Nacisté by nejraději vymazali Vánoce z kalendáře. Svátky s křesťanským podtextem doslova nenávidí. Jenže zrušit je? To přece jenom nejde. To by Němci neskousli. Proto je nutné jít na věc jinak. Nacistické symboly tak začínají splývat s vánoční výzdobou.
Moderní krásně ozdobený vánoční stromek je vlastně německým vynálezem. Začal se zdobit v německých zemích. Jeho kořeny sahají do Porýní v 16. století. Jenže s nástupem Adolfa Hitlera (1889-1945) k moci je všechno jinak.
„Nemůžeme akceptovat, že německý vánoční stromek má něco společného s jesličkami v jeslích v Betlémě,“ uvádí v roce 1937 nacistický propagandista Friedrich Rehm a dodává ještě:
„Je pro nás nepředstavitelné, že Vánoce a veškerý jejich hluboký oduševnělý obsah jsou produktem orientálního náboženství.“ I ozdoby na stromečku tak postupně získávají trochu jinou podobu, než dosud bylo zvykem.
V roce 1939 se Vánoce úplně mění na nástroj nacistické propagandy.
Podle jednoho dobového článku z německého tisku „když slavíme německé Vánoce, zahrnujeme do rodinného kruhu všechny ty, kteří jsou německé krve a hlásí se ke své německé etnické příslušnosti, všechny ty, kteří byli před námi a kteří přijdou po nás, všechny ty, kterým osud nedovolil žít v hranicích naší říše, nebo kteří konají svou povinnost v cizích zemích mezi cizími národy.“
Nepřípustná hvězda
Hvězda, která je tradičně umístěna nahoře na špičce zdobeného stromečku, představovala pro nacisty ohromný problém. Buď je to šesticípá hvězda a stane se Davidovou hvězdou – to přece naprosto nepřípustné!
Nebo je to pěticípá hvězda a až nápadně připomíná rudou hvězdu komunismu – to také nemohou dopustit. Hvězda tedy musí ze stromečku nenávratně zmizet. Oba výklady jejího významu se totiž zásadně staví proti nacistickým myšlenkám.
Špička s hákovým křížem
Proto nacisté povzbuzují nápady, aby místo toho lidé věšeli na stromky hákový kříž, německé sluneční kolo nebo runu sig (symbol ve tvaru blesku používaný ve znaku SS). Objevuje se také špička, jak ji známe z vánočních stromků i dnes. Nechybí na ní krásně vyvedený hákový kříž.
Vsadí i na repliky granátů
Ozdoby na stromečku najednou mají vysloveně bojový charakter a mají znázorňovat německé nacionálně socialistické uvědomění. Během nacistické éry dokonce není neobvyklé pověsit na vánoční stromek repliky granátů a kulometů!
Zároveň tyto drobné artefakty podporují německý šovinismus. Mezi dochované ozdoby z nacistické éry tak patří stříbrné koule s hesly jako „Sieg heil!“, červené kouličky s hákovými kříži, anebo foukané tvary železných křížů a orlů.
Hitlerovy hlavy
Existují dokonce ozdoby v podobě malých kovových Hitlerových hlav doplněných jeho typickým knírem. Ke cti německému vůdci slouží, že se to nelíbí ani jemu samotnému. Co s tím?
V platnost poté vchází zákony, které mají zabránit zneužití nacistických symbolů jako vánoční kýč. Hitlerova proměna Vánoc ale netrvá dlouho. Spojenci postupují a Němcům postupně začíná docházet, že ve válce tahají za kratší konec provazu.
V roce 1944 svátek přejmenují na den vzpomínek na ty, kteří byli ztraceni ve válce.