Domů     Hévíz: Pramen života u břehů Balatonu
Hévíz: Pramen života u břehů Balatonu
22.6.2023

Lázeňská pohoda čeká v malebném Hévízu, městečku, které dokonce aspiruje na titul nejlepší evropské turistické destinace. Tato maďarská lokalita dotýkající se břehů známého jezera Balaton nenabízí jen koupání mezi růžovými lekníny. Nabízí totiž mnohem víc.

Právě koupání ve vodě poseté pestrobarevnými lekníny v kouřícím termálním jezeře je hlavním magnetem pro všechny, kteří si potřebují odpočinout a nabrat síly.

Energii vám dodají i osvěžující léčivé bahenní masáže v budově jezerních lázní přímo na Hevízském jezeře. Vodní plocha je unikátním biologicky aktivním jezerem oplývajícím jedinečnou teplovodní a mokřadní flórou a faunou.

Pozorovat tak z vody můžete třeba vodní hrátky potápky malé přímo mezi lekníny. Dno jezera vulkanického původu je pokryté léčivým bahnem s vysokým obsahem blahodárných minerálních látek. A jaká je teplota jezerní vody?

V létě je to 36°C a v zimě velmi příjemných 24°C. A kouzelné jezírko není zdaleka vším, co vám lázeňské městečko poskytne.

I večerní Hévíz má své kouzlo. FOTO: Hévízi Turisztikai Nonprofit Kft / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
I večerní Hévíz má své kouzlo. FOTO: Hévízi Turisztikai Nonprofit Kft / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Do vody i v zimě

Výhodou destinace je především fakt, že sem můžete zavítat kdykoliv během roku. Na jaře to tu rozkvete tisíci tulipány a ožije místním Festivalem Belle Époque připomínající atmosféru z počátku minulého století.

V létě se zde koná jedna akce za druhou, za zmínku stojí třeba přehlídka veteránů Lotus Retro, Víkend nostalgie, Hévízské vinné slavnosti nebo varhanní a jazzové koncerty.

Podzim ovládne vinobraní a v zimě kromě koupání v párou zamženém jezeře zajisté navštivte adventní trhy, silvestrovské koncerty nebo ke konci zimy místní Masopust.

Tajemství jezera

Hévízské jezero je obestřeno rouškou tajemství. I když je totiž chemické složení jeho vody zkoumáno již od 18. století, podrobná chemická analýza proběhla poprvé až v roce 1952 a následně v roce 1992. Velkým otazníkem byla po dlouhou dobu i hloubka jezera.

Ve druhé polovině 19. století se hovořilo o 43 metrů hlubokém jezeře, průzkum z roku 1908 ale došel jen ke 22 metrům.

K oficiálnímu a spolehlivému změření jezerní hloubky tak došlo  až v roce 1953. Díky unikátní vodní jeskyni je hloubka jezera stanovená na 38,5 metrů.

V jezeře dochází k neustálé cirkulaci vody, kdy teplá voda bohatá na sirné léčivé látky vyvěrající z jeskyně stoupá k hladině, zatímco chladná voda se vrací zpět ke dnu.

Oválný tvar jezera navíc pomáhá k tomu, že látky rozpuštěné ve vodě jsou rovnoměrně rozvrženy po celém jeho „prostoru“. K těm nejvýznamnějším látkám patří kromě síry také vápník, hořčík, sodík, železo a některé organické sloučeniny.

Hrabě György Festetics tu postavil první lázeňskou budovu v roce 1795. FOTO: Jenö Vértesy / Creative Commons / volné dílo
Hrabě György Festetics tu postavil první lázeňskou budovu v roce 1795. FOTO: Jenö Vértesy / Creative Commons / volné dílo

Bohatá lázeňská historie

Lázeňská tradice zahrnující širokou nabídku wellness služeb, terapeutických masáží, sauny, sportů, bahenních masáží, zábalů a mnoha dalšího sahá zpět do historie o nějakých 220 let!

Podle legendy je ale zdejší lázeňství dědictvím 4. století a římského císaře Flavia Theodosia. Panna Marie prý vyslyšela modlitby a na léčbu neduživého císaře nechala vyvřít pramen, z něhož současné jezero vzniklo.

První oficiální lázeňskou budovu zde však nechal vystavět hrabě György Festetics v roce 1795. Dům z dřevěných desek stál na sloupech a byl rozdělen na mužskou a ženskou část. A s čím vším vám v současnosti zdejší lázeňští profesionálové pomůžou?

Léčebné procedury primárně uleví těm, jež trápí bolesti zad, krku a páteře. Rehabilitaci si zde dopřávají i lidé po revmatologických, ortopedických a lokomotorických operacích a úrazech.

Letecký pohled poskytuje představu o uspořádání lázní. FOTO: Ismeretlen / Creative Commons / CC BY-SA 2.5
Letecký pohled poskytuje představu o uspořádání lázní. FOTO: Ismeretlen / Creative Commons / CC BY-SA 2.5

Potěšte vaše chuťové buňky

Po patřičném zrelaxování celého těla samozřejmě přijdou vhod i místní lahůdky. Hévíz je plný tradičních restaurací, hospůdek, kaváren i cukráren.

Z maďarských chuťovek můžeme rozhodně doporučit bohatou slepičí polévku, hovězí perkelt s bramborovými noky „dödölle“, zalajské bramborové placky se zakysanou smetanou či pravou gulášovou polévku.

V létě jistě nepohrdnete zmrzlinou a trdelníkem na ulici Széchenyi plné útulných kaváren s čerstvě vonící kávou. Gastronomickému zážitku učiní vhodnou tečku lahodné víno z místních egregyských vinic.

Kdyby vám ani to nestačilo, vsaďte na pravidelně konané farmářské trhy přímo ve městečku.

Balaton co by kamenem dohodil

Rájem je Hévíz i pro milovníky sportu a túr. Vyzkoušet můžete například vyhlídkové lety balónem, ze kterých budete moct obdivovat rozsáhlou vodní plochu Balatonu.

K proslulému maďarskému jezeru to je jen 10 kilometrů, plachtění a výlety motorovým člunem tak jsou k dispozici doslova za rohem. K jezeru dojedete i na kole, které si můžete půjčit přímo v Hévízu stejně jako čím dál oblíbenější Segwaye.

Pro cyklisty je v okolí vybudovaná propracovaná síť cyklostezek čítající celých 65 kilometrů! Na své si přijdou i golfisté – ty zabaví certifikovaná 18ti jamková golfová hřiště.

Zámek, národní park a muzea

Umístění této atraktivní lokality nemůže být vhodnější. Okolí je totiž protkané 95 kilometry turistických tras a také 6 naučnými stezkami v Keszthelyském pohoří. Pod těmito vrchy dlí město staré víc jak 750 let.

Keszthely disponuje jedním z nejkrásnějších barokních paláců (Festetics) ve střední Evropě, ve městě ale vybízí k návštěvě také Muzeum Balatonu mapující historii jezera Balaton.

Jen kousek severovýchodně od města se rozkládá Národní park Balatonské Vysočiny a jižně od města můžete okusit krásy významného evropského mokřadu Kis-Balaton, v němž si libují zejména volavky.

Pokud byste se po příjemně stráveném pobytu v Hévízu rádi podívali do maďarské metropole Budapešti, není to žádný problém. Autem vám to potrvá jen dvě hodiny.

Foto: Heather Cowper / Creative Commons / CC BY 2.0, Hévízi Turisztikai Nonprofit Kft / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, Ismeretlen / Creative Commons / CC BY-SA 2.5, Jenö Vértesy / Creative Commons / volné dílo
reklama
Související články
Lifestyle
Tajemství gastronomie: Jak se zrodilo carpaccio, sendvič a pizza Margherita?
Co je vlastně carpaccio? Dnes tak můžeme v podstatě nazvat všechno, co nakrájíme na tenké plátky a za syrova podáváme ochucené nebo se studenou omáčkou. Od hovězího masa se název s časem posune i na ryby – konkrétně lososa a tuňáka – a dokonce i na ovoce či zeleninu. Majonézy často nahradí olivový olej nebo […]
Lifestyle
Diktát životního stylu: Délku špičky bot určuje král
Boty na tzv. platformě nejsou výstřelkem 20. století. Poprvé se objevily už na konci středověku. Říkalo se jim „chopine“ střevíce s vysokou podrážkou a staly se velmi populárními. Na rozdíl od běžných bot totiž chránily před bahnem a mokrem. První platformy mají korkovou nebo dřevěnou podrážku a vrchní část ze sametu. Jejich výrobě už na […]
Lifestyle
Počátky toaletního papíru: Evropa ho dlouho považuje za luxus
První toaletní papír znali už Číňané od 6. stol. n. l. Pro jeho výrobu sloužil nejlevnější papír a rýžová sláma. Císařská dílna vyprodukovala ročně cca 750 000 listů. Na denní spotřebu tedy připadá 2056 listů. Většinu z nich patrně použily dámy, které tvořily větší část dvora. Ostatní národy se s mytím následujícím po tělesné potřebě vypořádávaly různě. Starověcí […]
Lifestyle
Bageta a croissant: Francouzské mňamky, které nejsou francouzské
Pokud byste měli vyjmenovat jídla typická pro Francii, určitě by mezi nimi nechyběla bageta a croissant. Jenže ani jedno jedno z těch dvou není tak úplně francouzské. Bageta Někdy až metr dlouhé pečivo z bílé mouky je symbolem Francie stejně jako třeba Eiffelovka. Prezident Emmanuel Macron (*1977) ji považuje za národní poklad a chce ji […]
reklama
lifestyle
Móda určená nohám: Co má sabotáž společného s botami?
„Znám vás jako své boty,“ říká se. A opravdu, boty o nás prozradí mnohé, a tak je tomu už od pradávna. Někdo klidně chodí bosky, jiný si potrpí na dlouhé špičky, kterými dává svému okolí na vědomí, že je Pan Někdo a užívá si vysoké společenské postavení. Makedonský král Alexandr Veliký (356 př. n. l. […]
Jako ryby. Mořští lidé u Bornea tráví život ve vodě
Nadechněte se, zadržte dech a ponořte hlavu do umyvadla napuštěného vodou. Jak dlouho vydržíte? 50 sekund? Minutu? To odpovídá průměrné délce, po kterou dokáže netrénovaný člověk zadržet dech. V jihovýchodní Asii ale žijí lidé, kteří dokážou zadržet dech až na neuvěřitelných 13 minut. Tito mořští lidé, jak se jim říká, jsou spjati s vodou po […]
Pevná obuv: První pohorky nosil pračlověk, boty římských legionářů vydržely cestu 1500 km
Soudíme-li lidi podle bot, můžeme se dočkat nejednoho překvapení. Vezměte si třeba takové známé rčení: „Kouká mu sláma z bot.“ Majitel bot vystlaných senem však rozhodně není buran. Naopak. Vyniká zdravým selským rozumem – vystýlka totiž dokonale izoluje jeho nohy proti zimě! Jaký byl nejstarší materiál pro výrobu bot? Odpovíte-li kůže, mýlíte se. První boty na […]
Největší boháči historie: V klání vítězí středověký vládce
Byl nejbohatším člověkem v dějinách lidstva John D. Rockefeller, Andrew Carnegie, nebo někdo jiný? Soupeření těchto dvou překonává další muž – jistý středověký panovník říše v severozápadní Africe. Jako nejbohatšího člověka všech dob převážná většina žebříčků uvádí Američana Johna D. Rockefellera (1839–1937), který vybudoval ropný gigant Standard Oil. Pocházel z poměrně chudých poměrů a už v dětství […]
reklama
lifestyle
Největší světové říše: Prvenství náleží Britům, za nimi následují Mongolové
Dosáhnout co největšího území se stalo snahou mnoha panovníků různých říší od starověku až po dnešek. Která ale drží první místo a kdo jí šlape na paty? Jak velká byla zhruba starověká Římská říše v době svého největšího rozmachu. Existuje nějaký alespoň přibližný údaj? A jak si tato říše stojí v porovnání s rozlohou ostatních […]
Pomoc, padají mi vlasy! Jaké jsou nejčastější příčiny a jak tomu zabránit?
V průměru máme na hlavě asi sto tisíc vlasů, přičemž denně ženám i mužům vypadne okolo sto vlasů. Přesto může dojít k tomu, že vypadávání vlasů bude nadměrné. Kdy se tak děje nejčastěji? Vlasy byly vnímány jako koruna krásy už odpradávna. Různé kultury jim přisuzovaly nejrůznější moc a symbolický význam, už od starověku reprezentovaly krásu, šarm a […]
