Domů     Malý ostrov nabízí překvapivě pestrou dovolenou
Malý ostrov nabízí překvapivě pestrou dovolenou
25.5.2022

Zdejší pláže se zlatým pískem, křišťálově čistým mořem a hrdě vlajícími modrými vlajkami vytvářejí dojem, že jste se ocitli v Řecku, ale místní kultura a historie, rovněž i zábava, která vás tu čeká, je možná ještě rozmanitější.

Přesně proto, a také díky tomu, že jej lemují průzračné vody Středozemního moře a překrásné útesy, se Kypr stává novým letním hitem.

Kypr bývá také označován za evropskou kolébku vína. Foto: Invia
Kypr bývá také označován za evropskou kolébku vína. Foto: Invia

Ovšem díky tomu, že je Kypr jedním z nejslunečnějších míst ve Středomoří, je jasné, že vás tu čeká dokonalý relax u moře prakticky v jakémkoli období, protože je tu v podstatě celoroční léto.

Teploty se v průměru pohybují kolem 25 stupňů, v létě vyšplhají nad 30. Pokud chcete Kypr procestovat, vyrazte sem ještě dřív, než začne opravdové léto.

Právě teď tu všechno kvete, voní a zelená se a zejména ve vnitrozemí, které je rovněž plné překrásných míst, ještě není takové horko a výlety jsou příjemnější.

Zájem roste

Zájem o Kypr letos mezi českými turisty roste. Láká je nejen odpočinek u průzračného moře, ale také nespočet výletních cílů.

Letos v létě sem Češi nejčastěji vyrazí na osmidenní zájezd do čtyřhvězdičkového hotelu s all inclusive službami,“ říká mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková.

Málo se ví, kolik kyperských památek se tu nachází, celý ostrov je jimi doslova posetý. Například město Pafos, jehož historické jádro je zapsáno na seznamu UNESCO, je podle mytologie rodištěm bohyně lásky Afrodité, a nachází se tu i její lázně.

Projít si tu můžete Katakomby sedmi Makabejských, úctyhodně dochované mozaiky ze 2. až 5. století, úchvatné královské hrobky, které jsou nádherně zdobené, přestože tu nikdy žádný král pohřben nebyl.

Nezapomenutelné jsou procházky přístavem, křivolakými uličkami i promenádou podél starověké pevnosti.

Tradiční místní víno Commandaria zraje několik let v obřích dřevěných sudech a chutná trochu jako portské. Foto: Invia
Tradiční místní víno Commandaria zraje několik let v obřích dřevěných sudech a chutná trochu jako portské. Foto: Invia

Druhé největší kyperské město Limassol z počátku 12. století je známé pro majestátní středověký hrad. Kousek od Limassolu se nachází světoznámé archeologické naleziště Kourion s Apollonovou svatyní a divadlem.

V nedalekém Amathous byly nalezeny dvě největší vázy světa. Nádherné jsou také horské kláštery, z nichž nejznámější je klášter Kykko ležící v nadmořské výšce 1160 metrů.

Zajímavý je také ženský klášter Agios Herakleidios ze 4. století obklopený pečlivě udržovanými květinovými zahradami. Významná archeologická naleziště Choirokoitia jsou k vidění také na cestě z Larnaky do Limassolu.

Jedná se o pozůstatky starověkých sídlišť z 6. století před naším letopočtem, zapsaných na seznamu UNESCO, jejichž větší část stále ještě čeká na své znovuobjevení.

Lesy, skály, vinice

Třetí největší ostrov ve Středozemním moři však kromě toulek za historií nabízí více než 40 turistických stezek různých obtížností.

Velmi oblíbený je poloostrov Akamas s rozeklanými skalami, hlubokými lesy, kaňony i vodní nádrží, kde se údajně setkala Afrodita s Adonisem.

Možná potkáte některé z místních vzácných zvířat, jako jsou mořské želvy, supi, lišky, ježci či netopýři, ale dívejte se i po rostlinách – typický je kyperský tulipán, skalní růže nebo divoký brambořík,“ popisuje místní přírodu Andrea Řezníčková.

Jedná se o historicky nejstarší doložené víno s původní recepturou, která se údajně datuje až do roku 800 před naším letopočtem. Foto: Invia
Jedná se o historicky nejstarší doložené víno s původní recepturou, která se údajně datuje až do roku 800 před naším letopočtem. Foto: Invia

Jestliže byste rádi trochu náročnější výšlap, vydejte se do pohoří Troodos s vrcholky sahajícími do dvou tisíc metrů. Trasy tohoto národního parku vedou skrz vinice, mandloňové či třešňové sady, malebné vesničky s tradiční architekturou.

