Skip to content
reklama

Na dovolenou si vždy přibalte i vhodná očkování

Přípravy na dovolenou jsou často hektické. Člověk musí myslet na spoustu věcí. Kromě kufru a opalovacího krému byste ale neměli zapomínat ani na zdravotní nástrahy, které vás mohou potkat.

I když už máte potřebné očkování, rozhodně to není všechno. Zdravotnické služby všeho rázu se mohou při návštěvě zahraničí pořádně prodražit, proto je dobré myslet i na vhodné cestovní pojištění. Foto: Pixabay

Je jedno, jestli míříte za exotikou, nebo třeba jen na prodloužený víkend do některé z evropských zemí. Nemoci číhají v podstatě kdekoli. Přečtěte si, před kterými z nich je vhodné nechat se před cestou očkovat.

Zjišťujte s předstihem

Očkování před cestou do zahraničí nepodceňujte. Je to jediná možná prevence před nemocemi, které mohou zanechat trvalé následky, nebo jsou smrtelné. Jaké vakcíny pro ochranu před nemocemi na své cestě do zahraničí potřebujete, byste si měli ideálně zjistit hned po zakoupení zájezdu.

U některých z nich totiž organismus potřebuje určitý čas pro jejich vstřebání a načerpání dostatečné imunity. Případná očkování je vhodné absolvovat s předstihem několika týdnů, aby si tělo stihlo vytvořit protilátky.

Konkrétní doba ale vždy záleží na dané vakcíně. „Ačkoliv by se mohlo zdát, že při last minute zájezdu je konzultace očkování s lékařem zbytečná, opak je pravdou. I když tělo nemá protilátky vytvořené úplně, je i takové očkování lepší než žádné,“ podotýká MUDr. Vít Nádvorník z ambulance SYNLAB.

Za účelem zjištění, jaké vakcíny potřebujete, můžete navštívit praktického lékaře, nebo jedno z center cestovní medicíny, kde vám očkování i provedou. Informace o povinných a doporučených očkováních pro jednotlivé destinace najdete také na webových stránkách center cestovní medicíny.

blank
Při jeho zařizování je nutné si promyslet, zda hodláte dovolenou trávit rekreačně, nebo se budete třeba věnovat extrémním sportům. Foto: Pixabay

Špinavá voda a kousnutí od opice v Asii

V exotické Asii je mnoho turistických lákadel, ale i nástrah. Ty hlavní jsou dvě. První velmi rozšířenou nemocí na tomto kontinentu je břišní tyfus, jenž způsobují bakterie hlavně ve špinavé vodě, kam byly vyloučeny nemocným či bacilonosičem, a špatně zpracovaných potravinách nebo mléce.

Nebezpečné onemocnění se projevuje bolestí hlavy, silnou horečkou a nechutenstvím. V pokročilém stádiu se objevují i průjmy. Proti břišnímu tyfu je vhodné se nechat naočkovat dva týdny před odjezdem.

Protilátky v těle člověka vydrží dva až tři roky.

Druhým nebezpečím je vzteklina, kterou lze chytit od volně pobíhajících zvířat, jako jsou psi, kojoti, lišky nebo opice. Nemoc, která je v České republice vymýcená, napadá centrální nervový systém člověka a ve většině případů končí úmrtím.

Očkování proti ní je vhodné aplikovat několik týdnů před odjezdem do rizikové oblasti. Přeočkovává se po pěti letech.

Bakterie a komáři v Africe

Přírodní krásy Afriky objevují cestovatelé z celého světa. I zde je ale potřeba mít se na pozoru, a to ve městech i na venkově. Jedním z hlavních rizik je cholera, onemocnění bakteriálního původu způsobené pitím špinavé vody či konzumací infikovaných potravin.

Projevuje se častými vodnatými průjmy a horečkami. Spolu s průjmy z těla ve velkém odchází živiny a minerály, které je tak potřeba v rámci léčby stále doplňovat. „Úplně nejlepším řešením je ale zajít si na očkování, které se poněkud nestandardně podává ústní formou v podobě nápoje.

Jsou potřeba dvě dávky v rozestupu jednoho týdne s tím, že druhá musí být podaná nejpozději týden před odjezdem. Protilátky pak člověka chrání dva roky,“ popisuje lékař.

blank
Takové pojištění je sice dražší, ale pokrývá skutečně téměř všechny eventuality. Foto: Pixabay

Další nemocí, na kterou můžete v Africe narazit, je zákeřná Meningokoková meningitida. Tato choroba bakteriálního původu se projevuje horečkami, bolestmi a zvracením. „Meningitida napadá centrální nervový systém, a ačkoliv je smrtelná v desetině případů, velmi časté jsou doživotní následky v podobě hluchoty, slepoty nebo obrny končetin různého stupně,“ varuje MUDr. Nádvorník.

Očkování proti nemoci, která se s jednotkami případů ročně vyskytuje i v České republice, je nutné podstoupit nejpozději do deseti dnů před odcestováním do rizikových oblastí, kterými jsou hlavně rovníková Afrika a oblast Mekky.

Požadavky k vakcinaci bývají pravidelně upřesňovány Světovou zdravotnickou organizací dle epidemiologické situace. Vakcína, která je vhodná i pro ty nejmenší, vytvoří protilátky zhruba na deset let.

Na žlutou zimnici je očkování často povinné

Žlutá zimnice je nebezpečné virové onemocnění přenášené komáry. Nemoc se zprvu projevuje jako tropická horečka, v dalších fázích ale nakažený krvácí ze zažívacího traktu a tělesných otvorů. Zhruba polovina pacientů na následky umírá.

Aby bylo očkování účinné, je nutné podstoupit ho nejpozději deset dní před odjezdem do některé z rizikových destinací. Žlutá zimnice hrozí hlavně v rovníkových oblastech Afriky a Latinské Ameriky. „Někde je očkování dokonce povinné a při příjezdu je od turisty vyžadováno potvrzení v mezinárodním očkovacím průkazu, který je nezbytné si před cestou nechat vystavit.

Průkaz je někdy vyžadován i po přesunu z oblasti, kde se žlutá zimnice vyskytuje, do jiné země. Státy tím chrání svá území před zavlečením choroby,“ vysvětluje Nádvorník. Očkováním získaná imunita by měla být celoživotní.

blank
V případě cestování se zvířecím mazlíčkem zvažte i připojištění veterinární péče. Foto: Pixabay

I v civilizaci je nutné dávat pozor

Zcela bezpečné nejsou ani oblasti s vysokým hygienickým standardem. I v civilizovaných a nám geograficky blízkých zemích můžete narazit na nemoci jako tetanus, záškrt, spalničky, plané neštovice, příušnice nebo černý kašel.

Velké riziko představují i žloutenky typu A a B, které se dnes vyskytují prakticky po celém světě. Proti těm existuje kombinovaná vakcína, nebo je možné nechat se naočkovat proti každému typu zvlášť.

Je ale třeba myslet na to, že očkovat se proti typu B má smysl jen pro občany narozené před rokem 1989, ti mladší jsou naočkovaní ze zákona. Přeočkování proti oběma typům žloutenky se v dnešní době již neprovádí, získaná imunita by měla vydržet po celý život.

Foto: Úvodní foto: Pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Kateřina Brožová: Hledá se další volný pracháč!
nasehvezdy.cz

Kateřina Brožová: Hledá se...

Herečka Kateřina Brožová...
Tak trochu jiné orloje
epochanacestach.cz

Tak trochu jiné orloje

Ten pražský na...
Největší brzda letů do vesmíru? Lidské tělo…
21stoleti.cz

Největší brzda letů do...

Stav beztíže, kosmické záření, pozemští mikrobi i...
Uteče Rybová manželovi za Majerem?
nasehvezdy.cz

Uteče Rybová manželovi za...

Už nějakou dobu se...
Masiv pod nohama
rezidenceonline.cz

Masiv pod nohama

Podlahová krytina z přírodního dřeva je prověřená...
K&Q by Dolce&Gabbana představuje spjatý a silný pár
iluxus.cz

K&Q by Dolce&Gabbana...

Vášeň. Moc. Síla. To je Q by...
Prý že s námi bude bydlet další holka
skutecnepribehy.cz

Prý že s námi bude bydlet...

Byla jsem v „telecích letech“, puberťačka jako...
Velká ovčí panika. Proč začala celá stáda v Anglii ve stejný okamžik šílet?
enigmaplus.cz

Velká ovčí panika. Proč začala...

Desítky tisíc ovcí z různých stád na jihu Anglie...
Tajemná světla v bengálských bažinách:  Jde o duše zemřelých?
epochalnisvet.cz

Tajemná světla v bengálských...

Světla duchů Aleya v Západním Bengálsku nejsou...
Bylinkové recepty pro zdraví
panidomu.cz

Bylinkové recepty pro zdraví

Nové číslo Bylinkových receptů pro zdraví je právě...
Kachní stehna na pomerančích
tisicereceptu.cz

Kachní stehna na pomerančích

Už jste ochutnali pomeranče s červeným vínem? Možná...
Asijská Atlantida: Postavili ji mimozemšťané?
enigmaplus.cz

Asijská Atlantida: Postavili...

Skupinka potápěčů, která dlouhé minuty plave...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha