Domů     Nákup zbraní vysvětluje lovem divočáků
Nákup zbraní vysvětluje lovem divočáků
22.6.2023

Zdají se mi sny o tom, že střílím po jiných lidech,“ souká ze sebe zmateně mladý muž. Psychiatr si něco zapisuje do notýsku. Pak vstane, přistoupí k bloku s recepty a předepíše muži antidepresiva. Věří, že tím je celý problém vyřešen…

Psychiatr Maurice Dean Heatly si ale neuvědomuje, že to je jen maličký střípek celého obrovského problému. Jeho pacient potřebuje mnohem větší péči, než si vůbec kdo umí představit.

Jmenuje se totiž Charles Joseph Whitman (1941–1966) a brzy spustí svou krvavou řežbu, která se zapíše do dějin.

Jsem obětí myšlenek!

Ta bolest hlavy už se téměř nedá vydržet. Trápí ho tak často, že si snad už ani nepamatuje den, kdy by si mohl oddychnout. Navíc ty úděsné myšlenky! Stránky Whitmanova deníku jsou plné zmatených a nešťastných přiznání.

„Měl bych být rozumný muž, ale jsem obětí řady neracionálních myšlenek. Bojím se, že mě mé násilnické impulzy ovládnou,“ píše si 31. července 1966. A skutečně nebude trvat dlouho a ukáže se, že mladíkovy zápisky byly prorocké.

Charles byl obyčejné dítě bez sklonů k násilí. FOTO: Charles Whitman / Creative Commons / volné dílo
Charles byl obyčejné dítě bez sklonů k násilí. FOTO: Charles Whitman / Creative Commons / volné dílo

Tátovi se nezavděčí

Přitom nic nenasvědčuje tomu, že by modrooký blonďák měl jednoho dne spustit nelítostnou palbu do neznámých lidí, ačkoliv dokonalé dětství Charles rozhodně nemá.

Narodí se 24. června 1941 v Lake Worth na Floridě jako nejstarší ze tří synů Margaret a Charlese Whitmanových. Jeho otec sám vyrůstal v sirotčinci, a tak mu není role táty nijak blízká.

Jeho synové se od něho vlídného slova nedočkají, natož jakékoliv pochvaly. Přitom se zdá, že malý Charles by si ji pořádně zasloužil.

Dítko jako ze žurnálu

Chlapcovy školní výsledky jsou totiž nadprůměrné. Je vysoce inteligentní, navíc neobyčejně nadaný pianista. Se svými bratry je ministrantem v kostele, protože jsou všichni matkou vedeni ke křesťanské víře.

Charles pravidelně končí u zkoušek mezi nejlepšími z ročníku. Chodí do skautu a získává jedno vyznamenání za druhým. To však jeho otci nestačí ani zdaleka. Pro toho jsou manželka a synové jen skvělými terči psychického i fyzického trýznění.

Cvičí se ve střelbě

Poté, co čerstvého absolventa střední školy Charlese jeho otec málem utopí v bazénu, spěchá mladík i přes otcovu nevoli a výhrůžky na vlak, který jej doveze na vojenskou základnu amerického námořnictva Parris Island v Jižní Karolíně.

Konečně je sám a může nadále tříbit talent. Výcvik mu jde na výbornou. Je naprosto bezkonkurenční ve střelbě na pohyblivý cíl. Skvělými výsledky si zajistí hladké přijetí na Texaskou univerzitu v Austinu.

Právě tady, ač výtečně nastartovaná, také nakonec Charlesova cesta končí. A nejen ta jeho…

Výsledky mizí v nedohlednu

Píše se rok 1961, když započne své studium na Texaské univerzitě. Půl roku nato potká studentku pedagogické fakulty Kathy Leissnerovou z texaského městečka Needville a za další půl rok už jim bijí svatební zvony.

Charlesův otec jen rozčilením skřípe zuby. Zatímco by se však mohlo zdát, že se vše daří do puntíku, pravda je jinde. Zatímco Kathy prospívá na škole skvěle, Charlesovi už se nedaří zdaleka tolik jako na střední. Takovou situaci jen těžko zvládá.

Svatba v roce 1962 FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Svatba v roce 1962 FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Agresivita se probouzí

Začínají se mu do duše dostávat zvláštní pochyby. Charles se žárlivostí sleduje, jak dobře se daří jeho ženě. Nechápe, jak může sám skončit jako obyčejný řadový mariňák. Navíc nesnáší fakt, že je stále finančně závislý na otci.

Propadá gamblerství a nevyhne se oplétačkám se zákonem. Podle blízkých přátel dokonce, i přes zjevnou lásku ke Kathy, svou ženu několikrát uhodí. V roce 1966 navíc přichází další bolestný zlom.

Rozvod jeho rodičů probíhá značně bouřlivě a je na Charlesovi, jako prvorozeném, aby se postaral o bezpečí své matky i mladší sourozence. Náznaky podivného vnitřního pocitu se konkretizují. Deprese se stupňují, stejně jako nesnesitelné bolesti hlavy. Adekvátní pomoc odnikud nepřichází.

Cítím se strašně!

Definitivní vyústění situace přichází v noci 1. srpna 1966. Vkrade se k matce do ložnice, omotá jí v mžiku zahradní hadici kolem krku a zaškrtí ji. Po dvou hodinách přichází na řadu i Kathy. Té zasadí několik ran nožem. Dopis na rozloučenou mluví jasně:

„Cítím se strašně. Šlo mi hlavně o to, aby se nemusely vyrovnávat s tím, co spáchám, chtěl jsem je chránit před nenávistí okolí.“ A že se Whitman chystá spáchat skutečně děsivou akci.

To bude ale lov!

„Chystám se na lov divočáků,“ vysvětluje u pokladny, když platí účet za pušku M1, zásobníky a osm krabic nábojů. Objede ještě několik obchodů, než se vyzbrojí ke své spokojenosti. Jeho výbava je jak vyšitá z akčního filmu.

Po ruce má loveckou pušku Remington, brokovnici, revolver i pistole, pro potřeby boje muže proti muži se vybavil noži, mačetami a dokonce i kladivem. Svůj arzenál musí nějak dopravit na místo určení.

Dopoledne tak nasedá do dodávky a všechno přiveze k vyhlídkové věži Texaské univerzity.

Dobrý den, pane…

Jelikož jej přistihne recepční Edna Twonsleyová, stane se první obětí za bílého dne. Whitman ji utrží ránu pažbou, která je dostatečně silná na to, aby ji zabila.

V tu chvíli již trojnásobný vrah může pokračovat s vozíkem plným nebezpečného nákladu do výtahu. Cestou se ještě pozdraví s dvojicí studentů, kteří nemají ani tušení, že se podruhé narodili. Stejné štěstí už nečeká rodinu Gabourovu.

Matka Mary, dva synové a rodinná známá Marguerite Lamportová padají k zemi po střelách z brokovnice. Jejich manželům se daří utéct.

Z univerzitní věže je daleký rozhled. FOTO: Guosbegn / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Z univerzitní věže je daleký rozhled. FOTO: Guosbegn / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Skutečné peklo začíná

Whitman vyjede na věž, zablokuje přístup vozíkem a schová se u věžních hodin. Tropické vedro mu nemůže jeho plán překazit. Vlastně už jej po dalších 90 minut nezastaví vůbec nic. Bere si k ruce loveckou pušku, to byla vždy jeho silná stránka.

Střelba na pohyblivý terč mu nedělá problém, to už se ukázalo během výcviku. A 90 metrů pod sebou má takových terčů víc než dost. K některým musí střela překonat i vzdálenost 400 metrů! Vrahova muška je však chladnokrevně přesná.

