Domů     Nákup zbraní vysvětluje lovem divočáků
Nákup zbraní vysvětluje lovem divočáků
22.6.2023

Zdají se mi sny o tom, že střílím po jiných lidech,“ souká ze sebe zmateně mladý muž. Psychiatr si něco zapisuje do notýsku. Pak vstane, přistoupí k bloku s recepty a předepíše muži antidepresiva. Věří, že tím je celý problém vyřešen…

Psychiatr Maurice Dean Heatly si ale neuvědomuje, že to je jen maličký střípek celého obrovského problému. Jeho pacient potřebuje mnohem větší péči, než si vůbec kdo umí představit.

Jmenuje se totiž Charles Joseph Whitman (1941–1966) a brzy spustí svou krvavou řežbu, která se zapíše do dějin.

Jsem obětí myšlenek!

Ta bolest hlavy už se téměř nedá vydržet. Trápí ho tak často, že si snad už ani nepamatuje den, kdy by si mohl oddychnout. Navíc ty úděsné myšlenky! Stránky Whitmanova deníku jsou plné zmatených a nešťastných přiznání.

„Měl bych být rozumný muž, ale jsem obětí řady neracionálních myšlenek. Bojím se, že mě mé násilnické impulzy ovládnou,“ píše si 31. července 1966. A skutečně nebude trvat dlouho a ukáže se, že mladíkovy zápisky byly prorocké.

Charles byl obyčejné dítě bez sklonů k násilí. FOTO: Charles Whitman / Creative Commons / volné dílo
Charles byl obyčejné dítě bez sklonů k násilí. FOTO: Charles Whitman / Creative Commons / volné dílo

Tátovi se nezavděčí

Přitom nic nenasvědčuje tomu, že by modrooký blonďák měl jednoho dne spustit nelítostnou palbu do neznámých lidí, ačkoliv dokonalé dětství Charles rozhodně nemá.

Narodí se 24. června 1941 v Lake Worth na Floridě jako nejstarší ze tří synů Margaret a Charlese Whitmanových. Jeho otec sám vyrůstal v sirotčinci, a tak mu není role táty nijak blízká.

Jeho synové se od něho vlídného slova nedočkají, natož jakékoliv pochvaly. Přitom se zdá, že malý Charles by si ji pořádně zasloužil.

Dítko jako ze žurnálu

Chlapcovy školní výsledky jsou totiž nadprůměrné. Je vysoce inteligentní, navíc neobyčejně nadaný pianista. Se svými bratry je ministrantem v kostele, protože jsou všichni matkou vedeni ke křesťanské víře.

Charles pravidelně končí u zkoušek mezi nejlepšími z ročníku. Chodí do skautu a získává jedno vyznamenání za druhým. To však jeho otci nestačí ani zdaleka. Pro toho jsou manželka a synové jen skvělými terči psychického i fyzického trýznění.

Cvičí se ve střelbě

Poté, co čerstvého absolventa střední školy Charlese jeho otec málem utopí v bazénu, spěchá mladík i přes otcovu nevoli a výhrůžky na vlak, který jej doveze na vojenskou základnu amerického námořnictva Parris Island v Jižní Karolíně.

Konečně je sám a může nadále tříbit talent. Výcvik mu jde na výbornou. Je naprosto bezkonkurenční ve střelbě na pohyblivý cíl. Skvělými výsledky si zajistí hladké přijetí na Texaskou univerzitu v Austinu.

Právě tady, ač výtečně nastartovaná, také nakonec Charlesova cesta končí. A nejen ta jeho…

Výsledky mizí v nedohlednu

Píše se rok 1961, když započne své studium na Texaské univerzitě. Půl roku nato potká studentku pedagogické fakulty Kathy Leissnerovou z texaského městečka Needville a za další půl rok už jim bijí svatební zvony.

Charlesův otec jen rozčilením skřípe zuby. Zatímco by se však mohlo zdát, že se vše daří do puntíku, pravda je jinde. Zatímco Kathy prospívá na škole skvěle, Charlesovi už se nedaří zdaleka tolik jako na střední. Takovou situaci jen těžko zvládá.

Svatba v roce 1962 FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Svatba v roce 1962 FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Agresivita se probouzí

Začínají se mu do duše dostávat zvláštní pochyby. Charles se žárlivostí sleduje, jak dobře se daří jeho ženě. Nechápe, jak může sám skončit jako obyčejný řadový mariňák. Navíc nesnáší fakt, že je stále finančně závislý na otci.

Propadá gamblerství a nevyhne se oplétačkám se zákonem. Podle blízkých přátel dokonce, i přes zjevnou lásku ke Kathy, svou ženu několikrát uhodí. V roce 1966 navíc přichází další bolestný zlom.

Rozvod jeho rodičů probíhá značně bouřlivě a je na Charlesovi, jako prvorozeném, aby se postaral o bezpečí své matky i mladší sourozence. Náznaky podivného vnitřního pocitu se konkretizují. Deprese se stupňují, stejně jako nesnesitelné bolesti hlavy. Adekvátní pomoc odnikud nepřichází.

Cítím se strašně!

Definitivní vyústění situace přichází v noci 1. srpna 1966. Vkrade se k matce do ložnice, omotá jí v mžiku zahradní hadici kolem krku a zaškrtí ji. Po dvou hodinách přichází na řadu i Kathy. Té zasadí několik ran nožem. Dopis na rozloučenou mluví jasně:

„Cítím se strašně. Šlo mi hlavně o to, aby se nemusely vyrovnávat s tím, co spáchám, chtěl jsem je chránit před nenávistí okolí.“ A že se Whitman chystá spáchat skutečně děsivou akci.

To bude ale lov!

„Chystám se na lov divočáků,“ vysvětluje u pokladny, když platí účet za pušku M1, zásobníky a osm krabic nábojů. Objede ještě několik obchodů, než se vyzbrojí ke své spokojenosti. Jeho výbava je jak vyšitá z akčního filmu.

Po ruce má loveckou pušku Remington, brokovnici, revolver i pistole, pro potřeby boje muže proti muži se vybavil noži, mačetami a dokonce i kladivem. Svůj arzenál musí nějak dopravit na místo určení.

Dopoledne tak nasedá do dodávky a všechno přiveze k vyhlídkové věži Texaské univerzity.

Dobrý den, pane…

Jelikož jej přistihne recepční Edna Twonsleyová, stane se první obětí za bílého dne. Whitman ji utrží ránu pažbou, která je dostatečně silná na to, aby ji zabila.

V tu chvíli již trojnásobný vrah může pokračovat s vozíkem plným nebezpečného nákladu do výtahu. Cestou se ještě pozdraví s dvojicí studentů, kteří nemají ani tušení, že se podruhé narodili. Stejné štěstí už nečeká rodinu Gabourovu.

Matka Mary, dva synové a rodinná známá Marguerite Lamportová padají k zemi po střelách z brokovnice. Jejich manželům se daří utéct.

Z univerzitní věže je daleký rozhled. FOTO: Guosbegn / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Z univerzitní věže je daleký rozhled. FOTO: Guosbegn / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Skutečné peklo začíná

Whitman vyjede na věž, zablokuje přístup vozíkem a schová se u věžních hodin. Tropické vedro mu nemůže jeho plán překazit. Vlastně už jej po dalších 90 minut nezastaví vůbec nic. Bere si k ruce loveckou pušku, to byla vždy jeho silná stránka.

Střelba na pohyblivý terč mu nedělá problém, to už se ukázalo během výcviku. A 90 metrů pod sebou má takových terčů víc než dost. K některým musí střela překonat i vzdálenost 400 metrů! Vrahova muška je však chladnokrevně přesná.

Desítky zasažených obětí

Jakmile se ozvou první výstřely, vypuká v ulicích Austinu chaos. Lidé se krčí schovaní za auty, vbíhají do obchodů, kácí se zastřelení k zemi… Whitmanovi se z věže podaří 12 lidí zastřelit a další desítky zranit. Ovšem i zezdola někdo opětuje střelbu.

Střelce se snaží zasáhnout nejen policisté, ale i civilisté. Vždyť jsme v Texasu, kde se vždy najde někdo se zbraní. Schovaného mladíka není možné přes betonové zábradlí strefit, ale alespoň se mu hůře míří. Konečně se však daří ke střelci přiblížit.

Kromě tří policistů se akce účastní i ozbrojený civilista Allen Crum. Zatímco jeden z policistů vykopne dveře, Crum vypálí. Cíl sice netrefí, ale odvede pozornost a Whitmanovi se tak stanou osudnými zásahy profesionálů.

V té době mu už zbývaly poslední měsíce života. Mladému muži totiž na mozku roste nádor, který tlačí přímo na centrum odpovědné za kontrolu emocí, především hněvu.

Foto: University of Texas / Creative Commons / volné dílo, Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo, Guosbegn / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, : Charles Whitman / Creative Commons / volné dílo
Související články
Svět zločinu
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí […]
Svět zločinu
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské […]
Svět zločinu
Střemhlavý let letadla Bernieho Madoffa
Nejslavnější a nejmocnější lidé tohoto světa disponují nepředstavitelnými majetky. Někteří o ně ovšem mohou snadno přijít. Pokud se totiž najde někdo, kdo je o ně dokáže šikovně připravit. Od 70. let je mezi význačnými americkými osobnostmi oplývajícími nejtučnějšími konty známkou vybraného vkusu, pokud si nechávají spravovat své finance společností nejrespektovanějšího odborníka. Tím je Bernard Lawrence […]
Svět zločinu
Ted Bundy: Milují ho ženy, jež trpí „hybristofilií“?
Říká se jí také syndrom Bonnie a Clydea. Hybristofilie je zvláštní úchylka, o níž jste možná ještě nikdy neslyšeli. Pravděpodobně jde přitom o jev poměrně častý, patrný zejména u žen. U žen ne příliš sebevědomých, u žen, které hledají pomyslná bezpečná křídla, ochranu, silného a charismatického muže. Takové ženy přímo přitahují muži kriminálníci, jenž spáchali […]
reklama
zajímavosti
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Těstoviny: Jídlo tisíce tváří!
Dáte si kolínka, nebo špagety? Anebo máme v nabídce pokračovat? Stačí se i u nás pořádně podívat v obchodě do regálu s těstovinami, a bude vám z toho přecházet zrak! Proč vůbec existuje tolik druhů? Protože každý z nich má svůj vlastní příběh! Napočítali bychom přes 350 druhů těstovin, dvakrát tolik rozmanitých tvarů a nakonec […]
Drvodělky, velcí černí čmeláci?
Z drvodělek, samotářsky žijících včel, jsou v našich oblastech k zahlédnutí zástupci drvodělky fialové nebo drvodělky potulné. Známe však mnoho set druhů samotářek. Podobné čmelákům Drvodělky patří k největším příslušníkům čeledi včelovitých. Dosahují délky až tří centimetrů a rozpětí křídel mají až čtyři centimetry. Svým velkým tělem připomínají čmeláky, i když jsou oproti čmelákům méně […]
věda a technika
Když se Tambora zlobí: Nejhorší katastrofa novodobých dějin zruší léto
Jindy by radostně skotačili ve vodě, jenže teď sedí doma a nevěřícně koukají ven. Sluneční paprsky vystřídá sníh a příjemný vánek pořádná fujavice. Léto si všichni představovali úplně jinak, jenže tentokrát pohodové počasí vůbec nedorazí! Evropu zaměstnává navrátivší císař Napoleon (1769-1821), v odlehlém koutě světa se mezitím probouzí k životu stratovulkán Tambora. Začátkem dubna 1815 o sobě […]
A co když to spadne? Boříme mýty o létání!
Užíváte si cestování letadlem? Anebo se celou dobu modlíte, aby to nespadlo a abyste byli co nejdříve na zemi? Možná se jen bojíte zakořeněných mýtů. Pojďme si vyjasnit, jak je to doopravdy! Každý den přepraví letadla z bodu A do bodu B zhruba 6 milionů osob. V jakýkoliv okamžik je asi 500 000 lidí zrovna […]
Alarm: Spolehlivý hlídač našeho domova
Zloděj se už plíží zahradou, ale stále se nemůže odhodlat k činu. Na štítě domu totiž poblikává kontrolka alarmu. Dokáže nezvaný návštěvník překonat moderní elektronické zabezpečení, nebo se nechá odradit a zkusí raději štěstí jinde? Od vynálezu zámku s klíčem se zabezpečení našich domovů vyvíjelo v souladu s objevováním nových technologií i zrodem nových bezpečnostních hrozeb. S využíváním elektřiny přišlo […]
Černý kašel: Probuzený zabiják!
Kašel může být suchý, vlhký, dráždivý, akutní či chronický, to všechno se dá ve většině případů zvládnout. Dokud tedy nepřidáme přívlastek černý, protože pak už jde do tuhého… Začne to jako běžné nachlazení, k horečce či zimnici se však brzy přidají prudké záchvaty kašle. Opakují se znovu a znovu a hned tak se jich nezbavíte. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h