Skip to content
reklama
reklama

7 nejstarších měst světa

blank

Dávní obyvatelé sem přišli už před několika tisíci let. A jejich prapotomci tu žijí dodnes…

Která města dokázala přežít všechno dobré i zlé, a zařadit se tak mezi ta nejstarší trvale obydlená na planetě?

Jericho

Město s 20 000 obyvateli na břehu řeky Jordán v Palestině, resp. Izraeli, je výjimečné hned dvakrát. Nejen, že jde o jedno nejstarších na světě, ale patří i mezi ta nejníže položená – nachází se přibližně 260 metrů pod úrovní oceánu.

Nejstarší stopy po osídlení se datují do 9. tisíciletí př. n. l. První domy byly postavené z hliněných cihel a dřeva a město obklopovala kamenná zeď s věžemi – patrně vůbec nejstarší hradba, která byla kdy objevena!

Damašek

Které z nich je absolutně nejstarší, si archeologové většinou říct netroufají. Určit, které stopy patří již opravdu trvalému obydlení, totiž není lehké. O nejstarším hlavním městě na světě však pochybnosti nejsou – je to syrská metropole Damašek, domov zhruba 2 milionů obyvatel!

Dříve kouzelné místo plné tradic je však od roku 2011 bombardované občanskou válkou. Přežijí ty nejcennější odkazy minulosti? Podle archeologických nálezů tu žili lidé již minimálně kolem roku 6300 př.n. l.

Významné město se ale z Damašku stává až po příchodu Aramejců (11. století př. n. l.), kteří tu vybudují první vodovod na světě.

blank
Syrský Damašek je nejstarším hlavním městem na světě. Foto: The Way of Slow Travel / Creative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.

Byblos

Úchvatný Byblos (arabsky Džubajl ) najdeme při pobřeží Středozemního moře, nedaleko hlavního města Libanonu Bejrútu. Žije zde asi 40 000 obyvatel, především jde však o jednu z největších atrakcí pro turisty.

Vedle množství památek se dodnes uchovaly stopy po obydlí z mladší doby kamenné, přesněji doby okolo 5 000 let př. n. l. Od 3. tisíciletí př. n. .l. už jsou patrné počátky skutečného města – zbytky domů zhruba stejné velikosti.

Byblos je tak trochu i kolébkou písma. Jde o jedno z prvních center Féničanů, tvůrců abecedy, která se stane základem většiny dnešních jazyků.

Plovdiv

Nejprve to byla thrácká osada, poté římské město. Najdeme tu patrně nejznámější antickou památku v Bulharsku – amfiteátr postavený ve 2. století za vlády císaře Trajána. Vešlo se do něj až 7000 diváků a řada kulturních událostí tu probíhá dodnes.

Počátky osídlení však sahají mnohem dále. Nejstarší nalezená keramika a další předměty každodenního života pocházejí již ze 4. tisíciletí př. n. l. a Plovdiv je tak jedním z nejstarších trvale obydlených měst Evropy.

Dnes je zhruba s 340 000 obyvateli po Sofii druhým největším městem Bulharska. A zároveň významným centrem ekonomiky, dopravy, kultury i vzdělání.

blank
Ani Athény, ani Řím! Evropským kmetům vévodí bulharský Plovdiv. Foto: Klearchos Kapoutsis / Creative Commons / CC BY 2.0.

Váránasí

Legenda vypráví, že město založil indický bůh Šiva asi před 5000 lety a vytvořil z něj hlavní poutní místo v zemi. Podložené počátky města jsou ale většinou kladeny do 12. století př. n. l. Váránasí je známé také pod jménem Banáras nebo Benáres, leží v indickém státě Uttarpradéš a čítá více než 3 milióny obyvatel.

Dodnes sem přicházejí poutníci z celého světa, aby uskutečnili očistnou koupel v řece Ganze. K přístupu k vodě slouží schody zvané gháty – ve městě je jich celkem sto. Ještě početnější jsou však chrámy, kterých ve Váránasí najdeme přes dvě tisícovky!

Aleppo

Ve velkém městě na severozápadě Sýrie dnes žije více než 2 miliony lidí. Charakteristickým znakem Aleppa, které místní nazývají Halab, je směsice nejrůznějších architektonických stylů. Moderní části města jsou odděleny zdí od těch starých, jejichž počátky dle archeologů sahají až do doby okolo 5000 let př. n. l.

První písemné zmínky o městu pak pocházejí z hliněných destiček ze 3. tisíciletí př. n. l.

Dominantou města je velká citadela, tyčící se na vyvýšenině nedaleko arabského tržiště. První opevnění zde vzniklo ve 4. století př. n. l., překrylo ale původní, o mnoho starší stavby.

blank
Jedním ze symbolů Váránasí jsou schody do řeky Gangy. Foto: ironmanixs / Creative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.

Sidón

Máte rádi banány nebo citrusy? Zavítejte tedy do Sidónu, lemovaného proslulými plantážemi ovoce a zeleniny. Pokud uslyšíte od místních „Saida“, jde o totéž – třetí největší město Libanonu, dnes čítající asi 200 000 obyvatel.

Kdy přišli ti úplně první? V případě Sidónu je odpověď trochu sporná. Přestože první stopy po lidské přítomnosti jsou starší, počátek skutečného města se obvykle klade do mladší domy kamenné, mezi 6000 až 4000 lety př. n. l.

Kolem roku 1500 př. n. l. se Sidón stává hlavním městem Fénicie a centrem čilého obchodu s Egyptem.

Foto: úvodní foto: gareththeobalditfyou / Pixabay 1, 2, 3: Creative Commons
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Přijde nakonec Patrasová o všechno?
nasehvezdy.cz

Přijde nakonec Patrasová o...

Má problémy s alkoholem,...
Noc vědců v Národním zemědělském muzeu: zemědělská věda všemi smysly
epochanacestach.cz

Noc vědců v Národním zemědělském...

Už pošesté se Národní...
Tichomořské sídlo Matta Damona
rezidenceonline.cz

Tichomořské sídlo Matta Damona

Poprvé za celá desetiletí se věhlasný...
Kamery zachytily tajemného tvora: Texaské město prosí veřejnost o pomoc
epochalnisvet.cz

Kamery zachytily tajemného...

Představitelé města Amarillo v oficiální tiskové...
Myška jako důkaz vikinských plaveb na Madeiru?
enigmaplus.cz

Myška jako důkaz vikinských...

Pokud bychom si někde přečetli, že statný Skandinávec...
Je zamilovaná, nebo dráždí ex?
nasehvezdy.cz

Je zamilovaná, nebo dráždí ex?

Herečka Veronika Žilková...
BMW INVELT se připojil k oslavám sportovní divize M
iluxus.cz

BMW INVELT se připojil k...

Před 50 lety dala značka BMW zelenou...
Ušijte si originální bytové doplňky a dekorace
panidomu.cz

Ušijte si originální bytové...

Originální kousky, které si ušijete sami, dodají...
Krátkozrakost: Nová epidemie na obzoru?
21stoleti.cz

Krátkozrakost: Nová...

Technologická revoluce pomalu, ale jistě začíná...
Italská sekaná s paprikami a olivami
tisicereceptu.cz

Italská sekaná s paprikami...

Když se řekne sekaná, vybaví se nám nejspíše...
Být poslušná se mi v životě vymstilo
skutecnepribehy.cz

Být poslušná se mi v životě...

Pro své nejbližší bych...
Dračí ochránce jezera Brosno: Stráží ho už dlouhá staletí?
enigmaplus.cz

Dračí ochránce jezera Brosno:...

Jezero Brosno leží zhruba 400 km na jih od...