Domů     Na dovolenou si vždy přibalte i vhodná očkování
Na dovolenou si vždy přibalte i vhodná očkování
17.8.2022

Přípravy na dovolenou jsou často hektické. Člověk musí myslet na spoustu věcí. Kromě kufru a opalovacího krému byste ale neměli zapomínat ani na zdravotní nástrahy, které vás mohou potkat.

I když už máte potřebné očkování, rozhodně to není všechno. Zdravotnické služby všeho rázu se mohou při návštěvě zahraničí pořádně prodražit, proto je dobré myslet i na vhodné cestovní pojištění. Foto: Pixabay
I když už máte potřebné očkování, rozhodně to není všechno. Zdravotnické služby všeho rázu se mohou při návštěvě zahraničí pořádně prodražit, proto je dobré myslet i na vhodné cestovní pojištění. Foto: Pixabay

Je jedno, jestli míříte za exotikou, nebo třeba jen na prodloužený víkend do některé z evropských zemí. Nemoci číhají v podstatě kdekoli. Přečtěte si, před kterými z nich je vhodné nechat se před cestou očkovat.

Zjišťujte s předstihem

Očkování před cestou do zahraničí nepodceňujte. Je to jediná možná prevence před nemocemi, které mohou zanechat trvalé následky, nebo jsou smrtelné.

Jaké vakcíny pro ochranu před nemocemi na své cestě do zahraničí potřebujete, byste si měli ideálně zjistit hned po zakoupení zájezdu. U některých z nich totiž organismus potřebuje určitý čas pro jejich vstřebání a načerpání dostatečné imunity.

Případná očkování je vhodné absolvovat s předstihem několika týdnů, aby si tělo stihlo vytvořit protilátky. Konkrétní doba ale vždy záleží na dané vakcíně.

„Ačkoliv by se mohlo zdát, že při last minute zájezdu je konzultace očkování s lékařem zbytečná, opak je pravdou. I když tělo nemá protilátky vytvořené úplně, je i takové očkování lepší než žádné,“ podotýká MUDr. Vít Nádvorník z ambulance SYNLAB.

Za účelem zjištění, jaké vakcíny potřebujete, můžete navštívit praktického lékaře, nebo jedno z center cestovní medicíny, kde vám očkování i provedou.

Informace o povinných a doporučených očkováních pro jednotlivé destinace najdete také na webových stránkách center cestovní medicíny.

Při jeho zařizování je nutné si promyslet, zda hodláte dovolenou trávit rekreačně, nebo se budete třeba věnovat extrémním sportům. Foto: Pixabay
Při jeho zařizování je nutné si promyslet, zda hodláte dovolenou trávit rekreačně, nebo se budete třeba věnovat extrémním sportům. Foto: Pixabay

Špinavá voda a kousnutí od opice v Asii

V exotické Asii je mnoho turistických lákadel, ale i nástrah. Ty hlavní jsou dvě.

První velmi rozšířenou nemocí na tomto kontinentu je břišní tyfus, jenž způsobují bakterie hlavně ve špinavé vodě, kam byly vyloučeny nemocným či bacilonosičem, a špatně zpracovaných potravinách nebo mléce.

Nebezpečné onemocnění se projevuje bolestí hlavy, silnou horečkou a nechutenstvím. V pokročilém stádiu se objevují i průjmy. Proti břišnímu tyfu je vhodné se nechat naočkovat dva týdny před odjezdem. Protilátky v těle člověka vydrží dva až tři roky.

Druhým nebezpečím je vzteklina, kterou lze chytit od volně pobíhajících zvířat, jako jsou psi, kojoti, lišky nebo opice. Nemoc, která je v České republice vymýcená, napadá centrální nervový systém člověka a ve většině případů končí úmrtím.

Očkování proti ní je vhodné aplikovat několik týdnů před odjezdem do rizikové oblasti. Přeočkovává se po pěti letech.

Bakterie a komáři v Africe

Přírodní krásy Afriky objevují cestovatelé z celého světa. I zde je ale potřeba mít se na pozoru, a to ve městech i na venkově. Jedním z hlavních rizik je cholera, onemocnění bakteriálního původu způsobené pitím špinavé vody či konzumací infikovaných potravin.

