Domů     Na pokraji vyhynutí: Které druhy zvířat jsou nejohroženější?
Na pokraji vyhynutí: Které druhy zvířat jsou nejohroženější?

Týká se tisíce druhů zvířat i rostlin. Toto číslo se neustále zvyšuje, bohužel kvůli lidským činnostem, jako jsou těžba dřeva, pytláctví, ale také rozrůstání populace. Která zvířata patří k těm nejohroženějším?

Nosorožec tuponosý severní

Výskyt: Rezervace Ol Pejeta Conservancy, Keňa

Počet ve volné přírodě: 2

Důvod ohrožení: pytláctví, válka, zásahy do krajiny

Nosorožec tuponosý má dva podruhy: severního a jižního. První zmiňovaný se ale již prakticky stal vyhynulým. Tzv. bílý nosorožec patřil mezi největší africká zvířata, hned po slonovi a hrochovi.

Ještě v první polovině 20. století se ještě vyskytoval na území Ugandy, Čadu, Súdánu, Středoafrické republiky a Konga. Postupem času ale začala populace nosorožců mizet, především kvůli pytlákům, kteří je začali lovit pro jejich rohy.

Ty mají mít podle tradiční asijské medicíny léčebný účinek, a proto je jejich cena obrovská. Podle vědeckých studií ale roh nemá na lidské zdraví žádný vliv.

Zbyly poslední dvě samice Najin a Fatu, které ještě stále žijí v keňské rezervaci Ol Pejeta. Už ale nemohou zabřeznout. Vědci tak vidí řešení v umělé reprodukci, jelikož poslednímu samci odebrali vzorek spermatu a zmrazili ho. K reprodukci chtějí využít samici nosorožce tuponosého jižního.
Zbyly poslední dvě samice Najin a Fatu, které ještě stále žijí v keňské rezervaci Ol Pejeta. Už ale nemohou zabřeznout. Vědci tak vidí řešení v umělé reprodukci, jelikož poslednímu samci odebrali vzorek spermatu a zmrazili ho. K reprodukci chtějí využít samici nosorožce tuponosého jižního.

Poslední kusy

Další neblahý vliv měl i ozbrojený konflikt, který proběhl v 70. a 80. letech minulého století. Zničil celou kolonii nosorožců až na několik kusů v národním parku Garamba v Kongu.

Kvůli probíhající občanské válce a pytlákům tak v roce 2004 zbývalo pouze 15 posledních jedinců. O čtyři roky později už se tento druh začal považovat ve volné přírodě za vyhynulý, jelikož zemřel poslední samec.

Levhart mandžuský

Výskyt: jihovýchodní Rusko a Čína

Počet ve volné přírodě: 40

Důvod ohrožení: pytláctví, mizení lesů

Tento druh levharta nežije jako ostatní druhy v afrických savanách, ale ve východní Asii, především při ruských hranicích s Čínou a Severní Koreou. Jde o samotářskou kočku, která obývá husté nedotčené lesy, kde se nachází dostatek kopytníků a jelenů.

Loví většinou v noci. Chová se velmi obezřetně, proto jej můžeme jen velmi těžko pozorovat. Na světě zbývá už jen několik desítek jedinců, kterým i v důsledku příbuzenského křížení hrozí degenerace.

Na záchranu levharta mandžuského byla vytvořena i organizace s názvem Amur Leopard and Tiger Alliance, která monitoruje levhartí stopy a pohyb.
Na záchranu levharta mandžuského byla vytvořena i organizace s názvem Amur Leopard and Tiger Alliance, která monitoruje levhartí stopy a pohyb.

Likvidace přirozeného prostředí

Levharti umírají především v důsledku ilegálního lovu, lesních požárů, ale také vlivem stavebních projektů, kvůli kterým postupně mizí jejich přirozené prostředí. Šelmy ohrožují i pastevci, jelikož levharti zabíjejí jejich hospodářská zvířata.

Ruská vláda proto přišla se zajímavým řešením. Zřídila pro levharty rozsáhlý park, a také zemědělcům bude kompenzovat případnou ztrátu za úhyn domácích zvířat – ovšem za předpokladu, že predátora nezabijí.

Lemur severní

Výskyt: Madagaskar

Počet ve volné přírodě: 50

Důvod ohrožení: přirození predátoři, těžba dřeva, lov

Tito lemuři patří mezi nejmenší druh z rodu Lepilemur, který obývá listnaté lesy severní části ostrova Madagaskaru. Jsou přizpůsobeni pro život na stromech, k tomu jim slouží dlouhé a silné zadní nohy, díky kterým mohou skákat po stromech.

Na spodní straně končetin mají měkké polštářky, které zlepšují uchopení za větve. Jelikož se jedná o noční živočichy, mají k vidění ve tmě uzpůsobené i speciálně vyvinuté oči se zvláštní vrstvou, která se nazývá tapetum lucidum.

Podle organizace International Union for Conservation od Nature se populace lemurů za posledních několik desítek let zmenšila o neuvěřitelných 80 %. Na vině je hlavně těžba dřeva.
Podle organizace International Union for Conservation od Nature se populace lemurů za posledních několik desítek let zmenšila o neuvěřitelných 80 %. Na vině je hlavně těžba dřeva.

Predátoři i jídlo pro lidi

Nejvíce lemury ohrožují přirození nepřátelé, jako jsou hadi, kteří je vybírají z dutin, draví ptáci, ale také lidští lovci, jenž je loví hlavně pro maso. To praktikovali už domorodí obyvatelé Madagaskaru, pro něž bylo lemuří maso vydatným zdrojem bílkovin.

Během dvou tisíc let kvůli tomu vyhynulo nejméně 17 druhů lemurů. A i když je jejich lov zakázaný, v nejchudších částech ostrova se jedná o jediný dostupný zdroj masa.

Ara kaninda

Výskyt: Bolívie

Počet ve volné přírodě: 130

Důvod ohrožení: obchod se zvířaty, nelegální lov

Tento druh pestrobarevného papouška žije na malém území střední a severní Bolívie známé jako Los Llanos de Moxos.

Lze si ho snadno splést s běžnějším papouškem arou araraunou, na rozdíl od ní má ale na hrdle modrou skvrnu a jemnou hlavu zdobí méně masivní zobák. Jeho základní zbarvení je modré a žlutooranžové.

Na území jihoamerické země žije asi 130 posledních jedinců, přičemž pouze zhruba 80 z nich je pohlavně dospělých.

Pod svá ochranná křídla si aru vzala bolivijská rezervace Barba Azul Nature, jejíž území se podařilo rozšířit na 110 km2.
Pod svá ochranná křídla si aru vzala bolivijská rezervace Barba Azul Nature, jejíž území se podařilo rozšířit na 110 km2.

Úbytek lesů

Za malý počet těchto krásných ptáků může nejvíce ilegální obchod se zvířaty, který dosáhl svého vrcholu v 70. a 80. letech 20. století.

V roce 1984 proto bolivijská vláda zakázala aru ze země vyvážet, nicméně už nemohla zastavit kácení pralesů, kde měl tento pták domov. Lesy, kde papoušci žijí, jsou každoročně vypalovány a požáry se rozšiřují do širokého okolí.

Gorila horská

Výskyt: Uganda, Rwanda, Kongo

Počet ve volné přírodě: 800

Důvod ohrožení: kácení deštných pralesů, pytláctví, občanská válka, nemoci

Gorila horská patří mezi poddruh gorily východní. Vyskytuje se pouze na malém území v horské oblasti na pomezí Konžské demokratické republiky, Ugandy a Rwandy.

Na rozdíl od ostatních goril má tento druh hustší srst s nápadně dlouhými černými chlupy na temeni hlavy a horních končetinách. Ta je chrání před nepřízní počasí deštných pralesů.

V těchto místech totiž klesá teplota až k bodu mrazu a často se zde objevují vytrvalé deště a bouře s krupobitím.

Fosseyová zkoumala chování goril.
Fosseyová zkoumala chování goril.

Gorily v mlze

Prvním Evropanem, který spatřil gorilu horskou, byl německý armádní důstojník Robert von Beringe – na území Virunga zastřelil v říjnu 1902 dva kusy. Jejich život ale lidem přiblížila až v roce 1967 Dian Fosseyová, která zde založila výzkumnou stanici.

Fosseyová zavedla některé metody používané k identifikaci, stopování a navazování kontaktu s gorilami. Z provedeného výzkumu vyplynulo, že pokud zemře dominantní samec, má to za následek degradaci celé skupiny a smrt mláďat.

Delfínovec čínský

Výskyt: Čína

Počet ve volné přírodě: nepodařilo se zjistit

Důvod ohrožení: znečištění řeky, lov, stavba vodní elektrárny

Jeden ze čtyř známých sladkovodních delfínů byl pozorován pouze v řece Jang-c´-ťiang a v jezeře Tung-tching-chu v Číně.

Na seznam kriticky ohrožených druhů se dostal v roce 2007.  Podle některých už pravděpodobně vyhynul v důsledku zhoršení podmínek prostředí, ve kterém žil.

Poslední expedici v roce 2006 se nepodařilo v řece najít žádného delfínovce čínského – prohlásili ho proto za vyhynulého.

Není ještě potvrzené, že by delfínovec zmizel z povrchu zemského.
Není ještě potvrzené, že by delfínovec zmizel z povrchu zemského.

Symbol míru

Číňané ho již starověku nazývali „Bohyně řeky Jang c´-ťiang“ a představoval pro ně mír a prosperitu. Podle tradiční čínské legendy je delfínovec převtělená princezna, kterou utopila její vlastní rodina, protože si odmítla vzít muže, jehož nemilovala.

Harmonické soužití delfínovce čínského narušilo katastrofální znečištění řeky, zvýšený rybolov pomocí elektrických výbojů a neúměrný nárůst lodní dopravy. Poslední ranou pro delfínovce se stala výstavba přehrady Tři soutěsky, která započala v roce 1994.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Věda a technika
Obří meteority: Kam vyrazit za nejzajímavějšími krátery? (II.)
„Padá hvězda, něco si přej!“ Tuto radu už téměř každý z nás zaslechl nebo sám vyslovil. Aktuální je i v listopadu a prosinci, kdy se nebe rozzáří bohatou zářivou záplavou zvanou Leonidy a Geminidy. I když jde o romantickou představu, padající hvězdy doopravdy neexistují. Jsou to zkrátka a dobře jen meteory! Někdy se z komet […]
Věda a technika
Tullundský muž: Nejslavnější mumie z bažin
V dánském údolí Bjældskovdalu leží Tollundský močál. V roce 1938 je tu při těžbě rašeliny objeveno tělo asi třicetileté pravěké ženy. Bohužel těžbou značně poničené. O 12 let později těží ve stejném močále rašelinu Viggo a Emil Højgaardovi. A 6. května 1950 se to stane. Jsou zhruba v hloubce 2,5 metru, když si všimnou ruky […]
Věda a technika
Co signalizuje brnění nohou?
Jedná se o poměrně časté obtíže, které v mnoha případech mívají banální příčinu. Zároveň ale mohou signalizovat chorobné stavy, které by člověk rozhodně neměl podceňovat. Brnění či mravenčení končetin čas od času potká každého. Dlouhé sezení způsobuje velký útlak nervů a obvykle odezní, jakmile změníte polohu a začnete se hýbat. Tento pocit lze popsat jako […]
Věda a technika
Co diktuje móda pro procházky měsíčním prachem?
Módní kritici by z nich asi u vytržení nebyli. Ani modelky na předváděcích molech by v nich asi neudělaly bůhvíjaký dojem. Přesto se jedná o jedny z nejúžasnějších druhů oblečení, které pod rukama krejčích vznikly. I když ani ne tak krejčích – hlavní slovo v tomto ohledu mají technologové. Vesmír pro člověka není přívětivým místem. […]
reklama
věda a technika
Který pták létá nejrychleji?
Když někdy někam hodně spěcháme, přáli bychom si umět létat jako ptáci! Pomohlo by nám to? Dostali bychom se na určené místo rychleji než třeba autem? Za nejrychlejšího ptáka a zároveň vůbec nejrychlejšího živočicha na Zemi je považován sokol stěhovaný. Ten při střemhlavém letu dokáže vyvinout rychlost až 389 km/h (podle naměřeného rekordu)! Na paty […]
Ztráta paměti může potkat každého. Lze jí předcházet?
Paměť je schopnost mozku uchovávat a znovu používat uložené informace a zkušenosti. S věkem tato schopnost pomalu slábne. Existuji ovšem poruchy, které negativně ovlivňují paměť a vedou k zapomínání, klidně už v mladém věku. Jste v ohrožení? Paměť představuje jednu z důležitých funkcí našeho mozku. Umožňuje nám uchovávat si vzpomínky na již prožité. Rozlišujeme krátkodobou, střednědobou a dlouhodobou paměť, a […]
Kvantová mechanika přináší nový pohled na vnímání magnetického pole u ptáků
Naše vědomosti o migraci ptáků se posunuly od Aristotelových představ o tom, že se v zimním období rehci mění na červenky, nebo že hibernují, k poznání o migraci ptáků a jejím principu. K behaviorální vědě o migracích se tak postupně přidala molekulární biologie i kvantová fyzika. V posledních letech dokážeme mnohem přesněji určit délky tras a dob trvání cest […]
Pozor, na nebe míří umělá hvězda!
Už za pár let se nejspíš na nebi objeví nová hvězda! Nezrodí se běžnou cestou z molekulárního mraku, ani nepřiletí z dalekých končin vesmíru, bude to hvězda falešná! Kdo ji na oblohu pověsí? A k čemu vlastně? Ve vesmíru existují možná triliardy hvězd a o většině z nich máme jen minimum informací. Jak také zjistit […]
reklama
lifestyle
Burning Man: Festival plný divočiny odstartuje rozchod!
Kdyby někdo šel náhodou kolem, usmyslí si, že se nejspíš stal terčem fata morgany. V dálce totiž vidí vzducholoď na kolečkách, vůz připomínající létající talíř a v dálce dokonce automobil ve tvaru ryby! Všemu přihlíží několikametrová dřevěná socha! Za vším hledej ženu, podobně je na tom i týdenní americký festival Burning Man (Hořící muž). Hosté se sjíždějí […]
Voňavá domácí kosmetika: Jak si ji vyrobit?
Výroba domácí kosmetiky je zábavná, jednoduchá a navíc ušetříte i nějakou tu korunku. Spoustu surovin pro výrobu najdete doma v kuchyni. Základní recepty na výrobu domácí kosmetiky jsou složeny pouze z tuků, proto je potřeba si pořídit pár olejů, které budete používat k výrobě kosmetických produktů. Oleje můžete obohatit dalšími léčivými účinky bylinek. Výborná jsou […]
Z historie tetování: Jak staré vlastně je?
Nejen slavný Ötzi, jenž byl roku 1991 nalezen v Alpách, ale i dvojice egyptských mumií, žena a muž, ve stáří asi 5 000 let, nám dokládají, že tetování je pravděpodobně ještě mnohem starší než oni. Bylo totiž provedeno tak kvalitně, že jistě již v jejich době bylo zvládnuté na vysoké úrovni. Tato tetovaná starověká dvojice […]
Od kočáru po superjachty. Jak šel čas s cestováním pro bohaté?
Cestování a poznávání nových světů lákalo lidi odnepaměti. Zatímco chudší vrstvy musely obvykle po svých, v lepším případě na koni, ty bohatší na tom byly mnohem lépe. Pro boháče totiž vždycky existovaly možnosti, jak si cestu zpříjemnit… Ulicemi starověkých měst se bohatí obyvatelé nechávali přepravovat na nosítkách, nesených otroky. K prvním případům cestování na dlouhé vzdálenosti docházelo […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz