Domů     Na vrchol a pak až na dno. Taková byla cesta Elvise Presleyho
Na vrchol a pak až na dno. Taková byla cesta Elvise Presleyho
2.11.2023

Elvis Presley bude už navždy legendou. Tento americký zpěvák a herec překonal během své dvacetileté kariéry spoustu rekordů v prodeji desek a vytvořil množství hitů. Jenže po strmém vzestupu přišel tvrdý pád, v němž svou roli sehrály návykové látky.

Elvis Presley měl neuvěřitelný dar, navždy zůstane legendou. FOTO: Metro-Goldwyn-Mayer, Inc/Creative Commons/Volné dílo
Elvis Presley měl neuvěřitelný dar, navždy zůstane legendou. FOTO: Metro-Goldwyn-Mayer, Inc/Creative Commons/Volné dílo

Příběh Elvise Aarona Presleyho začíná 8. ledna 1935 ve městě Tupelo v americkém státě Mississippi.

Asi půl hodinu před ním přišlo na svět jeho dvojče, taktéž chlapec, jménem Jess, ale místo radosti se dostavil šok – prvorozený syn nežil.

Rodiči budoucího hudebního krále byli Gladys a Vernon Presleyovi.

Rodina byla velice chudá, dokonce patřila do sociální skupiny v té době označované jako White trash neboli Bílý odpad, což byl hanlivý termín, používaný pro chudinu bílé pleti.

Sám Elvis později situaci v rozhovorech zlehčoval, když říkal, že se neměli tak špatně, pravda je ovšem taková, že po finanční stránce museli mít jeho rodiče starostí víc než dost.

Naznačuje to i událost z května roku 1938, kdy byl Vernon zatčen a odsouzen na tři roky do vězení za falšování šeku od svého zaměstnavatele, na němž změnil částku k výplatě ze tří dolarů na osm.

Kromě toho, že Gladys se najednou ocitla sama na výchovu a péči o syna, musela ještě opustit dům, který s manželem koupili na splátky.

Fotografie Elvisových rodičů v muzeu ve Veroně, Mississippi. Zde se Vernon a Gladys brali. FOTO: Thomas R Machnitzki/Creative Commons/CC BY 3.0
Fotografie Elvisových rodičů v muzeu ve Veroně, Mississippi. Zde se Vernon a Gladys brali. FOTO: Thomas R Machnitzki/Creative Commons/CC BY 3.0

Vztah k matce

Gladys byla na Elvise velmi fixovaná a až přehnaně se o něj bála. Klukovských lumpáren si tedy moc neužil, a jakmile se coby -náctiletý zdržel venku do pozdějších hodin, nemohla spát.

Jeho manželka Priscilla se ve své knize rozepsala o tom, že až do doby, co začal Elvis vystupovat, nikdy nepřespával mimo domov.

Později, když už to kvůli hudební kariéře bylo nevyhnutelné, matce alespoň každý den volal, protože stejně jako ona byla fixovaná na něj, tak on byl fixovaný na ni. O to bolestivější ránu prožil, když v pouhých šestačtyřiceti letech zemřela.

Byl přesvědčený, že za to mohlo jeho odvedení do vojenské sluybu. Nevydržela odloučení a začala mít problémy s alkoholem, což zhoršilo její zdravotní stav natolik, až jí 14. srpna 1958 po vleklém zánětu jater selhalo srdce.

Vernonovou novou partnerkou se, podle Elvise příliš brzy po Gladyině smrti, stala Dee Stanleyová.

Rodný dům Elvise Presleyho. FOTO: Markuskun/Creative Commons/Public domain
Rodný dům Elvise Presleyho. FOTO: Markuskun/Creative Commons/Public domain

Budoucí král

V roce 1945 se Elvis zúčastnil pěvecké soutěže. Mylně později řada zdrojů uváděla, že ji vyhrál, ve skutečnosti obsadil páté místo. O rok později slavil jedenácté narozeniny, k nimž dostal svou první kytaru, i když si prý přál kolo.

Akordy ho učil strýc Vester, Elvis také poslouchal bluesové a country písně a zajímal ho gospel.

Rodina se v roce 1948 přestěhovala do Memphisu, což pro Elvise nebylo snadné, protože opustil známé prostředí a kamarády.

Navíc šlo prý o zvláštní dítě, které se hůře začleňovalo do kolektivu, dospívající chlapec tak čelil šikaně, kterou mu pomáhala překonat právě hudba.

V roce 1953 dostudoval střední školu a začal pracovat jako řidič firmy Electric Co. Ještě v tomtéž roce se pomalu roztočilo kolo úspěchu, díky kterému jméno Elvis Presley zná celý svět po mnoho generací.

Poprvé ve studiu

V srpnu 1953 poprvé nahrával ve studiu, konkrétně v Sun Records Sama Philipse, kde za to zaplatil čtyři dolary.

Mnohdy se chybně uvádí, že šlo o narozeninový dárek pro matku, ale pravda je taková, že Elvis chtěl slyšet sám sebe… a rozhodně nebyl spokojený. Historku o mamince si později vymyslel jeho manažer Tom Parker.

Jako první si mladíkova talentu všimla sekretářka Sama Philipse a poukázala na něj. Majitel společnosti, o kterém se právě říkalo, že hledá bělocha s černošským hlasem, byl nadšený.

Píseň That’s All Right, kterou původně zpíval bluesový zpěvák Arthur Crudup, se stala hitem rádia a otevřela Elvisovi dveře do světa hudby.

Z Memphisu, kde zaznamenala velký úspěch, se brzy rozšířila dál a oslnila celou jižní část Spojených států amerických. Pak přišel ještě úspěšnější singl Blue Moon of Kentucky.

Elvis začal vystupovat v kapele The Blue Moon Boys, s níž zpíval a hrál v různých podnicích.

Lidé si brzy začali všímat Elvisova neobyčejného talentu. FOTO: Pxfuel
Lidé si brzy začali všímat Elvisova neobyčejného talentu. FOTO: Pxfuel

Plukovník na scéně

V roce 1955 se Elvisovy kariéry ujal zmíněný Tom Parker, kterému přezdíval Plukovník.

Ten k propagaci přistupoval značně novátorským způsobem – vymýšlel poutavé historky pro novináře, prodával reklamní předměty a domlouval Elvisovo účinkování ve filmech a televizních pořadech.

Zkrátka budoval kult osobnosti a udržoval ho i v době, kdy byl zpěvák ve vojenské službě.

Dne 27. ledna 1956 vyšel nový singl Heartbreak Hotel, a to jako první v rámci spolupráce s Elvisovým novým vydavatelstvím RCA Records. Během krátké doby se ho prodalo přes milion kusů! Vzápětí přišlo debutové album s názvem Elvis Presley. Mělo znaky country a na deset měsíců opanovalo popovou hitparádu v USA.

Úspěch za úspěchem

V době vydání debutového alba začal Elvis pronikat také do televize, kde se objevoval v různých show, a do filmu. Prvním z nich byl muzikálový western Miluj mě něžně (Love me tender).

Z něj také vzešla jedna z nejslavnějších písniček Elvise Presleyho, která jako první v historii vydělala na prodeji více než milion dolarů.

V roce 1956 vyšlo další album s názvem Elvis. Posluchači byli opět nadšeni. Ostatně tento rok se stal jedním z těch vůbec nejúspěšnějších v kariéře Elvise Presleyho.

Jeho hvězda strmě stoupala a pokračovala v tom také v následujícím roce, kdy opět zazářil ve filmu – kasovním trháku s názvem Vězeňský rock. A ještě týž rok dostal roli ve snímku Loving you. I ten zaznamenal úspěch, ostatně jako všechno, kde se v té době Elvis objevil.

