Domů     Na vrchol a pak až na dno. Taková byla cesta Elvise Presleyho
Na vrchol a pak až na dno. Taková byla cesta Elvise Presleyho
2.11.2023

Elvis Presley bude už navždy legendou. Tento americký zpěvák a herec překonal během své dvacetileté kariéry spoustu rekordů v prodeji desek a vytvořil množství hitů. Jenže po strmém vzestupu přišel tvrdý pád, v němž svou roli sehrály návykové látky.

Elvis Presley měl neuvěřitelný dar, navždy zůstane legendou. FOTO: Metro-Goldwyn-Mayer, Inc/Creative Commons/Volné dílo
Elvis Presley měl neuvěřitelný dar, navždy zůstane legendou. FOTO: Metro-Goldwyn-Mayer, Inc/Creative Commons/Volné dílo

Příběh Elvise Aarona Presleyho začíná 8. ledna 1935 ve městě Tupelo v americkém státě Mississippi.

Asi půl hodinu před ním přišlo na svět jeho dvojče, taktéž chlapec, jménem Jess, ale místo radosti se dostavil šok – prvorozený syn nežil.

Rodiči budoucího hudebního krále byli Gladys a Vernon Presleyovi.

Rodina byla velice chudá, dokonce patřila do sociální skupiny v té době označované jako White trash neboli Bílý odpad, což byl hanlivý termín, používaný pro chudinu bílé pleti.

Sám Elvis později situaci v rozhovorech zlehčoval, když říkal, že se neměli tak špatně, pravda je ovšem taková, že po finanční stránce museli mít jeho rodiče starostí víc než dost.

Naznačuje to i událost z května roku 1938, kdy byl Vernon zatčen a odsouzen na tři roky do vězení za falšování šeku od svého zaměstnavatele, na němž změnil částku k výplatě ze tří dolarů na osm.

Kromě toho, že Gladys se najednou ocitla sama na výchovu a péči o syna, musela ještě opustit dům, který s manželem koupili na splátky.

Fotografie Elvisových rodičů v muzeu ve Veroně, Mississippi. Zde se Vernon a Gladys brali. FOTO: Thomas R Machnitzki/Creative Commons/CC BY 3.0
Fotografie Elvisových rodičů v muzeu ve Veroně, Mississippi. Zde se Vernon a Gladys brali. FOTO: Thomas R Machnitzki/Creative Commons/CC BY 3.0

Vztah k matce

Gladys byla na Elvise velmi fixovaná a až přehnaně se o něj bála. Klukovských lumpáren si tedy moc neužil, a jakmile se coby -náctiletý zdržel venku do pozdějších hodin, nemohla spát.

Jeho manželka Priscilla se ve své knize rozepsala o tom, že až do doby, co začal Elvis vystupovat, nikdy nepřespával mimo domov.

Později, když už to kvůli hudební kariéře bylo nevyhnutelné, matce alespoň každý den volal, protože stejně jako ona byla fixovaná na něj, tak on byl fixovaný na ni. O to bolestivější ránu prožil, když v pouhých šestačtyřiceti letech zemřela.

Byl přesvědčený, že za to mohlo jeho odvedení do vojenské sluybu. Nevydržela odloučení a začala mít problémy s alkoholem, což zhoršilo její zdravotní stav natolik, až jí 14. srpna 1958 po vleklém zánětu jater selhalo srdce.

Vernonovou novou partnerkou se, podle Elvise příliš brzy po Gladyině smrti, stala Dee Stanleyová.

Rodný dům Elvise Presleyho. FOTO: Markuskun/Creative Commons/Public domain
Rodný dům Elvise Presleyho. FOTO: Markuskun/Creative Commons/Public domain

Budoucí král

V roce 1945 se Elvis zúčastnil pěvecké soutěže. Mylně později řada zdrojů uváděla, že ji vyhrál, ve skutečnosti obsadil páté místo. O rok později slavil jedenácté narozeniny, k nimž dostal svou první kytaru, i když si prý přál kolo.

Akordy ho učil strýc Vester, Elvis také poslouchal bluesové a country písně a zajímal ho gospel.

Rodina se v roce 1948 přestěhovala do Memphisu, což pro Elvise nebylo snadné, protože opustil známé prostředí a kamarády.

Navíc šlo prý o zvláštní dítě, které se hůře začleňovalo do kolektivu, dospívající chlapec tak čelil šikaně, kterou mu pomáhala překonat právě hudba.

V roce 1953 dostudoval střední školu a začal pracovat jako řidič firmy Electric Co. Ještě v tomtéž roce se pomalu roztočilo kolo úspěchu, díky kterému jméno Elvis Presley zná celý svět po mnoho generací.

Poprvé ve studiu

V srpnu 1953 poprvé nahrával ve studiu, konkrétně v Sun Records Sama Philipse, kde za to zaplatil čtyři dolary.

Mnohdy se chybně uvádí, že šlo o narozeninový dárek pro matku, ale pravda je taková, že Elvis chtěl slyšet sám sebe… a rozhodně nebyl spokojený. Historku o mamince si později vymyslel jeho manažer Tom Parker.

Jako první si mladíkova talentu všimla sekretářka Sama Philipse a poukázala na něj. Majitel společnosti, o kterém se právě říkalo, že hledá bělocha s černošským hlasem, byl nadšený.

Píseň That’s All Right, kterou původně zpíval bluesový zpěvák Arthur Crudup, se stala hitem rádia a otevřela Elvisovi dveře do světa hudby.

Z Memphisu, kde zaznamenala velký úspěch, se brzy rozšířila dál a oslnila celou jižní část Spojených států amerických. Pak přišel ještě úspěšnější singl Blue Moon of Kentucky.

Elvis začal vystupovat v kapele The Blue Moon Boys, s níž zpíval a hrál v různých podnicích.

Lidé si brzy začali všímat Elvisova neobyčejného talentu. FOTO: Pxfuel
Lidé si brzy začali všímat Elvisova neobyčejného talentu. FOTO: Pxfuel

Plukovník na scéně

V roce 1955 se Elvisovy kariéry ujal zmíněný Tom Parker, kterému přezdíval Plukovník.

Ten k propagaci přistupoval značně novátorským způsobem – vymýšlel poutavé historky pro novináře, prodával reklamní předměty a domlouval Elvisovo účinkování ve filmech a televizních pořadech.

Zkrátka budoval kult osobnosti a udržoval ho i v době, kdy byl zpěvák ve vojenské službě.

Dne 27. ledna 1956 vyšel nový singl Heartbreak Hotel, a to jako první v rámci spolupráce s Elvisovým novým vydavatelstvím RCA Records. Během krátké doby se ho prodalo přes milion kusů! Vzápětí přišlo debutové album s názvem Elvis Presley. Mělo znaky country a na deset měsíců opanovalo popovou hitparádu v USA.

Úspěch za úspěchem

V době vydání debutového alba začal Elvis pronikat také do televize, kde se objevoval v různých show, a do filmu. Prvním z nich byl muzikálový western Miluj mě něžně (Love me tender).

Z něj také vzešla jedna z nejslavnějších písniček Elvise Presleyho, která jako první v historii vydělala na prodeji více než milion dolarů.

V roce 1956 vyšlo další album s názvem Elvis. Posluchači byli opět nadšeni. Ostatně tento rok se stal jedním z těch vůbec nejúspěšnějších v kariéře Elvise Presleyho.

Jeho hvězda strmě stoupala a pokračovala v tom také v následujícím roce, kdy opět zazářil ve filmu – kasovním trháku s názvem Vězeňský rock. A ještě týž rok dostal roli ve snímku Loving you. I ten zaznamenal úspěch, ostatně jako všechno, kde se v té době Elvis objevil.

Elvis musel nastoupit na vojnu, ale ani poté na něj fanoušci nezapomněli. FOTO: pxfuel
Elvis musel nastoupit na vojnu, ale ani poté na něj fanoušci nezapomněli. FOTO: pxfuel

Elvis vojákem

Dobu obrovského úspěchu přerušil povinný nástup na vojnu. Ten byl o pár měsíců odložen, díky čemuž mohl Elvis dokončit snímek King Creole. V březnu 1958 narukoval. Nejprve absolvoval základní výcvik v Texasu a potom byl přesunut do západního Německa.

V tomto období se trápil myšlenkou, že na něj fanoušci v Americe zapomenou. Byl osamělý, stejně jako jeho budoucí manželka Priscilla, s níž se tady seznámil.

Po návratu ze služby se ukázalo, že strach byl zbytečný. Fanoušci ho opět srdečně přijali a on se začal víc soustředit na filmy než hudbu. Některé jsou značně nekvalitní a staly se úspěšnými jen díky tomu, že v nich hraje právě on.

Elvisovi vynesly filmové snímky spoustu peněz a několik hitů, spokojený s nimi ale nebyl.

