží uniknout z bahenní zkázy a prudkého vodního živlu. Jenže tentokrát neutečou ani zvířata, ani lidé. 25. listopadu 1839 se přístavním městem Coringa v indickém Ándhrapradéši přežene již druhá ničivá cyklóna. Jenže tentokrát půjde o skutečnou apokalypsu, domy vinou 12 metrových přílivových vln padají jako by byly z karet, obhospodařovaná pole jsou […]
Eduard VIII.: Nekorunovaný mistr průšvihů
Je pohledný, charismatický, zcestovalý a jeho styl diktuje módu v ostrovním státě. Pro svou snahu být v první linii si vyslouží i úctu prvoválečných veteránů.   Řeč je o králi Spojeného království a britských dominií a císaři Indie Eduardovi VIII. (1894–1972). Většina lidí si ho ale spojí hlavně s abdikací kvůli fanatické lásce k Američance Wallis Simpsonové (1896–1986). Eduardova […]
Na český trůn pomohli Habsburkům až Turci
Hned dvakrát v rané historii českých zemí mají Habsburkové český trůn nadosah. Pokaždé ale člen jejich rodu vládne jen krátce a poté náhle zemře na úplavici. A tak si musejí počkat až do roku 1526, kdy po bitvě s Turky u Moháče padne poslední Jagellonec na českém trůnu, Ludvík, aby se na něj konečně mohli posadit. Pak […]
svět zločinu
Sexuální predátoři loví ve smečce
Dívka cítí, že jí srdce buší až v krku. Pokusí se křičet o pomoc. Čísi zpocená dlaň jí překryje ústa. Další ji chytí za stehno. Marně se snaží odrážet chtivé ruce násilníků. Rojí se kolem ní jako hejno agresivních sršní. Hrubě z ní strhávají oblečení. To nejhorší má ale teprve přijít. Znásilnění patří mezi vůbec […]
Trojice podnikavců rozjíždí marihuanový byznys
Rostliny s podivnými „javorovými“ listy si se zálibou prohlíží trojice mužů. Je to jejich chlouba. Brzy je sklidí, usuší a prodají. Mají na to přece plán! Podle něj vydělají miliony korun a budou bohatí. Ale nedávají si pozor na podezřívavé oči sousedů, které vidí všechno. Před soudem v Hradci Králové stane v září 2018 tříčlenný gang. Všichni […]
Satanismus v Peru: Děti zmasakrovaly vlastní matku
Tři sourozenci z Peru se dopustili nepochopitelného zločinu. Pod vlivem satanistických rituálů zavraždili svou vlastní matku a její tělo znetvořili. Podle jejich výpovědi je k činu navedl hlas z nebes. Sourozenci vykuchají stařenku společně Jedné noci, když se převrací v posteli, slyší hlas jako ze záhrobí: „Ty jsi vyvolená, je to tvoje povinnost.“ Přisvědčí na znamení […]
Mexický pár prodává mrtvoly jako krmivo pro psy!
Manželský pár se prochází po ulicích mexického Ecatepecu. Na první pohled působí ti dva docela normálně. Pozornému chodci ale neunikne, že jejich kočárek je pořádně těžký a pod svým nákladem se doslova prohýbá. Místo načechrané peřinky jsou v něm rozřezané části lidských těl. Příšerné odhalení učiní muži zákona v říjnu 2018. Dva mexické manžele sledují už delší […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz