Skip to content
reklama
reklama

Plicní onemocnění, které nesmíme podceňovat!

Bez dýchání nedokážeme žít. Pokud se nám vzduchu nedostává jen několik minut, nastane mozková smrt. Proto je důležité chránit si orgány, které se na dýchání podílejí. Jaké nemoci plic nás mohou ohrožovat na životě?

Astma

O co jde: Astma se dá popsat jako chronické onemocnění dýchacích cest, které se vlivem určitých faktorů zanítí, otékají a mají omezenou průchodnost.

Vznik: Nejčastějšími spouštěči nemoci jsou jiné infekce a různé alergeny, jako jsou prachoví roztoči, švábi nebo plísně. Nemoc velmi ztěžuje tabákový kouř, ale také velká námaha a silné emoce. Často se astma objevuje v prostředí se špatnou kvalitou vzduchu.

blank
V roce 2011 bylo astmatem na celém světě postiženo 235–300 milionů osob. Každý rok onemocnění přibližně 250 000 lidí. Vyskytuje se 2x častěji u chlapců než u dívek.

Příznaky: Choroba se projevuje opakovaným sípáním, kašlem, svíravou bolestí na hrudi nebo dušností. Symptomy se velmi často zhoršují v noci nebo časně ráno. Projevuje se hlavně při námaze nebo pobytu ve studeném vzduchu.

Astma patří mezi tzv. individuální onemocnění, u každého člověka se projevuje s jinou intenzitou. Někoho trápí neustálé záchvaty, u dalších se vyskytují příznaky jen vzácně.

Léčba: Na tuto chorobu prozatím neexistuje žádný lék, může ale pomoci správná léčba, díky které lze dosáhnout výrazného zlepšení projevů astmatu. V závažných případech se podávají nitrožilní kortikosteroidy.

Důležitá je i prevence, která spočívá k vyhýbání se veškerým možným spouštěčům.

Zápal plic

O co jde: Tato zánětlivá nemoc postihuje zejména plicní sklípky. Často začíná jako zánět horních cest dýchacích a později se rozšíří i do dolních cest. Plíce se naplní tekutinou, dojde k uzávěru plicních sklípků a zablokování volného přístupu kyslíku do krve.

Vznik: Tuto chorobu vyvolávají hlavně bakterie, viry nebo plísně. Méně často ji ale mohou způsobit jiné choroby či autoimunitní onemocnění.

blank
Nejnebezpečnější je zápal plic hlavně pro seniory a pacienty s oslabenou imunitou, pro které může mít fatální následky.

Příznaky: K typickým symptomům patří hlavně kašel, bolest na prsou, vysoká horečka doprovázená zimnicí a dušnost. Mohou se ale dostavit další příznaky, jako je zrychlený tep, bolesti hlavy a svalů, zvracení či průjmy.

K závažnějším projevům lze zařadit promodralou kůži a snížený pocit žízně.

Léčba: Zápal plic, který způsobují bakterie, se léčí pomocí antibiotik. U neinfekčních zánětů se podávají kortikoidy a léky rozpouštějící hlen. Nezbytný je klid na lůžku a dostatečný pitný režim. K úplnému uzdravení dochází minimálně po měsíci.

Tuberkulóza

O co jde: Tuberkulóza patří mezi infekční onemocnění, které způsobují bakterie ze skupiny Mycobacterium tuberculosis. Choroba napadá člověka i zvířata.

Vznik: Bakterie napadají nejen plíce, ale i jiné části těla. Šíří se hlavně vzdušnou cestou, ale také skrze poraněnou kůži nebo z nemocné matky na plod.

blank
Pouze u jednoho z deseti nemocných se projeví aktivní tuberkulóza. Pokud se tato forma neléčí, polovina případů končí smrtí.

Příznaky: První stadium obvykle probíhá bez zvláštních příznaků, později se dostaví bolest na hrudi, dušnost, noční pocení, vykašlávání hlenu a krve. Nemocný často velmi rychle ztrácí svoji hmotnost. V aktivním stadiu dochází k infekci plic.

Některé formy mohou navíc způsobit také zánět mozkových blan, kostí nebo ledvin.

Léčba: Inkubační doba tuberkulózy je 6–8 týdnů, léčí se prostřednictvím antibiotik, která lékaři různě kombinují, aby zabránili odolnosti vůči jednotlivým druhům. K úspěšnému uzdravení je potřeba minimálně 6–9 měsíců léčby.

Chronická obstrukční plicní nemoc

O co jde: Jedná se o zánětlivé onemocnění, při kterém dochází k zužování a ucpání dolních dýchacích cest, průdušek i plicních cév. To pak překáží proudění vzduchu při výdechu. Dá se jinak popsat jako kombinace zánětu průdušek a rozedmy plic.

Vznik: K nástupu nemoci dochází především v důsledku kouření tabáku, nebezpečné je ale i pasivní kouření nebo vdechování prachu a chemikálií z ovzduší. Chorobu mohou vyvolat také různé infekce, zápal plic nebo astma.

blank
Choroba se objevuje častěji u mužů a silných kuřáků.

Příznaky: Nejčastěji se vyskytuje chronický kašel, nemocný pociťuje také dušnost a chronickou únavu. Může dojít i ke svalové atrofii a snižování váhy.

Léčba: Tuto nemoc nelze zcela vyléčit, proto je nezbytná prevence. Pokud se odhalí včas, dá se poměrně dobře potlačit. Nemocný ale musí v první řadě přestat kouřit. K samotné léčbě se používají medikamenty, které usnadňují vykašlávání a rozpouštějí hleny.

Člověk by měl také provádět dýchací fyzioterapii, v závažných případech musejí být nemocní dlouhodobě připojeni na kyslíkový přístroj.

Sarkoidóza plic

O co jde: Při tomto onemocnění se zánětlivé buňky hromadí v plicích a poškozují plicní tkáň. Objevuje se především u lidí mladšího věku (nejčastěji do 40 let). Ve většině případů postihuje hlavně plíce, napadnout může ale i jiné orgány, jako jsou lymfatické uzliny nebo oči.

Vznik: Dosud se nepodařilo zjistit, proč nemoc vzniká. V plicích se projevuje zvětšením mízních uzlin, které se nacházejí v místě vyústění trubicovitých průdušek do plic. Nacházejí se ale v takové hloubce, že je nelze nahmatat.

blank
Stejně jako není známo, proč nemoc vzniká, záhadou zůstává i to, proč přechází do chronického stádia.

Příznaky: Zvětšené uzliny, které mohou dosáhnout velkých rozměrů, tlačí na plíce a člověk pociťuje dušnost a suchý nepříjemný kašel. K tomuto stavu nastupují horečky a celková únava, podobná jako u chřipky.

Léčba: Nemoc ve většině případů sama přejde, proto se k léčbě přistupuje jen někdy. U třetiny lidí ale může přejít do chronického stadia a způsobit velmi vážné zdravotní komplikace. Nejčastěji se pak používají kortikoidy, mají ale řadu vedlejších účinků.

Plicní fibróza

O co jde: Typickou pro plicní fibrózu je tvorba jizev v plicní tkáni, což vede k vážným problémům s dýcháním. Jizvy a hromadění přebytečné tkáně vedou ke zbytnění plicní stěny a způsobuje nižší koncentraci kyslíku v krvi.

Vznik: Tuto nemoc většinou způsobuje jiné onemocnění, jako jsou tuberkulóza, sarkoidóza nebo revmatoidní artritida. Může se ale objevit i bez známé příčiny.

blank
V důsledku plicní fibrózy se zvyšuje riziko plicní embolie.

Příznaky: Nemocní trpí trvalou dušností a chronickým suchým kašlem. Člověk pociťuje únavu a slabost a ztrácí chuť k jídlu. Při chůzi do kopce a do schodů se zadýchává. Na poslech je často slyšet občasné tenké praskání při nádechu.

Léčba: Žádný lék na poškození plic v důsledku plicní fibrózy prozatím neexistuje. Někdy se ke zmírnění projevů podávají kortikosteroidy. Součástí léčby je i průběžné doplňování kyslíku pomocí přístrojů.

Rakovina plic

O co jde: Jedná se o nejčastější typ nádorového onemocnění plic. Existují dvě varianty nemoci: malobuněčný karcinom plic, který rychle roste, a nemalobuněčný karcinom, jehož růst je pomalejší.

Vznik: Rakovině plic nejvíce přispívá kouření, u nekuřáků má největší vliv pasivní vdechování kouře, ale i viry, znečištěné ovzduší nebo dědičné předpoklady.

blank
Karcinom plic patří k nejčastějším onkologickým příčinám smrti u mužů mezi 65–69 lety. Ročně na něj zemře 1,3 milionu mužů a žen.

Příznaky: Mezi hlavní příznaky patří dráždivý silný kašel, sípání, voda v plicích, dušnost nebo problémy s polykáním. Bohužel se nemoc projeví, až když se rozšíří do dalších tkání, většinou do mozku, kostí, nadledvin nebo jater.

Léčba: Pokud není nádor léčen, většinou se rozšiřuje mimo plíce do okolních tkání. Léčba se také odvíjí od typu nádoru. U nemalobuněčného typu se využívá chirurgická léčba, zatímco druhý typ má lepší odezvu na chemoterapii a ozařování.

Přes 85 % lidí nebojuje o vyléčení, ale pouze o prodloužení života.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Pozvání do interiérové krajiny
rezidenceonline.cz

Pozvání do interiérové krajiny

Barcelonský byt je ojedinělý útulnými zákoutími,...
Čtvrtý mušketýr v avantgardním plášti DS
epochalnisvet.cz

Čtvrtý mušketýr v...

Pařížská avantgarda má nového člena „high...
Kotník dokáže zkomplikovat pohyb
panidomu.cz

Kotník dokáže zkomplikovat...

Pohybový aparát: kosti, klouby, svaly a šlachy slouží...
Španělské churros s čokoládou
tisicereceptu.cz

Španělské churros s čokoládou

Chutnají jako české koblihy, ale jsou křupavější. Churros...
Chrámová hora Borobudur: Co ukrývá historie novodobého divu světa?
enigmaplus.cz

Chrámová hora Borobudur: Co...

Na indonéském ostrově Jáva leží unikátní chrámový...
Tesla Optimus přichází. Měli bychom se bát?
enigmaplus.cz

Tesla Optimus přichází. Měli...

Vývoj robotů jde dopředu skutečně mílovými...
Pozor na kousnutí
21stoleti.cz

Pozor na kousnutí

V nedávné době narazili badatelé ve...
Záchrana přišla z nebes
skutecnepribehy.cz

Záchrana přišla z nebes

Můj život visel doslova...
Chtějí slepit vztah dalším dítětem?
nasehvezdy.cz

Chtějí slepit vztah dalším...

Mohla by točit nebo hrát...
Labské údolí: Famózní scenérie a skřítci v jednom
epochanacestach.cz

Labské údolí: Famózní...

Labské údolí je samo o sobě...
Snaží se utajit svoji novou lásku?
nasehvezdy.cz

Snaží se utajit svoji novou...

Krásná herečka Sabina...
Jahody a bubliny: Odměna pro rodiče a děti za vysvědčení v La Bottega Oaks Deli Bistro
iluxus.cz

Jahody a bubliny: Odměna pro...

Konec školního roku a letní prázdniny se...