Radiostét soustředně pohupuje kyvadlem nad plánem farmářových pozemků. Nad jedním místem začne najednou nástroj v senzibilových rukou opisovat kruhy ve směru hodinových ručiček. „Vykopejte studnu tady!“ Sdělí farmáři.
Opravdu je možné určit, kde se nachází pramen bez toho, abychom místo osobně navštívili?
Někteří telestéti (též zvaní radiostéti), jak se říká jedincům, kteří pracují s proutkem či kyvadlem, jsou prý tak dobří, že na pozemek svých zákazníků nemusí ani vkročit a dokážou o něm podat přesné informace.
Přítomnost vody či vzácných surovin údajně dovedou odhalit pouze s pomocí kyvadla a mapy. Může tato zcela nevědecky vypadající metoda přinést nějaké pozitivní výsledky?
Důkaz paranormálních schopností nebo náhoda?
Skupina armádních důstojníků fascinovaně sleduje počínání amerického radiostéta Henryho Grosse (†1979), který drží kyvadlo nad mapou Bermudských ostrovů. Nástroj v jeho ruce se náhle dá do pohybu a začne opisovat kruhy. „Můžete být klidní.
Voda je na těchto čtyřech ostrovech,“ ukazuje vojenským velitelům Gross. Muži na něj hledí trochu nedůvěřivě, ale přesto si jím zjištěné údaje pečlivě zapisují. Brzy tyto poznatky využijí, neboť nastane čtyři měsíce trvající sucho.
Naštěstí se Gross nemýlil a na udaných místech Američané skutečně najdou vodní prameny.
Pouze s mapou a kyvadlem si údajně také vystačí izraelský senzibil Uri Geller (*1946), který takto podle svých slov vyhledává vzácné suroviny pro těžařské společnosti. Je možné, aby radiostéti pouze náhodně určili místa, kde byly voda, ropa či cenné kovy později skutečně nalezeny?