Domů     Na počtu terapií se rok pandemie výrazně nepodepsal
Na počtu terapií se rok pandemie výrazně nepodepsal
24.7.2021

Na pražské klinice asistované reprodukce IVF CUBE v nejbližších dnech oslaví významný milník ve své více než desetileté existenci – narození v pořadí pětitisícího miminka.

Rok 2020 byl sice poznamenaný omezením dostupnosti zdravotnických výkonů, oblasti asistované reprodukce se ale významně nedotkl.

Podle statistik IVF CUBE klesl v loňském roce počet realizovaných terapií jen o 3,5 %. Změnilo se tak pouze složení klientely a struktura provedených terapií.

Laboratoř IVF-CUBE Foto: Tisková zpráva
Laboratoř IVF-CUBE Foto: Tisková zpráva

Klinika IVF CUBE patří k centrům asistované reprodukce, která vyhledávají i páry ze zahraničí. Ty běžně tvoří přibližně 60 % klientely. Nejčastější referencí kliniky je přitom její dlouhodobá kumulativní úspěšnost, která dle typu léčby dosahuje až 84 %.

Česká republika patří v oblasti asistované reprodukce k celosvětové špičce. Jedním z důvodů naší úspěšnosti je propracovaný dárcovský program.

Právě ten při dlouhodobém trendu odkládání rodičovství rapidně zvyšuje šanci na početí a narození zdravého potomka,“ vysvětluje MUDr. Hana Višňová, vedoucí lékařka IVF CUBE, a přidává i několik dalších dat:

„Z důvodu epidemiologických omezení i doporučení ESHRE na pozastavení terapií během prvních měsíců pandemie se složení klientely na naší klinice loni otočilo ve prospěch českých párů. Jejich počet stoupl o více než 20 %.

Stejně tak se výrazně zkrátila průměrná doba čekání na léčbu, která v kritických jarních měsících představovala jen jeden, maximálně dva týdny.“

V roce 2020 narostl na klinice i objem on-line konzultací. Z původních 30 % převážně zahraničních klientů (v roce 2019), kteří touto cestou řešili úvodní rozhovory, na 40 % v roce 2020, kdy této možnosti významně využívali i čeští zájemci o terapii.

Období mnoha omezení klinika využila i k rozšíření prostor o přibližně 200 m2. Přibyl třetí operační sál, odběrová místnost, zvětšila se plocha laboratoří i administrativních místností.

Laboratoř IVF-CUBE Foto: Tisková zpráva
Laboratoř IVF-CUBE Foto: Tisková zpráva

V očekávání pětitisícího miminka

Během pandemického roku 2020 bylo v IVF CUBE realizováno 1 490 terapií. To prakticky znamená udržení počtu porovnatelného s minulými lety.

Jak už bylo zmíněno, až 60 % z nich absolvovaly právě české páry, a českou národnost tak bude mít i „jubilejní“, v pořadí už pětitisící miminko narozené od vzniku kliniky v roce 2010. Na svět by mělo přijít začátkem července.

„Maminka je z Prahy, před prvním těhotenstvím absolvovala kromě jiného i dva neúspěšné pokusy o léčbu na klinice v zahraničí, kde s manželem dlouhodobě žili,“ říká MUDr. Višňová a pokračuje:

„Jejich několikaleté snažení o početí druhého potomka se nám po třech měsících léčby podařilo završit úspěšným embryotransferem.“

Až 75 % párů přichází pozdě

Statistiky dlouhodobě potvrzují, že problémy s početím má průměrně každý pátý český pár, přičemž příčiny jsou dnes rovnoměrně rozložené na straně žen i mužů. „Největším problémem je odkládání rodičovství.

Následně je dlouhá i doba, než pár vyhledá odbornou pomoc při neúspěšných snahách o přirozené početí. Pouze přibližně 25 % párů je v době zahájení léčby mladší než 35 let (žena) a mají tedy dobrou prognózu dosažení gravidity s vlastními vajíčky a spermiemi.

Což znamená, že tři čtvrtiny přicházejí na terapii až v čase, kdy šance na úspěch výrazně klesá,“ upozorňuje MUDr. Višňová.

Vzhledem k průměrnému věku kolem 38 let se tedy zvyšuje počet cyklů IVF s PGT, to znamená cyklů s preimplantačním genetickým vyšetřením.

MUDr. Hana Višňová Ph.D., vedoucí lékařka Foto: Tisková zpráva
MUDr. Hana Višňová Ph.D., vedoucí lékařka Foto: Tisková zpráva

Úspěšnost IVF-ICSI v kombinaci s PGT-A je v porovnání s IVF metodou vyšší a dosahuje více než 56 %. Pro transfer jsou totiž vybírána pouze euploidní embrya, tj. embrya, která mají správný počet chromozomů.

Část embryí, u kterých byly nalezeny genetické chyby v počtu chromozomů, je tímto vyšetřením vyřazena.“ Dobrou zprávou je podle lékařky i trend růstu zájmu o prekoncepční genetické vyšetření.

Prekoncepční genetické testování MATCH+ v rámci dárcovského programu zaznamenalo v roce 2020 rapidní meziroční nárůst o více než 75 %,“ konstatuje uznávaná odbornice.

Medicína vyrovnává chybějící osvětu

I když odborníci v blízké budoucnosti neočekávají ve vývoji statistik plodnosti zásadní změny, faktem je, že počet terapií má a bude mít vzestupný trend.

Ondřej Šebestík manažer IVF-CUBE Foto: Tisková zpráva
Ondřej Šebestík manažer IVF-CUBE Foto: Tisková zpráva

Léčíme stále více starších párů, protože se v současnosti málo věnujeme osvětě potřebné pro prevenci neplodnosti. Chybí cílená komunikace tzv. fertility awareness programy, které zatím nenacházejí místo v agendě politiků ani odborné lékařské veřejnosti.

I proto přetrvává trend zakládání rodiny často až po 35. roku života, kdy šance na přirozené početí radikálně klesá,“ upozorňuje MUDr. Višňová a dodává: „V nejbližším období ale budou klíčové i další faktory.

Postoj zdravotních pojišťoven, které mohou přistoupit ke změnám v úhradách terapie, zvýšení věkového limitu ženy či možné úhrady IVF cyklů na rodné číslo partnera. Z medicínského hlediska vidím velký potenciál také v nových lécích na podporu implantace embryí.

IVF CUBE aktuálně plánuje v této oblasti účast v další klinické studii, takže naši pacienti budou mít opět přístup k inovativní terapii mezi prvními.“

Foto: Úvodní foto: Tisková zpráva
Související články
Věda a technika
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Věda a technika
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Věda a technika
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Věda a technika
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
reklama
zajímavosti
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
reklama
zajímavosti
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rozcvička pro paměť
panidomu.cz
Rozcvička pro paměť
Trénovat, trénovat, trénovat… To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
enigmaplus.cz
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
Rituální vraždy a lidské oběti bohům jsou charakteristické pro mnohé kultury v pravěku. Ale lze na ně narazit i v moderní době. Tradice rituálních vražd je u některých kultů stále živá a neodradí ji a
Nazar: Oko proti zlých pohledům
epochalnisvet.cz
Nazar: Oko proti zlých pohledům
Modrá, bílá, světlemodrá, tmavomodrá. Co je to za podivnou duhu? Na mysli máme nazar neboli oko zla. Prý jednoduchý návod na to, jak přežít veškerou závist a zlobu okolního světa! V modrých očích některé kultury vidí zlo. Například Turci, ale i Řekové. Když mezi ně, typicky hnědooké, přicházejí ze severní Evropy nositelé očí blankytných,
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
historyplus.cz
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
Přesily se nezaleknou. V bitvě u slezské Lehnice 20 000 mongolských lučištníků na koních roku 1241 rozpráší třicetitisícové vojsko křesťanů. V Evropě diví kočovníci, kteří se přemísťují z místa na místo závratnou rychlostí, vyvolají paniku.   Rychlí a nezávislí Proženou se celou Asií jako vítr. Denně mohou urazit až 160 kilometrů. Za takovou rychlost mongolští
Řezy s drobenkou
tisicereceptu.cz
Řezy s drobenkou
Ještě předtím, než nanesete na těsto tvarohovou náplň, potřete ho džemem. Ingredience Na těsto 300 g hladké mouky 150 g změklého másla 1 vejce 100 g cukru 1 lžička nastrouhané citronové k
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
21stoleti.cz
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
Pražské Metro slaví 50 let a jako oslavu přinášíme vzpomínky pamětníků a dokumentů z firemních archivů – přehlídku zapomenutých příběhů. Zaměstnanci Metrostavu, respektive původního státního podniku V
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Vynutí si Krejčíková svatbu?
nasehvezdy.cz
Vynutí si Krejčíková svatbu?
Jsou už mnoho let zasnoubeni, přesto se krásná Aneta Krejčíková (32) veselky stále nedočkala. Povídá se, že už toho má dost a rozhodla se jednat. Jednou už se prý blondýnka ze seriálu Ulice se svým p
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
iluxus.cz
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
Už téměř 35 let představuje hodinářství Koscom synonymum pro spolehlivost a kvalitu v oblasti péče o hodinky, a to nejenom mechanické. S blížícími se oslavami výročí se vedení společnosti rozhodlo svo
Nepečený borůvkový cheesecake
nejsemsama.cz
Nepečený borůvkový cheesecake
Sladkost, kterou budete muset připravovat každou neděli. Ingredience: ● 130 g sušenek (Lotus, Club nebo Bebe) ● 60 g másla ● 500 g mascarpone ● 200 g sýru Philadelphia ● 200 g vysokotučné smetany ● 120 g moučkového cukru ● 200 g borůvek (nebo jiného bobulového ovoce) Postup: Rozdrťte sušenky. Můžete je dát do igelitového sáčku a paličkou je nadrtit nebo vám pomůže kuchyňský robot. Nadrobno
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
skutecnepribehy.cz
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
Byla jsem zamilovaná do pohledného spolužáka Lišky, který si mě nevšímal. Přesto jsem doufala, že se během pálení čarodějnic sblížíme. K čarodějnicím neboli třicátému dubnu se upínaly veškeré mé naděje. O té magické noci jsem věděla nemnoho, neboť jsme se o takových věcech ve škole neučili, ale babička říkávala, že je to noc zázraků. Filipojakubská nebo také Valpuržina