Domů     Na pokraji vyhynutí: Které druhy zvířat jsou nejohroženější?
Na pokraji vyhynutí: Které druhy zvířat jsou nejohroženější?

Týká se tisíce druhů zvířat i rostlin. Toto číslo se neustále zvyšuje, bohužel kvůli lidským činnostem, jako jsou těžba dřeva, pytláctví, ale také rozrůstání populace. Která zvířata patří k těm nejohroženějším?

Nosorožec tuponosý severní

Výskyt: Rezervace Ol Pejeta Conservancy, Keňa

Počet ve volné přírodě: 2

Důvod ohrožení: pytláctví, válka, zásahy do krajiny

Nosorožec tuponosý má dva podruhy: severního a jižního. První zmiňovaný se ale již prakticky stal vyhynulým. Tzv. bílý nosorožec patřil mezi největší africká zvířata, hned po slonovi a hrochovi.

Ještě v první polovině 20. století se ještě vyskytoval na území Ugandy, Čadu, Súdánu, Středoafrické republiky a Konga. Postupem času ale začala populace nosorožců mizet, především kvůli pytlákům, kteří je začali lovit pro jejich rohy.

Ty mají mít podle tradiční asijské medicíny léčebný účinek, a proto je jejich cena obrovská. Podle vědeckých studií ale roh nemá na lidské zdraví žádný vliv.

Zbyly poslední dvě samice Najin a Fatu, které ještě stále žijí v keňské rezervaci Ol Pejeta. Už ale nemohou zabřeznout. Vědci tak vidí řešení v umělé reprodukci, jelikož poslednímu samci odebrali vzorek spermatu a zmrazili ho. K reprodukci chtějí využít samici nosorožce tuponosého jižního.
Zbyly poslední dvě samice Najin a Fatu, které ještě stále žijí v keňské rezervaci Ol Pejeta. Už ale nemohou zabřeznout. Vědci tak vidí řešení v umělé reprodukci, jelikož poslednímu samci odebrali vzorek spermatu a zmrazili ho. K reprodukci chtějí využít samici nosorožce tuponosého jižního.

Poslední kusy

Další neblahý vliv měl i ozbrojený konflikt, který proběhl v 70. a 80. letech minulého století. Zničil celou kolonii nosorožců až na několik kusů v národním parku Garamba v Kongu.

Kvůli probíhající občanské válce a pytlákům tak v roce 2004 zbývalo pouze 15 posledních jedinců. O čtyři roky později už se tento druh začal považovat ve volné přírodě za vyhynulý, jelikož zemřel poslední samec.

Levhart mandžuský

Výskyt: jihovýchodní Rusko a Čína

Počet ve volné přírodě: 40

Důvod ohrožení: pytláctví, mizení lesů

Tento druh levharta nežije jako ostatní druhy v afrických savanách, ale ve východní Asii, především při ruských hranicích s Čínou a Severní Koreou. Jde o samotářskou kočku, která obývá husté nedotčené lesy, kde se nachází dostatek kopytníků a jelenů.

Loví většinou v noci. Chová se velmi obezřetně, proto jej můžeme jen velmi těžko pozorovat. Na světě zbývá už jen několik desítek jedinců, kterým i v důsledku příbuzenského křížení hrozí degenerace.

Na záchranu levharta mandžuského byla vytvořena i organizace s názvem Amur Leopard and Tiger Alliance, která monitoruje levhartí stopy a pohyb.
Na záchranu levharta mandžuského byla vytvořena i organizace s názvem Amur Leopard and Tiger Alliance, která monitoruje levhartí stopy a pohyb.

Likvidace přirozeného prostředí

Levharti umírají především v důsledku ilegálního lovu, lesních požárů, ale také vlivem stavebních projektů, kvůli kterým postupně mizí jejich přirozené prostředí. Šelmy ohrožují i pastevci, jelikož levharti zabíjejí jejich hospodářská zvířata.

Ruská vláda proto přišla se zajímavým řešením. Zřídila pro levharty rozsáhlý park, a také zemědělcům bude kompenzovat případnou ztrátu za úhyn domácích zvířat – ovšem za předpokladu, že predátora nezabijí.

Lemur severní

Výskyt: Madagaskar

Počet ve volné přírodě: 50

Důvod ohrožení: přirození predátoři, těžba dřeva, lov

Tito lemuři patří mezi nejmenší druh z rodu Lepilemur, který obývá listnaté lesy severní části ostrova Madagaskaru. Jsou přizpůsobeni pro život na stromech, k tomu jim slouží dlouhé a silné zadní nohy, díky kterým mohou skákat po stromech.

Na spodní straně končetin mají měkké polštářky, které zlepšují uchopení za větve. Jelikož se jedná o noční živočichy, mají k vidění ve tmě uzpůsobené i speciálně vyvinuté oči se zvláštní vrstvou, která se nazývá tapetum lucidum.

Podle organizace International Union for Conservation od Nature se populace lemurů za posledních několik desítek let zmenšila o neuvěřitelných 80 %. Na vině je hlavně těžba dřeva.
Podle organizace International Union for Conservation od Nature se populace lemurů za posledních několik desítek let zmenšila o neuvěřitelných 80 %. Na vině je hlavně těžba dřeva.

Predátoři i jídlo pro lidi

Nejvíce lemury ohrožují přirození nepřátelé, jako jsou hadi, kteří je vybírají z dutin, draví ptáci, ale také lidští lovci, jenž je loví hlavně pro maso. To praktikovali už domorodí obyvatelé Madagaskaru, pro něž bylo lemuří maso vydatným zdrojem bílkovin.

Během dvou tisíc let kvůli tomu vyhynulo nejméně 17 druhů lemurů. A i když je jejich lov zakázaný, v nejchudších částech ostrova se jedná o jediný dostupný zdroj masa.

Ara kaninda

Výskyt: Bolívie

Počet ve volné přírodě: 130

Důvod ohrožení: obchod se zvířaty, nelegální lov

Tento druh pestrobarevného papouška žije na malém území střední a severní Bolívie známé jako Los Llanos de Moxos.

Lze si ho snadno splést s běžnějším papouškem arou araraunou, na rozdíl od ní má ale na hrdle modrou skvrnu a jemnou hlavu zdobí méně masivní zobák. Jeho základní zbarvení je modré a žlutooranžové.

Na území jihoamerické země žije asi 130 posledních jedinců, přičemž pouze zhruba 80 z nich je pohlavně dospělých.

Pod svá ochranná křídla si aru vzala bolivijská rezervace Barba Azul Nature, jejíž území se podařilo rozšířit na 110 km2.
Pod svá ochranná křídla si aru vzala bolivijská rezervace Barba Azul Nature, jejíž území se podařilo rozšířit na 110 km2.

Úbytek lesů

Za malý počet těchto krásných ptáků může nejvíce ilegální obchod se zvířaty, který dosáhl svého vrcholu v 70. a 80. letech 20. století.

V roce 1984 proto bolivijská vláda zakázala aru ze země vyvážet, nicméně už nemohla zastavit kácení pralesů, kde měl tento pták domov. Lesy, kde papoušci žijí, jsou každoročně vypalovány a požáry se rozšiřují do širokého okolí.

Gorila horská

Výskyt: Uganda, Rwanda, Kongo

Počet ve volné přírodě: 800

Důvod ohrožení: kácení deštných pralesů, pytláctví, občanská válka, nemoci

Gorila horská patří mezi poddruh gorily východní. Vyskytuje se pouze na malém území v horské oblasti na pomezí Konžské demokratické republiky, Ugandy a Rwandy.

Na rozdíl od ostatních goril má tento druh hustší srst s nápadně dlouhými černými chlupy na temeni hlavy a horních končetinách. Ta je chrání před nepřízní počasí deštných pralesů.

V těchto místech totiž klesá teplota až k bodu mrazu a často se zde objevují vytrvalé deště a bouře s krupobitím.

Fosseyová zkoumala chování goril.
Fosseyová zkoumala chování goril.

Gorily v mlze

Prvním Evropanem, který spatřil gorilu horskou, byl německý armádní důstojník Robert von Beringe – na území Virunga zastřelil v říjnu 1902 dva kusy. Jejich život ale lidem přiblížila až v roce 1967 Dian Fosseyová, která zde založila výzkumnou stanici.

Fosseyová zavedla některé metody používané k identifikaci, stopování a navazování kontaktu s gorilami. Z provedeného výzkumu vyplynulo, že pokud zemře dominantní samec, má to za následek degradaci celé skupiny a smrt mláďat.

Delfínovec čínský

Výskyt: Čína

Počet ve volné přírodě: nepodařilo se zjistit

Důvod ohrožení: znečištění řeky, lov, stavba vodní elektrárny

Jeden ze čtyř známých sladkovodních delfínů byl pozorován pouze v řece Jang-c´-ťiang a v jezeře Tung-tching-chu v Číně.

Na seznam kriticky ohrožených druhů se dostal v roce 2007.  Podle některých už pravděpodobně vyhynul v důsledku zhoršení podmínek prostředí, ve kterém žil.

Poslední expedici v roce 2006 se nepodařilo v řece najít žádného delfínovce čínského – prohlásili ho proto za vyhynulého.

Není ještě potvrzené, že by delfínovec zmizel z povrchu zemského.
Není ještě potvrzené, že by delfínovec zmizel z povrchu zemského.

Symbol míru

Číňané ho již starověku nazývali „Bohyně řeky Jang c´-ťiang“ a představoval pro ně mír a prosperitu. Podle tradiční čínské legendy je delfínovec převtělená princezna, kterou utopila její vlastní rodina, protože si odmítla vzít muže, jehož nemilovala.

Harmonické soužití delfínovce čínského narušilo katastrofální znečištění řeky, zvýšený rybolov pomocí elektrických výbojů a neúměrný nárůst lodní dopravy. Poslední ranou pro delfínovce se stala výstavba přehrady Tři soutěsky, která započala v roce 1994.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Věda a technika
Pro a proti paleolitického kanibalismu: Kolik kalorií má člověk?
„Jezte jako pračlověk,“ velí jeden z moderních dietologických trendů. Jeskynní muž ovšem nebyl vybíravý strávník. Co bylo jeden den kamarádem, mohlo být příští den večeří. Naši předci kanibalismus praktikovali, na rozdíl od zvířat se ale v lidské společnosti neujal. Důvodem by mohla být nutriční hodnota lidského masa.   V jeskyni Gran Dolina poblíž španělského Burgosu […]
Věda a technika
Varování před sezonou: Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
Parazitický Armagedon je zpět. Vědci v každém krajském městě sbírali klíšťata v parcích a zjišťovali, nakolik jsou pro člověka nebezpečná. Nyní vyhodnotili výsledky za loňskou sezonu a výsledek je mimořádně nepříznivý – klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě…   U každého čtvrtého klíštěte byly nalezeny bakterie způsobující lymeskou borreliózu. V řadě parků pak bylo […]
Věda a technika
Genetická mutace, která z lidí dělá ranní ptáčata
Při hledání „superschopností“ se není třeba hned obracet na stránky komiksů nebo k laboratořím genetických inženýrů, stačí vyprovokovat přirozený výběr k evolučně výhodné mutaci genomu a superčlověk je na světě. I v jeho případě ovšem platí, že není všechno zlato, co se třpytí.   Spánkem strávíme třetinu života, déle člověk vydrží nejíst než nespat. K načerpání fyzických a […]
Věda a technika
Do Česka se vracejí vlci. Je třeba se jich obávat?
Po celá tisíciletí žili i na našem území vlci – zvířata, která neodmyslitelně patří k divočině ve velké části světa. V 19. století u nás vyhynuli a dlouho se zdálo, že nadobro. Teď se ale vracejí a spolu s nimi rostou i obavy před jejich útoky na lidi i hospodářská zvířata. Největší psovitá šelma žijící na našem území. […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemná mystika koruny českých králů: Navždy patří svatému Václavovi
České korunovační klenoty jsou bezesporu naším národním symbolem. Největší pozornost však právem vzbuzuje koruna svatého Václava. Tu nechal v roce 1346 zhotovit Karel IV. pro svoji korunovaci českým králem, jež proběhla roku 1347. Karel IV. (1316-1378), jenž se také zabýval mystikou, zasvětil korunu svatému Václavovi, patronu české země. Koruna tak byla v podstatě určena přímo […]
Nejznámější brněnská legenda: Skutečně město sužoval děsivý drak?
Legendy a pověsti si lidé vyprávějí odpradávna. Díky nim tak můžeme objevovat mimo jiné i historii měst a seznamovat se se zajímavými příběhy. Podobně na tom jsou také oblíbené brněnské pověsti. Brno jich má skutečně celou řádku a mnohé z nich jsou nesmírně zajímavé… V ulicích města najdeme například rovněž poměrně velké množství domovních znamení, […]
Kdo zavraždil krásnou letušku? Neznámý ruský vrah „řezník“
Televizní seriály se točí v každé zemi a diváci dobře znají jejich hvězdy. V Rusku mezi takové patří Konstantin Kordo-Sysojev (*1971), který podobně jako v populárním krimiseriálu Litějnyj často ztvárňuje policisty a detektivy. Znají ho i filmoví diváci třeba ze snímku Rasputin s Gérardem Depardieuem nebo z vesmírného trikového trháku Saljut-7. Na jaře roku 2016 […]
Petr Muk: Rozervaná duše, kterou nešlo zachránit
Zpívá v několika úspěšných kapelách, rádia celá desetiletí hrají jeho populární písničky a dvakrát se umisťuje na druhém místě ankety Zlatý slavík. Přesto není šťastný, nebo alespoň ne úplně. Deprese, velikášství i nadměrná sebekritika umělce ničí a stahují na dno. Když má pocit, že mu už prášky nepomáhají, sahá k alkoholu. Chodí na terapie a […]
reklama
svět zločinu
Tanya Kachová: Měsíce a roky v zajetí
K únosům dochází dnes se zvýšenou intenzitou po celém světě. Hlavně co se týče dětí. Někdy trvá i deset let, než jsou objeveny. To může potvrdit Tanya Kachová z USA, jež byla v zajetí deset let, nebo Fusako Sanová z Japonska. Ta mohla devět let jen sledovat televizi a nesměla se hnout se z domu. […]
Zpěvák Bertrand Cantat: Drama lásky a nenávisti
Zpěvák Bertrand Cantat na hotelovém pokoji brutálně umlátí svoji přítelkyni, jednu z nejpopulárnějších francouzských hereček Marii Trintignantovou. Není to však jediné úmrtí, které má na svědomí. O sedm let později po dlouhodobém psychickém teroru spáchá sebevraždu jeho manželka a matka dvou dětí, Krisztina Rádyová.   „Je to ideální bohémský pár, svazek mezi hudbou bez ústupků […]
Stařenka rozřezala a spálila manžela
Před justiční budovu přiveze taxík jakousi ženu. Když vystoupí, z obličeje jí mnoho vidět není. Na hlavě má šátek a tvář zakrytou rouškou. Co lze ale spatřit dobře, jsou potíže, které jí působí chůze. Z auta se dostane za pomoci příslušníků justiční stráže. To bude jistě oběť! Anebo ne? Na Českolipsku v severních Čechách mají […]
Zabiják z Moldavy uřízl zbité oběti ucho!
Podlaha je zkropená krví. U nohou dvou mužů sténá jejích zbitý kamarád. Ale ani jeden z nich s ním nemá slitování. Právě naopak. Ještě s obětí neskončili. Nejhorší z násilníků vytáhne nůž a začne jí odřezávat ucho… Na počátku všeho stojí alkohol. První víkend v prosinci 2013 dva Moldavané přijdou na návštěvu k Ukrajince Teťáně (35) a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemný Stonehenge nepřestává lákat
enigmaplus.cz
Tajemný Stonehenge nepřestává lákat
Tajemná kamenná stavba je jednou z nejznámějších turistických atrakcí Británie. Návštěvníků se líbí tajuplná atmosféra místa, jehož účel ani okolnosti vzniku dodnes nebyly objasněny. Co o podivuhodné
Topinky tak akorát
panidomu.cz
Topinky tak akorát
Když zbude doma chleba, a stává se to často, není nic snazšího, než udělat topinky. Někdo dává přednost toustům, ale to je jedno, pravidla jsou skoro stejná. Udělat topinky přece není žádný problém, řeknete si. A už se těšíte, jak si na nich pochutnáte třeba s česnekem nebo k tataráku či s nějakou pomazánkou. Jenže
Manžel Rybové nevyznává lásku?
nasehvezdy.cz
Manžel Rybové nevyznává lásku?
Nestárnoucí herečka ze seriálu Ulice Linda Rybová (48) už mnoho let tvoří pár s hercem ze seriálu Specialisté Davidem Prachařem (65). Za všechny společné roky se ale tak moc nespekulovalo o krizi jak
Studená letní polévka
nejsemsama.cz
Studená letní polévka
Suroviny: 250 ml jahodového džusu 250 ml vody 160 g cukru 500 g jahod 200 g bílého jogurtu špetka skořice Na ozdobu: 8 jahod lístky máty 100 ml smetany ke šlehání Postup: V rendlíku zahřejte jahodový džus se 150 ml vody, přidejte špetku skořice a cukr a pomalu zahřívejte. Jakmile se směs začne vařit, stáhněte
HI-TECH kuchyně
rezidenceonline.cz
HI-TECH kuchyně
Také pro jednu z nejdůležitějších součástí obytného prostoru je důležitá harmonie designu a technologií. Jen tak kuchyně získá nejen potřebnou funkčnost a komfort, ale také moderní estetickou přitažlivost. Jedním z nejvýraznějších trendů v kuchyňském designu je použití pastelových barev, jako je pudrově růžová, šeříková, broskvová nebo vanilková. Ostatně tři ze jmenovaných odstínů se staly uznávanými
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
historyplus.cz
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred. Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený. Zato
Jak se má starat o dítě, když neuvaří kakao?
skutecnepribehy.cz
Jak se má starat o dítě, když neuvaří kakao?
Příběh mé sestry je smutný. Ale je to ohromná bojovnice. Když se jedná o dítě, dokáže se s osudem pořádně poprat. Lidský život píše romány, někdy bohužel smutné a kruté. Takový je příběh mé sestry. Bývala to krásná holka, plná života, rozesmátá, kluci ze širokého okolí do ní byli zbláznění. Kolem osmnáctého roku to s ní začalo jít z kopce. Nejhorší
Syrovým mlékem proti ptačí chřipce? Rozhodně ne!
21stoleti.cz
Syrovým mlékem proti ptačí chřipce? Rozhodně ne!
Sociálními sítěmi se jako lavina šíří nový gastronomický „trend“. V jeho rámci lidé bez odborného vzdělání radí Američanům, aby konzumovali syrové kravské mléko. Údajně by totiž právě takto měli získa
Top Class hostil unikátní večeři s hodiářskou značkou Union Glashütte a posádkou slavného vozu Duckar
iluxus.cz
Top Class hostil unikátní večeři s hodiářskou značkou Union Glashütte a posádkou slavného vozu Duckar
Když se magazín Top Class spojil s ateliérem Chronoshop, bylo jasné, že se chystá něco výjimečného. Výsledkem byla nezapomenutelná večeře, která přilákala skutečně zajímavé hosty. Hlavní hvězdou večer
Chřestový krém s pošírovaným vejcem
tisicereceptu.cz
Chřestový krém s pošírovaným vejcem
Suroviny 25 g másla 350 g zeleného chřestu 3 šalotky 2 hrsti špenátu 2 stroužky česneku 700 ml zeleninového vývaru sůl 3 plátky chleba 4 vejce olivový olej Postup Máslo a olej rozehř
Námořní střet u Cušimy: Japonci proti Rusům oprášili Nelsonův manévr
epochalnisvet.cz
Námořní střet u Cušimy: Japonci proti Rusům oprášili Nelsonův manévr
Na palubě ruské vlajkové lodi Suvorov vládne veselí. „Ať žije car!“ připíjejí si důstojníci. Panovníkovy narozeniny se přece musejí oslavit i na moři. Zrovna když je zábava v nejlepším, však přijde obávaná zpráva: Japonské válečné lodě jsou na dohled…   Bylo by to krásné překvapení pro cara – rozdrtit Japonce, s nimiž se už několik měsíců
Pánské tenisky pro každodenní stylizaci
epochanacestach.cz
Pánské tenisky pro každodenní stylizaci
Tenisky jsou obuv, kterou můžete nosit většinu roku. Na jaře a na podzim se v nich však budete cítit nejlépe. Hodit se budou i v létě během chladnějších večerů nebo při sportovních aktivitách, jako je jízda na kole, volejbal nebo basketbal.   K čemu můžete nosit pánské tenisky? Pánské tenisky jsou velmi univerzální obuví. Už