Domů     Na stavbě železnice smrti možná zemřelo až 18 tisíc zajatců
Na stavbě železnice smrti možná zemřelo až 18 tisíc zajatců

Britský zajatec se svíjí bolestí. Japonský strážce mu kopl do vředu. „Dej si na to rýžovou placku,“ radí kdosi. Další Brit mu doporučuje na vřed močit. Američané na něj lijí benzin, když náhodou nějaký seženou. Australané dávají přednost soli.

A na stavbě barmsko-thajské železnice se najdou i tací, kteří po latrínách shánějí červy, kteří jim z vředů vyžerou shnilou tkáň…

Zásobování japonských vojsk v Barmě na počátku roku 1942 vázne. Na moři se japonské lodě ocitají pod palbou spojeneckých ponorek i letadel. Nabízí se proto jediná možnost: železnicí propojit thajské město Ban Pong a barmský Thanbuyzayat.

„Za 18 měsíců musí železnice stát,“ prohlásí v únoru 1942 v tokijském generálním štábu generál Hideki Tódžó (1844–1948), a to navzdory tomu, že střízlivé odhady odborníků tvrdí, že práce v tomto rozsahu mohou trvat pět až šest let.

„Za úspěšnou stavbu ponesete odpovědnost vy,“ ukáže Tódža prstem na  Hisaičiho Teraučiho (1879 – 1946), generála japonské jižní armády. Terauči verbuje na práci domorodce z řad Tamilců, Barmánců, Javánců, Číňanů i Malajců.

Pracují v otřesných podmínkách za jeden dolar a půl kila rýže na den. Brzy je ale jasné, že domorodci na stavbu nestačí. V tokijském štábu se proto debatuje o tom, zda na práci nevyužít i válečné zajatce. Velení štábu souhlasí – situace už je neudržitelná.

Terauči určí dvě skupiny zajatců, kteří se mají do prací rychle zapojit. Prvních 3000 Australanů odplouvá 14. května 1942 lodí z Jávy do Batávie a pak do Singapuru. Bez vody, k jídlu dostanou jenom tři mističky rýže denně.

Celou cestu tráví v podpalubí, vylézt mohou jenom na pět minut denně. Ze Singapuru plují do Moulmeinu a odtud dále do Thanbyuzayatu.

Hideki Tódžó žádá celou trať vystavět za pouhých 18 měsíců.
Hideki Tódžó žádá celou trať vystavět za pouhých 18 měsíců.

Cestování hladových

Idylka ale nečeká ani druhou skupinu 3000 Britů. „Pojedete do táborů v horách, kde je lepší zásobování,“ tvrdí jim japonští důstojníci a cpou je do nákladních vagonů. Muži sedí se zkříženýma nohama namačkaní vedle sebe jako sardinky. Hladoví, bez jídla.

Čtyři dny a noci drncá vlak jedoucí ze Singapuru do druhého výchozího bodu stavby železnice – Ban Pongu. Déšť je bičuje do tváří, když putují další cestou džunglí.

Zajatci začínají pracovat 22. června 1942. Jejich každodenní stravu tvoří rozvařená rýže bez masa. Lahůdkou se proto stávají kočky, psi i krysy. Když se nějaké objeví poblíž stavby, nemají šanci přežít. Zajatci je chytají.

K dispozici není žádná zelenina, proto vysílení dělníci trhají trávu, sbírají listí. Ubytování je příšerné, tvoří ho jednoduché bambusové chatrče, v prvních týdnech dokonce bez střech. Všichni leží namačkaní vedle sebe.

To ale není nic proti tomu, jaké nemoci je kosí. Úplavice, beri-beri, malárie.

Hisaiči Terauči verbuje ke stavbě železnice domorodce.
Hisaiči Terauči verbuje ke stavbě železnice domorodce.

Havárie způsobí zmatky

Čáru přes rozpočet ale pro Japonce znamená havárie letadla, ve kterém sedí generálporučík Šimada Nobuo, velitel 9. japonského železničního pluku a 11 japonských důstojníků.

Letoun se zřítí v lednu 1943 nedaleko Thong Pha Phumu přímo nad plánovanou trasou železnice. Stavbu tak přebírají nezkušení inženýři, kteří se musí spolehnout na britské mapy z 19. století. Vznikají proto zmatky, trasy se mění, prodlužují.

Zajatci, každá skupina pracující z jedné strany, se mají časem setkat. Hrozí ale nebezpečí, že se kvůli špatným výpočtům nakonec minou… „Dokončit stavbu do srpna letošního roku,“ přichází navzdory letecké havárii příkaz z tokijského štábu.

Je jasné, že pokud stavbu nedokončí do začátku období dešťů, zásobování Barmy přestane fungovat. Tlak na vězně proto ještě mnohem více sílí. Na stavbě je přitom naprosté minimum techniky.

Zajatci i domorodci staví holýma rukama, maximálně s krumpáči, lopaty a motykami. Japonci jim vyzpěvují do rytmu. Když stráže mají pocit, že nepracují dost rychle, hodí po nich železný svorník nebo kladivo.

Součástí trati byl i most přes řeku Kwai, o jeho stavbě vznikl i slavný film.
Součástí trati byl i most přes řeku Kwai, o jeho stavbě vznikl i slavný film.

Inspekční cesta posouvá termín

„Železnice musí být dokončena za jakoukoli cenu. Nezáleží na tom, kolik zajatců během stavby zemře,“ křičí japonský důstojník na své podřízené. Je červenec 1943. Za pouhý měsíc má být železnice dokončena a nálada mezi veliteli ve štábu je téměř hysterická.

Japonci zuří. Musel by se stát zázrak, aby byl dodržen plánovaný srpnový termín. Stížností zajatců na poměry v táborech už je navíc příliš mnoho.

Zástupce náčelníka štábu Jižní armády  Tadakazu Wakamacu (1893 – 1959) proto dostává za úkol je vyšetřit. V srpnu 1943 se vydává na inspekční cestu.

„Hlásil jsem ústně výsledky své inspekce náčelníku a zástupci náčelníka generálního štábu a doporučil jsem dvouměsíční odklad termínu stanoveného pro dokončení železnice,“oznamuje Wakamacu.

Všímá si, jak velké množství zajatců trpí úplavicí a nemocí beri-beri i jak ubohé je jejich stravování.

Stavba železnice v obtížně přístupném terénu se stala tvrdým oříškem.
Stavba železnice v obtížně přístupném terénu se stala tvrdým oříškem.

Pracují celou noc

Jenže náčelník generálního štábu Tódžó se v celé věci nechce nijak angažovat. Nakonec si vybere si velitele jedné roty, kterého za kruté zacházení se zajatci pošle před vojenský soud a tím považuje všechno za vyřízené.

Nakonec mu ale nezbude než souhlasit s Wakamacuovým návrhem prodloužit termín dokončení o dva měsíce. „Muži budou pracovat celou noc,“ zní ale instrukce ze štábu. Do spojení obou částí železnice tehdy zbývá už jenom několik kilometrů.

Skutečně se 17. října 1943 obě části trati dlouhé 415 kilometrů spojí. Stane se tak asi 30 kilometrů jižně od Průsmyku Tří pagod v místě zvaném Konkuita. Kolik obětí z řad spojeneckých zajatců stála krvavá stavba? Údaje se liší.

Například britský historik Edward Russell (1895 – 1981) tvrdí, že z asi 61 tisíc zajateckých dělníků jich na jedné míli stavby zemřelo asi 64, což by dohromady činilo téměř 18 tisíc obětí. Jiné prameny mluví o více než 12 tisících.

Foto: pixabay.com, Wikimedia Commons
Předchozí článek
Související články
Historie
Zálety Lucemburků: Utíkal Karel IV. od milenky oknem?
Postavení českého krále si žádalo nákladný životní styl. Ten vyznávali i Lucemburkové, když usedli na náš trůn. Krásné ženy si vybírali, milovali je a věnovali jim pozornost. Nespokojili se jenom s manželkou. Do jejich lože uléhaly i milenky. Rozkoš mu rozhodně není cizí. Český král Jan Lucemburský (1296-1346) je aktivní i mimo manželské lože. Z aférky s neznámou […]
Historie
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se […]
Historie
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Historie
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
reklama
zajímavosti
Sláva vítězům! Proč sportovci vyhrávají nádobí?
Ať už jsou to poháry všemožných tvarů, talíře či salátové mísy, v řadě sportovních soutěží je zkrátka běžným zvykem, že vítězové dostávají různé nádoby! Kde se vzala ta zvláštní souvislost sportu s kuchyní? Tradice začíná nejspíš tam, kde se rodí i samé dějiny sportování. Ve starém Řecku! Vítězové tehdy nedostávají finanční odměny jako dnes, samotnou […]
Jedlé kaštany: Vitaminová bomba, která navíc i chutná
Kaštanovník setý, nazývaný též kaštanovník jedlý nebo lidově jedlý kaštan, se pěstuje zejména v jižní Evropě. V dobách minulých byly jedlé kaštany využívány i jako platidlo. Staří Římané sázeli kaštany v průběhu tažení po Evropě a jak praví dějiny, kupříkladu řeckým vojákům jejich zásoby zachraňovaly dokonce i život. Oblíbená pochoutka Jeho plody jsou pochoutkou známou […]
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský […]
Jak se klubal na svět šicí stroj? V pachu spáleniny i balících peněz
„Vypadněte!“ zařve naposled majitel tkalcovské dílny. Marně. Pak zvedne pistoli s křesadlovým zámkem – a vystřelí na jednoho z mužů. Rozlícený dav zastaví. Na pomoc textilním továrnám bude muset vyrazit i armáda. Za vším přitom stojí dnes tak běžná věc: šicí stroj!   Do konečné podoby vynálezu, který zjednoduší život mnoha hospodyním a shodí ceny […]
reklama
historie
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí […]
Josef Mánes a Františka Šťovíčková: Idylku jim zhatila malířova sestra
Na svoji lásku Josef nemůže zapomenout. Sžírá ho svědomí, že se provinil, když se nedokázal vzepřít autoritativní Amálii. Navíc ho na sklonku života sužuje psychická choroba. Postavám na obrazech klidně namaluje vlčí drápy, jindy zase svými díly vytírá podlahu. „Mánesové, toť případ rodinného uměleckého kolektivu, jaký byl v 19. století již jevem zcela výjimečným!“  uvádí český […]
Emiliano Zapata: Hrdina revoluce a symbol boje za spravedlnost
Na začátku 20. století vládne Mexiku diktátor Porfirio Díaz. Ve společnosti roste korupce a stále více se rozevírají nůžky mezi chudými a bohatými. Nespokojenost vybublá až k revoluci, ke které se přidá i bývalý voják Emiliano Zapata, který sám pochází z chudých poměrů a má bohaté zkušenosti s vykořisťováním ze strany mocných. Jeho válečné znalosti […]
Alexandr VI.: Papež, který toužil po vlastní dceři
Alexandr VI., člen mocné rodiny Borgiů, je jedním z nejkontroverznějších papežů historie. Jeho život byl plný rozporů – byl schopným diplomatem, ale také mužem bez morálních zásad. Povinný kněžský celibát pro něj nic neznamenal, a tak se stal otcem nejméně sedmi nemanželských dětí. Jeho dcera Lucrezia Borgia byla známá svými skandálními vztahy, včetně incestního poměru […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz