Rychlost může mít mnoho podob. Záleží na tom, co měříme! Kolik jede nejrychlejší auto nebo vlak? Jaké jsou rekordy mezi lidmi a zvířaty?
Pojďte nyní s námi překonávat hranice. Držte si klobouky…, jedeme, plaveme, letíme!
ČLOVĚK: 44,72 km/h
Pravěký lovec vs. Usajn Bolt
Za jak dlouho uběhnete 20 metrů? Bývalému jamajskému sprinterovi Usajnovi Boltovi (*1986) na to stačí 1,61 vteřin!
Po vědecké analýze jeho běhu na MS 2009 v Berlíně se ukáže, že na stometrové trati dosáhl rychlosti 44,72 km/h. Což dodnes zůstává nejvyšší rychlostí, která kdy byla u člověka naměřena!
Odborníci se však domnívají, že v pravěku by dnešní rekordmani moc cen neposbírali. Když antropolog Peter McAllister prozkoumá 20 000 let staré stopy šesti australských lovců, dochází k závěru, že by i extrarychlého Bolta nejspíš strčili do kapsy.
Analýza ukáže, že jeden z mužů na měkkém blátivém okraji jezera dosáhl rychlosti 37 km/h. S dnešní přípravou, speciálními botami a na upraveném povrchu by prý běžel minimálně 45 km/h!
PLAVEC: 110 km/h
Raketa mezi rybami
Co kdyby se konaly plavecké závody v celé zvířecí říši? Zlatou medaili by jistě získala třímetrová ryba plachetník atlantský.
Jméno nese podle své vysoké hřbetní ploutve připomínající plachtu. Tu však ryba při plavání šikovně sklopí, aby ji zbytečně nebrzdila, a bez problému se vybičuje k rychlosti až 110 km/h!
S obrovským náskokem by tak trumfla nejrychlejšího lidského plavce, kterým je od roku 1975 Američan David Holmes Edgar (*1950), s rekordní naměřenou rychlostí 8,1 km/h.
Neškrtla by si ani ostatní zvířata – nejrychlejšími savci jsou kosatky a sviňuchy, dosahující okolo 56 km/h.
SUCHOZEMSKÉ ZVÍŘE: 120 km/h
Gepardí zrychlení
Skvěle ohebná páteř fungující jako pružina, drápy napomáhající skvělým odrazům od země a ocas simulující kormidlo. Ve výsledku tento živý stroj peláší rychlostí až 120 km/h!
Na mysli máme geparda štíhlého, nejrychlejší suchozemské zvíře na planetě, které by se v klidu mohlo zařadit mezi auta na dálnici.
Auta sice dokážou vyvinout o dost vyšší rychlost, ovšem gepard má něco navíc – neuvěřitelnou schopnosti zrychlení! Z nuly dokáže zrychlit na 100 km/h za necelé 4 sekundy, zatímco průměrnému autu to trvá 2x déle.
Když pohyb gepardů analyzují japonští vědci, dojdou k závěru, že za vším stojí unikátní uspořádání svalových vláken na zadních i na předních nohou. Jejich technika se prý dá přirovnat k autům s pohonem na všechny 4 kola.
PTÁK: 389 km/h
Sokolí „pád“
Ani ve vodě, ani na souši. Nejrychlejší pohyb můžeme vyvinout ve vzduchu!
Tuší to lidé už v dobách, kdy vyvíjejí první letadla. Ta však ještě během první světové války nepřesahují 262 km/h a v klidu by je předletěl třeba sokol stěhovavý. Nejrychlejší pták a vlastně i jakýkoliv živočich na planetě!
Je tedy pravda, že takový sokolí let bychom v letadle asi zažít nechtěli. Mluvíme o tzv. letu střemhlavém – sokol se krouživými pohyby nejprve dostane do výšky, a když pak spatří kořist, zaútočí!
Rekordním zatím zůstává střemhlavý sokolí let zaznamenaný v roce 2005. Pták dosáhl rychlosti 389 km/h, o 49 km více, než je povolený limit pro formuli 1.
VÍTR: 512 km/h
Ve víru tornáda
Do rychlosti 5 km/h fouká lehký vánek, 50 km/h už je pořádný vichr, nad 103 km/h vichřice a 150 km/h ničivé tornádo!
A když dosáhne 512 km/h? Tornádo patřící do nejvyššího stupně F5, v podstatě nejrychlejší zaznamenaný vítr v historii, se prožene 3. května roku 1999 americkou Oklahomou. Zdevastuje celou jižní část města, zabije 36 lidí a téměř 600 jich vážně zraní.
U tornáda už samozřejmě nemluvíme o „obyčejném,“ větru, jde o vír – shluk teplotně odlišných větrů, které se potkají za bouřlivých okolností a začnou rotovat kolem společného jádra. O to však jsou následky ničivější.
AUTO: 532 km/h?
Rekord zatím neplatí!
Když americká automobilka Shelby SuperCars Inc. uvede v roce 2020 svůj model SSC Tuatara, to nejtěžší jí teprve čeká. Futuristické osobní auto má za úkol pokořit dosavadní rychlostí rekord, který drží Bugatti Chiron Super Sport 300+. Tedy 490,48 km/h!
Ostře sledovaný pokus se odehraje 10. října 2020 na státní silnici 160 v Nevadě a měřič rychlosti ukáže maximální úžasnou hodnotu 352,92 km/h!
Zápis do Guinessovy knihy rekordů má však kaňku. Objevují se kamerové záznamy, podle nichž jel vůz nejspíš pomaleji, a při pozdější pokusech pokoří pouze 460,4 km/h (chybu měření později přizná i sama automobilka).
I tak se ale SSC Tuatara stává nejrychlejším vozem planety. Rekord se totiž dle pravidel měří jízdou v obou směrech, aby se vyloučil vliv větru. Bugatti jelo při svém rekordu pouze jedním.
Vypadá to však, že rozehraný souboj na svůj výsledek teprve čeká.
VLAK: 620 km/h
magnetický let
Běžný vlak jede po kolejích, supervlak ale letí nad kolejemi! Přesněji funguje na principu magnetické levitace – vznáší se pár centimetrů nad kolejnicemi tvořenými silným magnetem (druhý má na podvozku), a pohyb je tak mnohem rychlejší!
Zatímco třeba Pendolino z Prahy do Ostravy vás sveze rychlostí 160 km/h (zvládlo by maximálně 230 km/h) vlaky typu MAGLEV v klidu překonají 500 km/h!
Současný či spíš budoucí se rekordman se ale právě rodí v Číně. 21 metrů dlouhý vlak, představený na počátku loňského roku ve městě Čcheng-tu v provincii provincie S’-čchuan, již při testech dosáhl rychlosti 620 km/h!
Zatím je tedy pouze prototypem, do běžného provozu se má dostat za 3 až 10 let.
LETADLO: 7 408 km/h
Souboj se zvukem
Auta se rychlostí blíží rychlovlakům, vlaky šlapou na paty letadlům… , ale co letadla? Ta soutěží se zvukem!
Dlouho měli lidé zvukovou bariéru za neporazitelnou. Hodnota rychlosti zvuku (u zemského povrchu) činí 1225 km/h a ve fyzice odpovídá 1 Machu.
Poprvé v historii překoná rychlost zvuku v roce 1947 letadlo Bell X-1. Americký pilot Chuck Yeager (1923–2000) v něm dosáhne rychlosti 1,015 Machu, tedy 1299 km/h.
Dnes už jsou však ambice mnohem vyšší. Nadzvukový letoun Lockheed SR-72, vyvíjený zvláštním oddělením společnosti Lockheed Martin, údajně zvládne 7408 km/h! Pro srovnání, dnešní dopravní letadla létají rychlostí 800 až 900 km/h.
V nejrychlejších letounu světa, který by měl po obloze prosvištět už příští rok, však pro jistotu cestující ani pilot nebudou.
VESMÍRNÁ SONDA: 692 000 km/h
Vzhůru ke Slunci!
Pokud bychom jeli standardní stokilometrovou rychlostí autem, vzdálenost od Země ke Slunci bychom teoreticky urazili za 171 let.
Sonda Solar Parker Probe, která se 12. srpna 2018 vydá zkoumat sluneční korónu, to však musí zvládnout přeci jen rychleji. Aby k naší hvězdě dorazila do roku 2024 až 2025, je přizpůsobená k ohromují rychlosti.
Ta maximální zaznamenaná měřícími přístroji činí neuvěřitelných 692 000 km/h. Zmíněnou bariéru zvuku by tak dosud nejrychlejší lidská sonda ve vesmíru pokořila více než 500krát!