Nachází se zde také devět kostelů a klášterů zapsaných na seznamu UNESCO. V zimě se tu dokonce lyžuje. Dalšími oblastmi oblíbenými pro túry přírodou jsou Cape Greco či Protaras. Často se na Kypr jezdí i za cyklistikou, půjčit si horské kolo tu není problém.

Obecně všechny služby tu fungují velmi dobře, anglicky se všude bez problémů domluvíte.

Nejkrásnější pláže

K nejkrásnějším kyperským plážím patří Nissi, jen pár kilometrů od letoviska Ayia Napa. Jemný bílý písek tu omývá průzračně modré moře a úzký písečný pruh spojuje pláž s malým ostrůvkem v moři, což vytváří kouzelné panorama a jedinečnost místa. Jen tu v hlavní sezoně bývá dost lidí.

Klidnější je pláž Fig Tree Bay v Protaras, která patří k dvaceti nejkrásnějším v Evropě. Jméno získala podle nedalekých fíkovníků.

Coral Bay je dokonale čistá pláž ve tvaru půlměsíce pokrytá jemným světlým pískem nedaleko skalnatých výběžků s mořskými jeskyněmi. Nachází se severně od města Paphos a je považována za nejkrásnější pláž na západním pobřeží Kypru,“ doporučuje Řezníčková.

Ráj golfistů i gurmánů

Kypr se v posledních letech stává díky příjemně mírnému klimatu oblíbenou zastávkou milovníků golfu a luxusní hřiště tu rostou jako houby po dešti.

Mezi nejlepší patří elegantní Aphrodite Hills Golf Club, kde hrajete s nádherným výhledem na pobřeží a okolní hory. Leží na dvou náhorních plošinách oddělených hlubokou roklí, přes kterou se hraje sedmá jamka.

Hřiště Minthis Hills Golf Club najdete uprostřed vinic v nadmořské výšce 550 metrů. Hráči mají k dispozici i bazén, golfovou akademii či stylovou restauraci.

Vyrábí se z bílých i červených hroznů a je to rozhodně ideální suvenýr z Kypru. Foto: Invia
Vyrábí se z bílých i červených hroznů a je to rozhodně ideální suvenýr z Kypru. Foto: Invia

Když už jsme u jídla, těšte se na speciální kyperskou kuchyni, v níž se mísí vliv Řecka i Turecka. Vyzkoušejte stylové taverny s nabídkou „meze“. Jedná se o servírovaní menších porcí pokrmů, kdy si každý může vybrat podle svého gusta.

Začíná se většinou salátem s bílým pečivem, v rychlém sledu následují různé omáčky, tzatziki, olivy, sýry, grilovaná zelenina, masové karbanátky, ryby, mořské plody, klobásky, grilované kuřecí kousky, rýže, hranolky a na závěr vynikající sladké dezerty.

Vše je výborně okořeněné čerstvými bylinkami a na stole nikdy nechybí citron. Tečkou za těmito hody bývá obvykle velmi silná káva. Hostina bývá většinou dlouhá a od stolu vás nikdo nevyhání.

Foto: Úvodní foto: Invia
reklama
Související články
Lifestyle
Srdce v nebezpečí: Infarkt, hypertenze i ateroskleróza
Nedostatek pohybu a nezdravá strava vedou k rozvoji kardiovaskulárních chorob. Rozvíjí se hypertenze neboli vysoký krevní tlak, dochází k ukládání tuku v cévách, čímž se zvyšuje riziko srdečního infarktu. V České republice jsou právě srdeční onemocnění nejčastější příčinou úmrtí, stojí za 46 % z nich. V České republice každoročně zemře téměř 50 000 obyvatel na některé z onemocnění srdce, což z nich […]
Lifestyle
Nezdravé jídlo: zastavme trend doby!
Vaření je někdy věda, ale ne zas taková věda, abychom si nedávali pozor na nezdravé potraviny. Víte, co všechno vám může udělat takový populární Big Mac, pokud si ho budete dávat příliš často? A tušili jste, že na každých 100 000 obyvatel je 45 lidí s mrtvicí kvůli umělým sladidlům? Přepálený tuk může začít u […]
Lifestyle
Psychika v ohrožení: Poruchy příjmu potravy aneb když duše trápí tělo
Mentální anorexie, bulimie a záchvatovité přejídání přestavují závažná psychiatrická onemocnění, kterými trpí až 70 milionů lidí na celém světě. Jde o nemoci duše, které dopadají na tělo. Dříve byly spojovány především s dospívajícími, dnes se s nimi lze setkat i u dětí a starších dospělých. Proč vznikají a jak s nimi bojovat? Poruchy příjmu potravy nejsou, možná překvapivě, […]
Lifestyle
Janis Joplin: Heroin přivede soulovou královnu do hrobu
Na hudební scéně 60. let, které dominovali téměř výhradně jen muži, působí Janis Joplin (1943–1970) jako vzácný úkaz. Svým syrovým, elektrizujícím zpěvem se během krátké kariéry dostane pod kůži tolika fanouškům, že dodnes zůstává jednou z nejvlivnějších zpěvaček v historii. Bohužel i tato hvězda podlehne v pouhých sedmadvaceti letech démonům alkoholu a drog. Útěchu hledá v alkoholu Rodačka […]
reklama
věda a technika
Zachraňte svá záda! Proč nejčastěji bolí?
Bolesti zad patří mezi nejrozšířenější civilizační choroby, které trápí hlavně obyvatele vyspělých zemí. Během života potrápí bolavá záda zhruba 80 % lidí, asi u 10 % z nich přejdou bolesti do chronického stadia. Postihují zejména oblast krční, hrudní nebo bederní páteře. Jak se bránit? Páteř tvoří důležitou oporu lidského těla, drží hlavu i celý trup a […]
Chorobné odéry: Dokážeme vyčenichat nemoci?
Čich je považován za „popelku“ mezi lidskými smysly. Americký průzkum provedený v roce 2011 zjistil, že přibližně polovina respondentů ve věku 16–30 let by se raději vzdala čichu než svého chytrého telefonu. Čich je úzce spojen s našimi emocemi a vzpomínkami, pomáhá ale také odhalovat potenciální hrozby, jako jsou zkažené potraviny, toxické látky – nebo nemoci. […]
Pátrání po původu cystické fibrózy
Cystická fibróza je závažné a nevyléčitelné dědičné onemocnění, které postihuje zejména dýchací a trávicí systém. Tato choroba, o které se hovoří jako o nemoci slaných dětí kvůli až pětkrát slanějšímu potu, je nejběžnějším genetickým onemocněním mezi bělochy. A vědci se snaží přijít na to, proč.   Cystická fibróza (CF) je geneticky podmíněné, tedy vrozené onemocnění, […]
Na lesní požáry s moderními technologiemi
Způsob boje s ohněm se dlouhou dobu příliš neměnil. 21. století je však dobou nástupu nových technologií, což do určité míry mění i práci hasičů.   Klimatická změna probíhá, planeta se otepluje a lze očekávat, že lesní požáry budou v dalších desetiletích stále palčivějším problémem, se kterým se budeme muset vypořádávat. Ostatně jen ve Spojených státech způsobí […]
reklama
lifestyle
10 Nejpodivnějších zvyků ze všech koutů planety
Každá kultura na světě má své zvláštnosti. Obyvatelé všech zemí si vytvořili své zvyky a obyčeje, a ty naše jim mohou připadat podivné, stejně tak jako nám se budou zdát zvláštní ty jejich. A právě desítku těch (pro nás) nejpodivnějších vám představíme.   Svou kulturu obvykle bereme jako samozřejmost, normu, podle které očekáváme, že se […]
Co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit?
Kouření škodí zdraví, to je fakt. Jenže zbavit se závislosti není snadné. Když se to ale někomu přeci jen podaří, jeho tělo se mu za to odvděčí. Některé zdravotní benefity se projeví téměř okamžitě, jiné až po letech, ale rozhodně stojí za to.     „První změnou, ke které může dojít už během několika hodin […]
Bylinky pro zdraví: Hřejivá a léčivá síla pro zimní dny
Káva, nebo čaj? Věčné dilema. Jsou tací, kteří si bez tmavého voňavého moku nedokážou představit ráno, jiní dávají naopak přednost bylinkám. A dělají dobře. Ze zdravotního hlediska může totiž čajům konkurovat jen málokterý nápoj. Ne nadarmo se veškeré neduhy už odedávna léčily pomocí bylinek… Historie čaje je skutečně dlouhá a poutavá. Věrohodné prameny a dokumenty, […]
Střevní bakterie ovlivňují i sexuální život
Střevní mikroflóra dokáže ovlivňovat zdraví člověka na různých úrovních. Je klíčová pro naši imunitu a pozitivně ovlivňuje i trávení. Podle mnoha studií z poslední doby má velký vliv také na sexuální život. Jak k tomu dochází?   V lidských střevech se nachází 10 až 100 bilionů bakterií, přičemž buněk lidského těla je kolem deseti bilionů. To znamená, že […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Kde všude firmy využijí ICT – od komunikace po automatizaci
21stoleti.cz
Kde všude firmy využijí ICT – od komunikace po automatizaci
Informační a komunikační technologie se staly základním stavebním kamenem, který formuje naše každodenní životy i způsob, jakým pracujeme a podnikáme. Od prvních počítačů až po současné cloudové služb
Za návratem prý stojí kolegyně
nasehvezdy.cz
Za návratem prý stojí kolegyně
Velkolepý návrat herce Davida Gránského (31) do seriálu ZOO má zřejmě skrytý důvod! Dočkat se ho údajně nemohla kolegyně Sára Milfajtová (32), se kterou hraje pár. Jiskra mezi nimi měla přeskočit i
Ústup ledovců způsobuje podle českých vědců hlubokou změnu ekosystémů
21stoleti.cz
Ústup ledovců způsobuje podle českých vědců hlubokou změnu ekosystémů
Mizení pevninských ledovců je jedním z průvodních jevů globální klimatické změny. Důsledkem jsou změny v hydrologickém cyklu nebo ztráta biodiverzity. Na druhé straně se tím otevírají nové možnosti pr
Plánujete altán?
panidomu.cz
Plánujete altán?
Počasí brzy začne lákat k posezení na zahradě. Chcete být pěkně pod střechou a přitom na čerstvém vzduchu, i když prší? Nebo si udělat posezení i s místem na vaření? To všechno vám může altán poskytnout. Jen si musíte promyslet několik věcí, bez kterých se při stavbě určitě neobejdete. Kde bude? Místo pro budoucí altán
V márnici na nás čekalo děsivé překvapení
skutecnepribehy.cz
V márnici na nás čekalo děsivé překvapení
Tajně jsme se chodili dívat do márnice. Tolik jsme toužili po dobrodružství, že jsme vymysleli sázku. Když padla noc, sešli jsme se na hřbitově… Když jsem byla malá, hřbitov v naší vesnici měl úžasné kouzlo. Patřil mezi staré sudetské hřbitovy, a tak byly jeho součástí i opuštěné polorozpadlé hrobky. Nás děti to místo děsilo a fascinovalo zároveň. Dveře do
Kauza Licoricie z Winchesteru: Záhada smrti ženy, které dlužil i král
enigmaplus.cz
Kauza Licoricie z Winchesteru: Záhada smrti ženy, které dlužil i král
V Anglii třináctého století byla tato žena známou a respektovanou osobou i navzdory tomu, že byla židovského původu. Licoricia z Winchesteru se zabývala vysokými financemi, půjčovala peníze královské
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
iluxus.cz
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
Tyto hodinky nedělají kompromisy: nové Meister S Automatic jsou sportovní hodinky, které nezapřou svůj vztah k elegantní řadě Meister. Společnost Junghans představuje dva nové tříručkové modely z nere
Největší tajemství Grand Canyonu: Havarovalo v něm UFO?
enigmaplus.cz
Největší tajemství Grand Canyonu: Havarovalo v něm UFO?
Platí za jedno z nejúchvatnějších míst naší planety, míst, které si při návštěvě Spojených států nechá ujít jen málokdo. Jde ale také o lokalitu spojenou s řadou pozoruhodných fenoménů a záhad, kt
Masové koule s pikantní omáčkou
tisicereceptu.cz
Masové koule s pikantní omáčkou
Koule jednoduše napíchněte na párátko a servírujte s pálivou červenou omáčkou. Ingredience 500 g hovězího mletého masa 2 větší cibule 200 ml ostrého kečupu 4 stroužky česneku 2 nakládané kap
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
epochalnisvet.cz
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
Středověký templářský řád je považován za jeden z nejznámějších i nejzáhadnějších v dějinách. Účast templářů na křížových výpravách tvoří legendy o jejich bohatství a znalostech. Pozdější úpadek řá
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
epochanacestach.cz
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
Hrad Švihov v okrese Klatovy se na své vodní opevnění mohl vždy spolehnout s výjimkou husitských válek, kdy husité dokázali vodní příkop vypustit. Hrad pak v pozdější době ale úspěšně odolal i švédským vojskům. Císař Ferdinand III. se jeho nedobytnosti dokonce tak obával, že po třicetileté válce nařídil Švihov zbořit, aby se nemohl stát baštou protihabsburského odporu. Tento