Domů     Plicní onemocnění, které nesmíme podceňovat!
Plicní onemocnění, které nesmíme podceňovat!

Bez dýchání nedokážeme žít. Pokud se nám vzduchu nedostává jen několik minut, nastane mozková smrt. Proto je důležité chránit si orgány, které se na dýchání podílejí. Jaké nemoci plic nás mohou ohrožovat na životě?

Astma

O co jde: Astma se dá popsat jako chronické onemocnění dýchacích cest, které se vlivem určitých faktorů zanítí, otékají a mají omezenou průchodnost.

Vznik: Nejčastějšími spouštěči nemoci jsou jiné infekce a různé alergeny, jako jsou prachoví roztoči, švábi nebo plísně. Nemoc velmi ztěžuje tabákový kouř, ale také velká námaha a silné emoce. Často se astma objevuje v prostředí se špatnou kvalitou vzduchu.

V roce 2011 bylo astmatem na celém světě postiženo 235–300 milionů osob. Každý rok onemocnění přibližně 250 000 lidí. Vyskytuje se 2x častěji u chlapců než u dívek.
V roce 2011 bylo astmatem na celém světě postiženo 235–300 milionů osob. Každý rok onemocnění přibližně 250 000 lidí. Vyskytuje se 2x častěji u chlapců než u dívek.

Příznaky: Choroba se projevuje opakovaným sípáním, kašlem, svíravou bolestí na hrudi nebo dušností. Symptomy se velmi často zhoršují v noci nebo časně ráno. Projevuje se hlavně při námaze nebo pobytu ve studeném vzduchu. Astma patří mezi tzv.

individuální onemocnění, u každého člověka se projevuje s jinou intenzitou. Někoho trápí neustálé záchvaty, u dalších se vyskytují příznaky jen vzácně.

Léčba: Na tuto chorobu prozatím neexistuje žádný lék, může ale pomoci správná léčba, díky které lze dosáhnout výrazného zlepšení projevů astmatu. V závažných případech se podávají nitrožilní kortikosteroidy. Důležitá je i prevence, která spočívá k vyhýbání se veškerým možným spouštěčům.

Zápal plic

O co jde: Tato zánětlivá nemoc postihuje zejména plicní sklípky. Často začíná jako zánět horních cest dýchacích a později se rozšíří i do dolních cest.

Plíce se naplní tekutinou, dojde k uzávěru plicních sklípků a zablokování volného přístupu kyslíku do krve.

Vznik: Tuto chorobu vyvolávají hlavně bakterie, viry nebo plísně. Méně často ji ale mohou způsobit jiné choroby či autoimunitní onemocnění.

Nejnebezpečnější je zápal plic hlavně pro seniory a pacienty s oslabenou imunitou, pro které může mít fatální následky.
Nejnebezpečnější je zápal plic hlavně pro seniory a pacienty s oslabenou imunitou, pro které může mít fatální následky.

Příznaky: K typickým symptomům patří hlavně kašel, bolest na prsou, vysoká horečka doprovázená zimnicí a dušnost. Mohou se ale dostavit další příznaky, jako je zrychlený tep, bolesti hlavy a svalů, zvracení či průjmy. K závažnějším projevům lze zařadit promodralou kůži a snížený pocit žízně.

Léčba: Zápal plic, který způsobují bakterie, se léčí pomocí antibiotik. U neinfekčních zánětů se podávají kortikoidy a léky rozpouštějící hlen. Nezbytný je klid na lůžku a dostatečný pitný režim. K úplnému uzdravení dochází minimálně po měsíci.

Tuberkulóza

O co jde: Tuberkulóza patří mezi infekční onemocnění, které způsobují bakterie ze skupiny Mycobacterium tuberculosis. Choroba napadá člověka i zvířata.

Vznik: Bakterie napadají nejen plíce, ale i jiné části těla. Šíří se hlavně vzdušnou cestou, ale také skrze poraněnou kůži nebo z nemocné matky na plod.

Pouze u jednoho z deseti nemocných se projeví aktivní tuberkulóza. Pokud se tato forma neléčí, polovina případů končí smrtí.
Pouze u jednoho z deseti nemocných se projeví aktivní tuberkulóza. Pokud se tato forma neléčí, polovina případů končí smrtí.

Příznaky: První stadium obvykle probíhá bez zvláštních příznaků, později se dostaví bolest na hrudi, dušnost, noční pocení, vykašlávání hlenu a krve. Nemocný často velmi rychle ztrácí svoji hmotnost. V aktivním stadiu dochází k infekci plic.

Některé formy mohou navíc způsobit také zánět mozkových blan, kostí nebo ledvin.

Léčba: Inkubační doba tuberkulózy je 6–8 týdnů, léčí se prostřednictvím antibiotik, která lékaři různě kombinují, aby zabránili odolnosti vůči jednotlivým druhům. K úspěšnému uzdravení je potřeba minimálně 6–9 měsíců léčby.

Chronická obstrukční plicní nemoc

O co jde: Jedná se o zánětlivé onemocnění, při kterém dochází k zužování a ucpání dolních dýchacích cest, průdušek i plicních cév. To pak překáží proudění vzduchu při výdechu. Dá se jinak popsat jako kombinace zánětu průdušek a rozedmy plic.

Vznik: K nástupu nemoci dochází především v důsledku kouření tabáku, nebezpečné je ale i pasivní kouření nebo vdechování prachu a chemikálií z ovzduší. Chorobu mohou vyvolat také různé infekce, zápal plic nebo astma.

Choroba se objevuje častěji u mužů a silných kuřáků.
Choroba se objevuje častěji u mužů a silných kuřáků.

Příznaky: Nejčastěji se vyskytuje chronický kašel, nemocný pociťuje také dušnost a chronickou únavu. Může dojít i ke svalové atrofii a snižování váhy.

Léčba: Tuto nemoc nelze zcela vyléčit, proto je nezbytná prevence. Pokud se odhalí včas, dá se poměrně dobře potlačit. Nemocný ale musí v první řadě přestat kouřit.

K samotné léčbě se používají medikamenty, které usnadňují vykašlávání a rozpouštějí hleny. Člověk by měl také provádět dýchací fyzioterapii, v závažných případech musejí být nemocní dlouhodobě připojeni na kyslíkový přístroj.

Sarkoidóza plic

O co jde: Při tomto onemocnění se zánětlivé buňky hromadí v plicích a poškozují plicní tkáň. Objevuje se především u lidí mladšího věku (nejčastěji do 40 let).

Ve většině případů postihuje hlavně plíce, napadnout může ale i jiné orgány, jako jsou lymfatické uzliny nebo oči.

Vznik: Dosud se nepodařilo zjistit, proč nemoc vzniká. V plicích se projevuje zvětšením mízních uzlin, které se nacházejí v místě vyústění trubicovitých průdušek do plic. Nacházejí se ale v takové hloubce, že je nelze nahmatat.

Stejně jako není známo, proč nemoc vzniká, záhadou zůstává i to, proč přechází do chronického stádia.
Stejně jako není známo, proč nemoc vzniká, záhadou zůstává i to, proč přechází do chronického stádia.

Příznaky: Zvětšené uzliny, které mohou dosáhnout velkých rozměrů, tlačí na plíce a člověk pociťuje dušnost a suchý nepříjemný kašel. K tomuto stavu nastupují horečky a celková únava, podobná jako u chřipky.

Léčba: Nemoc ve většině případů sama přejde, proto se k léčbě přistupuje jen někdy. U třetiny lidí ale může přejít do chronického stadia a způsobit velmi vážné zdravotní komplikace. Nejčastěji se pak používají kortikoidy, mají ale řadu vedlejších účinků.

Plicní fibróza

O co jde: Typickou pro plicní fibrózu je tvorba jizev v plicní tkáni, což vede k vážným problémům s dýcháním. Jizvy a hromadění přebytečné tkáně vedou ke zbytnění plicní stěny a způsobuje nižší koncentraci kyslíku v krvi.

Vznik: Tuto nemoc většinou způsobuje jiné onemocnění, jako jsou tuberkulóza, sarkoidóza nebo revmatoidní artritida. Může se ale objevit i bez známé příčiny.

V důsledku plicní fibrózy se zvyšuje riziko plicní embolie.
V důsledku plicní fibrózy se zvyšuje riziko plicní embolie.

Příznaky: Nemocní trpí trvalou dušností a chronickým suchým kašlem. Člověk pociťuje únavu a slabost a ztrácí chuť k jídlu. Při chůzi do kopce a do schodů se zadýchává. Na poslech je často slyšet občasné tenké praskání při nádechu.

Léčba: Žádný lék na poškození plic v důsledku plicní fibrózy prozatím neexistuje. Někdy se ke zmírnění projevů podávají kortikosteroidy.

Součástí léčby je i průběžné doplňování kyslíku pomocí přístrojů.

Rakovina plic

O co jde: Jedná se o nejčastější typ nádorového onemocnění plic. Existují dvě varianty nemoci: malobuněčný karcinom plic, který rychle roste, a nemalobuněčný karcinom, jehož růst je pomalejší.

Vznik: Rakovině plic nejvíce přispívá kouření, u nekuřáků má největší vliv pasivní vdechování kouře, ale i viry, znečištěné ovzduší nebo dědičné předpoklady.

Karcinom plic patří k nejčastějším onkologickým příčinám smrti u mužů mezi 65–69 lety. Ročně na něj zemře 1,3 milionu mužů a žen.
Karcinom plic patří k nejčastějším onkologickým příčinám smrti u mužů mezi 65–69 lety. Ročně na něj zemře 1,3 milionu mužů a žen.

Příznaky: Mezi hlavní příznaky patří dráždivý silný kašel, sípání, voda v plicích, dušnost nebo problémy s polykáním. Bohužel se nemoc projeví, až když se rozšíří do dalších tkání, většinou do mozku, kostí, nadledvin nebo jater.

Léčba: Pokud není nádor léčen, většinou se rozšiřuje mimo plíce do okolních tkání. Léčba se také odvíjí od typu nádoru. U nemalobuněčného typu se využívá chirurgická léčba, zatímco druhý typ má lepší odezvu na chemoterapii a ozařování. Přes 85 % lidí nebojuje o vyléčení, ale pouze o prodloužení života.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Zajímavosti
Zrození povinné školní docházky u nás: Proč se jí církev a šlechta bála?
Vývoj jde v 18. století nezadržitelně kupředu, rozjíždí se manufakturní a strojní výroba, která si žádá obsluhu schopnou alespoň číst a psát. Nezbývá než podniknout radikální krok, posunout vzdělanost v rakouské monarchii alespoň na základní úroveň. Brzdou reformy škol je ale katolická církev a šlechta. Proč? Školy do té doby většinou fungují pod ochranou klášterů nebo bohatých […]
Zajímavosti
Hry v říši zvířat: Mají své zákonitosti?
Na základě důkazů zoologů z Univerzity v Idahu si zvířata hrají nejvíce v době, kdy se jejich nervové buňky a nervové systémy vyvíjejí nejrychleji. Hravější jsou prý pak údajně zvířata s delšími cykly dospívání, takže kupříkladu šimpanzi si hrají delší dobu a komplikovaněji než například ježci…   Prostřednictvím hraní poznávají mladá zvířata svět kolem sebe. […]
Zajímavosti
Výbuch Tambory: Nejničivější erupce novověku vyvolala hladomor
Erupce sopky byly tak mohutné, že se jejich celková energie vyrovná téměř 180 000 explozím hirošimské jaderné pumy! „Běsnění“ Tambory změní indonéský ostrov Sumbawa na nehostinnou pustinu a způsobí i krutou smrt statisíců lidí z celého světa! Z dálky se ozývá nepříjemné dunění. „Jako kdybyste naráz vystřelili ze dvou až tří děl,“ zapíše si tehdy do lodního […]
Zajímavosti
Jak a proč se jmenujeme? První příjmení se rodila ve 14. století
Jmenujete se třeba Martin Černý a sousedka například Jana Pekařová. Napadlo vás zamyslet se nad tím, odkud se vzalo vaše nebo její příjmení? Je to zajímavý příběh. Při jeho vyprávění se vrátíme o 700 let zpátky. Příjmení jsou hodně stará. Co na to říká jazykověda? Už po roce 1300 se u nás začínají objevovat první […]
reklama
věda a technika
Průmyslová výstava ve Veltrusích roku 1754: Stánkaři museli vystačit se svojí výmluvností
Zámecký park ve středočeských Veltrusích je plný stánků. Výrobci a účastníci výstavy v jedné osobě se u stolů se svým zbožím naparují jako kohouti. Za chvíli prý má dorazit panovnice a všichni na ni chtějí udělat ten nejlepší dojem. Evropou se v 18. století začíná šířit průmyslová revoluce. Manufaktury rostou jako houby po dešti a noví podnikatelé […]
První průmyslová výstava v Čechách: Seriózní expozice, nebo pouhý bazar?
V některých pramenech se píše, že se první průmyslová výstava na světě konala v roce 1754 v Čechách. Určitě vám vrtá hlavou otázka, jestli výstavě, která tehdy proběhla v parku veltruského zámku, můžeme opravdu připsat světové prvenství. Jak to tedy je? Účelem průmyslových veletrhů, které se v Evropě ve 2. polovině 18. století začínají pořádat, je hlavně získat odbyt […]
Struktura DNA aneb o symbolu života
25. duben 1953 se zapsal do historie jako den, kdy byl veřejně oznámen objev struktury DNA. Deoxyribonukleová kyselina, jak zní její celý název, je bez nadsázky považována za základní stavební kámen všech živých organismů. Každý jednotlivý organismus má svou vlastní DNA řadu, ve které jsou zapsány veškeré informace o něm. Nikdo a nic na světě […]
USS Scorpion: Oběť ruského útoku?
Co se to v roce 1968 děje v hlubinách světových oceánů? Byla studená válka opravdu jen studená? Během jediného roku totiž dochází ke čtyřem z největších havárií ponorek, přičemž dvě z jsou jaderné. Jednou z nich je americká ponorka Scorpion. V souvislosti s teorií, že za potopení sovětské ponorky K–129 může srážka s americkou ponorkou, se objeví tvrzení, že […]
reklama
historie
Váleční sloni: Tank s chobotem
Římská legie se řadí k boji. Zazní bubny a rozkazy centurionů. Vojáci se seřadí do linie, skryti za hradbou velkých štítů. Před nimi je řeka a za ní nepřítel. Překročit vodní tok nebude snadné, ale není nic, co by římská legie nezvládla. Na druhém břehu se pustí do boje. A začne vítězit! V roce 280 př.nl. stojí […]
Rozkvět a pád Babylonské říše
Babylonská říše se formovala postupně na břehu řeky Eufrat v dnešním Iráku již dva tisíce let před naším letopočtem. Dnes se v dané oblasti nachází převážně poušť, ale před čtyřmi tisíci lety se zde nacházela úrodná krajina s pravidelným přísunem srážek a teplým vlhkým podnebím. Nejprve se jednalo o městský stát v bezprostřední blízkosti města nazývaného v akkadštině Báb-ilí (Brána […]
Císař Leopold II. dal přednost nákupům před učenou diskusí
V 18. století se rodí nový fenomén – průmyslové výstavy. V Čechách se ta první odehrála v roce 1754 ve Veltrusích a nadšená z ní byla Marie Terezie. Z té další v roce 1791 v Praze zase císař Leopold II.   Když Marie Terezie projevuje zájem o všechno a během obchůzky se často zastavuje. Teď […]
Buffalo Bill: Nejslavnější jezdec Pony Expressu skončil u cirkusu
Milujete westerny a zkoušíte si představit, jaké by to bylo žít na Divokém západě? V amerických dějinách se tak obvykle označuje dění v západních oblastech USA v období po skončení občanské války Severu proti Jihu v roce 1865 a rokem 1890. Chcete si vyzkoušet, jak by se ti nosily kolty proklatě nízko? Nebýval to žádný med. Přežil ten rychlejší. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz