Domů     Plicní onemocnění, které nesmíme podceňovat!
Plicní onemocnění, které nesmíme podceňovat!

Bez dýchání nedokážeme žít. Pokud se nám vzduchu nedostává jen několik minut, nastane mozková smrt. Proto je důležité chránit si orgány, které se na dýchání podílejí. Jaké nemoci plic nás mohou ohrožovat na životě?

Astma

O co jde: Astma se dá popsat jako chronické onemocnění dýchacích cest, které se vlivem určitých faktorů zanítí, otékají a mají omezenou průchodnost.

Vznik: Nejčastějšími spouštěči nemoci jsou jiné infekce a různé alergeny, jako jsou prachoví roztoči, švábi nebo plísně. Nemoc velmi ztěžuje tabákový kouř, ale také velká námaha a silné emoce. Často se astma objevuje v prostředí se špatnou kvalitou vzduchu.

V roce 2011 bylo astmatem na celém světě postiženo 235–300 milionů osob. Každý rok onemocnění přibližně 250 000 lidí. Vyskytuje se 2x častěji u chlapců než u dívek.
V roce 2011 bylo astmatem na celém světě postiženo 235–300 milionů osob. Každý rok onemocnění přibližně 250 000 lidí. Vyskytuje se 2x častěji u chlapců než u dívek.

Příznaky: Choroba se projevuje opakovaným sípáním, kašlem, svíravou bolestí na hrudi nebo dušností. Symptomy se velmi často zhoršují v noci nebo časně ráno. Projevuje se hlavně při námaze nebo pobytu ve studeném vzduchu. Astma patří mezi tzv.

individuální onemocnění, u každého člověka se projevuje s jinou intenzitou. Někoho trápí neustálé záchvaty, u dalších se vyskytují příznaky jen vzácně.

Léčba: Na tuto chorobu prozatím neexistuje žádný lék, může ale pomoci správná léčba, díky které lze dosáhnout výrazného zlepšení projevů astmatu. V závažných případech se podávají nitrožilní kortikosteroidy. Důležitá je i prevence, která spočívá k vyhýbání se veškerým možným spouštěčům.

Zápal plic

O co jde: Tato zánětlivá nemoc postihuje zejména plicní sklípky. Často začíná jako zánět horních cest dýchacích a později se rozšíří i do dolních cest.

Plíce se naplní tekutinou, dojde k uzávěru plicních sklípků a zablokování volného přístupu kyslíku do krve.

Vznik: Tuto chorobu vyvolávají hlavně bakterie, viry nebo plísně. Méně často ji ale mohou způsobit jiné choroby či autoimunitní onemocnění.

Nejnebezpečnější je zápal plic hlavně pro seniory a pacienty s oslabenou imunitou, pro které může mít fatální následky.
Nejnebezpečnější je zápal plic hlavně pro seniory a pacienty s oslabenou imunitou, pro které může mít fatální následky.

Příznaky: K typickým symptomům patří hlavně kašel, bolest na prsou, vysoká horečka doprovázená zimnicí a dušnost. Mohou se ale dostavit další příznaky, jako je zrychlený tep, bolesti hlavy a svalů, zvracení či průjmy. K závažnějším projevům lze zařadit promodralou kůži a snížený pocit žízně.

Léčba: Zápal plic, který způsobují bakterie, se léčí pomocí antibiotik. U neinfekčních zánětů se podávají kortikoidy a léky rozpouštějící hlen. Nezbytný je klid na lůžku a dostatečný pitný režim. K úplnému uzdravení dochází minimálně po měsíci.

Tuberkulóza

O co jde: Tuberkulóza patří mezi infekční onemocnění, které způsobují bakterie ze skupiny Mycobacterium tuberculosis. Choroba napadá člověka i zvířata.

Vznik: Bakterie napadají nejen plíce, ale i jiné části těla. Šíří se hlavně vzdušnou cestou, ale také skrze poraněnou kůži nebo z nemocné matky na plod.

Pouze u jednoho z deseti nemocných se projeví aktivní tuberkulóza. Pokud se tato forma neléčí, polovina případů končí smrtí.
Pouze u jednoho z deseti nemocných se projeví aktivní tuberkulóza. Pokud se tato forma neléčí, polovina případů končí smrtí.

Příznaky: První stadium obvykle probíhá bez zvláštních příznaků, později se dostaví bolest na hrudi, dušnost, noční pocení, vykašlávání hlenu a krve. Nemocný často velmi rychle ztrácí svoji hmotnost. V aktivním stadiu dochází k infekci plic.

Některé formy mohou navíc způsobit také zánět mozkových blan, kostí nebo ledvin.

Léčba: Inkubační doba tuberkulózy je 6–8 týdnů, léčí se prostřednictvím antibiotik, která lékaři různě kombinují, aby zabránili odolnosti vůči jednotlivým druhům. K úspěšnému uzdravení je potřeba minimálně 6–9 měsíců léčby.

Chronická obstrukční plicní nemoc

O co jde: Jedná se o zánětlivé onemocnění, při kterém dochází k zužování a ucpání dolních dýchacích cest, průdušek i plicních cév. To pak překáží proudění vzduchu při výdechu. Dá se jinak popsat jako kombinace zánětu průdušek a rozedmy plic.

Vznik: K nástupu nemoci dochází především v důsledku kouření tabáku, nebezpečné je ale i pasivní kouření nebo vdechování prachu a chemikálií z ovzduší. Chorobu mohou vyvolat také různé infekce, zápal plic nebo astma.

Choroba se objevuje častěji u mužů a silných kuřáků.
Choroba se objevuje častěji u mužů a silných kuřáků.

Příznaky: Nejčastěji se vyskytuje chronický kašel, nemocný pociťuje také dušnost a chronickou únavu. Může dojít i ke svalové atrofii a snižování váhy.

Léčba: Tuto nemoc nelze zcela vyléčit, proto je nezbytná prevence. Pokud se odhalí včas, dá se poměrně dobře potlačit. Nemocný ale musí v první řadě přestat kouřit.

K samotné léčbě se používají medikamenty, které usnadňují vykašlávání a rozpouštějí hleny. Člověk by měl také provádět dýchací fyzioterapii, v závažných případech musejí být nemocní dlouhodobě připojeni na kyslíkový přístroj.

Sarkoidóza plic

O co jde: Při tomto onemocnění se zánětlivé buňky hromadí v plicích a poškozují plicní tkáň. Objevuje se především u lidí mladšího věku (nejčastěji do 40 let).

Ve většině případů postihuje hlavně plíce, napadnout může ale i jiné orgány, jako jsou lymfatické uzliny nebo oči.

Vznik: Dosud se nepodařilo zjistit, proč nemoc vzniká. V plicích se projevuje zvětšením mízních uzlin, které se nacházejí v místě vyústění trubicovitých průdušek do plic. Nacházejí se ale v takové hloubce, že je nelze nahmatat.

Stejně jako není známo, proč nemoc vzniká, záhadou zůstává i to, proč přechází do chronického stádia.
Stejně jako není známo, proč nemoc vzniká, záhadou zůstává i to, proč přechází do chronického stádia.

Příznaky: Zvětšené uzliny, které mohou dosáhnout velkých rozměrů, tlačí na plíce a člověk pociťuje dušnost a suchý nepříjemný kašel. K tomuto stavu nastupují horečky a celková únava, podobná jako u chřipky.

Léčba: Nemoc ve většině případů sama přejde, proto se k léčbě přistupuje jen někdy. U třetiny lidí ale může přejít do chronického stadia a způsobit velmi vážné zdravotní komplikace. Nejčastěji se pak používají kortikoidy, mají ale řadu vedlejších účinků.

Plicní fibróza

O co jde: Typickou pro plicní fibrózu je tvorba jizev v plicní tkáni, což vede k vážným problémům s dýcháním. Jizvy a hromadění přebytečné tkáně vedou ke zbytnění plicní stěny a způsobuje nižší koncentraci kyslíku v krvi.

Vznik: Tuto nemoc většinou způsobuje jiné onemocnění, jako jsou tuberkulóza, sarkoidóza nebo revmatoidní artritida. Může se ale objevit i bez známé příčiny.

V důsledku plicní fibrózy se zvyšuje riziko plicní embolie.
V důsledku plicní fibrózy se zvyšuje riziko plicní embolie.

Příznaky: Nemocní trpí trvalou dušností a chronickým suchým kašlem. Člověk pociťuje únavu a slabost a ztrácí chuť k jídlu. Při chůzi do kopce a do schodů se zadýchává. Na poslech je často slyšet občasné tenké praskání při nádechu.

Léčba: Žádný lék na poškození plic v důsledku plicní fibrózy prozatím neexistuje. Někdy se ke zmírnění projevů podávají kortikosteroidy. Součástí léčby je i průběžné doplňování kyslíku pomocí přístrojů.

Rakovina plic

O co jde: Jedná se o nejčastější typ nádorového onemocnění plic. Existují dvě varianty nemoci: malobuněčný karcinom plic, který rychle roste, a nemalobuněčný karcinom, jehož růst je pomalejší.

Vznik: Rakovině plic nejvíce přispívá kouření, u nekuřáků má největší vliv pasivní vdechování kouře, ale i viry, znečištěné ovzduší nebo dědičné předpoklady.

Karcinom plic patří k nejčastějším onkologickým příčinám smrti u mužů mezi 65–69 lety. Ročně na něj zemře 1,3 milionu mužů a žen.
Karcinom plic patří k nejčastějším onkologickým příčinám smrti u mužů mezi 65–69 lety. Ročně na něj zemře 1,3 milionu mužů a žen.

Příznaky: Mezi hlavní příznaky patří dráždivý silný kašel, sípání, voda v plicích, dušnost nebo problémy s polykáním. Bohužel se nemoc projeví, až když se rozšíří do dalších tkání, většinou do mozku, kostí, nadledvin nebo jater.

Léčba: Pokud není nádor léčen, většinou se rozšiřuje mimo plíce do okolních tkání. Léčba se také odvíjí od typu nádoru. U nemalobuněčného typu se využívá chirurgická léčba, zatímco druhý typ má lepší odezvu na chemoterapii a ozařování. Přes 85 % lidí nebojuje o vyléčení, ale pouze o prodloužení života.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Zajímavosti
Proč se na Velikonoce světí oheň a co znamená červené vajíčko?
Od nepaměti znamená oheň teplo domova. Například už v antice se rodina kolem něj schází, kdykoli chce řešit něco důležitého. Vdává-li se dívka, její matka odebere z rodinného ohniště žhavé uhlíky a jde jimi zapálit oheň v novém domově své dcery. Vyhasnutí ohně se považuje za špatné znamení. Ohně si proto všímá i Bible a považuje ho za […]
Zajímavosti
Tři pečené symboly Velikonoc: Mazanec, beránek a jidáše
„Jak pastýř pase své stádo, beránky svou paží shromažďuje, v náruči je nosí, březí ovečky šetrně vede,“ tak vystupuje Bůh ve Starém zákoně. Hebrejská tradice považuje ovci a jehně za symbol člověka jako člena Božího stáda. Nejčastější obětí Bohu se stává právě beránek, přikazuje to ve starozákonních předpisech Mojžíšův zákon. Nový zákon jako beránka označuje ukřižovaného […]
Zajímavosti
Míč: Nezbytnost stará 4500 let
O kolik nezapomenutelných zážitků by člověk přišel, nebýt jeho – dechberoucích chvílí v tenise, basketbalu a samozřejmě fotbalu. Neuskutečnil by se bez něj třeba legendární moment, kdy Antonín Panenka pošle vršovickým dloubákem kulatý nesmysl doprostřed branky a udělá z Československa v roce 1976 mistry Evropy. Dá se do něj kopat, házet ho, odpalovat nebo naopak […]
Zajímavosti
9 největších tajemství chlupatých mazlíčků. Co všechno nevíte o kočkách?
Kočky známe všichni, přesto stále existuje množství zajímavostí, které ne každý ví a zná. Věděli jste například, že kočky se domestikovaly samy? A přemýšleli jste někdy o tom, proč se říká, že má kočka devět životů? A k čemu slouží kočičí předení? Je toho totiž spousta a my se dnes podíváme na symbolických devět zajímavostí, které […]
reklama
historie
Tragédie na South Forku: Smrtící kilometry ostnatého drátu
Skupina mužů s krumpáči a lopatami neúnavně uvolňuje zanesený odtok pensylvánské přehrady South Fork na řece Little Conemaugh. Intenzivní deště ani po několika dnech neustávají. Další početná skupinka se snaží upustit vodu z přeplněné hráze vykopáním dalšího odtoku. Dílo ale nedokončí.   „Nechte toho! Přehrada už nevydrží, musíme pryč!“ křičí jeden z pracantů. Je 31. […]
Královna Alžběta II. uměla i opravit auto
V 56 letech 6. února 1952 umírá v sídle Sandringham House v Norfolku britský král Jiří VI. (*1895). Jeho starší dcera, budoucí královna Alžběta II., tehdy pobývá v africké Keni, kde zahajuje svoji cestu po zemích Commonwealthu. Zprávu o otcově smrti Alžbětě II. (1926-2022) šetrně oznamuje její manžel, princ Philip (*1921). „Je to obrovská zodpovědnost,“ uvědomuje si tehdy 25letá […]
Bujel v pravěkých Čechách kanibalismus?
Kolem ohně sedí skupinka pralidí. Nad plameny se opéká maso a jeho vůně, šířící se kolem, brzy podráždí nosy budoucích strávníků. Maso je lidské… Nevšední hostina se chystá na jihu Moravy kolem roku 1000 př. n. l. Muž se zakousne do šťavnaté pečínky z nepřítele. Ohlodává kost a její úlomky hází za sebe do tmy. Připravení […]
Na česko-polsko-uherském summitu ve Visegrádu vypili králové 9800 litrů vína
Karlovi IV. se roku 1335 na česko-polsko-uherském summitu ve Visegrádu líbí., Karel I. Robert z Anjou se totiž ukáže jako štědrý hostitel, který oběma delegacím nabízí spousty jídla. „Na obědy českého krále se každodenně daly dva tisíce pět set chlebů a také z královských jídel bohatě,“ líčí uherský dějepisec Ján z Turca (1435–1488/1490). Lucemburkové se svou družinou […]
reklama
zajímavosti
Neuvěřitelná záchrana. V zaplavené jeskyni šlo o minuty!
Vápencové jeskyně zvané Tham Luang, nacházející se v Horách Spící dámy, jak se toto majestátní pohoří nazývá, jsou krásným kouskem původní přírody. Množství krasových útvarů, tůňky, vodopády a samozřejmě vlhkostí se lesknoucí stěny hlubokých a dlouhých jeskyní lákají turisty i místní. Ovšem jen do chvíle, než se z nich stane smrtící past. Do Thajska pomalu přichází letní […]
Klimatickým trendům navzdory: Dohodli se zde snad vlekaři s čarodějnicemi?
Letošní zima se u nás s přídělem sněhu příliš nevyznamenala a tento trend prý bude pokračovat. Přírodní sníh se stává luxusní komoditou a umělé zasněžování sjezdovek nutností. Přesto existuje místo, které se stává stále více záhadou. Metr přírodního sněhu ve druhé polovině března? V tom musí být nějaké čáry máry, nemyslíte?! Tato záhada nese označení „moravský ledovec“ […]
Alpa nad zlato?
Historie značky Alpa se začala psát v roce 1913, kdy si Josef Veselý z Brna nechal zaregistrovat ochrannou známku Alpa a začal na trh dodávat francovku s charakteristickou mentolovou vůní. Svoji typickou modrou etiketu se žlutou hvězdou však Alpa získala až později, a to v roce 1930 zásluhou akademického malíře arch. L. Heilbrunna, jenž pracoval […]
Möbiova páska: Nemožné, ale přesto existující!
Dvourozměrný předmět má rub a líc, třírozměrný výšku, šířku a hloubku. Co když ale najednou nic z toho neplatí? Taková věc je mnohem jednodušší, než by se mohlo zdát… Vezměte si obyčejný proužek papíru, dlouhý třeba 30 cm, a konce slepte k sobě. Ovšem ne jen tak jednoduše do kruhu, jeden z konců předtím o […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Ponorka Triton na palubě zážitkové discovery jachty Scenic Eclipse
iluxus.cz
Ponorka Triton na palubě zážitkové discovery jachty Scenic Eclipse
V srdci nekonečných oceánů, kde tajemství a divy čekají na své odhalení, přichází Scenic Eclipse s novinkou, která překreslí mapu luxusního průzkumu podmořského světa. Triton 660/9 AVA, nejnovější pří
Napadli britskou flotilu žabí muži?
historyplus.cz
Napadli britskou flotilu žabí muži?
Řekli mu, že na jeho lodi dojde za půl hodiny k výbuchu. Podrobnosti však ze zadržených Italů nedostane. Kapitán britského bitevníku Valiant je na vážkách. Nakonec vydá rozkaz evakuovat alespoň spodní paluby…   Druhá světová válka ve Středomoří zuří naplno. Italové doposud schytali od Britů několik ponižujících porážek a touží po pomstě. Zaměří se na egyptskou
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jarní kúra, která vás postaví na nohy
panidomu.cz
Jarní kúra, která vás postaví na nohy
Ozdravné kúry jsou jednou z pěkných tradic, které zejména my ženy na jaře rády dodržujeme. V návodech na ně se ovšem skrývá malý háček. Časy se od dob našich prababiček opravdu změily. Proto vám tentokrát nabízíme moderní verzi této tradice. Tradiční jarní kúry řešily dvě věci – především přetížení jater těžkými jídly přes zimu. V
Prokletý les sebevrahů na Smolné: Straší v něm duše mrtvých nešťastníků?
enigmaplus.cz
Prokletý les sebevrahů na Smolné: Straší v něm duše mrtvých nešťastníků?
Přibližně 20 kilometrů východně od Olomouce stojí zdánlivě obyčejný kopec Smolná, nazývaný dříve též Smolno. Říká se, že tato část Oderských vrchů je prokletá. Může na tom být něco pravdy?  
Zničí lásku Žilkové a Holomáče kladný vztah k hazardu?
nasehvezdy.cz
Zničí lásku Žilkové a Holomáče kladný vztah k hazardu?
Zdá se, že herečka Veronika Žilková (62), kterou známe například ze seriálu Sedm schodů k moci, má zase hlavu plnou starostí. Když totiž sundala růžové brýle, začaly jí na partnerovi, rockerovi Jose
Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
21stoleti.cz
Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
V každém krajském městě sbírali vědci klíšťata v parcích a zjišťovali, nakolik jsou pro člověka nebezpečná. Nyní vyhodnotili výsledky za loňskou sezonu a vyplynulo z nich, že klíšťata v městských parc
DŮM A ZAHRADA
epochanacestach.cz
DŮM A ZAHRADA
Výstava Dům a zahrada, která se koná od 18. do 21. dubna 2024 na Výstavišti Diamant Expo v Lounech představí více než 300 prodejců okrasných rostlin, bylinek, keřů, zeleniny, cibulovin, zahradního nářadí, zahradní techniky, zahradního nábytku, hnojiv, postřiků, potravin, přírodních léčiv, ale i stavebního materiálů, topných systémů, tepelných čerpadel, fotovoltaiky, koupacích sudů, bazénů, saun a
Plněná vejce
nejsemsama.cz
Plněná vejce
Základním a tradičním symbolem Velikonoc jsou vajíčka. Váš sváteční stůl ozdobí a výborně chutnají třeba vejce plněná. Potřebujete: ✿ 5 vajec ✿ 50 g lučiny ✿ 1 lžíci majonézy ✿ 1 lžíce plnotučné hořčice ✿ 1 lžičku citronové šťávy ✿ sůl, bílý pepř ✿ špetku mleté sladké papriky ✿ hrst zelené petrželky nebo jiných bylinek 1. Vejce uvařte natvrdo, zchlaďte je a oloupejte.
Nechte se okouzlit krásou orchidejí
epochalnisvet.cz
Nechte se okouzlit krásou orchidejí
Mezi nejčastěji prodávané patří orchideje rodu Phalaenopsis, Oncidium a Dendrobium. Aby se jim opravdu dařilo, musíte jim věnovat tu správnou péči.   Nejdůležitější je světlo Orchidejím se nejlépe daří na parapetech oken obrácených na jih. Roztáhněte i záclony a závěsy, nepoužívejte žaluzie. Pokud i přesto začnou zasychat poupata a žloutnout listy, mají světla málo. Větrejte
Láska na konci sluchátka
skutecnepribehy.cz
Láska na konci sluchátka
S novým chytrým telefonem jsem to vůbec neuměla. Dvakrát jsem vyťukala špatné číslo. Místo švadleny to zvedl nějaký muž… Před dvěma lety jsem dostala nový moderní mobil. Jako žena nepolíbená moderními technologiemi jsem z toho nebyla moc nadšená. Vůbec jsem s ním neuměla pracovat. Jednou jsem dokonce popletla při přepisování kontaktu dvě čísla. Právě to mi
Velikonoce ve Francii: Jehněčí Gigot d’agneau
tisicereceptu.cz
Velikonoce ve Francii: Jehněčí Gigot d’agneau
Jehněčí maso nechybí na velikonočním stole ani ve Francii. Nejčastěji jde o Gigot d‘agneau (čti žigo daňó), pečená jehněčí stehna plněná česnekem. Potřebujete 200 ml kuřecího nebo zeleninového v