Na severním pobřeží francouzského ostrova Korsika ve městě Île-Rousse byla objevena starověká nekropole, jejíž původ badatelé zařadili do doby postupného úpadku starověké římské říše mezi 3. a 5. stoletím n.
l.
Archeologové objevili celkem 40 hrobů s lidskými ostatky, pohřebiště se nachází u paty kostela Neposkvrněného početí z roku 1893. Zajímavostí bylo, že některá těla se nacházela v obřích rozbitých amforách, ve kterých se v minulosti obvykle přepravovaly potraviny, jako například olivový olej, víno či nakládaná zelenina.
Při bližším průzkumu velkých nádob vědci zjistili, že zřejmě pocházely ze severní Afriky, některé byly navíc vyrobené v Kartágu.
Život poblíž pohřebiště
„Lidé, kteří v nich byli pochováni, však i přesto žili zřejmě přímo na Korsice poblíž pohřebiště,“ uvedl vedoucí vykopávek Jean-Jacques Grizeaud, archeolog Francouzského národního ústavu pro preventivní archeologický výzkum (INRAP).
Podle něj se amfory na Korsiku dostaly prostřednictvím obchodního ruchu probíhajícím ve Středomoří.
Archeologové také zjistili, že některé hroby zakrývaly terakotové tašky a dlaždice, označované Římany jako „tegulae“ a „imbrices“, jež se ve starém Římě používaly k pokrývání střech a občas i k zakrytí hrobů.