Desítky zasažených obětí

Jakmile se ozvou první výstřely, vypuká v ulicích Austinu chaos. Lidé se krčí schovaní za auty, vbíhají do obchodů, kácí se zastřelení k zemi… Whitmanovi se z věže podaří 12 lidí zastřelit a další desítky zranit. Ovšem i zezdola někdo opětuje střelbu.

Střelce se snaží zasáhnout nejen policisté, ale i civilisté. Vždyť jsme v Texasu, kde se vždy najde někdo se zbraní. Schovaného mladíka není možné přes betonové zábradlí strefit, ale alespoň se mu hůře míří. Konečně se však daří ke střelci přiblížit.

Kromě tří policistů se akce účastní i ozbrojený civilista Allen Crum. Zatímco jeden z policistů vykopne dveře, Crum vypálí. Cíl sice netrefí, ale odvede pozornost a Whitmanovi se tak stanou osudnými zásahy profesionálů.

V té době mu už zbývaly poslední měsíce života. Mladému muži totiž na mozku roste nádor, který tlačí přímo na centrum odpovědné za kontrolu emocí, především hněvu.

Foto: University of Texas / Creative Commons / volné dílo, Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo, Guosbegn / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, : Charles Whitman / Creative Commons / volné dílo
reklama
Související články
Svět zločinu
Útočící galerista Brit Eric Hebborn
Když si britský chlapec Eric Hebborn v osmi letech hraje s ohněm a zapálí školu, většina lidí předpokládá, že zraje pro kriminál. Erikovi učitelé si ale všimnou, že výborně kreslí a maluje, a podporují ho v této činnosti. Malý grázlík to nakonec dotáhne až na Královskou akademii umění a poté se stane pomocníkem restaurátora obrazů George Aczela. Jako […]
Svět zločinu
Padělatel Elmyr de Hory: Baron z Hollywoodu si vezme život, než aby riskoval ostudu
Sotva dvacetiletý Elmyr de Hory, absolvent mnichovské Akademie Heimann, se v Paříži stává žákem slavného francouzského malíře Fernanda Légera (1881–1955). Vyniká úžasným šarmem a díky tomu se seznámí snad s každým umělcem, který se ve zdejší čtvrti bohémů objevil. Nit úspěchu ale přetrhává 2. světová válka. Protože je židovského původu, skončí v koncentračním táboře. V roce 1945 se opět […]
Svět zločinu
Přepadení v Paříži: Dámy si jdou pro šperky
Jeden zůstává stát u výlohy, vytáhne zbraň a neklidně se rozhlíží kolem. Dva lupiči si natahují dámské paruky a s vytaženými zbraněmi vtrhnou do luxusního klenotnictví. Všechny přítomné natlačí ke zdi a zdá se, že zaměstnance znají jménem, aby je jeden hlídal a druhý do připravených tašek naházel šperky a hodinky. Po jejich útěku na […]
Svět zločinu
Chcete být podvodníkem?
Britský major Charles Ingram má za sebou zářivou armádní kariéru včetně účasti v mezinárodní misi OSN v Bosně. Do dějin ovšem nevstoupí jako vojevůdce nebo frontový hrdina. Jeho boj se bude odehrávat v televizním studiu. Charles Ingram je bezesporu soutěživý typ. A tak když nabývá na popularitě televizní soutěž Chcete být milionářem?, nechce zůstat stranou. Tím spíš, že […]
reklama
lifestyle
Co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit?
Kouření škodí zdraví, to je fakt. Jenže zbavit se závislosti není snadné. Když se to ale někomu přeci jen podaří, jeho tělo se mu za to odvděčí. Některé zdravotní benefity se projeví téměř okamžitě, jiné až po letech, ale rozhodně stojí za to.     „První změnou, ke které může dojít už během několika hodin […]
Bylinky pro zdraví: Hřejivá a léčivá síla pro zimní dny
