Domů     Na počkání, bez objednání: Aireen odhalí onemocnění očí do minuty
Na počkání, bez objednání: Aireen odhalí onemocnění očí do minuty
8.5.2022

Český projekt Aireen přináší diabetikům naději: Dokáže pomocí umělé inteligence pouhým pohledem do očí během chvilky rozpoznat diabetickou retinopatii.

Nyní mají pacienti možnost nechat si prostřednictvím tohoto unikátního softwaru bezplatně, rychle a bez objednání vyšetřit zrak a předejít závažným a nevratným změnám, které s sebou toto onemocnění přináší.

Software Aireen díky snadnému použití mohou využívat lékaři přímo v diabetologických ambulancích. Foto: Pixabay
Software Aireen díky snadnému použití mohou využívat lékaři přímo v diabetologických ambulancích. Foto: Pixabay

Stačí se podívat do screeningové kamery a chvilku se nehýbat. A je to! Zcela bezbolestně a neinvazivně lze na počkání vyšetřit oční pozadí a zjistit, zda nedochází k poškození sítnice vlivem vysoké hladiny cukru v krvi.

Rychlý screening diabetické retinopatie prostřednictvím unikátního českého projektu Aireen nyní mohou zájemci podstoupit v pražské i brněnské Oční klinice NeoVize. Výsledky vyšetření jsou známy během pár minut.

„Moderní software s vlastní implementací umělé inteligence, trénované na více než milionu fundus snímcích a stovkách tisíc anotací od oftalmologických specialistů nabízí vynikající přesnost a citlivost screeningu.

Snímky pořízené běžnou fundus kamerou nahrané do aplikace Aireen jsou za méně než 30 sekund zhodnoceny na přítomnost symptomů diabetické retinopatie,“ popisuje Jan Hlaváček, výkonný ředitel projektu Aireen.

Software automaticky detekuje případné změny způsobené cukrovkou a umožňuje široce dostupný a přesný screening diabetické retinopatie. „Objeví se barevné označení: červené či zelené. Zelené vyloučí, že pacientův stav je spojen se změnami na oční sítnici.

Označení červené lékaři potvrdí, že pacient má absolvovat odborné vyšetření, protože je něco na sítnici v nepořádku,“ doplňuje Hlaváček.

Výhodou je, že pokud se diabetická retinopatie potvrdí, pacient bude rovnou objednán na specializované vyšetření v NeoVizi a nemusí shánět dalšího odborníka.

Využívání i v očních ambulancích navíc pomáhá k dalšímu rozvoji a zlepšování Aireen. Foto: Pixabay
Využívání i v očních ambulancích navíc pomáhá k dalšímu rozvoji a zlepšování Aireen. Foto: Pixabay

Aireen chrání zrak pacientů a sníží zatížení zdravotníků

Diabetes je na vzestupu. Lidí s tímto onemocněním je v České republice 900 tisíc a na světě dokonce půl miliardy. V tuzemsku statisticky trpí diabetickou retinopatií přes 11 % diabetiků, postihuje více než 100 tisíc diabetiků.

Podle MUDr. Marty Klementové z diabetologického a endokrinologického centra DIAvize trpí tímto onemocněním v různém stupni závažnosti po dvaceti letech trvání cukrovky 65 až 90 % diabetiků, s vyšší frekvencí u pacientů s diabetem mellitem 1. typu.

Jak uvádí Česká diabetologická společnost, ve vyspělých zemích je diabetická retinopatie a její komplikace nejčastější příčinou nově vzniklé slepoty u osob ve věku 20–74 let. Riziko oslepnutí u diabetika je 10–20× vyšší než u nediabetika.

Díky prevenci a léčbě lze ovšem riziko ztráty zraku redukovat o více než 90 %. A český projekt Aireen, který získal ocenění Czech DIGI@MED Award 2020, cenu Microsoft Awards 2021 či Vodafone Nápad Roku 2021, hraje v prevenci důležitou roli.

„Aireen bude chránit zrak našich pacientů, sníží zatížení zdravotníků a v konečném důsledku ušetří i náklady na léčbu komplikací a péči o těžce zrakově postižené.

Blíží se tak doba, kdy budeme zachraňovat zrak nejen pacientům se šedým zákalem a očními vadami, ale i s diabetem,“ myslí si Petr Kocian, zakladatel a generální ředitel skupiny NeoVize Group, který se v projektu Aireen angažuje jako jeden z investorů.

Diabetickou retinopatii pacient sám nepozná

Slovo „retina“ označuje sítnici a „patie“ zase chorobu – jak tedy název napovídá, diabetická retinopatie je postižení sítnice způsobené cukrovkou.

„Typická diabetická retinopatie je charakteristická chronickým průběhem, který postupně a dlouhodobě působí na sítnici a může mít devastující účinky.

Proto je prevence velmi důležitá,“ zdůrazňuje doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc., primářka Oční kliniky NeoVize Brno. Nebezpečí diabetické retinopatie spočívá v tom, že přichází nenápadně a zpočátku pacient nepociťuje prakticky žádné příznaky. Když se objeví, bývá už obvykle pozdě.

Praktické zkušenosti ukazují, že se jedná o správnou cestu, pacienti si tuto možnost velmi chválí. Foto: Pixabay
Praktické zkušenosti ukazují, že se jedná o správnou cestu, pacienti si tuto možnost velmi chválí. Foto: Pixabay

„V první fázi může postižení sítnice zjistit jedině lékař při preventivní prohlídce očního pozadí. Až v pozdějších stádiích dochází k poklesu samotného vidění. Může se projevit třeba až po několika letech trvání špatné kompenzace diabetu.

To už se ale nedá napravit, pouze zpomalit, a i to je velmi obtížné,“ dodává MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky NeoVize Praha.

Proto by měl každý diabetik navštěvovat očního lékaře minimálně jednou ročně a absolvovat kontrolu sítnice u oftalmologa, i když žádné zhoršení zraku nepozoruje. Problém však je, že diabetiků je v České republice téměř milion.

„Z dat zdravotních pojišťoven vyplývá, že ve skutečnosti tuto kontrolu pravidelně nemá ani polovina pacientů. Oční ambulance na to nemají kapacitu.

V celosvětovém měřítku je problém ještě markantnější – pro půl miliardy diabetiků je na světě k dispozici 200 tisíc očních lékařů,“ poukazuje Jan Hlaváček. Aireen umožňuje zefektivnit kontrolu diabetiků v očních ambulancích a tím zvýšit dostupnou kapacitu.

Oční kliniky NeoVize již dnes v Praze, Popradu a nově i v Oční ambulanci NeoVize v Běhounské ulici Brně nabízí díky Aireen vyšetření diabetikům na počkání a bez objednání.

Tím pacientům s cukrovkou ušetří mnoho času, jelikož se nemusejí objednávat na zdlouhavé komplexní vyšetření, ale k detekci změn jim postačí jen krátký pohled do screeningové kamery. Vyšetření je navíc po diabetiky zcela zdarma.

Jedná se v ČR o novinku a od počátku se ukazuje, že mezi pacienty a lékaři je o podobnou službu obrovský zájem. I proto se tento model screeningu očí rozšiřuje i do dalších regionů: Sokolova, Olomouce a další budou následovat.

Do budoucna může Aireen diagnostikovat i makulární degeneraci a glaukom

Věříme, že brzy budou moci screening očního pozadí nabídnout svým pacientům také diabetologové v rámci pravidelných diabetologických kontrol,“ předpokládá Jan Hlaváček.

Již dnes svým klientům tuto službu díky Aireen nabízí Diabetologické a endokrinologické centrum DIAvize Praha. Aireen tak zvyšuje dostupnost screeningu. Chrání zrak pacientů, zvyšuje jejich komfort a šetří zdroje zdravotních pojišťoven.

