Když přijde období námluv, samci by udělali téměř cokoliv, aby si jich samice všimly. Ale někdy ani kdyby se postavili na hlavu, nebude to stačit. Jejich protějšky totiž mají jasno v tom, co na ně platí a složité rituály to často vůbec nejsou. A co víc: samice mohou preference odkoukat jedna od druhé!
To, co je atraktivní, se liší druh od druhu. Ale jedno mají všechny zvířata společné: samice jako atraktivní vnímají výrazné znaky. Ty se ve většině případů u samců vyvinuly právě proto, aby zaujali potencionální partnerky.
Silný samec, zdravé potomstvo
Stačí se podívat třeba na dlouhý, těžký paví ocas, který by byl při úniku před predátorem překážkou, takže funkci určenou ke snazšímu přežití mu přisoudit nelze. Zato když ho páv rozprostře před samicí a má ho bohatý, barevný a hlavně plný ok, má vyhráno.
Vybíravost některých samic se vlastně dá snadno pochopit. Ty totiž tráví svůj život březostí nebo sezením na vejcích a následně ještě výchovou mláďat. Páření s nekvalitním samcem se proto snaží vyhnout ze všech sil.
Pomůže zrak, čich i sluch
A zatímco o namlouvacích rituálech samců a jejich preferencích už bylo napsáno hodně, v opačném směru existují mezery.
Vědci z americké Florida State University si proto posvítili na sexuální výběr samic a na to, co dělá z jejich pohledu samce atraktivnějšími.
Tak třeba u orangutanů vítězí ti, kteří mají mohutné lícní valy a u mečounů se nejlépe daří jedincům s nejdelšími „meči“. Ale není to jen fyzický vzhled, podle kterého si samice vybírají své partnery. U lemurů kata mají navrch nejostřeji páchnoucí samci.
U některých druhů žab disponují samice sluchem citlivějším na nižší frekvence, přičemž ty produkují především větší a silnější samci. A mnoho druhů ve zvířecí říši se zaměřuje na ocas. Dlouhý a silný znamená dobré geny, což samicím usnadní výběr.
Chce to něco nového
Protože zvířata se mohou učit navzájem, výzkumníci se ve své studii zaměřili i na to, zda je volba partnera založená také na sledování zkušenějších samic a jejich výběru. A ukáže se, že nejspíše ano! Ale má to svá úskalí. Může totiž docházet k omylům.
Například pokud určitá ptačí samice preferuje pestře zbarvené peří, vybere si z několika samců toho pravého podle svého kritéria.
Nezkušená pozorovatelka si myslí, že pro ni byl oproti ostatním přitažlivější například kvůli výrazné chocholce a toto zjištění si zafixuje.
Výzkum také ukáže, že když si samice vybírají samce na základě rysu, po kterém jdou ty zkušenější z nich, tento výběr se v populaci ustálí bez jakýchkoliv změn.
Ale i dokonalost začne po čase nudit, takže výrazný rys se stane díky dlouhodobé preferenci běžnou a tudíž i všední záležitostí a samice se nakonec začnou ohlížet po jiné atraktivní vlastnosti.
Ukážu ti svůj dům!
Některé namlouvací rituály ve zvířecí říši dají samcům hodně práce. Dost se nadře třeba druh ryby z čeledi čtverzubcovitých. Tento necelých 13 cm velký tvor dokáže vytvořit složité kruhovité vzorce na mořském dně. Mají okolo 2 metrů v průměru.
Samci je vytvářejí ploutvemi z úlomků lastur a sedimentů a tento proces zabere 7 až 9 dnů. Samice, které se konkrétní struktura líbí, pak klade vajíčka na hnízdiště v jejím středu.
Samečci některých druhů myší ve snaze zapůsobit na potenciální partnerku zase vydávají zvuky v ultrazvukovém pásmu, které se podobají písním. Samice jsou při výběru těchto melodií velice vybíravé.
Zato mnozí ptáci lemčíci pro změnu budují různé stavby, u některých druhů jde až o metr vysoké altánky i s předzahrádkou. Ty zdobí ovocem, květinami, listím i předměty ukradenými lidem.
Potenciální partnerky si je chodí prohlížet a o výběru partnera tak rozhodne jejich „nemovitost“.