Domů     7 nejstarších měst světa
7 nejstarších měst světa
24.7.2021

Dávní obyvatelé sem přišli už před několika tisíci let. A jejich prapotomci tu žijí dodnes…

Která města dokázala přežít všechno dobré i zlé, a zařadit se tak mezi ta nejstarší trvale obydlená na planetě?

Jericho

Město s 20 000 obyvateli na břehu řeky Jordán v Palestině, resp. Izraeli, je výjimečné hned dvakrát. Nejen, že jde o jedno nejstarších na světě, ale patří i mezi ta nejníže položená – nachází se přibližně 260 metrů pod úrovní oceánu.

Nejstarší stopy po osídlení se datují do 9. tisíciletí př. n. l. První domy byly postavené z hliněných cihel a dřeva a město obklopovala kamenná zeď s věžemi – patrně vůbec nejstarší hradba, která byla kdy objevena!

Damašek

Které z nich je absolutně nejstarší, si archeologové většinou říct netroufají. Určit, které stopy patří již opravdu trvalému obydlení, totiž není lehké.

O nejstarším hlavním městě na světě však pochybnosti nejsou – je to syrská metropole Damašek, domov zhruba 2 milionů obyvatel!

Dříve kouzelné místo plné tradic je však od roku 2011 bombardované občanskou válkou. Přežijí ty nejcennější odkazy minulosti? Podle archeologických nálezů tu žili lidé již minimálně kolem roku 6300 př.n. l.

Významné město se ale z Damašku stává až po příchodu Aramejců (11. století př. n. l.), kteří tu vybudují první vodovod na světě.

Syrský Damašek je nejstarším hlavním městem na světě. Foto: The Way of Slow Travel / Creative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.
Syrský Damašek je nejstarším hlavním městem na světě. Foto: The Way of Slow Travel / Creative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.

Byblos

Úchvatný Byblos (arabsky Džubajl ) najdeme při pobřeží Středozemního moře, nedaleko hlavního města Libanonu Bejrútu. Žije zde asi 40 000 obyvatel, především jde však o jednu z největších atrakcí pro turisty.

Vedle množství památek se dodnes uchovaly stopy po obydlí z mladší doby kamenné, přesněji doby okolo 5 000 let př. n. l. Od 3. tisíciletí př. n. .l. už jsou patrné počátky skutečného města – zbytky domů zhruba stejné velikosti.

Byblos je tak trochu i kolébkou písma. Jde o jedno z prvních center Féničanů, tvůrců abecedy, která se stane základem většiny dnešních jazyků.

Plovdiv

Nejprve to byla thrácká osada, poté římské město. Najdeme tu patrně nejznámější antickou památku v Bulharsku – amfiteátr postavený ve 2. století za vlády císaře Trajána. Vešlo se do něj až 7000 diváků a řada kulturních událostí tu probíhá dodnes.

Počátky osídlení však sahají mnohem dále. Nejstarší nalezená keramika a další předměty každodenního života pocházejí již ze 4. tisíciletí př. n. l. a Plovdiv je tak jedním z nejstarších trvale obydlených měst Evropy.

Dnes je zhruba s 340 000 obyvateli po Sofii druhým největším městem Bulharska. A zároveň významným centrem ekonomiky, dopravy, kultury i vzdělání.

Ani Athény, ani Řím! Evropským kmetům vévodí bulharský Plovdiv. Foto: Klearchos Kapoutsis / Creative Commons / CC BY 2.0.
Ani Athény, ani Řím! Evropským kmetům vévodí bulharský Plovdiv. Foto: Klearchos Kapoutsis / Creative Commons / CC BY 2.0.

Váránasí

Legenda vypráví, že město založil indický bůh Šiva asi před 5000 lety a vytvořil z něj hlavní poutní místo v zemi. Podložené počátky města jsou ale většinou kladeny do 12. století př. n. l.

Váránasí je známé také pod jménem Banáras nebo Benáres, leží v indickém státě Uttarpradéš a čítá více než 3 milióny obyvatel.

Dodnes sem přicházejí poutníci z celého světa, aby uskutečnili očistnou koupel v řece Ganze. K přístupu k vodě slouží schody zvané gháty – ve městě je jich celkem sto. Ještě početnější jsou však chrámy, kterých ve Váránasí najdeme přes dvě tisícovky!

Aleppo

Ve velkém městě na severozápadě Sýrie dnes žije více než 2 miliony lidí. Charakteristickým znakem Aleppa, které místní nazývají Halab, je směsice nejrůznějších architektonických stylů.

Moderní části města jsou odděleny zdí od těch starých, jejichž počátky dle archeologů sahají až do doby okolo 5000 let př. n. l. První písemné zmínky o městu pak pocházejí z hliněných destiček ze 3. tisíciletí př. n. l.

Dominantou města je velká citadela, tyčící se na vyvýšenině nedaleko arabského tržiště. První opevnění zde vzniklo ve 4. století př. n. l., překrylo ale původní, o mnoho starší stavby.

Jedním ze symbolů Váránasí jsou schody do řeky Gangy. Foto: ironmanixs / Creative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.
Jedním ze symbolů Váránasí jsou schody do řeky Gangy. Foto: ironmanixs / Creative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.

Sidón

Máte rádi banány nebo citrusy? Zavítejte tedy do Sidónu, lemovaného proslulými plantážemi ovoce a zeleniny. Pokud uslyšíte od místních „Saida“, jde o totéž – třetí největší město Libanonu, dnes čítající asi 200 000 obyvatel.