Elvis musel nastoupit na vojnu, ale ani poté na něj fanoušci nezapomněli. FOTO: pxfuel
Elvis musel nastoupit na vojnu, ale ani poté na něj fanoušci nezapomněli. FOTO: pxfuel

Elvis vojákem

Dobu obrovského úspěchu přerušil povinný nástup na vojnu. Ten byl o pár měsíců odložen, díky čemuž mohl Elvis dokončit snímek King Creole. V březnu 1958 narukoval. Nejprve absolvoval základní výcvik v Texasu a potom byl přesunut do západního Německa.

V tomto období se trápil myšlenkou, že na něj fanoušci v Americe zapomenou. Byl osamělý, stejně jako jeho budoucí manželka Priscilla, s níž se tady seznámil.

Po návratu ze služby se ukázalo, že strach byl zbytečný. Fanoušci ho opět srdečně přijali a on se začal víc soustředit na filmy než hudbu. Některé jsou značně nekvalitní a staly se úspěšnými jen díky tomu, že v nich hraje právě on.

Elvisovi vynesly filmové snímky spoustu peněz a několik hitů, spokojený s nimi ale nebyl.

Zpátky k hudbě

V roce 1971 znovu začal točit studiová alba a opět měl úspěch. 9. až 11. června 1972 se mu jako prvnímu umělci podařilo čtyřikrát za sebou vyprodat Madison Square Garden v New Yorku.

O rok později uspořádal koncert v havajském Honolulu, který byl přes satelit přenášen do 40 zemí světa. Sledovala ho více než miliarda diváků.

Pracovně se mu dařilo, ale jeho soukromí, a hlavně zdravotní stav, šly z kopce. Přibíral na váze, bral různé podpůrné a návykové látky, a to ve vysokých dávkách a v kombinaci s alkoholem. I tak dál pracoval na albech i vystoupeních.

V roce 1973, kdy došlo na rozvod s manželkou, se dvakrát předávkoval barbituráty, poprvé skončil dokonce v kómatu. Řešil také závislost na lécích. A přesto odehrál 160 koncertů!

Elvis se svou životní láskou Priscillou. Manželství bylo nakonec peklo a rozpadlo se. FOTO: Pxfuel
Elvis se svou životní láskou Priscillou. Manželství bylo nakonec peklo a rozpadlo se. FOTO: Pxfuel

Elvis a návykové látky

K povzbuzujícím lékům se Elvis dostal už v době, kdy sloužil v západním Německu. Šlo o amfetamin a dal mu ho velící důstojník proti únavě. Priscilla se to dozvěděla ve chvíli, kdy u Elvise, ještě coby 14letá, usnula.

Musela totiž zvládat školu a večerní pobyty u něj, z nichž se vracela pozdě. Byla velice unavená a on měl pocit, že jí tak může pomoci.

Zvláště v 60. letech, kdy Elvis znovu začal živě vystupovat, čím dál častěji sahal po povzbuzujících i uklidňujících látkách. Jeho tempo bylo totiž k nevydržení, představení si nasmlouval až příliš mnoho. To se samozřejmě začalo podepisovat na jeho zdravotním stavu.

Po rozchodu a následném rozvodu trpěl depresemi, takže různých prášků, které užíval, přibývalo. Nechyběl ani alkohol, přidala se nadváha a na koncertech bylo znát, že mu dochází energie.

Smutný konec

Roku 1976 se rozešel s přítelkyní, herečkou Lindou Thompsonovou, a po jeho boku se poté začala objevovat Ginger Aldenová, kterou požádal o ruku.

A byla to právě ona, kdo ho 16. srpna 1977 našel mrtvého na podlaze v koupelně domu Graceland. Král rock´n´rollu zemřel v pouhých 42 letech.

Podle oficiální verze se mu osudným stal srdeční infarkt, mnozí lidé si ale myslí, že se předávkoval drogami, a konspirátoři jsou přesvědčeni o fingované smrti, po níž dožil nebo dožívá v ústraní.

Sídlo Graceland se stalo muzeem a druhým nejnavštěvovanějším domem v USA, hned po Bílém domě.

Foto: viz popisky
Související články
Lifestyle
Ivetini muži: Velké lásky a nekonečná trápení
Iveta nikdy nedokáže být sama. Když ji partner opustí, nebo jen odjede do zahraničí, skoro vždy se něco stane. Přitom na nich není finančně závislá. Je úspěšná, zabezpečila sebe i syna. Má ale křehkou duši. A pravděpodobně je špatně, že se vždy spíš obklopovala právě muži než spřízněnými kamarádkami. Létu roku 1985 vládnou hitparádám Knoflíky […]
Lifestyle
Varování před sezonou: Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
Parazitický Armagedon je zpět. Vědci v každém krajském městě sbírali klíšťata v parcích a zjišťovali, nakolik jsou pro člověka nebezpečná. Nyní vyhodnotili výsledky za loňskou sezonu a výsledek je mimořádně nepříznivý – klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě…   U každého čtvrtého klíštěte byly nalezeny bakterie způsobující lymeskou borreliózu. V řadě parků pak bylo […]
Lifestyle
Cesta hudební legendy: Příběh Jiřího Brabce
Jak se může úspěch změnit v tragédii? Příběh hudebního skladatele Jiřího Brabce a jeho dramatický konec.   Jiří Brabec (1940–2003) má sklony k hudbě odjakživa. „Mami, chtěl bych na konzervatoř,“ prohlásí jako kluk a skutečně se mu tenhle sen splní. Studuje hru na fagot, ale až ke zkouškám nedojde. Zjistí totiž, že vážná hudba pro něj […]
Lifestyle
5 důvodů, proč navštívit Trogir: Objevte jedinečné kouzlo této destinace
Chorvatsko je oblíbenou dovolenkovou destinací, přičemž na výběr máte z různých letovisek. Kromě klasik jako je Dubrovnik a Split ale stojí za zmínku i Trogir. Ačkoli se o něm tak často nemluví, rozhodně stojí za návštěvu. Nabízí se hned několik důvodů, proč si tohle pobřežní městečko dalmatského pobřeží zamilujete. Okouzlující pláže Jedním z hlavních lákadel, které Chorvatsko […]
reklama
svět zločinu
Sériový vrah zabil při přestřelce policistu
Lékaři dělají možné i nemožné, aby mladého policistu vrátili do života. Poté, co je dopraven do „špitálu“, hodinu se snaží o jeho resuscitaci. Jejich nasazení ale nevede ke kýženému výsledku. Muž zákona umírá. V nemocnici přitom vydechne naposledy i jeho vrah. Mohl to být úplně obyčejný kluk. Jeden z mnoha. Problém je, že Roman Postl […]
Tanya Kachová: Měsíce a roky v zajetí
K únosům dochází dnes se zvýšenou intenzitou po celém světě. Hlavně co se týče dětí. Někdy trvá i deset let, než jsou objeveny. To může potvrdit Tanya Kachová z USA, jež byla v zajetí deset let, nebo Fusako Sanová z Japonska. Ta mohla devět let jen sledovat televizi a nesměla se hnout se z domu. […]
Zpěvák Bertrand Cantat: Drama lásky a nenávisti
Zpěvák Bertrand Cantat na hotelovém pokoji brutálně umlátí svoji přítelkyni, jednu z nejpopulárnějších francouzských hereček Marii Trintignantovou. Není to však jediné úmrtí, které má na svědomí. O sedm let později po dlouhodobém psychickém teroru spáchá sebevraždu jeho manželka a matka dvou dětí, Krisztina Rádyová.   „Je to ideální bohémský pár, svazek mezi hudbou bez ústupků […]
Stařenka rozřezala a spálila manžela
Před justiční budovu přiveze taxík jakousi ženu. Když vystoupí, z obličeje jí mnoho vidět není. Na hlavě má šátek a tvář zakrytou rouškou. Co lze ale spatřit dobře, jsou potíže, které jí působí chůze. Z auta se dostane za pomoci příslušníků justiční stráže. To bude jistě oběť! Anebo ne? Na Českolipsku v severních Čechách mají […]