Start-up Aireen, jehož software pro detekci diabetické retinopatie je od roku 2020 oficiálně registrovaným zdravotnickým prostředkem, má navíc velké ambice a mohl by do budoucna pomáhat i v odhalení dalších onemocnění.

Ačkoliv zatím slouží Aireen pouze k odhalení diabetické retinopatie, potenciál projektu je opravdu široký. Foto: Pixabay
Ačkoliv zatím slouží Aireen pouze k odhalení diabetické retinopatie, potenciál projektu je opravdu široký. Foto: Pixabay

„Aireen odhalí bezpečně diabetickou retinopatii, ale pracujeme už na tom, aby dokázala diagnostikovat i věkem podmíněnou makulární degeneraci a glaukom. Rozpracována je výzkumná fáze na detekci Alzheimerovy choroby.

Z odborných publikací víme, že sítnice má potenciál i dalších nemocí, dokonce u některých rakovin nebo v predikci zvýšeného rizika mozkové mrtvice.

Cílem je z jednoho snímku pořízeného fundus kamerou odhalit maximum chorob,“ nastiňuje Jan Hlaváček možnou budoucnost.

Foto: Úvodní foto: Pixabay
reklama
Související články
Věda a technika
Za tajemstvími Mléčné dráhy: Desetiletí mise Gaia
O každém balíčku dat, který tato evropská observatoř odhalí, se mezi astrofyziky mluví jako o „zlatém dolu“ nebo „tsunami“. Nijak nepřehánějí. Gaia už 10 let revolucionizuje vše, co víme o Mléčné dráze. Její úkol se pomalu blíží do finále. Co nás tento hvězdný kartograf naučil o naší galaxii?   Gaia je astrometrická mise. Zabývá se […]
Věda a technika
5 Překvapivě dobrých rodičů v živočišné říši
Když se řekne matka, většina lidí si vybaví krásnou sympatickou ženu, která se usmívá na své malé děťátko. Jistě je to představa správná, avšak nejen mezi lidmi se najdou dobré a obětavé mámy… 1. Slíďáci Slíďáci, nebo též vlčí pavouci, by na žebříčku popularity mezi lidmi asi nestáli příliš vysoko. Jedná se o velmi početnou […]
Věda a technika
Učit se, jíst i vraždit: Co všechno dokážeme ve spánku?
Když spíme, většinou jen ležíme v posteli a oddáváme se snění. Není to ale ztráta času, když by se při tom dala stihnout i řada jiných věcí? Na noc se naše tělo samozřejmě nevypíná, pouze přejde do režimu spánku. Svaly jsou odpojeny, buňky se soustředí na regeneraci, mozek omezí kontakt se světem a třídí staré […]
Věda a technika
Vyrobil vynálezce Josef Božek první českou protézu?
Krvavá řež je 27. srpna 1813 u Drážďan v plném proudu. Řecký kníže Alexandros Ypsilanti bojuje v protinapoleonské koalici jako lev. Stačí ale jeden výbuch a z jeho pravé ruky je pahýl. Válečný invalida si nestýská. Nemůže bojovat? Baví tedy společnost, kamkoli přijde. A zanedlouho funkční pravačkou opět pozvedne sklenku oblíbeného vína… „Osvojíte-li si hodinářské […]
reklama
zajímavosti
3 typicky francouzské věcí, které nejsou francouzské
Co může být víc Francouzského než chlapík, který sedí pod obrazem Mony Lisy a hraje na akordeon. Snad jen chlapík, který končí pod gilotinou, protože má nejen pruhované triko, ale také modrou krev. Mona Lisa Původ: Itálie Každý, kdo zamíří do Paříže, chce vidět alespoň dva hlavní symboly města a možná celé Francie. Eiffelovku a […]
Den díkůvzdání není jediný: 5 svátků bohaté úrody
Když je úroda pod střechou, je čas slavit a vzdávat díky. Někde se oslavy podobají našim dožínkám, jinde jsou zvyky naprosto odlišné. Víte, kde nechávají překypět hrnec s rýží, proč krocan dostává milost a kdo bydlí v přístřešcích z listí? Milost pro krůtu Název: Den díkůvzdání Země: USA Jedním z nejznámějších svátků je Den díkůvzdání, […]
Chcete Nobelovku? Tak si ji kupte!
Ohromující objev, fenomenální literární dílo, průkopnická práce na poli míru či lékařství. To nejsou zrovna snadné podmínky pro získání Nobelovy ceny. Naštěstí existuje alternativa i pro ty, kdo se s nimi nechtějí namáhat. Stačí pár přebytečných milionů a prestižní zlatá medaile s portrétem Alfreda Nobela je vaše. Švédský vědec a průmyslník Alfred Nobel (1833–1896) by […]
Černá smrt: Morová rána přinesla nejen chaos, ale také pokrok
Pandemie bubonického moru, které se říká černá smrt, se z jižního Ruska rozšířila do Evropy v roce 1346, aby končila v roce 1353 opět v Rusku. Během pandemie černé smrti zemřelo 30 až 40 % populace, dle některých odhadů až 60 % populace, což by znamenalo 50 milionů lidí. Ani „černá smrt“ ale nebyla černobílá.   Morová rána měla […]
reklama
historie
Smrt miláčka davů: Mohl někdo tragické nehodě princezny Diany zabránit?
Ve výtahu vládne uvolněná atmosféra. Snědý muž prohodí k usměvavé ženě nevinný vtípek, ta se rozchichotá na celé kolo. Zatímco si užívají zdánlivého klidu, před hotelem panuje nevídaný chaos! Každý chce totiž objektivem zachytit Dianu a jejího egyptského milence! Pohřeb princezny Diany (1961-1997) se změní v celonárodní tryznu. „Sbohem, anglická růže,“ pěje zpoza klavíru uslzený Elton John […]
Síla páry: Od Heronovy koule až po lokomotivu
S párou si lidé pohrávali už ve starověku. Řecký matematik Heron Alexandrijský (asi 10–75 n. l.) jako první sestrojil mechanismus, který využíval její sílu. Nazve ho Aeolipile, čili Míč boha větrů Aiola. Funguje na principu, kdy je do koule přiváděna horká pára a tryskami usměrněná vychází ven. Díky působení zákona hybnosti se taková koule roztočí. […]
Tichý souhlas s hákovým křížem: 3 slavné osobnosti s nacistickým škraloupem
Na stole leží několik popsaných papírů, kousek vedle tužka a kalamář s inkoustem. Luxusně vypadající lampička osvětluje zbytek pokoje a na jednom z konferenčních stolků trůní fotka Henryho Forda. Takovou ozdobu by v Hitlerově pracovně čekal málokdo, i když… Zrůdná ideologie opanuje Německo v roce 1933, kdy se Adolf Hitler (1889-1945) ujímá kancléřského úřadu. Některým […]
Čistota v minulosti: Ludvík XIV. se myl v pálence
Hygiena v minulosti netvořila vždy samozřejmou součást každodenních rituálů. Některé národy a civilizace si na ni potrpěly už ve starověku, jiné nikoliv. Jak tomu bylo třeba ve středověku? Skvělou ukázkou starověké hygieny je i palác v Knossu. V letech 2000–1200 př. n. l. v něm nechybí důmyslný systém na odvod vody z královniny koupelny a přístavku. V něm stojí zařízení podobné […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vilémovický tis: Svědek tisícileté historie stále roste
epochanacestach.cz
Vilémovický tis: Svědek tisícileté historie stále roste
Tis obecný nebo také tis červený je už od středověku významný strom. Má totiž kvalitní, tvrdé a přitom pružné dřevo, takže si ho oblíbili nejrůznější řemeslníci v čele s výrobci luků. A tak tisy mizely z krajiny a narazit dnes na opravdu hodně starý tis je vzácnost. Ovšem někdy takové štěstí přece jen máme. Zámek ve Vilémovicích na
Šest prstů? Celkem běžná věc!
epochalnisvet.cz
Šest prstů? Celkem běžná věc!
Napočítat na prstech ruky do dvanácti? Ukázat někomu hned čtyři vztyčené prostředníčky současně? Zavázat si jednou rukou tkaničky u bot? Žádný problém pro ty, kterým příroda nadělila prsty navíc. &
Pekelné údolí: Skutečně stavěl místní most samotný čert?
enigmaplus.cz
Pekelné údolí: Skutečně stavěl místní most samotný čert?
Nedaleko majestátní zříceniny hradu Chojnik na polské straně Krkonoš najdeme místo zvané Pekelné údolí. Dnes již nikdo přesně neví, který z jeho pánů chtěl kdysi postavit kamenný most, spojující hrad
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jeho děti se s ní nebaví
nasehvezdy.cz
Jeho děti se s ní nebaví
S překvapivým přiznáním přišla zpěvačka Dara Rolins (50)! Ačkoli s bývalým fotbalistou Pavlem Nedvědem (51) randí už více než dva roky, ještě nepoznala jeho děti. Ivana s Pavlem už jsou dospělí a 
Umělá inteligence by mohla rozpoznávat vysoké riziko rakoviny plic u nekuřáků 
21stoleti.cz
Umělá inteligence by mohla rozpoznávat vysoké riziko rakoviny plic u nekuřáků 
Výzkumníci z Centra výzkumu kardiovaskulárních zobrazovacích metod (Massachusetts General Hospital a Harvard Medical School) oznámili vývoj modelu hlubokého učení, který může pomoci identifikovat neku
Finty pro pěkné obočí
panidomu.cz
Finty pro pěkné obočí
Aby vám to slušelo, k tomu stačí upravit obočí, nanést řasenku a možná ještě rtěnku, a to v tomto pořadí. Bez obočí to totiž nefunguje, přitom právě s ním je nejvíc starostí. Vytrhat, nebo dokreslit? To bývá zásadní otázka, neboť málokdo má chloupky v obočí rostlé „tak akorát“. Kromě vrozených předpokladů je pro hustotu porostu
Zpátky do minulosti: Jak to bylo s poltergeisty
enigmaplus.cz
Zpátky do minulosti: Jak to bylo s poltergeisty
Paranormální jev, ve kterém se v lidských příbytcích zdánlivě samovolně pohybují, rozbíjejí se či dokonce vybuchují předměty. Selhává elektronika, svědci slyší zvláštní neidentifikovatelné zvuky, jako
Vyprosila jsem si na panence Marii zázrak zázraků
skutecnepribehy.cz
Vyprosila jsem si na panence Marii zázrak zázraků
Padal těžký sníh a blížil se advent, Terezčin už druhý. Splnil se mi sen, chtěla jsem být šťastná, ale cosi mi v tom bránilo. Připadalo mi, že máma neumí odpouštět. Přitom byla silně věřící. Ale nesmiřitelná. „Nesmí mi přes práh,“ sípala. „Už nikdy.“ Smířila jsem se s tím. Byla jsem vzorná dcera, s rodiči jsem se nikdy nedohadovala, brala
Kristián Hynek otevřel showroom Zahálka pro nejnáročnější cyklisty
iluxus.cz
Kristián Hynek otevřel showroom Zahálka pro nejnáročnější cyklisty
Kristiána Hynka není třeba milovníkům horské cyklistiky dlouze představovat. Vicemistr světa v maratonu na horských kolech vyměnil závodní kariéru za nespočet aktivit v cyklo branži. Jak sám říká, jde
Bioinženýství přeměňuje odpad na látky s vyšší hodnotou, třeba bioplasty
21stoleti.cz
Bioinženýství přeměňuje odpad na látky s vyšší hodnotou, třeba bioplasty
Stejně jako člověk šlechtil tisíce let odolnější a výnosnější odrůdy pšenice, vědci v laboratořích dnes „domestikují“ a „šlechtí“ bakterie a kvasinky pro efektivnější produkci léčiv, biopaliv nebo nov