Projevuje se častými vodnatými průjmy a horečkami. Spolu s průjmy z těla ve velkém odchází živiny a minerály, které je tak potřeba v rámci léčby stále doplňovat.

„Úplně nejlepším řešením je ale zajít si na očkování, které se poněkud nestandardně podává ústní formou v podobě nápoje. Jsou potřeba dvě dávky v rozestupu jednoho týdne s tím, že druhá musí být podaná nejpozději týden před odjezdem. Protilátky pak člověka chrání dva roky,“ popisuje lékař.

Takové pojištění je sice dražší, ale pokrývá skutečně téměř všechny eventuality. Foto: Pixabay
Takové pojištění je sice dražší, ale pokrývá skutečně téměř všechny eventuality. Foto: Pixabay

Další nemocí, na kterou můžete v Africe narazit, je zákeřná Meningokoková meningitida. Tato choroba bakteriálního původu se projevuje horečkami, bolestmi a zvracením.

„Meningitida napadá centrální nervový systém, a ačkoliv je smrtelná v desetině případů, velmi časté jsou doživotní následky v podobě hluchoty, slepoty nebo obrny končetin různého stupně,“ varuje MUDr. Nádvorník.

Očkování proti nemoci, která se s jednotkami případů ročně vyskytuje i v České republice, je nutné podstoupit nejpozději do deseti dnů před odcestováním do rizikových oblastí, kterými jsou hlavně rovníková Afrika a oblast Mekky.

Požadavky k vakcinaci bývají pravidelně upřesňovány Světovou zdravotnickou organizací dle epidemiologické situace. Vakcína, která je vhodná i pro ty nejmenší, vytvoří protilátky zhruba na deset let.

Na žlutou zimnici je očkování často povinné

Žlutá zimnice je nebezpečné virové onemocnění přenášené komáry. Nemoc se zprvu projevuje jako tropická horečka, v dalších fázích ale nakažený krvácí ze zažívacího traktu a tělesných otvorů. Zhruba polovina pacientů na následky umírá.

Aby bylo očkování účinné, je nutné podstoupit ho nejpozději deset dní před odjezdem do některé z rizikových destinací. Žlutá zimnice hrozí hlavně v rovníkových oblastech Afriky a Latinské Ameriky.

„Někde je očkování dokonce povinné a při příjezdu je od turisty vyžadováno potvrzení v mezinárodním očkovacím průkazu, který je nezbytné si před cestou nechat vystavit.

Průkaz je někdy vyžadován i po přesunu z oblasti, kde se žlutá zimnice vyskytuje, do jiné země. Státy tím chrání svá území před zavlečením choroby,“ vysvětluje Nádvorník. Očkováním získaná imunita by měla být celoživotní.

V případě cestování se zvířecím mazlíčkem zvažte i připojištění veterinární péče. Foto: Pixabay
V případě cestování se zvířecím mazlíčkem zvažte i připojištění veterinární péče. Foto: Pixabay

I v civilizaci je nutné dávat pozor

Zcela bezpečné nejsou ani oblasti s vysokým hygienickým standardem. I v civilizovaných a nám geograficky blízkých zemích můžete narazit na nemoci jako tetanus, záškrt, spalničky, plané neštovice, příušnice nebo černý kašel.

Velké riziko představují i žloutenky typu A a B, které se dnes vyskytují prakticky po celém světě. Proti těm existuje kombinovaná vakcína, nebo je možné nechat se naočkovat proti každému typu zvlášť.

Je ale třeba myslet na to, že očkovat se proti typu B má smysl jen pro občany narozené před rokem 1989, ti mladší jsou naočkovaní ze zákona. Přeočkování proti oběma typům žloutenky se v dnešní době již neprovádí, získaná imunita by měla vydržet po celý život.

Foto: Úvodní foto: Pixabay
Související články
Věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Věda a technika
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Věda a technika
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Věda a technika
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
reklama
historie
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
reklama
zajímavosti
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Potřebujete nový kávovar?
panidomu.cz
Potřebujete nový kávovar?
Doby, kdy jsme znali jen českého „turka“, jsou už dávno pryč a mnozí z nás si na kávě chtějí opravdu pochutnat. Uvažují proto o koupi kávovaru. Jak se ale vyznat v té nepřeberné nabídce přístrojů? První věc, kterou byste měli před nákupem kávovaru zvážit, je reálná spotřeba kávy. Pokud se u vás doma denně vypijí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
To na nose nenosíme
nejsemsama.cz
To na nose nenosíme
Černé tečky v obličeji, zejména na nose, představují častý kosmetický problém. Jejich tvorbu ovlivňuje kosmetická péče a používání kosmetiky, která ucpává póry. Nač si dát pozor? Zbavit se jich není jednoduché, ale při správné péči a používání správné kosmetiky se vám může podařit je alespoň minimalizovat. Co pomůže? Základem je pravidelné a důkladné čištění pomocí micelárních vod, pěny a gelů.
Tajemný slezský alchymista: Byl krůček od objevu kamene mudrců?
enigmaplus.cz
Tajemný slezský alchymista: Byl krůček od objevu kamene mudrců?
Na přelomu sedmnáctého a osmnáctého století pobýval ve Slezsku alchymista, který byl opravdovou autoritou v otázce takzvaného kamene mudrců. Pokud se prý někdo přiblížil objevu tohoto alchymistického
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Rado opět spojilo své renomé s japonským návrhářem
iluxus.cz
Rado opět spojilo své renomé s japonským návrhářem
V roce 2017 se značka Rado spojila s japonským módním vizionářem Kunihiko Morinagou, aby společně vytvořili limitovanou edici hodinek. Ty kombinují tradiční řemeslné umění značky s inovativní technolo
5 největších tlouštíků na trůnu: Jindřich VIII. vážil až 160 kilo!
historyplus.cz
5 největších tlouštíků na trůnu: Jindřich VIII. vážil až 160 kilo!
Jindřich VIII. odloží mastnou kýtu a otře si rukou koutky úst. K jídlu zasedl v sedm večer, a byť už je dávno po půlnoci, stoly se stále prohýbají pod vybranými pokrmy. „S večeří se přece nesmí pospíchat,“ usměje se na své hosty král a pokyne sluhům, aby donesli další pochoutky. Pro anglického krále je jídlo skutečným koníčkem.
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
epochanacestach.cz
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
Desítku zbrusu nových podcastů, speciální prohlídky či asistenci pro znevýhodněné návštěvníky a zejména 116 lokací nachystali pro návštěvníky Open House Brno 2024 jeho pořadatelé. Festival architektury a urbanismu se letos zaměří na témata inkluze a přístupnosti města jako jednoho architektonického celku. Součástí dvoudenní akce budou i hudební vystoupení na vybraných lokacích, speciální nabídky brněnské gastroscény
Má Gottová v zahraničí milence?
nasehvezdy.cz
Má Gottová v zahraničí milence?
Vdova Ivana Gottová (48) před časem zainvestovala a momentálně se jí staví v pražské lokalitě Císařka luxusní vila. Původně se psalo, že by to měl být nový domov pro ni a její dcery Charlotte Ellu (
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
epochalnisvet.cz
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem? Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své
Chtěla mi odloudit manžela
skutecnepribehy.cz
Chtěla mi odloudit manžela
Moje sestra byla taková už odmalička. Dostala, čeho se jí zachtělo. Rodiče jí vždycky nadržovali a já jí vše odpouštěla. A z ní vyrostl sobec. Přestože byla moje sestra jen o pět let mladší, vypadala spíš jako moje dcera, kterou jsem nikdy neměla. Štíhlá a drobná, plavovlasá. Já byla vysoká a statná. Žáky jsem vždy milovala Pracovala jsem coby učitelka na
Objevena nejtěžší hvězdná černá díra v naší Galaxii
21stoleti.cz
Objevena nejtěžší hvězdná černá díra v naší Galaxii
Astronomové objevili dosud nejhmotnější hvězdnou černou díru v Mléčné dráze. Prozradila ji obíhající hvězda, která se kvůli ní při svém pohybu podivně "kymácí". Neunikla tak pozornosti mise Gaia Evrop