Kdy přišli ti úplně první? V případě Sidónu je odpověď trochu sporná. Přestože první stopy po lidské přítomnosti jsou starší, počátek skutečného města se obvykle klade do mladší domy kamenné, mezi 6000 až 4000 lety př. n. l. Kolem roku 1500 př. n. l. se Sidón stává hlavním městem Fénicie a centrem čilého obchodu s Egyptem.

Foto: úvodní foto: gareththeobalditfyou / Pixabay 1, 2, 3: Creative Commons
Související články
Historie
Cesta Přemysla Otakara I. k dědičnému trůnu nebyla jednoduchá
Hodně se zasadí o to, že je roku 1211 Fridrich Štaufský zvolen římským králem. Přemysl Otakar I. nic neponechává náhodě. Věří, že podpora přinese vytoužené ovoce, a tak se také stane. Fridrich mu 26. září v Basileji předá Zlatou bulu. Opatří ji pečetí sicilského království a podle ní listina dostane svoje jméno.  Z počátku nevypadá budoucnost Přemysla […]
Historie
Válečná loď Mars skrývá 220 000 stříbrných mincí
Na výrobu 107 děl na palubě použijí Švédové kov z roztavených kostelních zvonů.  Loď Mars, pojmenovaná podle římského boha války, je jedním z prvních třístěžňových plavidel v Evropě. Kromě nákladu zbraní ale její podpalubí skrývá i pořádnou nálož stříbra. Pravděpodobně nejmodernější evropská bitevní loď své doby se stává pýchou švédského krále Erika XIV. Vasy (1533–1577). Když Erik […]
Historie
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Historie
Legendárního běžce Emila Zátopka zastavili komunisté
Emil Zátopek si běh na 42,2 kilometru střihne v roce 1952 v premiéře. Cílovou pásku protrhne jako první. Je vyčerpaný, ale na rozdíl od svého legendárního předchůdce neumírá. S nelehkým osudem kluka z chudé rodiny se Emil Zátopek (1922‒2000) nesmíří. V 16 letech se z rodné Kopřivnice odchází vyučit do Baťových obuvnických závodů ve Zlíně. Drsné podmínky Emila zocelí. V roce […]
reklama
lifestyle
Proč spisovatel Milan Kundera zanevřel na svoji domovinu?
Poválečné budovatelské nadšení z jeho tvorby postupně vyprchává. Milan Kundera jako mladík koketuje s hudbou. Aby ne, když jeho otcem je klavírista a rektor Janáčkovy akademie múzických umění Ludvík Kundera. Nakonec se ale Milan Kundera (1929‒2023) rozhodne studovat literární vědu a estetiku, kterou vzápětí vymění za režii a scenáristiku na FAMU. Souběžně s tím, jak se na katedře […]
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské […]
Rybí prsty: Odkud se vzala zlatavá pochoutka?
Rychlé, chutné, křupavé. Rybí prsty sice jako první uvede na trh americká společnost, ale je to nefalšovaný britský vynález, často považovaný za jeden ze symbolů Spojeného království. Není to však výdobytek moderní doby, první zmínky o tomto pokrmu jsou staré 124 let. Proč a jak vlastně vznikly? Termín rybí prsty (fish fingers) je poprvé zmíněn […]
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
Byl slavným zpěvákem, hudebním skladatelem i vydavatelem, jednou z nejzásadnějších postav soulové a funkové hudby a dodnes je obdivovanou veličinou. Blyštivou kariéru Jamese Browna ale nenasvítila pouze světla ramp, ale také majáčky policejních aut. Je první svátek vánoční roku 2006 a v nemocnici v Atlantě leží na smrt nemocný James Brown (1933–2006). Otočí se na svého manažera […]
svět zločinu
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí […]
Střemhlavý let letadla Bernieho Madoffa
Nejslavnější a nejmocnější lidé tohoto světa disponují nepředstavitelnými majetky. Někteří o ně ovšem mohou snadno přijít. Pokud se totiž najde někdo, kdo je o ně dokáže šikovně připravit. Od 70. let je mezi význačnými americkými osobnostmi oplývajícími nejtučnějšími konty známkou vybraného vkusu, pokud si nechávají spravovat své finance společností nejrespektovanějšího odborníka. Tím je Bernard Lawrence […]
Ted Bundy: Milují ho ženy, jež trpí „hybristofilií“?
Říká se jí také syndrom Bonnie a Clydea. Hybristofilie je zvláštní úchylka, o níž jste možná ještě nikdy neslyšeli. Pravděpodobně jde přitom o jev poměrně častý, patrný zejména u žen. U žen ne příliš sebevědomých, u žen, které hledají pomyslná bezpečná křídla, ochranu, silného a charismatického muže. Takové ženy přímo přitahují muži kriminálníci, jenž spáchali […]
Domácnosti i firmy pod náporem hackerů! Braňte se!
Počítače dnes používáme k mnoha transakcím od objednávání k jídla přes nákupy v obchodech až po ovládání bankovního účtu. Přitom jejich zabezpečení řada z nás věnuje menší pozornost než výběru zámku ke vchodovým dveřím a pojištění bytu. Zloději jsou však vždy napřed a již před dlouhou dobou se přesunuli i na internet. Vybílit kreditní kartu, kterou používáte k nákupům na […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h