reklama
historie
Mahátmá Gándhí uměl tkát a hlásal politiku nenásilí
„Nenávist je možné porazit láskou,“ hlásá Ind Móhandás Karamčand Gándhí. Poté, co roku 1891 vystuduje v Londýně práva, vrací se do své indické vlasti. Móhandás Karamčand Gándhí (1869–1948) Přijímá nabídku práce u muslimského obchodníka Dady Abdullaha, který má své zájmy v jihoafrické Pretorii. Gándhí stráví po jeho boku na černém kontinentu více než 20 let. […]
Za silvestrovskou legraci u Čapků padlo trestní oznámení
V pátek 31. prosince 1926 probíhá ve vinohradské vile u Čapků oslava. Úderem půlnoci přicházejí tři králové s posměšnou básničkou. Jejím autorem je sám hostitel, spisovatel Karel Čapek (1890–1938). Legrace ale bohužel moc povedeně nevyzní a má nepříjemnou dohru I když akce připadla na pátek a TGM bývá pravidelným účastníkem pátečnických intelektuálních setkání v tehdejší pražské […]
Slavný soudce Ti měl reálnou předlohu
Kdo má rád detektivky autora Roberta van Gulika o čínském soudci Ti, určitě ho bude zajímat, zda opravdu žila osoba takového jména. Postava čínského státníka a soudce nenií žádným výmyslem a má opravdu svoji reálnou předlohu. Nizozemský orientalista Robert van Gulik (1910–1967) prožije dětství v Asii a mistrně ovládne čínštinu i japonštinu. Později v tamních […]
Srbský král tušil nebezpečí smrti
Když Alexandr I. Karađorđević (1888–1934) usedá 17. října 1921 na trůn Království Srbů, Chorvatů a Slovinců, nemá jednoduchou pozici. „Jednota Srbů, Chorvatů a Slovinců, která vznikla v ovzduší poválečné euforie, se ukázala v praxi jako těžko realizovatelná. Jak zajistit soužití národů, jež jsou sice stejného původu, ale jejich osudy se od pozdního středověku rozcházely? Ještě […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
SHA expanduje na americký kontinent se svou druhou destinací: SHA Mexiko
iluxus.cz
SHA expanduje na americký kontinent se svou druhou destinací: SHA Mexiko
Průkopnická wellness klinika otevřela pobočku v mexickém Karibiku a učinila tak první krok v rámci svého ambiciózního plánu globální expanze SHA na každý kontinent. Tato iniciativa začíná otevřením SH
Po stopách šlechticů – Česká republika
nejsemsama.cz
Po stopách šlechticů – Česká republika
Toužíte se vydat po stopách starých šlechtických rodů, které vás vtáhnou do časů plných elegance a noblesy? Naplánujte si výlet na místa, která vám připomenou ty nejkrásnější historické romány. S Auerspergy na pohádkový zámek Zámek ve Žlebech na Kutnohorsku si oblíbili filmaři. Novogotická architektura s věžičkami naplňuje představu o dokonalé pohádce už na první pohled. Stávající romantickou tvář zámku podle anglických předloh vtiskli v
Družice odhalí největší producenty metanu, kteří přispávají ke globálnímu oteplování planety
21stoleti.cz
Družice odhalí největší producenty metanu, kteří přispávají ke globálnímu oteplování planety
Metan je plyn, který silně absorbuje infračervené zářeni, a proto se řadí mezi významné skleníkové plyny, jež zvyšují teplotu zemské atmosféry. Skupina nadšenců se rozhodla sestrojit družici MethaneSA
Příběhy slavných v knize, která pomáhá
epochalnisvet.cz
Příběhy slavných v knize, která pomáhá
Na knižním veletrhu Svět knihy 2024 proběhla autogramiáda knihy, která je svým způsobem výjimečná. Kromě toho, že obsahuje na dvacet rozhovorů na dané téma s populárními osobnostmi našeho uměleckého života, přináší i radost těm, kteří si ji opravdu zaslouží. „Kniha by nevznikla, kdyby nevznikl pořad Hovory W, a kdyby za námi nestál náš generální partner, jehož
Masakr u Lipan: Ukončila husitské války podlá zrada?
historyplus.cz
Masakr u Lipan: Ukončila husitské války podlá zrada?
„Utíkají!“ vykřiknou nadšeně radikální kališníci při pohledu na koaliční vojáky, kteří se ve zmatku snaží ustoupit. Táboritům ani sirotkům nedojde, že by mohlo jít o léčku. Vyrazí z pevné vozové hradby, kterou zbudovali u Lipan, a rozhodnou tak o své porážce! Vinou vleklých husitských válek se České království ocitlo na pokraji zkázy. Země vyčerpaná dlouholetým
Kateřina Macháčková: Táta tu se mnou pořád někde je
panidomu.cz
Kateřina Macháčková: Táta tu se mnou pořád někde je
Se svým otcem, známým režisérem a hercem Miroslavem Macháčkem, který rodinu záhy opustil, měla Kateřina Macháčková vztah poměrně komplikovaný, a lze jej označit spíše za přátelský. „Svého tátu jsem vlastně poznávala až z pozůstalosti. Tehdy jsem pochopila jeho rozporuplnou osobnost, i to, že mě měl opravdu rád“, vzpomíná oblíbená herečka, která později zpracovala otcovy záznamy
Marešovi tajně pracují na druhém miminku?
nasehvezdy.cz
Marešovi tajně pracují na druhém miminku?
Zamilované období prožívají v posledních týdnech moderátor Leoš Mareš (48) s manželkou Monikou Marešovou (43). Jedna zamilovaná fotografie střídá druhou a vzájemná romantika je až nakažlivá. Mnoho l
HI-TECH kuchyně
rezidenceonline.cz
HI-TECH kuchyně
Také pro jednu z nejdůležitějších součástí obytného prostoru je důležitá harmonie designu a technologií. Jen tak kuchyně získá nejen potřebnou funkčnost a komfort, ale také moderní estetickou přitažlivost. Jedním z nejvýraznějších trendů v kuchyňském designu je použití pastelových barev, jako je pudrově růžová, šeříková, broskvová nebo vanilková. Ostatně tři ze jmenovaných odstínů se staly uznávanými
Plutova brána: Chceš projít do podsvětí? Nejdřív zemři!
enigmaplus.cz
Plutova brána: Chceš projít do podsvětí? Nejdřív zemři!
Mýty nelhaly! Za časů antického Řecka a starověkého Říma lidé věří, že existuje podsvětí, místo, kam po smrti odcházejí hříšníci.   [gallery ids="141116,141115,141117"]   Pánem
Vysočina hravá i tajemná
epochanacestach.cz
Vysočina hravá i tajemná
Chutná po chřestu, šustí papírem a mystika jí také nechybí… Taková je Vysočina, pomyslná křižovatka rozbíhající se k branám Čech nebo Moravy. Má všechno, co by měla správná dovolenková destinace mít. Například ideální podmínky pro turistiku nebo adrenalin. Papírová krása Třebíčsko, to není jen architektura, ale také betlémy, z nichž nejstarší se pojí s polovinou
Zlá čarodějka mě měla v moci
skutecnepribehy.cz
Zlá čarodějka mě měla v moci
Chodila jsem jako tělo bez duše a nic si nepamatovala. Dodnes jsem přesvědčená, že se do mě vtělila jedna zlá čarodějka, aby se mi pomstila. Moje kamarádka Lucka byla docela normální holka. Vždycky měla slabost pro knihy plné magie, čar a kouzel, což bylo v našem věku docela normální. Lucce to ale vydrželo i v dospělosti. Ráda se obklopovala kouzelnými
Závitky s ledovým salátem
tisicereceptu.cz
Závitky s ledovým salátem
Tortillové závitky jsou nejlepší, když je naplníte čerstvým a křupavým ledovým salátem. Suroviny 1 kuřecí prsíčko 1 menší hlava ledového salátu 6 cherry rajčátek 3 lžíce zakysané smetany 1 l