Zpátky k hudbě

V roce 1971 znovu začal točit studiová alba a opět měl úspěch. 9. až 11. června 1972 se mu jako prvnímu umělci podařilo čtyřikrát za sebou vyprodat Madison Square Garden v New Yorku.

O rok později uspořádal koncert v havajském Honolulu, který byl přes satelit přenášen do 40 zemí světa. Sledovala ho více než miliarda diváků.

Pracovně se mu dařilo, ale jeho soukromí, a hlavně zdravotní stav, šly z kopce. Přibíral na váze, bral různé podpůrné a návykové látky, a to ve vysokých dávkách a v kombinaci s alkoholem. I tak dál pracoval na albech i vystoupeních.

V roce 1973, kdy došlo na rozvod s manželkou, se dvakrát předávkoval barbituráty, poprvé skončil dokonce v kómatu. Řešil také závislost na lécích. A přesto odehrál 160 koncertů!

Elvis se svou životní láskou Priscillou. Manželství bylo nakonec peklo a rozpadlo se. FOTO: Pxfuel
Elvis se svou životní láskou Priscillou. Manželství bylo nakonec peklo a rozpadlo se. FOTO: Pxfuel

Elvis a návykové látky

K povzbuzujícím lékům se Elvis dostal už v době, kdy sloužil v západním Německu. Šlo o amfetamin a dal mu ho velící důstojník proti únavě. Priscilla se to dozvěděla ve chvíli, kdy u Elvise, ještě coby 14letá, usnula.

Musela totiž zvládat školu a večerní pobyty u něj, z nichž se vracela pozdě. Byla velice unavená a on měl pocit, že jí tak může pomoci.

Zvláště v 60. letech, kdy Elvis znovu začal živě vystupovat, čím dál častěji sahal po povzbuzujících i uklidňujících látkách. Jeho tempo bylo totiž k nevydržení, představení si nasmlouval až příliš mnoho. To se samozřejmě začalo podepisovat na jeho zdravotním stavu.

Po rozchodu a následném rozvodu trpěl depresemi, takže různých prášků, které užíval, přibývalo. Nechyběl ani alkohol, přidala se nadváha a na koncertech bylo znát, že mu dochází energie.

Smutný konec

Roku 1976 se rozešel s přítelkyní, herečkou Lindou Thompsonovou, a po jeho boku se poté začala objevovat Ginger Aldenová, kterou požádal o ruku.

A byla to právě ona, kdo ho 16. srpna 1977 našel mrtvého na podlaze v koupelně domu Graceland. Král rock´n´rollu zemřel v pouhých 42 letech.

Podle oficiální verze se mu osudným stal srdeční infarkt, mnozí lidé si ale myslí, že se předávkoval drogami, a konspirátoři jsou přesvědčeni o fingované smrti, po níž dožil nebo dožívá v ústraní.

Sídlo Graceland se stalo muzeem a druhým nejnavštěvovanějším domem v USA, hned po Bílém domě.