Káva, nebo čaj? Věčné dilema. Jsou tací, kteří si bez tmavého voňavého moku nedokážou představit ráno, jiní dávají naopak přednost bylinkám. A dělají dobře. Ze zdravotního hlediska může totiž čajům konkurovat jen málokterý nápoj. Ne nadarmo se veškeré neduhy už odedávna léčily pomocí bylinek… Historie čaje je skutečně dlouhá a poutavá. Věrohodné prameny a dokumenty, […]
Střevní bakterie ovlivňují i sexuální život
Střevní mikroflóra dokáže ovlivňovat zdraví člověka na různých úrovních. Je klíčová pro naši imunitu a pozitivně ovlivňuje i trávení. Podle mnoha studií z poslední doby má velký vliv také na sexuální život. Jak k tomu dochází?   V lidských střevech se nachází 10 až 100 bilionů bakterií, přičemž buněk lidského těla je kolem deseti bilionů. To znamená, že […]
Nebezpečné tloustnutí: Epidemie obezity trápí nejen Česko
Více než miliarda lidí na celém světě dnes trpí obezitou, z toho 650 milionů dospělých, 340 milionů dospívajících a 39 milionů dětí. Je důsledkem nezdravých stravovacích návyků, omezené fyzické aktivity, sedavého zaměstnání a digitalizace. Ročně má na svědomí 1,2 milionu mrtvých. Dá se s epidemií obezity vůbec bojovat? O obezitě hovoříme tehdy, když index tělesné hmotnosti BMI […]
reklama
lifestyle
Únavový syndrom: Když nemůžete vstát, nemusí to být lenost
Být unavený je normální. Každý přece občas zažijeme situaci, kdy jsme doslova vyčerpaní, ať už vinou stresu nebo přehnané fyzické zátěže. Jsou ale lidé, kteří se ve stavu permanentního vyčerpání nacházejí neustále. Patříte mezi ně? Pak možná trpíte chronickým únavovým syndromem. O chronickém únavovém syndromu se začalo více hovořit až v posledních desetiletích, samotné onemocnění už […]
Neexistuje špatné počasí, pouze špatně oblečené děti
Co myslíte, je vhodné děti nabalit co největším množstvím oblečení, nebo se držet zlaté střední cesty? Ono takové ofouknutí také není dvakrát příjemné. A přitom si stačí dát pozor na to, abychom neprochladli, když se zapotíme… „Neexistuje nic jako špatné počasí!“ zní překlad knihy švédské autorky Lindy Åkeson McGurks. Po přestěhování do Spojených států byla […]
Neobyčejný příběh Tomáše Bati. Jak se stal „králem obuvi“?
Přezdívalo se mu československý Henry Ford a patřil k největším podnikatelům své doby. Díky svým tehdy revolučním pracovním a obchodním metodám, ale i péči o zaměstnance a jejich motivaci k dobrému výkonu, dokázal svou firmu rozšířit do celého světa. Tomáš Baťa, tvůrce legendárního obuvnického impéria a také starosta Zlína, se narodil před téměř stoletím a půl. […]
Kde se vzala nepostradatelná pračka?
Pračkou je v podstatě jakýkoliv vodní tok, pracím práškem kameny v něm. V lepším případě dřevěné prkno a trocha písku. Takové jsou začátky očisty oblečení, které vedou až k vynálezu nejběžnějšího (spolu s lednicí) domácího spotřebiče na světě. Už od dob, kdy lidé vymění fíkové listy za první kusy látky, přemýšlejí, jak nejlépe své oděvy […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
BRNĚNSKÝ AMPER
epochanacestach.cz
BRNĚNSKÝ AMPER
Na brněnském Výstavišti uskuteční 30. ročník veletrhu AMPER – největší mezinárodní veletrh elektrotechniky, energetiky, automatizace, komunikace, osvětlení a zabezpečení v ČR a na Slovensku. Veletrh Amper se stal tradičním symbolem inovací, spolupráce a rozvoje elektrotechnického průmyslu. 30. výročí představuje nejen důležitý milník v historii veletrhu AMPER, ale svědčí také o jeho přínosu pro odvětví elektrotechniky.
Osvěžující zeleninový salát
tisicereceptu.cz
Osvěžující zeleninový salát
Lehký zeleninový salát vám jistě přijde vhod, navíc jej vykouzlíte pouze během necelé půlhodinky. Ingredience 1 květák 2 rajčata 1 červená cibule salátová okurka malé mozarellky 150 ml bílé
Nejzáhadnější stavby v hlubinách: Dokazují existenci neznámé civilizace?
enigmaplus.cz
Nejzáhadnější stavby v hlubinách: Dokazují existenci neznámé civilizace?
Pokud bychom hledali na naší planetě místa, která stále unikají prozkoumání a zmapování, byly by to hlavně hlubiny oceánů. Právě tam čekají objevy, které stále nedokážeme jednoznačně zařadit a popsat.
Prožili jsme nejstrašnější noc našeho života
skutecnepribehy.cz
Prožili jsme nejstrašnější noc našeho života
Manžel, který trpí alzheimerem, zmizel z domu. Stačila k tomu chvilka nepozornosti. Marně jsme ho hledali my i policie. Už jsme ztráceli naději… Alzheimerova choroba je strašná. Člověk, kterého znáte celý život, se vám změní k nepoznání. Nejstrašnější na tom je, že si to dotyčný nechce dlouho přiznat. Můj manžel Jiří byl skvělý člověk, vzdělaný, zodpovědný, dokonalý manžel a táta,
Přišel o svého jediného syna
nasehvezdy.cz
Přišel o svého jediného syna
Ani tři Zlatí slavíci nemohou vynahradit hrůzy, kterými si Dalibor Janda (70) prošel v osobním životě. Přestože je slavný a dnes si nemá na co stěžovat, některé okamžiky ze svého života by nejraděj
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
epochalnisvet.cz
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
Sixtinská kaple je svědkem mimořádné podívané. 26. prosince 1519 jsou její zdi ověšeny obřími gobelíny, jejichž autorem je Raffael Santi. Celkem jich v Sixtinské kapli tehdy visí sedm.   P
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
21stoleti.cz
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
Robotický modul Odysseus je prvním americkým modulem na Měsíci od Apolla 17, které v roce 1972 naposledy dovezlo na našeho vesmírného souseda lidskou posádku. Od té doby hvězdy a pruhy na Měsíci chybě
Operace, která může změnit život
iluxus.cz
Operace, která může změnit život
Nejžádanějším zákrokem na českých estetických klinikách je jednoznačně augmentace neboli zvětšení prsou. Desetitisíce žen si splní každoročně svůj sen. Zdánlivě malicherná operace je ovšem mocným pomo
Opravdu Memnónovy kolosy zpívají?
enigmaplus.cz
Opravdu Memnónovy kolosy zpívají?
Měří 18 metrů a každá z nich váží něco kolem 700 tun. Řeč je o Memnónových kolosech, o dvou majestátních sochách tyčících se v Thébské poušti proti městu Luxor. [gallery ids="138077,138076,138075"]
V panamském pralese byly objeveny zombie rostliny
21stoleti.cz
V panamském pralese byly objeveny zombie rostliny
Neživí se sice mozky, ale přece jen dosud neznámé kapradiny zombie připomínají. Je to první známý druh rostlin, který přeměňuje svou rozkládající se tkáň na nový zdroj živin. Vědci v deštném pralese
Václav Vydra: Můj dědeček osvobodil Husa
panidomu.cz
Václav Vydra: Můj dědeček osvobodil Husa
Oblíbený herec Václav Vydra byl opět hostem zábavné talk show Hovory W, s níž už několik let baví své diváky jeho protagonisté Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, kteří svůj pořad nejen moderují, ale rádi si i zazpívají za pravidelného doprovodu klavíristy a skladatele Karla Štolby. „A za to Husovo osvobození tehdy mohli pánové Voskovec