Silvestrovský ohňostroj na dlouho mění chování ptáků
Zatímco si my lidé rozjařeně připíjíme, propuká mezi ptáky obrovská panika. Splašeně krouží a létají nezvykle vysoko, což zachycují i meteorologické radary.   V následujících týdnech nastane v ptačí říši nezvyklý útlum. Mnohem méně se pohybují, více se krmí a nevracejí se na místo, kde je panika zastihla. Obrovský stres, který ohňostroj pro ně znamenal, si zjevně […]
Užívání marihuany. Lidé ji znali už před 10 000 lety, v moderní době pomáhala americkým prezidentům
Kdy a kde se vzala na naší planetě marihuana? Dá se určit nějaký přibližný letopočet? Jsou k jejím počátkům nějaké zajímavé informace, např. kdo ji kouřil jako první? Pravlastí konopí je střední a jižní Asie, podle archeologů ho zde lidé pěstovali už ve 3. tisíciletí př. n. l. První důkazy o kouření marihuany pocházejí Číny, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Černá smrt: Jak El Niño pomohlo rozsévat mor?
21stoleti.cz
Černá smrt: Jak El Niño pomohlo rozsévat mor?
Choroby jako je malárie, cholera, mor a influenza patří z historického úhlu pohledu mezi čtyři největší epidemiologické zabijáky. Právě podmínky doprovázející horkou fázi ENSO mimořádně nahrávají jeji
Zářivě bílá: Jak původně vypadaly egyptské pyramidy?
epochalnisvet.cz
Zářivě bílá: Jak původně vypadaly egyptské pyramidy?
Jsou důkazem lidské vynalézavosti a umu. Stojí už tisíce let a stále budí obdiv i řadu otázek. Jednou z nich je ta, jak vlastně pyramidy vypadaly v době svého postavení. O které rozdíly oproti dnešku
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Zakázaná horoucí láska
skutecnepribehy.cz
Zakázaná horoucí láska
Věděli jsme, že jsme pro sebe stvoření. Kdo by však čekal, že nás dožene osud a provalí se nevěra mého otce? Zamilovala jsem se do svého sourozence! S Davidem jsme se znali od plenek. Celý život jsme vyrůstali vedle sebe coby sousedé. Byli jsme nejlepší přátelé na život a na smrt a neudělali bychom bez
VIPLUXURY: Druhý život luxusního zboží
iluxus.cz
VIPLUXURY: Druhý život luxusního zboží
Exkluzivní bazar VIPLuxury byl založen už v roce 2017, a od té doby zprostředkovává prodej nákupu luxusního zboží světových značek. Postupem času se z jednoho obchodu staly hned tři, přičemž dva bazar
Svatý Jan pod Skalou: Dochází zde k zázračným uzdravením?
enigmaplus.cz
Svatý Jan pod Skalou: Dochází zde k zázračným uzdravením?
Na planetě je mnoho míst, která fascinují zároveň vědce i záhadology. My se vydáme do blízkosti tajemné jeskyně ve středočeské obci Svatý Jan pod Skalou, ve které měl v  minulosti žít poustevník svatý
Jak Darwinova evoluční teorie rozdělila svět…
21stoleti.cz
Jak Darwinova evoluční teorie rozdělila svět…
Psal se listopad 1859, když se na pultech objevila na pohled nevinná publikace s názvem „O původu druhů“. Netrvalo však dlouho, a pro svůj obsah rozdělila vědeckou obec na dva nesmiřitelné tábory, kte
4x Moravskoslezský kraj dětem
epochanacestach.cz
4x Moravskoslezský kraj dětem
Moravskoslezský kraj je krajem Beskyd, skvělého jídla a pití, ale nezapomíná se zde samozřejmě ani na dětičky. Kam je zde můžete vzít na parádní rodinný výlet? Malá ZOO V místech, kde kdysi stávala konírna Larischů, se nachází menší zookoutek Karviná-Fryštát (viz úvodní foto). Konkrétně ji naleznete v zámeckém parku Boženy Němcové. Obora se vzácnými dřevinami
Balanční deska pro rovnováhu
panidomu.cz
Balanční deska pro rovnováhu
Nemáte čas se pravidelně hýbat? Zkuste balanční desku. Cvičení na ní je zábavné a nevyžaduje mnoho místa v bytě. Pomůže zlepšit nejen stabilitu, ale i koordinaci svalů, zpevnit zejména ty ve středu těla, na které zapomínáme. A právě tyhle svaly jsou důležité při jakémkoliv sportu, ale také při problémech s páteří či klouby. Cvičení pomáhá
Samuraj Masakado: Jeho duch prý stále ovlivňuje dění v Tokiu
enigmaplus.cz
Samuraj Masakado: Jeho duch prý stále ovlivňuje dění v Tokiu
V dlouhé historii japonského hlavního města se údajně některé události nestaly nahodile, ale ovlivnil je duch legendárního samuraje z klanu Taira. Byl jím Masakado, jehož činy se výrazně zapsaly do dě
Proč tají nového přítele?
nasehvezdy.cz
Proč tají nového přítele?
O novém příteli mluví modelka a vítězka Miss Word 2006 Taťána Kuchařová (35) celou dobu v hádankách. Od loňského podzimu po troškách prozrazuje, že je po rozvodu s hudebníkem Ondřejem Brzobohatým (