Skip to content
reklama

Dopovat je podobné jako nafukovat kolo

Vzory, modly, ikony. Slavní a vynikající sportovci uchvacují diváky, fanoušky a mladé, začínající sportovce. Často nám vzkazují, že pokud se nevzdáme a hrajeme fair-play, dosáhneme skutečně zasloužených a skvělých výsledků.

Život ale není jako pohádka a často se nám do vysněné cesty připletou záležitosti, které bychom z něj chtěli vymazat.

Životní cesta Lance Armstronga (*1971) je jedním z nejfantastičtějších příběhů vrcholového sportu. Zprvu arogantní talent z amerického Texasu sbírá jednu zlatou medaili za druhou a svými úspěchy se nad soupeři pne jako „přehustěná galuska“. Triumfy má na dosah. Vtom však přijde pomyslný špendlík ve formě život ohrožující nemoci a jeho zpupná duše rázem splaskne. Pro jiného by něco takového znamenalo konečnou, Armstrong se však nevzdá, a nejenže nemoc udolá, ale vrátí se z ní silnější a odhodlanější než kdy předtím.

Ve snaze být nejlepší si však pomůže i nečestně.

Lance Armstrong dlouho patřil mezi nejobdivovanější cyklisty historie. FOTO: Haggisni / Creative Commons / CC BY 3.0

Bitva s nemocí

V roce 1996 se teprve 25letému Armstrongovi změní život. Lékaři mu diagnostikují rakovinu varlat ve třetím stadiu s rozsáhlými metastázami do plic. Kromě toho mu najdou ještě dva další nádory na mozku.

Podstupuje operaci a sérii chemoterapií, přičemž i během rekonvalescence jezdí desítky kilometrů denně na rotopedu! „I ten nejhorší převis v Alpách se ve srovnání s chemoterapií zdál jako rovinka,“ popíše později své pocity závodník.

Svůj návrat oslaví čtvrtým místem v prestižním španělském etapovém závodě Vuelta a España. Ty největší úspěchy ale mají teprve přijít…

blank
Na Tour de France už žlutý trikot pro nejlepšího závodníka k Armstrongovi patřil. FOTO: Bjarte Hetland / Creative Commons / CC BY 3.0

Zapírat a zapírat

Příval úspěchů v prestižní Tour de France na sebe nenechá dlouho čekat. A tak to to jde až do roku 2005, kdy Američan získává v pořadí sedmý titul vítěze Tour. Poté Armstrong ohlašuje ukončení kariéry.

Návrat na trať přichází v roce 2009, kdy skončí na Tour de France třetí, což je pro 37letého závodníka velmi slušné umístění. Pak ale přichází osudový červen 2012. Americká antidopingová agentura USADA cyklistu obviní z užívání dopingu a obchodování s ním.

Agentura má více než deset svědků, kteří vypověděli, že slavného cyklistu přímo viděli dopovat, nebo od něho samotného slyšeli, že nepovolené látky za účelem zvýšení výkonnosti užívá. Mezi svědky je i Armstrongův bývalý stájový kolega Tyler Hamilton (*1971). „Nikdy jsem nedopoval. Během pětadvaceti let závodění jsem podstoupil více než 500 testů a ani jeden nebyl pozitivní,“ reaguje na obvinění Armstrong.

blank
O setkání s Armstrongem měly zájem i špičky světové politiky. Na kole si s ním vyjel i prezident George Bush. FOTO: U. S. federal government / Creative Commons / volné dílo

Bez dopingu by nevyhrál

Mezi agenturou a Armstrongem proběhne ještě řada mediálních výpadů a závodník na ni dokonce podá žalobu. Tu však soud kvapem zamítne s tím, že je neopodstatněná. V říjnu je jasno. „Důkazy bez pochybností potvrzují, že v týmu US Postal docházelo k nejpropracovanějšímu, nejprofesionálnějšímu a nejúspěšnějšímu dopingovému programu, jaký kdy ve sportu existoval,“ stojí v prohlášení USADY.

Ke konci měsíce jsou Armstrongovi odebrány všechny tituly Tour de France a má doživotní zákaz postavit se na start!

Šok u televizních obrazovek

Armstrongovo jméno je vymazáno z análů Tour, jako by je nikdy nevyhrál. Je usvědčen, znevážen a zavržen. Ti nejvěrnější fanoušci slavného jezdce ale i nadále brání. Tedy až do osudného ledna 2013, kdy se Armstrong v rozhovoru s moderátorkou Oprah Winfreyovou (*1954) přizná ke všem proviněním.

„Přišlo mi to tak normální jako foukání vzduchu do galusek,“ přiznává sportovec a míní, že bez dopingu by nešlo vyhrát. Kajícnost ale nestačí. Na Armstronga se začnou valit žaloby sponzorů v celkové výši desítek milionů dolarů.

Od té doby ovšem již stačil ty největší zaplatit či jinak urovnat.

Foto: Paul Coster / Creative Commons / CC BY 2.0, Haggisni / Creative Commons / CC BY 3.0, Bjarte Hetland / Creative Commons / CC BY 3.0, U. S. federal government / Creative Commons / volné dílo
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Lifestyle
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Mrazivá předpověď: Do roku 2100 zmizí polovina ledovců na Zemi
epochalnisvet.cz

Mrazivá předpověď: Do roku...

Ledovce jsou krásné a majestátní....
Perla neomylně poznala, kde jí je potřeba
skutecnepribehy.cz

Perla neomylně poznala, kde...

Čtyři dny se ty dvě trmácely vlakem, od hranic je...
Chce zničit Borhyové hvězdnou kariéru?
nasehvezdy.cz

Chce zničit Borhyové...

Dlouhá léta neměla na Nově...
Trpí delfíni „alzheimerem“?
21stoleti.cz

Trpí delfíni „alzheimerem“?

Alzheimerova choroba je nejčastější příčinou...
Tapety jako na zámku
panidomu.cz

Tapety jako na zámku

Jinak řečeno tapety textilní. Právě ty si spojujeme s...
Kachní stehna na pomerančích
tisicereceptu.cz

Kachní stehna na pomerančích

Už jste ochutnali pomeranče s červeným vínem? Možná...
Záhadná kněžna Libuše: Kolovala jí v žilách keltská krev?
enigmaplus.cz

Záhadná kněžna Libuše: Kolovala...

Mezi velmoži to vře. Už několik let jim totiž...
Znovuzrození ikonického outdoorového modelu Alpina
iluxus.cz

Znovuzrození ikonického...

Ikonická řada Extreme, která se poprvé objevila...
Uteče Rybová manželovi za Majerem?
nasehvezdy.cz

Uteče Rybová manželovi za...

Už nějakou dobu se...
Masiv pod nohama
rezidenceonline.cz

Masiv pod nohama

Podlahová krytina z přírodního dřeva je prověřená...
Největší zázraky 21. století: Dokazují existenci věcí mezi nebem a zemí?
enigmaplus.cz

Největší zázraky 21. století:...

Američan Grayson Kirby si při autonehodě...
Tak trochu jiné orloje
epochanacestach.cz

Tak trochu jiné orloje

Ten pražský na...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha