Skip to content

7 nejstarších měst světa

Dávní obyvatelé sem přišli už před několika tisíci let. A jejich prapotomci tu žijí dodnes…

Která města dokázala přežít všechno dobré i zlé, a zařadit se tak mezi ta nejstarší trvale obydlená na planetě?

Jericho

Město s 20 000 obyvateli na břehu řeky Jordán v Palestině, resp. Izraeli, je výjimečné hned dvakrát. Nejen, že jde o jedno nejstarších na světě, ale patří i mezi ta nejníže položená – nachází se přibližně 260 metrů pod úrovní oceánu.

Nejstarší stopy po osídlení se datují do 9. tisíciletí př. n. l. První domy byly postavené z hliněných cihel a dřeva a město obklopovala kamenná zeď s věžemi – patrně vůbec nejstarší hradba, která byla kdy objevena!

Damašek

Které z nich je absolutně nejstarší, si archeologové většinou říct netroufají. Určit, které stopy patří již opravdu trvalému obydlení, totiž není lehké. O nejstarším hlavním městě na světě však pochybnosti nejsou – je to syrská metropole Damašek, domov zhruba 2 milionů obyvatel!

Dříve kouzelné místo plné tradic je však od roku 2011 bombardované občanskou válkou. Přežijí ty nejcennější odkazy minulosti? Podle archeologických nálezů tu žili lidé již minimálně kolem roku 6300 př.n. l.

Významné město se ale z Damašku stává až po příchodu Aramejců (11. století př. n. l.), kteří tu vybudují první vodovod na světě.

Syrský Damašek je nejstarším hlavním městem na světě. Foto: The Way of Slow Travel / Creative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.

Byblos

Úchvatný Byblos (arabsky Džubajl ) najdeme při pobřeží Středozemního moře, nedaleko hlavního města Libanonu Bejrútu. Žije zde asi 40 000 obyvatel, především jde však o jednu z největších atrakcí pro turisty.

Vedle množství památek se dodnes uchovaly stopy po obydlí z mladší doby kamenné, přesněji doby okolo 5 000 let př. n. l. Od 3. tisíciletí př. n. .l. už jsou patrné počátky skutečného města – zbytky domů zhruba stejné velikosti.

Byblos je tak trochu i kolébkou písma. Jde o jedno z prvních center Féničanů, tvůrců abecedy, která se stane základem většiny dnešních jazyků.

Plovdiv

Nejprve to byla thrácká osada, poté římské město. Najdeme tu patrně nejznámější antickou památku v Bulharsku – amfiteátr postavený ve 2. století za vlády císaře Trajána. Vešlo se do něj až 7000 diváků a řada kulturních událostí tu probíhá dodnes.

Počátky osídlení však sahají mnohem dále. Nejstarší nalezená keramika a další předměty každodenního života pocházejí již ze 4. tisíciletí př. n. l. a Plovdiv je tak jedním z nejstarších trvale obydlených měst Evropy.

Dnes je zhruba s 340 000 obyvateli po Sofii druhým největším městem Bulharska. A zároveň významným centrem ekonomiky, dopravy, kultury i vzdělání.

blank
Ani Athény, ani Řím! Evropským kmetům vévodí bulharský Plovdiv. Foto: Klearchos Kapoutsis / Creative Commons / CC BY 2.0.

Váránasí

Legenda vypráví, že město založil indický bůh Šiva asi před 5000 lety a vytvořil z něj hlavní poutní místo v zemi. Podložené počátky města jsou ale většinou kladeny do 12. století př. n. l. Váránasí je známé také pod jménem Banáras nebo Benáres, leží v indickém státě Uttarpradéš a čítá více než 3 milióny obyvatel.

Dodnes sem přicházejí poutníci z celého světa, aby uskutečnili očistnou koupel v řece Ganze. K přístupu k vodě slouží schody zvané gháty – ve městě je jich celkem sto. Ještě početnější jsou však chrámy, kterých ve Váránasí najdeme přes dvě tisícovky!

Aleppo

Ve velkém městě na severozápadě Sýrie dnes žije více než 2 miliony lidí. Charakteristickým znakem Aleppa, které místní nazývají Halab, je směsice nejrůznějších architektonických stylů. Moderní části města jsou odděleny zdí od těch starých, jejichž počátky dle archeologů sahají až do doby okolo 5000 let př. n. l.

První písemné zmínky o městu pak pocházejí z hliněných destiček ze 3. tisíciletí př. n. l.

Dominantou města je velká citadela, tyčící se na vyvýšenině nedaleko arabského tržiště. První opevnění zde vzniklo ve 4. století př. n. l., překrylo ale původní, o mnoho starší stavby.

blank
Jedním ze symbolů Váránasí jsou schody do řeky Gangy. Foto: ironmanixs / Creative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.

Sidón

Máte rádi banány nebo citrusy? Zavítejte tedy do Sidónu, lemovaného proslulými plantážemi ovoce a zeleniny. Pokud uslyšíte od místních „Saida“, jde o totéž – třetí největší město Libanonu, dnes čítající asi 200 000 obyvatel.

Kdy přišli ti úplně první? V případě Sidónu je odpověď trochu sporná. Přestože první stopy po lidské přítomnosti jsou starší, počátek skutečného města se obvykle klade do mladší domy kamenné, mezi 6000 až 4000 lety př. n. l.

Kolem roku 1500 př. n. l. se Sidón stává hlavním městem Fénicie a centrem čilého obchodu s Egyptem.

Foto: úvodní foto: gareththeobalditfyou / Pixabay 1, 2, 3: Creative Commons
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Zlom v asistovaných sebevraždách: Kolumbie schválila eutanazii pacientovi, který netrpěl smrtelnou nemocí
21stoleti.cz

Zlom v asistovaných...

V pátek 7. ledna se v Kolumbii uskutečnila první...
Kolem Země proletí obří asteroid
enigmaplus.cz

Kolem Země proletí obří...

Asteroid o velikosti přes jeden kilometr...
Bájná země Lyonesse: Atlantida Britských ostrovů
enigmaplus.cz

Bájná země Lyonesse:...

Odvážný král Artuš, mocný čaroděj Merlin a bájný hrad Camelot,...
Viděli jsme snad únos mimozemšťany?
skutecnepribehy.cz

Viděli jsme snad únos...

Ta podivná příhoda se mi...
Sjezdové tratě v Rakousku: Které jsou skvělé?
epochanacestach.cz

Sjezdové tratě v Rakousku:...

Tak třeba Arlberg!...
Obětovala herečka lásku úspěšné kariéře?
nasehvezdy.cz

Obětovala herečka lásku...

Ještě před pár lety EVU...
Hovězí po burgundsku
tisicereceptu.cz

Hovězí po burgundsku

Tento pokrm je zkrátka klasika všech klasik. Suroviny...
Kuřecí vindaloo
panidomu.cz

Kuřecí vindaloo

Vindaloo je populární indické jídlo spojující...
Démoni ji dostali do Bohnic
nasehvezdy.cz

Démoni ji dostali do Bohnic

Hrála v Ulici, Ordinaci,...
Dokonalé útočiště pro popovou princeznu
rezidenceonline.cz

Dokonalé útočiště pro...

Při své dlouhé cestě světem showbyznysu si...
Hypogeum Hal Saflieni: Skrývá maltské pohřebiště největší tajemství všech dob?
epochalnisvet.cz

Hypogeum Hal Saflieni: Skrývá...

Jde o nejstarší podzemní chrám naší...
PRU58 lunch menu
iluxus.cz

PRU58 lunch menu

Restaurace PRU58 v pražských Holešovicích je...