Domů     7 nejstarších měst světa
7 nejstarších měst světa
24.7.2021

Dávní obyvatelé sem přišli už před několika tisíci let. A jejich prapotomci tu žijí dodnes…

Která města dokázala přežít všechno dobré i zlé, a zařadit se tak mezi ta nejstarší trvale obydlená na planetě?

Jericho

Město s 20 000 obyvateli na břehu řeky Jordán v Palestině, resp. Izraeli, je výjimečné hned dvakrát. Nejen, že jde o jedno nejstarších na světě, ale patří i mezi ta nejníže položená – nachází se přibližně 260 metrů pod úrovní oceánu.

Nejstarší stopy po osídlení se datují do 9. tisíciletí př. n. l. První domy byly postavené z hliněných cihel a dřeva a město obklopovala kamenná zeď s věžemi – patrně vůbec nejstarší hradba, která byla kdy objevena!

Damašek

Které z nich je absolutně nejstarší, si archeologové většinou říct netroufají. Určit, které stopy patří již opravdu trvalému obydlení, totiž není lehké.

O nejstarším hlavním městě na světě však pochybnosti nejsou – je to syrská metropole Damašek, domov zhruba 2 milionů obyvatel!

Dříve kouzelné místo plné tradic je však od roku 2011 bombardované občanskou válkou. Přežijí ty nejcennější odkazy minulosti? Podle archeologických nálezů tu žili lidé již minimálně kolem roku 6300 př.n. l.

Významné město se ale z Damašku stává až po příchodu Aramejců (11. století př. n. l.), kteří tu vybudují první vodovod na světě.

Syrský Damašek je nejstarším hlavním městem na světě. Foto: The Way of Slow Travel / Creative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.
Syrský Damašek je nejstarším hlavním městem na světě. Foto: The Way of Slow Travel / Creative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.

Byblos

Úchvatný Byblos (arabsky Džubajl ) najdeme při pobřeží Středozemního moře, nedaleko hlavního města Libanonu Bejrútu. Žije zde asi 40 000 obyvatel, především jde však o jednu z největších atrakcí pro turisty.

Vedle množství památek se dodnes uchovaly stopy po obydlí z mladší doby kamenné, přesněji doby okolo 5 000 let př. n. l. Od 3. tisíciletí př. n. .l. už jsou patrné počátky skutečného města – zbytky domů zhruba stejné velikosti.

Byblos je tak trochu i kolébkou písma. Jde o jedno z prvních center Féničanů, tvůrců abecedy, která se stane základem většiny dnešních jazyků.

Plovdiv

Nejprve to byla thrácká osada, poté římské město. Najdeme tu patrně nejznámější antickou památku v Bulharsku – amfiteátr postavený ve 2. století za vlády císaře Trajána. Vešlo se do něj až 7000 diváků a řada kulturních událostí tu probíhá dodnes.

Počátky osídlení však sahají mnohem dále. Nejstarší nalezená keramika a další předměty každodenního života pocházejí již ze 4. tisíciletí př. n. l. a Plovdiv je tak jedním z nejstarších trvale obydlených měst Evropy.

Dnes je zhruba s 340 000 obyvateli po Sofii druhým největším městem Bulharska. A zároveň významným centrem ekonomiky, dopravy, kultury i vzdělání.

Ani Athény, ani Řím! Evropským kmetům vévodí bulharský Plovdiv. Foto: Klearchos Kapoutsis / Creative Commons / CC BY 2.0.
Ani Athény, ani Řím! Evropským kmetům vévodí bulharský Plovdiv. Foto: Klearchos Kapoutsis / Creative Commons / CC BY 2.0.

Váránasí

Legenda vypráví, že město založil indický bůh Šiva asi před 5000 lety a vytvořil z něj hlavní poutní místo v zemi. Podložené počátky města jsou ale většinou kladeny do 12. století př. n. l.

Váránasí je známé také pod jménem Banáras nebo Benáres, leží v indickém státě Uttarpradéš a čítá více než 3 milióny obyvatel.

Dodnes sem přicházejí poutníci z celého světa, aby uskutečnili očistnou koupel v řece Ganze. K přístupu k vodě slouží schody zvané gháty – ve městě je jich celkem sto. Ještě početnější jsou však chrámy, kterých ve Váránasí najdeme přes dvě tisícovky!

Aleppo

Ve velkém městě na severozápadě Sýrie dnes žije více než 2 miliony lidí. Charakteristickým znakem Aleppa, které místní nazývají Halab, je směsice nejrůznějších architektonických stylů.

Moderní části města jsou odděleny zdí od těch starých, jejichž počátky dle archeologů sahají až do doby okolo 5000 let př. n. l. První písemné zmínky o městu pak pocházejí z hliněných destiček ze 3. tisíciletí př. n. l.

Dominantou města je velká citadela, tyčící se na vyvýšenině nedaleko arabského tržiště. První opevnění zde vzniklo ve 4. století př. n. l., překrylo ale původní, o mnoho starší stavby.

Jedním ze symbolů Váránasí jsou schody do řeky Gangy. Foto: ironmanixs / Creative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.
Jedním ze symbolů Váránasí jsou schody do řeky Gangy. Foto: ironmanixs / Creative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.

Sidón

Máte rádi banány nebo citrusy? Zavítejte tedy do Sidónu, lemovaného proslulými plantážemi ovoce a zeleniny. Pokud uslyšíte od místních „Saida“, jde o totéž – třetí největší město Libanonu, dnes čítající asi 200 000 obyvatel.

Kdy přišli ti úplně první? V případě Sidónu je odpověď trochu sporná. Přestože první stopy po lidské přítomnosti jsou starší, počátek skutečného města se obvykle klade do mladší domy kamenné, mezi 6000 až 4000 lety př. n. l. Kolem roku 1500 př. n. l. se Sidón stává hlavním městem Fénicie a centrem čilého obchodu s Egyptem.

Foto: úvodní foto: gareththeobalditfyou / Pixabay 1, 2, 3: Creative Commons
reklama
Související články
Historie
Boty na podpatcích nosili už starověcí egyptští řezníci
První podpatky se objevují už na vyobrazeních ze starověkého Egypta. V říši na březích Nilu určovaly společenské postavení svého nositele. Pyšnili se jimi lidé, kteří se řadili k tehdejší společenské smetánce. Podpatky zde nosili i řezníci, ovšem z ryze praktického důvodu, ato aby se mohli brodit v krvi mrtvých zvířat. V antickém Řecku a Římě znali sandály s vysokou platformou, […]
Historie
Skryté památníky druhé světové války: Kde je najdeme?
Od konce druhé světové války nás dělí již dlouhé časové období. Krajina Evropy dávno zahladila stopy po bojích a druhoválečná vojenská technika si našla místo v muzejních expozicích. Jsou zde ale i skryté památníky, přízrační svědkové nelítostného globálního konfliktu. Najdeme je ve vodním prostředí. Právě zde můžeme v některých lokalitách na válečná mementa  narazit. Někdy nám […]
Historie
Proč dostal Mikuláš II. přezdívku „krvavý car“?
„Tato událost téměř čítankově ilustruje, jak silnému vlivu svých starších rodinných příslušníků byl vystaven tehdy osmadvacetiletý Mikuláš na začátku své vlády,“ vysvětluje současná rakouská autorka Elisabeth Hereschová. Na mysli má událost, ke které dojde 30. května 1896 na Chodynském poli v Moskvě. Jde o oslavu korunovace ruského cara Mikuláš II. Alexandrovič (1868–1918) pro lidové masy. […]
Historie
Mt. Rushmore: Svatyně demokracie v Černých horách
Hlavy čtyř amerických prezidentů, vytesané do skály, se staly jedním ze symbolů Spojených států. Známé skalisko Mt. Rushmore se nachází v Černých horách, 244 jižně od Keystonu v Jižní Dakotě. Hlavy v žulových skalách jsou vysoké 18 metrů. Sochy dokončené v roce 1941 každý rok navštíví na 2 000 000 návštěvníků. Black Hills si bez nich nyní dokáže […]
reklama
svět zločinu
Tři dívky v domě hrůzy
Napohled obyčejný pohodlný dům v rezidenční čtvrti v Clevelandu obývá sympatický muž, kterého si sousedé nemohou vynachválit. Nikdo z nich netuší, jak hrůzné tajemství se za jeho zdmi skrývá. Městečko Yauco na karibském ostrově Portorico má něco přes 30 tisíc obyvatel a 10. července 1960 k nim přibývá také Ariel Castro. Jeho rodiče Pedro Castro […]
Prohlédněte si pořádně auto, do kterého chcete nastoupit! Možná v něm sedí váš vrah…
Možná jen byly ve špatnou chvíli na špatném místě. Jenže co je to „špatné místo“? Hailey se právě vracela domů od kamarádky, Yuliana si hrála před obydlím svých rodičů v chudinské čtvrti Bogoty. A Kelsey ještě stačila před obchoďákem zatelefonovat své matce, než usedla za volant svého auta. Jenže pak si k ní přisedl její vrah. Únosci […]
Pod vlivem komiksu zabil učitelku angličtiny
Je na útěku už celé dny, ale ví, co má udělat. Nedostanou ho, i když si nevzal doma ani boty. Schová se na ostrově Ohajima, kde hledají lidi na stavbu a něco k jídlu se tam najde. Až si našetří peníze, dá si upravit obličej a nadobro zmizí. Jednou o tom třeba ještě napíše knihu, […]
Somálští piráti hrozí nejen na moři, ale i na pevnině
Afrika je krásná a nebezpečná zároveň. Jednu chvíli se koupete v moři nebo jenom lenošíte v houpacích sítích, abyste se v noci probudili v obklíčeném domě s po zuby ozbrojenými piráty. To se také stává v Keni před 10 lety dvěma britským manželům. Jejich dovolená se změní v noční můru a jeden z nich se […]
reklama
svět zločinu
Mistr útěků Alfred Hinds: Žádné mříže nejsou dost pevné
Utéct z vězení se podaří jen málokomu. Alfred Hinds ve Velké Británii takové útěky provozoval neustále a nakonec se díky tomu stal váženou osobností. Na útěku je britský zloděj Alfred Hinds vlastně odjakživa. Už v šesti letech uvažoval o útěku z domova před násilnickým otcem, který ho neustále bil a týral a navíc ho nutil podílet se na […]
Podvodník Viktor Lustig: Eiffelovka na prodej!
Prodat Eiffelovu věž je pro Viktora Lustiga (1890 – 1947) hračka. Vždyť napálí i Al Capona (1891-1947). Půjčí si od něj 50 000 dolarů na zdánlivě výhodnou investici, aby se s ním opět sešel a peníze mu vrátil, protože obchod se nevyvedl. A protože na Capona udělá dojem domnělá podvodníkova poctivost, nechává mu 5000 dolarů […]
Největší případ Agathy Christie. Kam zmizela slavná spisovatelka?
Nejslavnější autorka detektivek předvedla kousek, za jaký by se nemusela stydět žádná z jejích postav. Na jedenáct dnů totiž beze stopy zmizela. O tom, co se s ní během té doby dělo, do smrti nepromluvila.   Je večer 3. prosince 1926. Agatha Christie se právě dozvěděla o tom, že jí je manžel nevěrný se svou sekretářkou. Archibald […]
Sázka na štěstí: Když si půjčíte miliony, měli byste vědět, že je budete schopni také vrátit
To, co se proměnilo v největší čínskou bankovní loupež, vlastně původně ani loupeží být nemělo. Dva manažeři Čínské zemědělské banky si prostě potřebovali půjčit trochu peněz. Ale všechno se nějak zvrtlo.   Čtyřiatřicetiletý manažer banky ve třímilionovém průmyslovém městě Handan Ren Xaiofeng dostane v říjnu roku 2006 úžasný nápad. Nakoupí spoustu losů čínské státní loterie. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
TRŽNICE ZAHRADY ČECH
epochanacestach.cz
TRŽNICE ZAHRADY ČECH
První jarní výstava je zaměřena na všechny zahrádkáře, chalupáře, kutily, zahradníky a milovníky přírody. Návštěvníci se mohou těšit na tradiční sortiment, jako je sadba, květiny, cibuloviny, zahradní nářadí, zahradní technika, zahradní nábytek, hnojiva, postřiky, potraviny, přírodní léčiva a řadu dalšího. Po loňském úspěchu se mohou návštěvníci i letos zúčastnit kreativních workshopů. Pod dohledem odborných floristů se
Fytonutrienty: Vitaminy nové generace
panidomu.cz
Fytonutrienty: Vitaminy nové generace
Říká se jim také fytonutrienty. Najdete je v zelenině, ovoci a v zelených potravinách těsně pod slupkou. Tyto pro člověka velmi potřebné látky se teprve zkoumají. Přesto je dnes již prokázáno, jak významné pro nás jsou. Chrání tělo proti volným radikálům, a tím také proti degenerativním onemocněním a chorobám srdce. A zpomalují stárnutí buněk. Které
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jsem krásná, ale něco mi chybí
skutecnepribehy.cz
Jsem krásná, ale něco mi chybí
Když jsem na prahu padesátky potkala Jindru, myslela jsem, že se stal zázrak. Napřed jsem se ke vztahu nechtěla upínat, ale on mne svojí láskou přesvědčil. Bohužel teď, po čtyřech letech, o tom začínám pochybovat. S Jindrou jsme se seznámili, když jsme byli oba nějakou dobu po rozchodu. Já si prošla velmi bolestným rozvodem, koncem mileneckého vztahu a velkým zraněním.
Matematický most: Obešla se jeho stavba bez šroubů?
epochalnisvet.cz
Matematický most: Obešla se jeho stavba bez šroubů?
Postavil ho Isaac Newton a jeho konstrukci navrhl v duchu svých gravitačních zákonů tak důmyslně, že ke spojům jednotlivých prvků nebylo třeba vůbec žádných šroubů a hřebíků. Když ho pak studenti ze zvědavosti rozebrali, již ho nedokázali dát znovu dohromady v původním stavu. To je jedna z mnoha pověstí, které se vážou k tzv. Matematickému
Proč Kluková skončila v slzách?
nasehvezdy.cz
Proč Kluková skončila v slzách?
Není žádným tajemstvím, že je herečka Uršula Kluková (82) velkou milovnicí zvířat. Je pro ni tak složité se smířit s tím, že přišla o svého milovaného pejska. „Je to týden a jsem z toho úplně otřes
Jaká tajemství odhalil požár Notre-Dame?
historyplus.cz
Jaká tajemství odhalil požár Notre-Dame?
Nad Paříží už se smráká, ale nad ostrovem Île de la Cité je světlo jako v poledne. Záře, která vrhá stíny na vyděšené obyvatele města, se vznáší vysoko nad střechou legendární katedrály Notre-Dame. Dokončená gotická katedrála Notre-Dame se odráží v hladině Seiny už sedm století a patří nejen ke chloubám Francie, ale i k nejvzácnějším skvostům evropského středověkého
Jarní veletrh Sběratel láká na rarity i bezplatné oceňování sbírek
iluxus.cz
Jarní veletrh Sběratel láká na rarity i bezplatné oceňování sbírek
Oblíbená 0 euro suvenýrová bankovka, která připomíná 50 let pražského metra nebo známkový přítisk s legendární Jawou 250 „Pérák“, jsou jen některé z řady novinek, které budou mít premiéru na jarním ve
Záhadný signál z hlubin vesmíru
21stoleti.cz
Záhadný signál z hlubin vesmíru
V sedmdesátých letech někteří badatelé s optimismem říkali, že jsme odhalili 95 procent tajemství kosmu. S kvalitnějšími pozorovacími technikami není od věci si přiznat, že toto číslo bylo značně nadh
Batátový krém
tisicereceptu.cz
Batátový krém
Polévka je mírně nasládlá díky batátům a mrkvi. Zásluhou koření má ale i zajímavou pikantnost. Ingredience 800 g batátů 2 větší mrkve sůl pepř 1 lžíce olivového oleje 2 cibule 1 lžíce másl
Démon bojoval se svatým: Kdo vyhrál?
enigmaplus.cz
Démon bojoval se svatým: Kdo vyhrál?
V irské mytologii existuje jedna zajímavá postava pojmenovaná Crom Dubh. Odráží se v ní dávný pohanský bůh jménem Crom Cruach. Jistě, Keltové nebyli křesťané. Z toho důvodu začal mít Crom Dubh potíže
Staré šperky zabavené v exekuci přinášely zkázu
nejsemsama.cz
Staré šperky zabavené v exekuci přinášely zkázu
V těch překrásných zlatých špercích se usídlilo strašné zlo, které trýznilo celou naši rodinu. Začalo nám ničit život a šířilo strach z toho, co bude! Rány osudu udeří asi v každé rodině, tak už to v životě chodí. Po dlouhém a klidném období přišla studená sprcha. Jenže posléze se z ní stala hotová průtrž mračen a neštěstí se na nás valila ze všech