Foto: viz popisky
reklama
Související články
Lifestyle
Tajemství gastronomie: Jak se zrodilo carpaccio, sendvič a pizza Margherita?
Co je vlastně carpaccio? Dnes tak můžeme v podstatě nazvat všechno, co nakrájíme na tenké plátky a za syrova podáváme ochucené nebo se studenou omáčkou. Od hovězího masa se název s časem posune i na ryby – konkrétně lososa a tuňáka – a dokonce i na ovoce či zeleninu. Majonézy často nahradí olivový olej nebo […]
Lifestyle
Diktát životního stylu: Délku špičky bot určuje král
Boty na tzv. platformě nejsou výstřelkem 20. století. Poprvé se objevily už na konci středověku. Říkalo se jim „chopine“ střevíce s vysokou podrážkou a staly se velmi populárními. Na rozdíl od běžných bot totiž chránily před bahnem a mokrem. První platformy mají korkovou nebo dřevěnou podrážku a vrchní část ze sametu. Jejich výrobě už na […]
Lifestyle
Počátky toaletního papíru: Evropa ho dlouho považuje za luxus
První toaletní papír znali už Číňané od 6. stol. n. l. Pro jeho výrobu sloužil nejlevnější papír a rýžová sláma. Císařská dílna vyprodukovala ročně cca 750 000 listů. Na denní spotřebu tedy připadá 2056 listů. Většinu z nich patrně použily dámy, které tvořily větší část dvora. Ostatní národy se s mytím následujícím po tělesné potřebě vypořádávaly různě. Starověcí […]
Lifestyle
Bageta a croissant: Francouzské mňamky, které nejsou francouzské
Pokud byste měli vyjmenovat jídla typická pro Francii, určitě by mezi nimi nechyběla bageta a croissant. Jenže ani jedno jedno z těch dvou není tak úplně francouzské. Bageta Někdy až metr dlouhé pečivo z bílé mouky je symbolem Francie stejně jako třeba Eiffelovka. Prezident Emmanuel Macron (*1977) ji považuje za národní poklad a chce ji […]
reklama
historie
Síla páry: Od Heronovy koule až po lokomotivu
S párou si lidé pohrávali už ve starověku. Řecký matematik Heron Alexandrijský (asi 10–75 n. l.) jako první sestrojil mechanismus, který využíval její sílu. Nazve ho Aeolipile, čili Míč boha větrů Aiola. Funguje na principu, kdy je do koule přiváděna horká pára a tryskami usměrněná vychází ven. Díky působení zákona hybnosti se taková koule roztočí. […]
Tichý souhlas s hákovým křížem: 3 slavné osobnosti s nacistickým škraloupem
Na stole leží několik popsaných papírů, kousek vedle tužka a kalamář s inkoustem. Luxusně vypadající lampička osvětluje zbytek pokoje a na jednom z konferenčních stolků trůní fotka Henryho Forda. Takovou ozdobu by v Hitlerově pracovně čekal málokdo, i když… Zrůdná ideologie opanuje Německo v roce 1933, kdy se Adolf Hitler (1889-1945) ujímá kancléřského úřadu. Některým […]
Čistota v minulosti: Ludvík XIV. se myl v pálence
Hygiena v minulosti netvořila vždy samozřejmou součást každodenních rituálů. Některé národy a civilizace si na ni potrpěly už ve starověku, jiné nikoliv. Jak tomu bylo třeba ve středověku? Skvělou ukázkou starověké hygieny je i palác v Knossu. V letech 2000–1200 př. n. l. v něm nechybí důmyslný systém na odvod vody z královniny koupelny a přístavku. V něm stojí zařízení podobné […]
Bitva u Sedanu: Z francouzské porážky se raduje celá Evropa
Nad pevností Sedan se třepotá bílý prapor. Píše se 1. září 1870 a Francie se právě vzdává německé armádě. Její porážka změní politickou mapu kontinentální Evropy. Od této chvíle už nehraje prim země galského kohouta a do popředí se naopak dere sílící Prusko… S příchodem nového dne, 1. září ve čtyři hodiny ráno, se začíná u […]
reklama
zajímavosti
Den díkůvzdání není jediný: 5 svátků bohaté úrody
Když je úroda pod střechou, je čas slavit a vzdávat díky. Někde se oslavy podobají našim dožínkám, jinde jsou zvyky naprosto odlišné. Víte, kde nechávají překypět hrnec s rýží, proč krocan dostává milost a kdo bydlí v přístřešcích z listí? Milost pro krůtu Název: Den díkůvzdání Země: USA Jedním z nejznámějších svátků je Den díkůvzdání, […]
Chcete Nobelovku? Tak si ji kupte!
Ohromující objev, fenomenální literární dílo, průkopnická práce na poli míru či lékařství. To nejsou zrovna snadné podmínky pro získání Nobelovy ceny. Naštěstí existuje alternativa i pro ty, kdo se s nimi nechtějí namáhat. Stačí pár přebytečných milionů a prestižní zlatá medaile s portrétem Alfreda Nobela je vaše. Švédský vědec a průmyslník Alfred Nobel (1833–1896) by […]
Černá smrt: Morová rána přinesla nejen chaos, ale také pokrok
Pandemie bubonického moru, které se říká černá smrt, se z jižního Ruska rozšířila do Evropy v roce 1346, aby končila v roce 1353 opět v Rusku. Během pandemie černé smrti zemřelo 30 až 40 % populace, dle některých odhadů až 60 % populace, což by znamenalo 50 milionů lidí. Ani „černá smrt“ ale nebyla černobílá.   Morová rána měla […]
Chcete být milionářem? Legendární soutěž stvoří boháče i podvodníky
„Takže chcete béčko? A jste si jistý? Nemůže to být třeba áčko?“ pozvedává Vladimír Čech své husté obočí. „Jsem si jistý. Dejte bé,“ kývne soutěžící naproti němu. Snaha ho zviklat tentokrát moderátorovi nevyšla. Třeba příště. Je to tehdy velká událost, když v roce 2000 do České republiky dorazí soutěž Chcete být milionářem? s hlavní výhrou […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nepřátelé v naší hlavě: Jak si stojí současná medicína?
21stoleti.cz
Nepřátelé v naší hlavě: Jak si stojí současná medicína?
Ačkoli jsou pro širokou veřejnost stále velkou neznámou, pro lékaře to platí přesně naopak. Počet agresivních nádorů mozku se totiž meziročně zvyšuje. Jen každým rokem si v České republice tuto diagnó
Skrývá, že je těhotná?
nasehvezdy.cz
Skrývá, že je těhotná?
Ještě nedávno to vypadalo, že intenzivně probíhají svatební přípravy. Jenže teď nám anonymní zdroj poskytl informace, že je krásná herečka ze seriálu Zlatá labuť Marta Dancingerové (32) v očekávání.
Delikatesy země galského kohouta
panidomu.cz
Delikatesy země galského kohouta
Francouzská kuchyně má skvělou pověst. Ale nejde jen o takzvanou vysokou gastronomii. Jídla mohou být i docela jednoduchá. Pojďte s námi některá vyzkoušet. Nejlepší cibulačka (4 porce) 1 kg cibule, 60 g másla, 2 lžíce oleje, 2 lžíce mouky, 125 ml suchého bílého vína, 1,25 l hovězího vývaru, 1 bobkový list, 2 lžičky tymiánových lístků, mořská
Nedostavěný chrám v Panenském Týnci
epochanacestach.cz
Nedostavěný chrám v Panenském Týnci
Chrám na křižovatce pozitivní energie… Stavba gotického chrámu nikdy nebyla dokončena, přesto působí monumentálně a patří k nejvzácnějším památkám. A navíc stojí na místě, které svou pozitivní energií dokáže léčit. Když se český rytíř Plichta ze Žerotína v roce 1316 rozhodl v Panenském Týnci vybudovat gotický chrám, rozhodně netušil, že jeho stavba zůstane navěky nedokončena. Nejprve na místě nechal
Japonsko děsí démonická ženská bytost: Co je zač tajemná Hačišakusama?
enigmaplus.cz
Japonsko děsí démonická ženská bytost: Co je zač tajemná Hačišakusama?
Malý chlapec leží v posteli, v prvním patře rodinného domku. Třese se strachy, protože ve tmě za oknem vidí hlavu vychrtlé ženy, jak na něj v úsměvu cení zuby! Nevznáší se ve vzduchu, ta strašlivá pos
Originální dárek na poslední chvíli
iluxus.cz
Originální dárek na poslední chvíli
Anela, česká značka vysoce kvalitní přírodní kosmetiky, vychází zákazníkům vstříc po celý rok. Před Vánoci nabízí dárkové balíčky určené ke komplexní péčí o pleť, celé tělo nebo o miminko. [caption
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Na lavičce v parku jsem si povídala s duchem
skutecnepribehy.cz
Na lavičce v parku jsem si povídala s duchem
S kamarádkou jsme si v našem parku povídaly o vnucích a přípravách Vánoc. Najednou si k nám přisedla cizí žena. Kamarádka ji ale neviděla. Já i můj muž jsme byli vždycky aktivní, hodně jsme cestovali a vedli k takovému životu i naše děti. Když jsme nastoupili do důchodu, snažili jsme se dál alespoň trochu sportovat. Manžel ale před pěti lety zemřel na mrtvičku a já
Dorothy Eady: Dívka, která si vzpomněla na minulý život?
enigmaplus.cz
Dorothy Eady: Dívka, která si vzpomněla na minulý život?
Malá Dorothy se s rodiči prochází po britském muzeu v jeho egyptské části. Z ničeho nic se zastaví u obrazu chrámu faraona Sethiho I. a začne volat: „Tady je můj domov!“ Diví se také, že na fotografii
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Dlouhodobou medikací s chatrnému zdraví?
21stoleti.cz
Dlouhodobou medikací s chatrnému zdraví?
Od náhodného objevení penicilinu v roce 1928, jsou léčiva považována za zázrak, který uleví prakticky od jakéhokoli problému. Při nesprávném užívání ale mohou na dalších pár zadělat. Známe to nejsp
Prchal skutečný Baron Prášil před fanoušky?
epochalnisvet.cz
Prchal skutečný Baron Prášil před fanoušky?
Nenápadná německá obec Bodenwerder na počátku 18. století nebyla ničím víc než zapadlou vískou. Když tu na jaře roku 1720 v rodině podplukovníka kavalérie přichází na svět další z osmi dětí, nikdo dva